Jerusalema

• Jihoafrická republika Gangster's Paradise: Jerusalema (více)
všechny plakáty

Nový snímek uznávaného jihoafrického režiséra Ralpha Zimana se ve šlépějích šokujícího Města bohů vydává do ulic nejlidnatějšího města v zemi, Johanesburku, kterému vládne pouliční násilí, kriminalita a gangy chudáků, kteří už dávno ztratili ambice chovat se lidsky. A patří mezi ně i Lucky Kunene, téměř negramotný mladík pracující na benzinové pumpě, jehož životním snem je vlastnit sérii nablýskaných bavoráků, dům s výhledem na moře a mít za manželku chytrou a vzdělanou ženu. Jenže cesta k naplnění těchto představ vede pouze skrze peníze. A když padne poslední možnost, jak se dostat do školy, rozhodně se Kunene uspět jinak. Proto začne se svým nejlepším kamarádem Zakesem krást auta. Za Datsun si pořídí nový oblek, za zcizenou Toyotu novou lednici, za Mazdu velkou hi-fi soupravu a než se oba nadějí, trčí Kunene a Zakes až po krk v organizovaném zločinu. A navíc se vinou marxismem zaslepeného Nazaretha připletou i k ozbrojené loupeži. Pak už je pozdě chtít utéct a skrýt se jinde. Komu se jednou dostane snadno nabytý luxus do krve, nikdy se touhy krást již nezbaví. A proto i v Hillbrow, kam oba muži odejdou, je jim v patách stále jen překračování zákona a podvádění. Nakonec si vyšlápnou i na místního narkobarona. Ulice se začínají měnit na válečnou zónu. (oficiální text distributora)

Raven0

A je to zde znova. Jak se z malého, řadového zlodějíčka stane šéf velké zločinecké organizace. Klasický příběh o vzestupu a pádu je zde okořeněn exotickým prostředím Jihoafrické Republiky. ()

Millanium

Zajímavý mix tématiky dvou filmů: "Město bohů" a "Americký gangster" z prostředí Jihoafrické republiky. Některé části příběhu jsou již dosti otřepané, ale jako celek film zapůsobil. 85% ()

Mishqo

Dôkaz toho že aj v Afrike vedia točiť dobré filmy...veľmi dobrý naturalistický film o tom asi ako približne vyzerá život v Južnej Afrike a aj keď sa oficiálne politika apartheidu skončila. spoločnosť je ňou stále do značnej miery ovplyvnená ()

ghatos

Jsem rád, že Jerusalema splnila má vysoká očekávání. Pilíře jako svižná dějová linie, vypravěč nebo výborné herecké výkony nechybí. Město bohů je přece jen o stupínek výše díky komplikovanosti a zároveň komplexnosti. Snímek z JAR je zase přímočařejší a předvídatelnější. Těžko lze mu co vytknout, snad by stálo za to rozvést charaktery vedlejších postav. I tak se jedná o skvělou podívanou, která je vynikající reklamou pro konání MS 2010 ve fotbale v Jihoafrické Republice ;) - v úvodních titulcích jde i vidět rozestavěný stadión. ()

Pedross800

"AL CAPONE ŘEKL....KDYŽ CHCEŠ KRÁST, TAK VE VELKÉM A HLAVNĚ DOUFEJ, ŽE TI TO PROJDE" a Lucky Kunene, ten bastard, kterému nejde nepřát a nefandit se toho zhostil opravdu originálně. Klučina co toužil po univerzitě a plný ideálů, však záhy semletý okolím a chudobou se tak vydal na dlouho a nebezpečnou cestu za svým snem. Cestu dlážděnou zločinem a bezprávím, ale přesto cestu pochopitelnou a z určitého úhlu pohledu i sympatickou. Cestu střídající sociální drama s kriminálním. Cestu, kterou jsem si opravdu užil a díky ní dostal malý vhled do komplikovaného světa jinak nádherné země jakou Jihoafrická republika zcela jistě je. ()

Kangaxx

"Po každej veľkej revolúcii príde nový poriadok. Ale ešte pred ním prídu veľké príležitosti.". Pravdivejší výrok som už dlho nepočul. ()

BuryGol

Já bych to s Cidade de Deus nesrovnával. Je to prostě film o tom, jak to chodí v JAR, kde lidi mizej, umíraj, provozujou veškerou nelegální činnost. Když k tomu člověk jednou přičichne, je móc těžký dostat se zase zpátky. Celkově to bylo solidní, pár až moc zbrklejch střihů a pár blbinek se taky našlo, ale jinak to bylo dobrý. Ale do JAR nepojedu. Docela se divim, že tam během letošního MS nikdo nezařval. A i když vim, že mě hodně lidí bude chtít nakopnout-apartheid měl stejně něco do sebe. ()

Sir-Filip

Žádný "Milionář z chatrče" ani žádné "Město bohů", ale "JERUSALEMA" - ta je vrcholem slumového žánru!!! Skvěle kombinuje poměrně akční příběh s klidným dialogem, není to žádná bezmyšlenkovitá střílečka jako v Riu a rozhodně se nedá mluvit o indické pohádce. Výborný děj, skvěle zahraná hlavní postava. Realita Johanesburku je přeci jen jiná, než běžná realita Ria a z filmu to bylo jasně vidět. Co je ale naprosto nejlepší? hlavní postava je rozporuplná a nelze nikam zařadit, není to určitě kladná figura, ale do vyloženě záporných ji prostě šoupnout nelze!!! A v tom je to magické kouzlo, které neměly oba v úvodu zmíněné filmy. "Jerusalema" je opravdu skvělý počin jihoafrického kouzelníka Ralpha Zimana, snímku chyběla snad jen trochu chytlavější hudba. Osobně bych ho zařadil na stupnici mezi "Kmotra" a "City of God", což je opravdu, opravdu velmi vysoko, ale úplný "Everest" to zatím není....možná časem!!! A proto, těm z Vás, kterým se líbil alespoň jeden z výše zmíněných filmů, nemohu než s čistým svědomím doporučit tento!!! "ENJOY IT !!!" ()

Lukoboss

"Behind every fortune is a crime. The greater the fortune, the greater the crime." A v takovýhle zemích to nejspíš platí dvojnásob. Vynikající film z neokoukanýho prostředí podobně jako Město bohů. Sice nedosahuje až takových kvalit, ale pořád se řadí na hodně vysoký příčky a rozhodně nezapadává do průměru. Hlavního hrdinu si divák celkem v pohodě oblíbí a pak už jenom čeká, co přijde za zápletky. A na to, že to točil v podstatě začínající režisér (tohle byl jeho druhej velkej počin), nemůžu si stěžovat vůbec na nic. Gangsterka jak má být. ()

Michelle75

Mám dojem , že většina filmů má slibný začátek a jak se děj ubírá ke konci, tak atmosféra slábne. Jerusalema to má právě naopak. Věrohodně natočený příběh Lucky Kunena, který si postupem získává mé srdce a já mu upřímně fandím, konečně vím co je život v Johannesburgu a Kunenovu strategii beru přes všechny nešvary jako pozitivní a logickou. Herecký výkon hlavního hrdiny "hvězdný" a stejně jako příblížení JIŽNÍ AFRIKY a života v ní. Bez přiklášlování a zbytečného patosu. ()

