Vítejte v KLDR!

• USA Welcome to North Korea!
všechny plakáty

Jedna z českých cestovních kanceláří nabízí ve svém katalogu „cestu do neznáma“ - poznávací zájezd do Severní Koreje. V roce 2008 to bylo podruhé od roku 1989, kdy do KLDR vstoupila obyčejná česká turistická skupina. Každý z turistů musel přistoupit na fakt, že bude po dobu zájezdu omezena jeho svoboda – nikdo ze skupiny například nemůže „neorganizovaně“ opustit hotel nebo dokonce oslovit nějakého „obyčejného“ Korejce. Kdo a proč se vydá na dovolenou do země, která je hrozbou pro bezpečnost celého světa? Turisté z České republiky, kteří se rozhodli utratit cca šedesát tisíc korun za šest dní dovolené v KLDR, odevzdají už v Pekingu mobilní telefony, do země je zakázáno vozit také přístroje GPS nebo „závadné“ tiskoviny. V průběhu cesty se turisté několikrát klání sochám Drahého vůdce, poslouchají výklady o americkém imperialistickém zlu a s notnou dávkou ironie se obdivují monumentální stalinistické architektuře. Místní vládní turistická kancelář nechá turisty nahlédnout na předem určená místa v hlavním městě Pchjongjangu, v přilehlých oblastech a doveze je dokonce na jednu z nejstřeženějších hranic světa mezi Severní a Jižní Koreou. Ačkoliv (anebo právě proto), že je o české turisty postaráno jako o vládní delegaci, někteří přijímají tyto „atrakce“ rozpačitě a s pochybnostmi o vlastní morální zodpovědnosti. Čeští turisté a spolu s nimi filmový štáb se stávají součástí propracovaného systému, který turisty potřebuje pro svou vlastní propagaci. Severokorejská současnost navíc nápadně připomíná českou minulost. Je pro české cestovatele tento zájezd vzpomínkou na mládí prožité v komunismu, adrenalinovým zážitkem nebo jen neobvyklým způsobem utrácení peněz? Jak se člověk z demokratické země vyrovná s nařízeními a restrikcemi totalitního systému? (oficiální text distributora)

sehe

Úchylní moravskí turisti v úchylnej Severnej Kórei.Nalievalo sa v dokumente Lindy Jablonskej pomerne často,ale vidieť to strašné komunistické Pchjongjang s toľkými vojenskými uniformami,dá určite zabrať.Pre mňa najlepšie zorientovaný účastník zájazdu bol chlap(myslím francúz,podľa výslovnosti),ktorý ohodnotil to strašné vystúpenie x detí v rovnošatách ako úchylné. ()

markotter

Záměrně nadsazuju hodnocení jinak normálního dokumentu za to, jak mě Linda Jablonská dostala do země, kde nejezdí žádná auta po dálnicích a v hotelích mají pod kobercem naskládané školní sešity. ()

MatySkills

Z počátku nezajímavé. Postupem času dosahuje film vyšších otáček a absurdity systému "reálného socialismu" vyplývají postupně na povrch filmového plátna. Zajímavý dokument s pár opravdu zajímavými momenty (přehrazení ulice). ()

Doski

Kdyby mezi účastníky zájezdu nebyli komunisti, kteří ,mi přišlo, že na to vzhlíželi s lehkým pochopením, tak by to byla i taková dobrá tragikomedie. Nechápu, že ještě na světě můžou tak porušovat lidská práva. 75% ()

Psycho.R

Nesnesitelně buranské osazenstvo zájezdu. Bylo to jako dívat se jak jezeďáci z Hoštic dorazili do KLDR. A režisérka? Nevím proč se tak často hnala před kameru, když nedala dohromady jedinou větu. Škoda, dost mě tento film zajímal, ale není v něm nic zajímavého. ()

gemi

Trošku klouže po povrchu, krom několika textových doplňků k promítanému tématu chybí jakýkoli kontext. Je to jako sledovat domácí video z dovolené, akorát z tohoto je člověku trošku úzko. ()

GTS_PUNK

Dokumentárny film režisérky Lindy Kallistovej Jablonskej z roku 2008 dokáže z diváckeho hľadiska zaujať predovšetkým vďaka svojej netradičnej výprave. Spoločne so skupinou českých turistov sa má totiž divák možnosť prostredníctvom záberov zúčastniť zájazdu do Severnej Kórey. Hneď na úvod je nutné podotknúť, že nápaditosti ako takej tento dokumentárny počin príliš nepobral. Z veľkej časti totiž pôsobí skôr ako domáce video niektorého z účastníkov zájazdu, než ako plnohodnotný dokument v pravom slova zmysle. Prakticky v konečnom dôsledku vyznieva tak, že hlavným objektom Kallistovej Jablonskej počinu je skupina turistov, nie Severná Kórea ako izolovaná krajina. Ale aj napriek tomu má dokument čosi do seba a určite ho nemožno zatracovať. Predsa len, okrem záberov z komunistickej krajiny prináša divákovi aj pohľad na rôzne názory jednotlivých účastníkov zájazdu, vyjadrujúcich sa o reáliách miesta, na ktorom sa nachádzajú. Vďaka tomu dokument ponúka aj možnosť nazrieť na zmýšľanie ľudí, ktorí v minulosti žili v totalite, teraz žijú slobodne, ale prostredníctvom zájazdu sa späť do totality vrátili. V konečnom dôsledku práve ich výroky môžu byť ešte zaujímavejšie, než výpravná časť filmu. Vítejte v KLDR! je priemerný dokument o netradičnom zážitku jednej českej turistickej skupiny, ktorá mala status (vládnej) delegácie. Zaujímavé výpravou a vďaka postrehom a pripomienkam ľudí, ktorí sa zájazdu zúčastnili. Divák si až po pozretí dokumentu uvedomí, že jeden z najhroznejších režimov, aké táto planéta kedy videla, ponúka ľuďom zvonka možnosť byť vystavený lžiam o minulosti a falošnej fasáde súčasnosti. Severná Kórea ako najzvrátenejšia zoo na svete. ()

