Patrik - věk 1,5

Patrik, 1,5 roku

(festivalový název)

Komedie / Drama / Romantický

Švédsko, 2008, 100 min

Tento skandinávský snímek mi v mnohém připomínal Snídani se Scotem, avšak oba tyto filmy mají spíše více odlišného než společného. Patrik je více drsný a realistický a potýká se se skutečnými problémy týkající se adopce homosexuálním párem. Najde se zde pár hluchých míst, ale v celkovém vyznění jde o lehce nadprůměrnou záležitost. Hudební stránka je sympatická, herecké obsazení vesměs dobré a samotný příběh sice jednoduchý, ale chytlavý. Zkrátka film, který mohl být trochu více šokující, ale i přesto nelituji toho času, který jsem nad jeho zhlédnutím strávil.(5.7.2011)

• Adiemus

Zpočátku to vypadalo nadějně: neotřelá zápletka, kterou ale tvůrci nevyužili. Film plynul bez vzrušení, ačkoliv postava Svena pravděpodobně měla vnést do onoho poklidu prvky dramatu (drama se záměnou mimina za teenagera veškeré žádné). Předvídatelný konec - suma sumárum nuda, která si příliš nezadá s německým Z lásky k Tomovi. Jediným oživením byl vztah bývalé Svenovy rodiny ke Göranovi. Na švédský film trochu málo.(26.9.2009)

Film bez zubov a bez gúľ, kamera, hudba a príbeh nemali ani jedno, no v piatočný večer s vínom po náročnom týždni celkom dobre padnúci film. Trochu som sa strácal v postavách a motiváciách, v skutkoch i následkoch, asi trikrát som sa zasmial na akomsi vykastrovanom vtipe, avšak do mesiaca si na film nespomeniem.(17.3.2017)

Tak snad první film se 4 % tématikou, který vystihuje realitu na 100 %. I tolerantní Švédové mají obavy z adopce homosexuálních párů a "slušní a počestní občané" se bojí, aby na ně nebo jejich dítě ten "potenciálně perverzní a úchylný" homouš náhodou nešáhl. Přitom si neuvědomují, že ta obávaná perverze a úchylnost je většinou dobře schovaná v rodinách těch "ničím nevybočujících". Tady nikterak pohledný doktůrek s úzkými ramínky a širokými boky, ale zato s obrovským srdcem mě naprosto dostal....(9.2.2010)

O filmu jsem dlouho věděl, dlouho se mi do něj nechtělo. Teď jsem si ho konečně pustil a... Jo, za pět. Jasných pět. Prostě mě dostal, nadchl. Nebyl jsem zvědavej na předpokládané téma - dva kluci dostanou mimino, i proto to odkládání. Naštěstí můj předpoklad byl mylný a film jsem hodně prožíval. Jedna z hodně povedených záležitostí - má všechno, nechybí nic.(2.10.2014)

• - Snímek byl v ČR v roce 2009 uveden na filmovém festivalu Mezipatra, kde získal Cenu publika. (Verka13)