Oceány (festivalový název)

Dokumentární / Drama

Francie / Švýcarsko / Španělsko / USA / Spojené arabské emiráty, 2009, 86 min

Stéphane Durand

Bruno Coulais

Pierce Brosnan (vyp.), Pedro Armendáriz Jr. (vyp.), Jacques Perrin (vyp.)

Rozpočet $80miliónovTržby USA $19,422,319Tržby Celosvetovo $83,900,000Tržby za predaj DVD v USA $4,734,752 //počet predaných kusov 243,899║ To čo nám ponúkne príroda je úžasné, to čo nám ponúkne človek je klietka plná utrpenia, veľmi silný dokument a to netreba ani slová. Videl 104minutovy dokument bez komentára. /95%/(17.1.2011)

Trochu viac pocitové ako náučné. Verziu filmu som videl na STV2 dlhšiu bez komentára, presnejšie so stručnými komentármi, ktoré boli skôr poetické ako popisné. Kto nemá napozerané dosť z podmorského sveta, tak nevie, na čo sa pozerá, a ani sa to nedozvie, čo je trochu škoda. Zábery celkovo úžasné, niektoré nemám tušenia, ako ich človek dokázal natočiť, niekedy som mal pocit, že pri natáčaní museli pomáhať a nosiť kamery asi ryby.(7.1.2013)

• Jara.Cimrman.jr

Oceány jsou takové modrozelené, hýbe se v nich voda a nechybí v nich flóra ani fauna. Touto informací jsem disponoval již před projekcí, takže jsem si ji pouze potvrdil. Jinak je to skutečně pouze "další z dokumentů", který ukazuje již mnohokrát viděné. Možná má víc pixelů než ty předchozí, ale mně připadají všechny v podstatě stejné. Takže uděluji jednu hvězdu za delfíny, pro které mám slabost a druhou za nadšení svých dětí, které něco podobného viděly poprvé.(4.2.2014)

60% Snímek se spousty výborných záběrů. Svou převážnou částí působí uměleckým dojmem, bez průvodního komentáře (zejména první celou hodinu) a nechává tak naprosto nerušený prostor samotnému divákovi. Toto pojetí filmu ne každému bude sedět, jelikož tím film ztrácí určitou vzdělávací dokumentárnost (jaký je to druh, na kterého se teď dívám? Apod.) a také díky tomu snímek postráda viditelný/uchopitelný koncept, který od dokumentu čekáme. Patřím k těm, kterým jeho pojetí nesedl. Navíc dát dokumentu epochální název ,,Oceány,, je zavazující co do obsahu a pojetí dokumentu. A po shlédnutí musím říct, že je to název v tomto případě troufalý. Nicméně, dokument zachraňují podvodní záběry, které jsou poutavé. Vystřihnu zde emotivní záběr lovu rybářské lodi (62min), harmonické plavání potápěče se žralokem bílým (72min) a mroží mateřskou lásku (86min). Jen za tyto záběry stojí dokument si pořídit.(19.7.2015)

Absolutně jsem nečekal, že mě dokument zaujme. Viděl jsem kupy dokumentů z podmořského světa. Většinu snad i ve 3D. Viděl jsem dokumenty, které byly lepší vizuálně a viděl jsem i dokumenty, které byly lepší obsahově. Ovšem tenhle komplexně působí jako takový malý skvost a začínám chápat, proč se mezi 300 nejlepších filmů prokousal zrovna on. Musím hrozně ocenit zejména hudbu, protože ta je naprosto precizní. Neurazí ani pěkný doprovodný komentář, který jsem slyšel ve slovenštině. Pěkný je hlavně proto, že nám poví za celou stopáž pouze pár slov a nepůsobí absolutně rušivě. Celkově veškeré zvuky, které se z hlubin oceánů ozývají jsou dechberoucí. A ze záběrů se mi hrozně líbila ta loďka houpající se ve vlnách. Nic podobného jsem zatím neviděl. Zvířátka byla také fajn a jednu podmořskou potvoru jsem viděl také úplně poprvé. Myslím, že sem 4* právem patří. Vážně si mi to celé líbilo.(5.1.2014)