Oceány (festivalový název)

Dokumentární / Drama

Francie / Švýcarsko / Španělsko / USA / Spojené arabské emiráty, 2009, 86 min

Stéphane Durand

Bruno Coulais

Pierce Brosnan (vyp.), Pedro Armendáriz Jr. (vyp.), Jacques Perrin (vyp.)

60% Snímek se spousty výborných záběrů. Svou převážnou částí působí uměleckým dojmem, bez průvodního komentáře (zejména první celou hodinu) a nechává tak naprosto nerušený prostor samotnému divákovi. Toto pojetí filmu ne každému bude sedět, jelikož tím film ztrácí určitou vzdělávací dokumentárnost (jaký je to druh, na kterého se teď dívám? Apod.) a také díky tomu snímek postráda viditelný/uchopitelný koncept, který od dokumentu čekáme. Patřím k těm, kterým jeho pojetí nesedl. Navíc dát dokumentu epochální název ,,Oceány,, je zavazující co do obsahu a pojetí dokumentu. A po shlédnutí musím říct, že je to název v tomto případě troufalý. Nicméně, dokument zachraňují podvodní záběry, které jsou poutavé. Vystřihnu zde emotivní záběr lovu rybářské lodi (62min), harmonické plavání potápěče se žralokem bílým (72min) a mroží mateřskou lásku (86min). Jen za tyto záběry stojí dokument si pořídit.(19.7.2015)

Nádherné originální záběry, které jste ještě neviděli. Do toho francouzský poetický komentář (tady bych uvítal více faktické informace). Výsledek je příjemné pokoukání, které přinese občas i napětí.. I přez to, že jsem většinu filmu měl spodní čelist na stole, jsem se občas přistihl že se nudím. Doporučuji na velkém plátně.(27.1.2011)

Postupne prešli v tomto dokumente aj teplé aj studené vody a ukázali toho celkom dosť so zaujímavými tvormi, aj keď ja by som toho chcel vidieť viac a v rôznych polohách, trocha živšie a s nejakým postupnosťou medzi tvormi. Oceány síce nie sú nejaká moja obľúbená téma, no je tam mnoho neobvyklého a nepoznaného pre ľudí a takéto niečo je takou poloučebnicou, no najmä poteší človeka ako oddychové dielo.(21.3.2014)

Myslel jsem si, že se dozvím něco o podmořském světě. Ale nedozvěděl jsem se ani ň. Ten dokument totiž není vůbec naučný, ale spíš jen na kochání a ke konci taky na moralizování. Vidíme zde krásné záběry všech možných i nemožných živočichů, ale vůbec se nedozvíme, jak se třeba jmenují. Takže jsem si většinu času připadal hloupě, že nevím, co to je za živočicha (některé druhy jsou celkem Sci-Fi). Trošku mě překvapilo, že došlo i na krev (japonská specialita – zabíjení delfínů). Ale pokud se na to chce někdo dívat v SD kvalitě, tak bych to asi nedoporučil.(6.11.2011)

Koncepce: Jacques Cluzaud, Jacques Perrin, Laurent Debas, Stéphane Durand, Laurent Gaudé, François Sarano, Christophe Cheysson .. Taková dokumentární ochutnávka toho, proč se těšit na Avatar 2/3. Vody oceánů skrývají neskutečná tajemství a krásy. Vysoké rozlišení obrazu (1080p) a zpomalené záběry jsou úchvatné.(28.12.2011)