poster

Jasná hvězda

 • Česko

  Bright Star

 • Česko

  Hvězdo zářivá

 • Velká Británie

  Bright Star

 • Francie

  Bright Star

Drama / Romantický / Životopisný

Velká Británie / Austrálie / Francie, 2009, 119 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • ZkuKol
  ****

  Jane Campion točí filmy křehčí než pampeliškové chmýří. Zde je to zdůrazněno vztahem romantického básníka, jenž není v pozici, kdyby mohl naplnit své touhy a dívky, jenž silou svého citu překvapí sama sebe. Keatsovi zamilované verše jsou podkreslovány lehkými houslemi a hravou kamerou, jež nápaditě využívá roční období, náladu snímku i aktuální děj k nádherným barevným kompozicím. Jak je obsazení bezejmené, tak jsou jeho výkony vynikající. Scénář ladně přechází z intelektuálních přestřelek do citových výlevů bez velkých zaškobrtnutí. Jenom si myslím, že občas se mělo krátit, protože uprostřed film zpomalí asi tak, jako když se horský potok změní v proud stékajícího medu a rozjede se zase až půlhodinu před koncem. Celkově jde o velmi příjemnou dobovou romanci, která by se dala přirovnat ke květu růže - atmosférou, náladou i dějem. Abby a John se mají rádi, ale John je chudý jak kostelní myš a tak si zatím ti dva musí vystačit s vyjadřováním vzájemných citů ústně, když John konečně vydá svou sbírku básní, nešťastně onemocní... 80%(13.4.2010)

 • Vignette
  ***

  Tento příběh by si opravdu zasloužil být pojat poněkud dynamičtěji, tvůrci mu, kdyby chtěli, mohli vytvořit velice silnou atmosféru... ale nestalo se tak, alespoň podle mě ne. Jediná postava mi nebyla sympatická (jen švadlenčina matka byla moc milá, že se na to všechno dokázala s takovým pochopením celou dobu koukat), ve filmu bylo neuvěřitelně moc tichých (= hluchých :)) míst a i závěř zklamal, čekala jsem alespoň nějakou pointu... Hodně slabé 3*(3.4.2010)

 • Morien
  *****

  Tohle není film o Keatsovi, tohle je film zejména o Fanny a její sestře a bratrovi. A je krásný. Konkrétně třeba Edie Martin jako mladší sestra Toots byla úplně odzbrojující. Jinak zbožňuji, jak čistě a jednoduše Jane Campion svůj záměr vypráví. Postavy, včetně vedlejších, jsou živoucí a charismatické, nesou energii příběhu v sobě a v přesných výmluvných dávkách ji nechávají prosáknout na povrch. V záplavě přebujelých, neuvěřitelných a nekonzistentních emocí, jaké se na mě v poslední době valí z jiných filmů, jsem extrémně ráda, že pořád dokážu pocítit, když mi nějaký filmař doopravdy zmáčkne srdce.(29.3.2017)

 • moviefilm
  ***

  (V komentári sa nachádza spoiler. Ten sa ale nachádza aj v obsahu tu, na csfd...) Zvláštny film. O čom vlastne bol? To ani srnky netušia. Spisovateľ a čierna ovca sa do seba zamilujú-chvíľami sa riešia nepodstatné hlúposti len preto, aby vznikali nejaké dejové zvraty a charakterové citové výlevy a aby Abbie Cornish mohla vykrikovať a získať za to Oscarovú nomináciu, ktorú aj tak nezíska, vzhľadom na to, že jej výkon nebol natoľko presvedčivý a má aj obrovskú konkurenciu-a potom on dostane smrteľnú chorobu odíde a zomrie. Keď vám toto stačí na dobrý film, tak prosím, ale ja teda rozhodne chcem niečo viac...(31.1.2010)

 • GrooveJump
  ****

  Ben Whishaw opět udivuje svým velice působivým a sympatickým subtilním zjevem, a Abbie Cornish nabízí divákům postupné proniknutí do podstaty její přirozené krásy. Jsme tak svědky, kolikrát až moc, citově zabarveného dialogu, který vlastně oslavuje lásku cudnou, či staromódní, chcete-li. Spojte si Finding Neverland, Piano, Pýchu a předsudek, Pokání a výjde Vám tahle historická lovestory, která sama o sobě není originální, což nejde ani tím nejnajivnějším způspbem očekávat, avšak v samotném důsledku ukňourané zamračené východočeské neděle, to nehrje pražádnou roli. To vše se děje za přítomnosti skvěle naexponovaných obrazů anglického venkova (především jednotlivé obrazy měnící se v závislosti na ročním obdobím), které dávají ostatním divákům jásný impuls, dát si tuto exkurzi do citově čistých, ale v jistém směru přehnaných vod lidského milostného spojení, spíše na plátně, větších rozměrů, než na obrazovce s malou úhlopříčkou...(6.2.2010)

 • - Ve filmu byly použity básně Johna Keatse, konkrétně „Endymion“ z roku 1817, „Předvečer svaté Anežky“ z roku 1819, „Óda na slavíka“ z roku 1819, „La Belle Dame Sans Merci“ z roku 1819, „When I Have Fears That I May Cease to Be“ z roku 1818) a „Bright Star“ z roku 1819. (Avalon820)

 • - Abbie Cornish byla první herečkou, která se konkurzu na hlavní roli účastnila. Musela si však počkat celý měsíc, než se dozvěděla, že roli skutečně získala. (Avalon820)

 • - Jméno kocoura, který se ve filmu objevuje, je stejné jako ve skutečnosti. Jmenuje se Topper. (avitakova)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace