Vítejte v KLDR!

• USA Welcome to North Korea!
všechny plakáty

Jedna z českých cestovních kanceláří nabízí ve svém katalogu „cestu do neznáma“ - poznávací zájezd do Severní Koreje. V roce 2008 to bylo podruhé od roku 1989, kdy do KLDR vstoupila obyčejná česká turistická skupina. Každý z turistů musel přistoupit na fakt, že bude po dobu zájezdu omezena jeho svoboda – nikdo ze skupiny například nemůže „neorganizovaně“ opustit hotel nebo dokonce oslovit nějakého „obyčejného“ Korejce. Kdo a proč se vydá na dovolenou do země, která je hrozbou pro bezpečnost celého světa? Turisté z České republiky, kteří se rozhodli utratit cca šedesát tisíc korun za šest dní dovolené v KLDR, odevzdají už v Pekingu mobilní telefony, do země je zakázáno vozit také přístroje GPS nebo „závadné“ tiskoviny. V průběhu cesty se turisté několikrát klání sochám Drahého vůdce, poslouchají výklady o americkém imperialistickém zlu a s notnou dávkou ironie se obdivují monumentální stalinistické architektuře. Místní vládní turistická kancelář nechá turisty nahlédnout na předem určená místa v hlavním městě Pchjongjangu, v přilehlých oblastech a doveze je dokonce na jednu z nejstřeženějších hranic světa mezi Severní a Jižní Koreou. Ačkoliv (anebo právě proto), že je o české turisty postaráno jako o vládní delegaci, někteří přijímají tyto „atrakce“ rozpačitě a s pochybnostmi o vlastní morální zodpovědnosti. Čeští turisté a spolu s nimi filmový štáb se stávají součástí propracovaného systému, který turisty potřebuje pro svou vlastní propagaci. Severokorejská současnost navíc nápadně připomíná českou minulost. Je pro české cestovatele tento zájezd vzpomínkou na mládí prožité v komunismu, adrenalinovým zážitkem nebo jen neobvyklým způsobem utrácení peněz? Jak se člověk z demokratické země vyrovná s nařízeními a restrikcemi totalitního systému? (oficiální text distributora)

Africanus1

Zájezd českých maloměšťáků nostalgicky vzpomínajících na staré dobré socialistické časy, spíš vypovídá o nich samotných než o severokorejském režimu. Takhle to asi Linda Jablonská nemyslela, ale bohužel... ()

Arassuil

O Severní Koreji existují hromady dobrých dokumentů, tenhle ale mezi ně nepatří. Všechny záběry nebo jim podobné lze objevit i v jiných dokumentech, stejně tak informace, které již jsou všeobecně známy. Nenazval bych to dokumentem, ale videozáznamem o tom, jak několik lidí tráví výlet v Severní Koreji nebo názornou demonstraci toho, jak funguje severokorejská propaganda. Docela mě překvapila omezenost a nevědomost těchto neherců, věci, nad kterými se o ni divili, ví už pár let celý svět. Sice není tak obvykle se do Koreje dostat, ale dokumenty, tedy alespoň takovéto, se o tom točit nemusí. ()

xcav8

Radši budu cestovat měsíc po jižní Koreji než týden po Severní, ale procházka po demarkační čáře má taky něco do sebe. ()

saaaky

Vítejte v KLDR musím - ať už chci či nechci - hodnotit ze dvou různých hledisek a úhlu pohledu. Z informačního - neb se o problematiku KLDR zajímám a tamější režim je dle mého názoru jeden z potenciálních problémů budoucnosti lidstva, nezačne-li se konečně něco dít. Z tohoto hlediska je film více než dobrý. Zachycuje ono hraniční maximum informací, záběrů a "nereálné" reality ze současného severokorejského prostředí, které jsme schopni, či spíše ke kterému máme šanci se dostat. Vše ostatní je tabu, jedno velké tajemství a dost pravděpodobně i velká hrůza a bída. Z hlediska co do filmové kvality je to už samozřejmě horší. Nemůžeme čekat vynikající výkony skupiny čecháčků v čele s podsaditým jihomoravákem. I přesto obdivuji, že i za těchto podmínek, za jakých se skupina pohybovala, se odvážila k nejrůznějším činům (odmítání poklonění se, konfrontace ženské v muzeu s realitou o protiraketové obraně v Evropě, atd...). Dávám ale za pravdu. I z dokumentárního hlediska je to šeď průměru. Nicméně, odjezd do Číny a poslední pohledy průvodkyně mi tak trochu napovídají, že to v KLDR nebude mít dlouhého trvání a jednou se to musí zlomit. Za jakou cenu a podmínek, to už se nechám překvapit. Pevně ale doufám a fandím všem těm chudákům, kteří nemají ponětí o vnějším světě, stejně jako my o tom jejich, aby to bylo s co nejmenšími potížemi, potažmo krveproléváním. ()