klukluka

Hodně jsem o tom slyšel, o to větší to pro mě bylo zklamání. Jasně, mám rád ucelené příběhy a tohle byl jeden z nich. Jenomže... Tím největším jenomže pro mě byl představitel hlavního hrdiny. Mám teď na mysli hlavně staršího chlápka, ke kterému jsem necítil ani špetku sympatií. A to je u podobného filmu velkej trabl. Nejsem rasista, určitě by se našel černoch (a nemusel by to být Will Smith), se kterým bych se dokázal navzdory odlišné rase ztotožnit, ale tenhle chlápek to fakt nebyl. No a pak se mi nelíbil ten příběh jako takový. Borec měl našlápnuto (na rozdíl od oficiálního textu distributora se domnívám, že to nebylo o negramotném mladíkovi, ale o klukovi, kterýho vzali na univerzitu), zalíbilo se mu ale vydělávat velký prachy čórkama. Po zpackané akci z toho de facto vypadnul. Pak se živil jak se dalo (pro diváka taxi), aby si nakonec vymyslel "podnikatelskej" záměr, kterej lze zrealizovat jen v nějaké fakt echt banánové republice. Pronajímá baráky, který mu neříkají "pane". Aby se to nějak ozvláštnilo, nabrnkne si bělošku z rodiny, která se právě potýká se závažným problémem. Chvilku se mu daří, a už je tady zase odhodlanej polda, kterej po něm jde jak po uzeným, respektive jak jiní poldové v jiných - lepších filmech po zločincích, kteří vládnou své čtvrti/městu/zemi/světadílu čtyřicet a více let. Jestli se mi tady něco líbilo, tak to byla proměna dřívějšího gangsterskýho guru. Ta postava byla sice vedlejší, ale dokonale scénáristicky propracovaná. Jinak mi to hodně zavánělo různými klišé, přičemž tím nejhorším byla závěrečná scéna á la Shawshank. Jsem opravdu moc rád, že jednoho černýho gangstera čeká nejspíš sytě růžová budoucnost kdesi na pláži. Pláču dojetím. ()

Hanys_

Lucky Kunene a jeho vzestup z chudého černocha na jednoho z kápů (ano už zase) Johannesburgu. Nebo také návod pro Afričany, že z pistolí u pasu jde všechno snadněji? S podobnými snímky (a že jich bylo) nemám moc velký problém, ale Jerusalema mě moc neoslovila - klasicky povinná dětská část (nejlépe podaná asi v Slumdog Millionaire) mě tady dost nudila - naštěstí v polovině se film konečně rozjel, ale u mě dojel maximálně k průměru. 6/10 ()

vander19

Po prečítaní obsahu a prezretí komentárov užívateľov tu na CSFD som sa rozhodol pre pozretie tohto filmu. Hlavne ma lákala predstava filmu podobného ako Mesto Bohov, ktorý patrí k mojim oblúbeným. Aj som očakával, že teda by to mohlo byť niečo podobné. Hlavne čo sa týka prostredia, sociálnych vrstiev, gangov, drog...A zo začiatku som pocit, že film sa odohráva v akejsi juhoafrickej favele. Pár drobných zločinov, ukradnutie auta a tak...Proste začiatok mladého gangstera na štýl Malého Zéé zo Citade De Deus. Ale pri Luckym som nemal pocit, že je šialený a bažiaci po krvy. Skôr mal Lucky od začiatku sociálne cítenie a to sa prejavilo aj na spôsobe jeho života. Žiadne dramatické prestrelky v uliciach, obchod s drogami?? Tiež moc nie, aj keď samozrejme aj táto tematika zasahuje do príbehu. Ale ne Lucky je jej iniciátor. Aj prostredie Johannesburgu nie je také strašné ako Rio. Proste aj tá chudoba v Johannesburgu sa podľa mňa má lepšie ako v Brazílií. Aspoň film to tak vykreslil. A čim, že si tento film u mňa teda vyslúžil takéto hodnotenie?? To je hlavne tým sociálnym správaním Luckyho, on mal ako keby potrebu sa postarať o svojim čiernych bratov, o ľudí ktorí nebrali drogy, ale pracovali. Dať im strechu nad hlavou, nižšie nájomné. Aj keď samozrejme nespravil to legálnou cestou. Myslím získanie nehnuteľností. Ale prišiel mi ako taký Robin Hood JAR. Aj v samotnom filme je to tak popísané. Úprimne čakal som niečo iné, ale na druhej strane sa mi dostalo kvality z iného súdka a som spokojný. JERUSALEMA je dobrý film, síce na Mesto Bohov nemá, ale je to zaujímavé, prostredie pre stredoeurópana atraktívne, veď o JAR toľko zase toho v médiach nevidíme... ()

Rozjimatel

"I had two heroes, Karl Marx and Al Capone."     Tu sa naplno prejavila moja všeobecná averzia voči gangsterkám, najmä takým, kde je hlavný hrdina (popredný gangster) vykreslený ako sympatický chlapík, ktorému treba fandiť. Je síce pravdou, že mám rád "tarantinovky", "ritchieovky", či "coenovky", lenže všetci spomínaní tvorcovia sa s danou témou dokážu vysporiadať s veľkou dávkou nadsádzky, s výborným čiernym humorom a hlavne s nesporným umeleckým vkladom. V tomto prípade však ide o tuctovú pozérsku gangsterku s mizivým umeleckým prínosom, ktorá pôsobí skoro až ako oslava násilia a zločinu. Je to silne štylizované (trendová "divoká" kamera s výraznými farebnými filtrami), má to ochotnícke herecké prejavy a často nevhodne použitú hudbu (pri drsných, násilných scénach hraje akási "šťastná" pieseň), ktorá však má aj svoje svetlejšie chvíle (etno motívy). Vo svojom hodnotení by som bol zmierlivejší, keby sa jednalo o svedectvo neutešenej reality v Johannesburgu (potenciál na to bol, to prostredie je pre nás dosť nevšedné a aj pomerne zaujímavé). Ja však tvorcov upodozrievam, že proste len ťažia zo všeobecnej fascinácie svetom "veľkého" zločinu a jeho "hrdinami". Na celom filme ma dokázalo zaujať len minimum vecí (špecifické prostredie s miestnym folklórom, scéna kradnutia auta s výdatnou pomocou okrádaného).     "I guess when you're rich, poverty seems glamorous. It's got a certain charm." ()

1945

Jerusalema je natočena obdobným způsobem jako mnoho jiných snímků - šablona spočívá v krátkém začátku, z něhož vychází dlouhý flashback - přesněji řečeno vyprávění věcí předešlých, do kterých v průběhu filmu počáteční scéna plynule zapadne. Je to nejlepší způsob, jak převést životopis na filmové plátno tak, aby udržel divákovu pozornost. Je mi jedno kolik filmů bude ještě přes stejnou šablonu natočeno, protože tento styl filmu mě jen tak neomrzí. Srovnání s jinými podobnými filmy se sice nabízí, ale dle mého je Jerusalema zcela unikátní ()

gumolit

Vraj porovnateľné s filmom Mesto Bohov , ale ja tam som nevidel skoro nič z toho filmu myšlienka Mesta bohov bola úplne iná ako tento snímok.Každopádne veľmi vydarený filmo o tom ako sa nelegálnou cestou dosťať k peniazom a samozrejme má to potom svoje následky čo dodáva tomuto filmu rýchly spád a myšlienku na pomstu.som rád že to nenatočili Američania bo tí uá nápady nemajú opať sa len potvrdilo že ostatné štáty majú viacej nápadov a témat k natočenie skvelého filmu ()

Santino7

Klasická schéma vzostupu a pádu gangstra tentoraz v africkom šate, ktorý je síce nesporne exotický a obnáša viaceré - z pohľadu európskeho diváka - nezvyklosti (odlišnosti v mentalite, svojrázna kultúra, odlišný prístup k filmárčine), inak sa však takmer bezvýhradne drží v zabehnutých žánrových koľajách. Tým pádom najväčším lákadlom (a zároveň prekážkou) filmu je bezpochyby jeho exotickosť a miera, do akej sú s ňou spojené prvky pre nás čoby diváka zvyknutého na iné "móresy" znesiteľné. Za mňa osobne môžem prehlásiť, že to dopadlo relatívne solídne - páčilo sa mi zakomponovanie africkej hudby, miestami naivný prístup/konanie aktérov a takisto celkovo prostredie ako také. Čo mi naopak miestami prekážalo, bolo akiste občasná prílišná zjednodušenosť a priamočiarosť (slušilo by sa občas zájsť viac do hĺbky a nevykresľovať veci tak povrchne) a v niektorých prípadoch azda trošku i herecké výkony, ktoré nie u všetkých spĺňali znesiteľné parametre. Nuž a akúsi nepríjemnú pachuť vo mne zanechal i značne stupídny koniec, ktorý v celkovom dojme značne uberá, bohužiaľ. Inak však fajn, rozhodne osviežujúca záležitosť, ktorej pozretie neuškodí a žánrovým nadšencom odporúčam v rámci akéhosi príjemného spestrenia. 75% ()