Oceány (festivalový název)

Dokumentární / Drama

Francie / Švýcarsko / Španělsko / USA / Spojené arabské emiráty, 2009, 86 min

Stéphane Durand

Bruno Coulais

Pierce Brosnan (vyp.), Pedro Armendáriz Jr. (vyp.), Jacques Perrin (vyp.)

Nádherné záběry komentované příjemným hlasem Pierce Brosnana,které ukazujou oceán spíš jako místo překypující životem,než oázu klidu (některé živočichy sem viděl asi prvně).Z celého filmu je cítit nakažlivá úcta a myslím,že tohle je dokument,který by se měl pouštět na školách.A ne manipulativní sračka o několika znuděných amerických degenech,kteří by si měli radši najít práci!Záběry lodi poskakující a prodírající se vlnami rozbouřeného oceánu dokonale ukazují jeho velikost a sílu.Snad to bude stačit.(11.12.2010)

Estetická hodnota 1000 bodov, informačná hodnota 0 bodov. Nádherné zábery, ale v podstate som sa za celú dobu nedozvedel ani jednu podstatnú/novú/zaujímavú/užitočnú informáciu. Zároveň sa dokument bojí ukazovať „skutočnú“ prírodu a skôr sa stavia do úlohy akéhosi idealizovaného rozprávača, ktorý všetky javy podáva bezkonfliktnou formou „for all ages“ (ale nečudujem sa nakoľko je pod tým podpísaný Disney). Komentár tradične pútavý, verzia bez komentára už je pomerne zdĺhavá. Tie štyri hviezdy udelím nakoľko krajšie zábery oceánov a podmorského života som doteraz nikde nevidel a bola priam krása sa na to všetko pozerať (záverečný „súboj“ lode s vlnami je famózny!), avšak podobne ladené dokumenty ako Earth alebo Home predstavujú o dosť vyššiu kvalitu. PS: ten záverečný podmaz v podobe otrasného popového duetu by Demi Lovato & Joe Jonas si však film mohol odpustiť. Absolútne sa sem tento typ piesne nehodí a v závere skazí celú atmosféru, ergh!(18.1.2014)

Koncepce: Jacques Cluzaud, Jacques Perrin, Laurent Debas, Stéphane Durand, Laurent Gaudé, François Sarano, Christophe Cheysson .. Taková dokumentární ochutnávka toho, proč se těšit na Avatar 2/3. Vody oceánů skrývají neskutečná tajemství a krásy. Vysoké rozlišení obrazu (1080p) a zpomalené záběry jsou úchvatné.(28.12.2011)

Jeden z nejkrásnějších dokumentů, které jsem doposud viděl. Opravdu neskutečně krásné záběry, a spousta nových informací o kterých jsem neměl ani ponětí. Naštěstí je nám zde ukázána krása podmořského světa a jen minimum toho jak člověk škodí té přírodě a celému světu, takže jsem si alespoň na tu malou chvíli oddechnul jen u krásy přírody a ne u toho co je člověk zač. Hudba je úžasná a prohlubuje celkový zážitek z tohohle překrásného filmu a zvuky plovoucích velryb, prostě nádhera. Je to i tak těžko popsatelné, ale tohle se prostě musí vidět, jinak člověk nepochopí.(3.12.2013)

60% Snímek se spousty výborných záběrů. Svou převážnou částí působí uměleckým dojmem, bez průvodního komentáře (zejména první celou hodinu) a nechává tak naprosto nerušený prostor samotnému divákovi. Toto pojetí filmu ne každému bude sedět, jelikož tím film ztrácí určitou vzdělávací dokumentárnost (jaký je to druh, na kterého se teď dívám? Apod.) a také díky tomu snímek postráda viditelný/uchopitelný koncept, který od dokumentu čekáme. Patřím k těm, kterým jeho pojetí nesedl. Navíc dát dokumentu epochální název ,,Oceány,, je zavazující co do obsahu a pojetí dokumentu. A po shlédnutí musím říct, že je to název v tomto případě troufalý. Nicméně, dokument zachraňují podvodní záběry, které jsou poutavé. Vystřihnu zde emotivní záběr lovu rybářské lodi (62min), harmonické plavání potápěče se žralokem bílým (72min) a mroží mateřskou lásku (86min). Jen za tyto záběry stojí dokument si pořídit.(19.7.2015)