Murdock

Celý dokument je postaven na totální totalitě KLDR a pro Evropana nepochopitelných situacích a obrazech. V určitých okamžicích člověka skutečně mrazí, jenže stejně klouže spíše po povrchu a působí jen jako taková smutná pohlednice než jako skutečný dokument. Je pochopitelné, že samotné natočení dokumentu muselo být realizačně hodně náročné. Přesto je to spíš dokument pro zajímavost než pro zamyšlení. ()

zmates

Poněkud drsnější Účastníci zájezdu. Dokumentární film o KLDR totiž není o životě a lidech v KLDR (na to si tamní úřady dají sakra pozor), nýbrž o Češích. Pokud jsou ti takzvaní turisté skutečně náhodný vzorek české populace (a není důvod si to nemyslet), je to opravdu k pláči. Některé jejich politické nebo, nedej bože, filozofické debaty byly na pomezí naivity, infantility a debility. O událostech a poměrech v samotné KLDR snad netřeba se vyjadřovat, nechť každý si vytvoří obrázek svůj vlastní. Velmi poučné dílo! ()

_aandyy_

Člověku se snadno kritizuje dokument, v němž "účastníci zájezdu" přímo komentují dojmy z této opravdu nevšední země. Mně to až na detaily vůbec nevadilo, spíš mě hodně zaujaly celkově takové ty poměry, názory lidí přímo ze Severní Koreje, kterých bohužel nebylo mnoho. Veliká škoda. Kdyby se tito dobrodruhové rozhodli, že si tak trošku vytipují území, podali by třeba přímější zprávu o smýšlení tamních lidí... Přímější než trvzením: "Kdybysme si dali do kapsy mobily, schovali je pod triko, tak by je určitě nenašli..." hm, nenašly. Určitě by to bylo zajímavější, kdyby tato partička trochu zariskovala - jistě, já naprosto chápu, že možná byli trochu vyklepaní a sama bych taky příliš nevystrkovala drápky, ale když už by prošel mobil, tak to není snad tak hrozné jako v Číně, kam se nemohou dovážet CDčka a filmy na DVD. Celkově mě dokument zaujal, protože o KLDR jsem slyšela otřepané hesla jako KOMUNISTICKÁ ZEMĚ, KOREJSKÁ VÁLKA, 38. ROVNOBĚŽKA, TOTALITA, VOJENSKÝ STÁT, PREZIDENT KINČONGIL (nebo jak se to píše) a podobně. Takže dokument poměrně autentický, jediné co bych vytkla, určitě by se mi líbilo více, kdyby "reportéři" mírně přitlačili na pilu a trochu se pozeptali místních lidí (dokud by je samozřejmě průvodce nezavolal zpět k noze) na to, co si prostě myslí (asi jsem příliš velký idealista) o své zemi, o světě, o míru atd. ()

winstonik

Ako je možné, že zvrátený a vražedný režim môže pretrvať tak dlho? Obrázky z KĽDR na to odpoveď nemohli dať a ani nedali, pretože tieto obrázky sú len tými, ktoré povolili súdruhovia. Odpoveď však s prostotou sebe vlastnou zodpovedali vyškerené tváre niektorých účastníkov tohto bizarného zájazdu. Pre nich to bola len zájazdová turistika. Nič viac, ani okamih nad zamyslenie sa, len zopár záberov pre vyťahovanie sa pred susedmi. ()

TSZ

Průměrný dokument, točený na pozadí asi nejbizardnější divadelní kulisy současného světa. Tragická izolovanost a zaostalost KLDR je zde vidět jen ve velmi hrubých obrysech (tento fakt však tvůrcům nemůžeme příliš vyčítat, v dnešní době asi není v silách nikoho z naší civilizace dostat se s kamerou mezi běžné severokorejce), ale i to stačí k tomu, aby si člověk udělal zas o trošku přesnější obrázek o tom, kam tuto zemi dovedl komunistický režim. U většiny účástníků zájezdu mi však chyběla jakákoliv motivace k návštěvě této země, což patrně chybou tvůrců tak trochu bude. ()

Adrai

Nakoukání do severokorejské kultůry na obědnávku slavnoj českého národu ... zajímavý dokument o zřejmě nejzáhadnější zemi světa. Potvrzení mnoha známých faktů, ale zároveň získání mnoha nových informací. "Dovolenkový" pohled na zemi s osmiproudou dálnicí po které skoro nikdo nejezdí, na zemi utlačovanou američanem, na zemi kde zítra znamená předevčírem. Jednoznačně musím uznat, že pro zúčastněné to musel být velmi zajímavý zážitek a sám kdybych takovou možnost měl, zřejmě bych neodolal a jel se tam podívat taky. ()

markyzgero

adrenalinová katarze postkomunistickejch turistů, co vlastně skončí jako roztomilá besídka. vítejte v český mentalitě! ()

john.h

Jak se ucastnici casto usmivali, mne do smichu moc nebylo a jako ucastnik zajezdu bych se rozhodne nezasmal uz vubec. A vubec ty ucastnici - sileny panoptikum. Ve vysledku mi bylo mnohem vic lito tech ceskejch buranu nez samotnejch Severokorejcu. ()

BuchtiCZ

Výlet do stalinistického skanzenu, z něhož se o KLDR až tak moc nového divák nedozví, ale zato je solidním náhledem české povahy. I když některé záběry na Pchjongjang jsou hodně sci-fi. ()

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!