davebono

Perfektní dokument, který jednoduchou a nevnucující formou ukazuje absurdity tamního režimu. Bavilo mě pozorovat, jak i ti účastnici zájezdu, kteří podporují podstatu režimu v KLDR, v konfrontaci doslova tváří v tvář s tímto režimem, mění své názory a začínají vidět "poslední Stalinistický režim" jako absurdní a velmi špatný. ()

kojot.name

Tedy, kdybych tam jel tímto způsobem já, tak by mi bylo samozřejmě jasné, že to bude jako prohlídka jeskyně s průvodcem: Jeden směr, držte se pohromadě, choďte jen po umělém chodníčku, dbejte pokynů a nesahejte na krápníky. ;-) Když o tom tak přemýšlím, asi by mi to za ty prachy nestálo. Jinak viz Matty - reakce turistů byly tím, co dokument vlastně přinášel. Zaujala mě ta "zásadová" umanutost jednoho z nich ohledně klanění se soše velikého Kima - někteří lidé žijí v jakési podivné pseudomorální fikci o svých svatých zásadách, že jim vůbec nedochází, že v morálce jde především o člověka, v tomto případě o průvodce. Vsadím boty, že kdyby se narodil v KLDR, byl by stejně zásadový obhájce tamního režimu... Co se informací o KLDR týče, tak je vhodno doplnit, že v Pchjongjangu coby hlavním městě žijí relativně privilegovanější Korejci a zrovna tam nejsou nucen jíst kůru stromů jako občas jinde. Na druhou stranu mi připadá absurdní srovnávat KLDR s naším minulým režimem. Kromě začátku padesátých let jsme žili v režimu autoritářském, nikoli totalitním, a právě tento dokument je ve skutečnosti dobrou ukázkou toho, že KLDR není skanzenem toho, co bylo u nás třeba v osmdesátých letech a že to kupříkladu není analogické současné Kubě. Nepamatuji si a nevím nic o tom, že by zahraniční turisté z druhé strany "železné opony" byli u nás za "totáče" podrobeni takovému režimu, jako turisté v KLDR. Neříkám to proto, že bych tím chtěl říci, že náš komunistický režim byl bůhvíjak svobodný, ale jen upozorňuji, že rozhodně nebyl ani zdaleka tak tuhý jako v Severní Koreji a přirovnání tohoto druhu jsou zavádějící. ()

.:Angel:.

Mě by jen zajímalo, jak dopadla zmiňovaná "Kim", když se tento "dokument" dostal do rukou vysoce postavených pánů v KLDR. ()

zjs

Pokud tento dokument je prezentován jako dokument o zájezdu do KLDR, tak naprosto splňuje své poslání. Shlédnutím tohoto snímku vlastně uvidíte VŠECHNO, co je pro turistu možné vidět. Tedy taková zvláštnost v tom, že nemá smysl tam jezdit sám, protože těžko zažijete a uvidíte něco více. No který jiný dokument vám ukáže maximum, co můžete o jiné zemi vidět její návštěvou? :-) ()

Lucka07

Tento dokument není žádným excelentním dílem. Přesto dokázal alespoň trochu odhalit špičku ledovce zvěrstva, kterého se režim v KLDR na místních lidech dopouští. Nebudu hodnotit účastníky zájezdu, protože víc než oni mě zaujalo to, co bylo kolem nich. Jedním slovem: hnus! ()

Carfait

Námět, tedy cíl cesty beze sporu zajímavý, ale na druhou stranu je vidět, že jsou to jen turisti. Čekat od toho víc než video z dovolené s jemným nádechem dokumentarismu by byl proto nesmysl. (i vyjadřování tomu odpovídá) ()

