Potraviny, a.s.

• USA Food, Inc.

Přesvědčivý depresivní pohled na velkopodnikání ve výrobě potravin nejen popisuje jejich nechutnou cestu z polí a stájí ke spotřebiteli, ale zároveň zkoumá ekonomický řetězec, v němž následky zdánlivě levného jídla, kdy hamburger stojí méně než brokolice, nese celý zdravotní a sociální systém. [MFDF Jihlava 2009] (oficiální text distributora)

jafuska

bylo to hodně poučný dokument, a po tomto filmu jsem se rozhodla, že už nikdy se nebudu stravovat po fastfoodech, nehodlám podporovat zabíjení zvířat tak nehumáním způsobem. Proto dávám tak málo hvězdiček ()

Jaromír

Dokument o tom, jak se dnes masově doslova vyrábí, a ne chová, drůbež atd. bez ohledu na ekologii, zvířata, atd., ovšem s maximálním zaměřením na nízkou cenu. Trpí konzumenti, zvířata, zaměstnanci, všichni kromě akcionářů společností. Osobně jsem taky pracoval čtyři měsíce v rybárně, kde jsem za směnu vykuchal několik set ryb, ale po shlédnutí tohoto dokumentu budu ještě více kupovat BIO výrobky, protože tohle je cesta jak být sám zdravý, tak mít čisté svědomí vzhledem ke zvířatům a rovněž udržitelného chování k přírodě. Typický "probouzecí" film, doporučuji každému, i když je vyloženě negativní a já negativní filmy nemám rád, ovšem má to svůj účel. Každý sí sám rozhodne, jestli bude jíst nekvalitní maso plné náhražek, barviv a žít kratší dobu, či se zachová dobře k sobě a okolí, a bude žít déle (byť to bude něco stát). Nejsem žádný aktivista, nezačnu jíst čistě BIO, ale rozhodně se po BIO a lokálních produktech začnu více dívat, než dosud. Jinak být vegetariánem není řešení, se můžete chovat stejně špatně k stromům, jako ke zvířatům, pro mě osobně to jsou všechno živé bytosti. A stejně jak můžete zabít necitelně prase, tak můžete vykácet celý kopec lesa... Tím, že se někdo stane vegetariánem, tak to nevyřeší tyto problémy, protože za 20 let pak vznikne film, jak v Číně vykáceli 1000 hektarů lesa a pěstují tam masově soju... Je třeba nastolit udržitelný rozvoj člověka spolu s přírodou jako celkem. Můžete být veganem, ale pokud někdo zničí půl země, aby nasázel všude jabloně, tak je to taky zvěrstvo, tohle není univerzální řešení. Jinak paradoxy, že balená voda je třikrát dražší, než energetické sladké nápoje, a ty jsou zase dražší než nafta ani nemá cenu zmiňovat. Stejně jako, že zelenina, či ovoce je stejně drahé jako maso, to je absurdní a jen to dokazuje, jak se vše chová masově. A lidi si pak řeknou, než bych si koupil drahou vodu, raději si koupím slazenou xyz, či pivo. Než bych si koupil jablko, raději si koupím levnější kýtu, než si koupím graham, koupím si raději koblih. To co bylo kdysi drahé bylo tučné, sladké a zajištovalo to přežití. Dnes je absurdní, že potřebujeme netučné, nesladké, neslané a zdravé a toto je několikrát dražší, než nezdravé protějšky. Navíc člověk, který si koupí v obchodě graham, jablko a čistou vodu dnes vypadá za hlupáka oproti zbytku se slazeným nápejem, koblihem, rohlíkem a 10dk vysočiny... Je třeba změnit mentalitu lidí. ()

Pochtli

Pak nemají být amíci vyžraní jak prasata na porážku, když hamburgr z geneticky modifikovaných sraček stojí míň než ovoce a zelenina. A dostal mě zákon, kdy lidé nesmí o jídle z kombinátů mluvit špatně či sójová mafie, která si vynutila nákup pouze jejího osiva. Hold Amerika zemí neomezených možností.. ()

Mr.nachos

Nebudu tvrdit, že po shlédnutí tohohle dokumentu jsem se stala vegetariálnem, to ne, masožravectví mám ráda, ale řekněme, že mě to přimělo trochu víc přemýšlet nad kvalitou a původem toho, co jím. ()

Phantasma

Nevím jak v USA, ale u nás jsou antibiotika při chovu kuřat nebo geneticky upravené potraviny mnoho a mnoho let zakázány a troufnu si říct, že to platilo už v době vzniku tohoto dokumentu. Antibiotika se podávají pouze k léčbě a z organismu kuřete zmizí za 5-10 dní. V posledních letech nebylo zjištěno na trhu kuře, které by je v sobě mělo. Celé tohle na mě působí jako nějaká konspirace. Samozřejmě, že průmyslový výkrm složený z kukuřice a pšenice není OK, ale to bychom dnes nemohli jíst prakticky nic. ()

Demoiselle

Samozřejmě se jedná o dokument, který s lidmi zahýbe - pokud teda máte aspoň nějaký zájem o Vaše zdraví. 20x si při něm řeknete, že nebudete jíst maso ze supermarketů, přestane jíst ve fast foodech a pít colu či pepsi. Nebo pro jistotu přestanete jíst maso úplně a budete se jen živit rajčaty! Co na to říct - díky Bohu, že nežiju v Americe! ()

