Krvavý tábor

John R. McLean

Brian May

Scénografie:

Bernard Hides

Téměř nezařaditelná zapomenutá a kontroverzní australská ujetina. Něco takového jsem skutečně nikdy neviděl. Film se nedá vůbec zařadit do nějakého žánru a po celý děj diváka jednak překvapuje nápady a jednak drží v pozornosti jakýmikoliv způsoby. Na to, že vznikl už v roce 1982, se jedná podle mě doslova o revoluční skvost! Jen stále nechápu a asi se to nikdy nedozvím, jestli byl film myšlen vážně nebo ne ... Začátek je typický explotační příjezd tří hrdinů (dvě dívky, jeden chlap) do jakéhosi koncentračního tábora. Zde jsme svědky hned na začátku scény, která je doslova "over-the-top" a valíme oči, co že to je za násilnost. Společné sprchování, představení celé řady postav a to jak vězňů, tak věznitelů, kteří si právě s nově příchozími hrdiny a ještě několika dalšími zahrají "hru" na lov ... (jak typické téma pro mnoho akčních filmů 80. let ...). Pak se děj filmu zvrátí a jednotliví hrdinové jsou naháněni sadistickými hovady s perfektní výzbrojí, jezdící ve futuristických vozidlech a střílejících jak o život. No jo ... jenže do toho nám zde jezdí na koni krasavice s kuší, která střílí výbušné šípy (takže Rambo tento film zřejmě vykradl!!), do toho tady máme týpka, kterému slouží vlkodlak či jakási poloopice s obrovskou silou a zálibou v lidském mase a takových úletů bych mohl jmenovat desítky. Celá atmosféra je NEPOPSATELNÁ, těžce futuristická, vše je krásně uhlazené, výborné prostředí a příroda a do toho goreefekty (rozpůlení člověka není nic neobvyklého ...) a totální úlety. Lovení hrdinové dokážou zvrátit situaci a ozbrojeni samopaly a kulomety vtrhnou zpět do tábora, kde se svede velkolepá bitva ve stylu Ramba či Commanda (nevím proč, ale Ramba 2 mi ten film pořád nějak připomínal) ... Film doplňuje úžasná psychedelicko-futuristicko-depresivní hudba. Jsou zde výborné postavy a spousta z nich skončí velice zajímavou smrtí. Prostě BOMBA o které nikdo vůbec neví. Film byl často vystříháván a prezentován jako sci-fi. Ale já v něm viděl hlavně neuvěřitelně nadčasový akční film. Spousta scén, které jsou zde, se objevují ve filmech do dnes ... ale nebudu je vyjmenovávat, to by bylo do nekonečna... Po aktuálním shlédnutí si člověk říká, že to mohlo mít trochu větší grády nebo v tom něco hledá, ale jakmile tenhle bonbónek nechá chvíli poválet na jazyku, je z toho opravdu úžasná záležitost, kterou doporučuju naprosto všem!! Neuvěřitelně sympatický film.(13.2.2009)

Krvavá australská blbina, která neskutečným způsobem baví. Mezi snímky o „lovu na lidi“ rozhodně čestný a vynalézavý zástupce, který musí potěšit fanoušky australských béček. Brian Trenchard-Smith utržený ze řetězu. Steve Railsback s vizáží psychopatického feťáka a husička Olivia Hussey sice nejsou úplně správní tahouni pro hlavní kladné role, ovšem opravdovou pozornost na sebe strhávají skvělí herci ve vedlejších záporných rolích, kteří si své party očividně užili do syta - zejména Roger Ward jako sadistický bachař je zcela uvěřitelný. Parádní akční brak.(1.3.2019)

Více méně jsem na tento film před jeho spuštěním slyšel jen slova chvály a přestože jsem dopředu věděl ohledně děje jen pár indicií, očekával jsem solidní australský (akční) exploitation film. Jelikož jsem velkým fandou i starých Nazi exploitation, myslel jsem, že se to bude odehrávat v podobném duchu. Leč v této fázi jsem se dočkal mírného zklamání, což vás ostatní ovšem moc mrzet nemusí. Brian Trenchard-Smith má na svém kontě několik velice zajímavých filmů (za zmínku stojí například The Man from Hong Kong (1975), Night of the Demons 2: Angela's Revenge (1994), nebo válečné drama Sahara (1995). Bohužel v pozdější době jsem měl tu možnost narazit i na několik jeho novodobějších kousků a ty už dost hraničili s odpadem (viz Atomic Dog (1998), Tyrannosaurus Azteca (2007) a mnoho dalších). Turkey Shoot zůstal někde na půli cesty a přestože nám nabídne několik slibných scén i gore efektů, jeho celkové pojetí se mi moc nelíbilo. V počátcích se zde sice dočkáme, krutého zacházení ze strany dozorců, kteří několik lidí umučí opravdu zajímavými způsoby a milovník filmového násilí si tak samozřejmě přijde na své, dokonce nebude chybět ani nahota (jejíž absence v přítomnosti Olivie Hussey či Lyndy Stoner by byl velký hřích), ovšem ve chvíli kdy do toho tvůrci přimíchali i řádnou dávku komických prvků, začala atmosféra ztrácet na atraktivitě. Některé situace byly až moc přehnané a budované napětí se začalo pomalu vytrácet. Režisér se nám to snažil vynahradit několika povedenými gore efekty (protože lidí zde bude umírat opravdu hodně), ale konec filmu se zcela vymkl kontrole a na můj vkus to začalo hodně smrdět trapností. Což byla velká škoda.(1.7.2015)

Zo začiatku to vyzeralo na celkom solídny exploiťák v pracovnom tábore, no potom sa to akosi posralo. Pridávania komediálnych prvkov, rôznych srandičiek a blbostí sa mi vôbec nepáčilo. Gore aj herecké výkony obstáli veľmi dobre, k tomu vraždy sú celkom vynaliezavé a občas prekvapia, no dej je niekedy trochu nudný. Škoda, že si tvorcovia vybrali smerovanie komédie, keď z toho mohol byť tak super exploiťák(5.5.2010)

Dějově našlapané dobrodružně-akční béčko s překvapivě vysokým rozpočtem! Připomene Battle Royale / Hard Target námět, ovšem ne jako plagiátor, ale jejich odvážný předchůdce. Násilné a drsné, v dnešní době až šokujícně nekorektní, a hlavně dobře obsazené. Bachaři věznice i její ředitel, lovci “návštěvníci” i každý z vězňů, kterým se film věnuje, skvěle zapadají do skládačky nenávistných či podporujících se vztahů, které se postupně vyhrocují a vybuchujou - obrazně i doslovně. Fakt dobře i napsané, s neočekávanými scénami i drobným překvapením. Jen ta režie, přestože dynamická, zavaní osmdesátkovou béčkovostí. Nejvíce u nerealistických a “slepých” přestřelek, kde postavy střílejí jak dementi do země místo na cíl.(8.5.2020)

• - Producenti na poslední chvíli přišli o 700 000 amerických dolarů z celkového rozpočtu 3 200 000 dolarů, když velký investor od projektu couvnul. (Cheeker)

• - Kvůli nižšímu rozpočtu muselo být prvních patnáct stran scénáře odebráno stejně jako další čtyři strany o pronásledování helikoptéry. (Cheeker)

• - Původních 44 natáčecích dní bylo zkráceno na 30. (Cheeker)