Nechic

Tento snímek by měl být nominován na titul "nejhorší dokument o KLDR". Pokud jde o KLDR, tak vidíme pouze to co je 1000x vidět jinde, ale samozřejmě ta děsivá atmosféra místa z toho čiší, což asi ani jinak nejde. Horší je, že dokument je víc o účastnících zájezdu než o zemi jako takové. Poznáváme jaké to je jet na "poznávací zájezd" s bandou buranských Moraváků, kteří se starají jen o to, jestli mají dost slivovice a ani pořádně nechápou, kam vlastně jedou. Nechají se v klídku opít rohlíkem a "vlastně je to tam docela fajn". Účastníci ve filmu dostávají příliš mnoho prostoru, dlouhé nezáživné monology a dialogy, nevkusné slovní narážky, to všechno se dalo z filmu v jisté míře vystříhat. Dvě hvězdy jsou z nouze. Jedna za ten malý zbytek atmosféry KLDR, který v dokumentu zůstal (ačkoli furt jsem měl pocit, že jsem jen s nasranými burany na Kokoříně, ale uznávám, že za daných podmínek šlo něco kloudného ztvořit těžko) a druhou hvězdu za to málo rozumných účastníků a jejich postřehů, které se v dokumentu vyskytly. ()

ssarka

správně to řekl jeden účastník zájezdu, člověk je najednou spokojen tam kde žije i když dosud nebyl...jinak na mě účastníci zájezdu spíš působili pobaveně než stísněně...shrnuto otřesné, žádné stroje,silnice se staví ručně, žádná auta, no opravdu upřímný pohled za oponu totality...zlatej,diamantovej, platinovej, nejlepší kapitalismus..:) ()

flyer.nick

Víc než dokument jde o takové video z dovolené. Sice zajímavé a netradiční dovolené, ale nic převratného. Účastníci nám ani nejsou nijak představeni, nedočkají se ani jmenovek pod mluvícími hlavami. Hlavní poselství je ale asi to, jak dokonalé divadlo umí Severokorejci na případné turisty sehrát, jak se tam nemá nikdo bát jet, že pro ně je každý delegace. V pár účastnících to skoro vyvolává naivní dojem, že se tam lidi nemají tak špatně. Jak ale řekla jedna z účastnic "člověk čeká že se něco stane a ono se nestane nic". Přesto mám ten dokument z nějakého důvodu rád, i když je vlastně úplně o ničem. ()

corax8

Pro mne celkem mrazivý zážitek. Původně jsem si myslel, že bude těžké číst mezi řádky a ono moc nebylo. vše bylo zcela patrné. Teď myslím, hlavně bídu, propagandu a totalitu. Mám za sebou zážitek ze Sýrie tedy kandidáta na zemi v ose zla. A už vím, v čem je rozdíl mezi kamdidátem a účastníkem. A to myslím, že mám několik zážitků hopně podobných jako tito účastníci zájezdu. ()

cmman

Dokument, jemuž k dokonalosti schází pár detailů. Některé komentáře turistů mě docela točily - zejména mladík s ruským přízvukem si v této kategorii vedl velmi dobře. Dále bych očekával snahu jít za práh toho, co je dovoleno. Snad nejblíže tomu byl turista, vykládájící průvodci o tom, že Pchjongjang je součástí osy zla a v ČR se plánuje výstavba radaru proti raketám nejen KLDR. Dávám 70%, ale vzhledem k tématu zaokrouhluji na 4 hvězdičky. ()

berlok

Jsem toho názoru , že toto dílo je spíše videem z exotické dovolené, než dokumentem, který by nám poskytnul zřetelný obraz života obyčejných lidí žijících v současné KLDR. Každopádně je tento dokument odvážným počinem a na druhou stranu celý dojem z něho degradují někteří "Účastníci zájezdu" svými připitomělými poznámkami. Velmi úsměvné mi připadalo tvrzení o vypěstování vlastních odrůd růží, Kim-Irsénií a Kim-Čongilií. Za zmínku ještě stojí, že v Pchjongjangu jezdí metro se dvěmi linkami a zástávky tvoří názvy jako např. Tři výbuchy, Soudruh, Jednota či Triumfální návrat. ()

Umělec

"Dokument" tak trochu o ničem, který se snaží být o něčem. Vypravit se se stejnou skupinkou lidí třeba na Slovensko, tak to bude skoro stejnej film... Čecháčci, kteří se snaží být za hrdiny, ale bojí se, že? Tak si trochu zafilozofujou a jede se dál... O Koreji se toho moc nedozvíme. Ale zase chápu, za jaké situace film vznikal, takže určitou hodnotu má v lokalitě... Ale o nějaké investigativní novinařině se ani vzdáleně nedá hovořit. Je to spíš o tom, jak se Češi navzájem ujišťují o tom, jak se mají vlastně hrozně dobře a jak je super, že tento režim u nás už není ... 55% ()

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!