Slaboproud

Možná, že můj vkus je ovlivněný tím, co běželo tak před 10 lety na ČT2, ale takhle podle mě dokument vypadat nemá. Prakticky chybí komentáře odborníků - většina rozhovorů je s lidmi osobně zainteresovanými v tématu a film je objjektivním dokumentem asi jako Der Ewige Jude. Film používá hodně širokou škálu manipulačních technik a dezinterpretací faktů. Dozvíme se, že v roce 1972 dělala americká obch, inspekce 50 000 kontrol ročně, zatímco dnes méně než 10 000. Hrůza, je sluhou korporací. Jenže pak je zmíněno, že např. počet jatek se zmenšil zhruba 100krát, takže počet kontrol na výrobnu pravděpodobně podstatně vzrostl. Ve filmu vystupuje matka dítěte, které ve 2 letech zemřelo na E Coli. To je smutné. V rozvojovém bez potravinářského průmyslu ovládaného korporacemi ročne umře na E coli 380 000 lidí, nejohroženější jsou děti okolo 2 let. V USA umřou ročně 2-3 lidé. Jako správný manipulační technika nechybí ani slippery slope: eko-farmář říká, že firma, která vidí v praseti jen kus masa bude špatně zacházet i s lidmi a jinými národy. Za prvních 85 minut nedávám teda ani hvězdičku. Ale na konci někteří aktéři uznají sílu "dolarových hlasů". Proto ostatně vznikl i tento příšerný film. ()

Diskantka

Další warriorskej dokument o tom, jak nám světový korporace servírujou sračky a my je s chutí žerem. Momentálně mám nutkání si za panelákem zasadit mrkve..... ()

PamelaJJK

Typický dokument made in USA. Neříkám, že u nás se svinstva a zvěrstva v potravinářském průmyslu nekonaji, ale jsou to jiné problémy. U nás v Evropě jsme prostě někde jinde. A hlavně - co podobný dokument vyřeší?! NIC!! Člověk něco jíst musí a většina lidí nemá možnost výběru či kupní sílu na kvalitní (to neznamená nutně bio) potraviny. Musí jíst to, co je a na co má. Podobně "populistické" dokumenty jsou úplně o ničem. To je jen naivní představa a utopie, že se pod tlakem podobných dokumentů něco změní. Hodnocení je za snahu... ()

Sintiroma

Ze zacatku to vypada hodne zajimave ale ke konci tempo slabne a clovek ma pocit ze kazdy prece ji fastfood...tak sem to citil i ja. ()

david666

Dokument nepřináší nějaké objevné skutečnosti, spíš popisuje situaci, kterou asi každý zná nebo alespoň předpokládá, že tak nějak to v potravinářském průmyslu funguje. Ale na druhou stranu jsou informace podány vcelku příjemnou formou - i když chybí protiargumenty 2. strany. ()

Mikea

Vcelku zajímavý a syrový pohled na to, z čeho pochází velká část potravin, které jí celá Amerika. Nicméně, bio agitku na závěr si autoři mohli odpustit a vyjádření těch zlých korporací mohli sehnat (Když to dokáže i taková profláklá osoba jako Michael Moore...). ()

tucnakova

Přes drobné výhrady ( vypouštěné balónky, bio v supermarketech ) - toto by měla vysílat veřejnoprávní televize, nebo pouštět učitelé dětem v hodinách čehokoli ! ()

hufnagel

Jasne vidieť tvrdú globalizáciu v praxi,či už spracovatelia mäsa,kukurice,Monsanto.A novou obchodnou dohodou s američanmi nás čaká to isté.Mal som možnosť žiť nejaký čas v Amerike a potvrdzujem jedlo bolo väčšinou bez chuti.Šunka po týždni v chladničke vypadala ako nová.Bola to vôbec šunka? ()

PeteBuck

Dosť dobrý a poučný dokument. Mám ten pocit, že v USA už bežní ľudia bojujú takmer so všetkým. Blbé zdravotníctvo, školstvo, potraviny, súdnictvo, neviem, čo ja viem čo ešte. Fakt, že za posledné dve dekády som videl naozaj slušný počet dokumentov na túto tému, by mal súdruhov v USA alarmovať, že s ich krajinou je naozaj niečo v neporiadku. Čo je smutné, že kapitalizmus a demokracia, ktorá tam má tradíciu takmer 250 rokov, sú v tejto krajine na dosť blbej úrovni. Takže robme si to radšej po svojom, neopičme sa zbytočne po nich a z ich chýb sa poučme. Čo na to viac povedať? Chápem, prečo sú na tom ľudia zdravotne zle. Lebo to najnezdravejšie jedlo je zároveň najlacnejšie. Pripočítajme k tomu korporáty, ktoré si platia politikov, ktorí po skončení svojich funkčných období skončia s pekným platom v spomínaných korporátoch a de facto určujú pravidlá. Je zaujímavé, že v tejto ťažkej demokracii funguje v určitých veciach nacizmus ako prasa. Poučný dokument. Ale je fajn, že v USA majú ľudí, ktorí tam fungujú ako taká poistka a chcú to zmeniť. V takej Číne či Rusku by ich asi rovno odstrelili. Fakt už potom neviem, čo je depresívnejšie. Či blázni na východe, alebo cvoci na západe, ktorých korporáty sa správajú práve ako ťažkí samovládcovia na východe a robia tie isté voloviny... Tento dokument je niečo ako alarmujúce filmy od M. Moora alebo od iných. Asi by sa tá spotreba dala zaistiť aj lepšími podmienkami pre zvieratá alebo bez genetického modifikovania a buzerovania farmárov. Duplom, keď si uvedomíme, že napr. v EÚ sa tretina potravín vyhodí, čo je neuveriteľné, keď denne 30 000 - 40 000 ľudí umrie od hladu. Pokiaľ viem, tak za 20 rokov sa tá štatistika nezmenila. V každom prípade je tu more zaujímavých informácií na hlboké zamyslenie, kam to všetko speje. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky