Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

wamaku

Ano, je tam spousta slabých scénáristických momentů, jsou tam absolutní hrdinové - téměř nesmrtelní, ale je to nářez. Nářez říkající si o pokračování. District 10? ()

radimhasalik

Fantastický děj. Skvělá kamera. Už dlouho jsem neviděl tak dobré sci-fi, jako je District 9. Velmi se mi líbil částečně dokumentární střih filmu. Samotný film má myšlenku. Rád se k němu vracím a už jsem ho viděl několikrát. ()

Wilko70161

Mimozemstani vo vlastnej osade kus ako kosicky lunik9 perfetne spracovany film do stylu dokumentu o tzv spoluziti ludi s inou formomimozemskeho zivota skvely zaujimavy pribeh dobra akcia a pre mna asi jedno z tych naj sci fi ktore som videl parada film ktory si rad po case opat pozriem ()

Hella

Pre mňa veľké prekvapenie. V pozitívnom slova zmysle. Tento film nemal u nás viac menej žiadnu kampaň. Aj keď vždy keď sa chystá nejaké sci-fi zbystrím pozornosť. Začiatok zaujímavý ale hlavný protagonista mi strašne liezol na nervy. Hovorím si no toto nevyzerá dobre keď mi nieje sympatický hlavný hrdina. A potom BENG a už to šlo. Neuveriteľná jazda so všetkým čo k tomu patrí. Na konci som si už ohrýzala nechty ako som mu držala palce. Som rada že nebolo pokračovanie (aj keď sa tak mohlo zdať). Tým sa utvoril dokonalý celok ktorý bude navždy jedným z mojich top v žánri. ()

jujask

Premena človeka na mimozemskú bytosť, za skutočne paradoxných okolností, ktoré vás nútia vychutnať si túto vážne skvelo natočenú filmovú lahôdku. Dej je úplne vymyslený a miestami nezmyselný ale má to niečo do seba. ()

zimi

Fantazie, úžasný počin, obrovské překvapení! To jsou slova a je jich víc, co mě napadají, super nápad a vše ohromně klape! Děkuji a doporučuji! ()

negativ

Naprosto dokonalá podívaná. Velmi syrová realita, jak by to vypadalo, kdyby skutečně nějací mimozemšťané přistáli na naší planetě. Bez příkras, dojemných patetických scén, nadpozemských vlastností apod. A na pozadí této reality originální, místy groteskní příběh nedobrovolného štvance, který najednou nepatří nikam. Impozantní podívaná, vygradovaný závěr, kdy jsem až s dětskou upřímností držel palce „ať se to povede". Navíc (alespoň pro mne) celkem neznámí herci, což ještě více umocnilo pocit autentičnosti. ()

Montanus

Myslel som si, že žáner sci-fi nedokáže, v zásade, nič nové ponúknuť. Nemýlil som sa (zatiaľ), lebo District 9 nie je sci-fi. Je to „what if" na zemi pristanú nie po zuby ozbrojení mimozemšťania. A spôsob spracovania je, skromne povedané, perfektný. Čiastočný dokumentárny štýl dodáva filmu autentickosť. Na pobavenie je známa pravda, že všetko raz omrzí a mimozemštania, ktorí predtým tak fascinovali ľudí, sú zrazu nezaujímaví a na príťaž. Život v gete, ale hlavne beznádej, že raz sa to zmení dávajú svižnému deju nádych melanchólie. Mínusom sú nelogické momenty, cez ktoré sa pri prvom pozretí filmu hravo prenesiete (ak si ich vôbec všimnete). V poslednej dobe rozhodne to najlepšie, čo sa v tomto (a jemu podobných) žánroch urodilo. ()

Vonter

Vzhledem k několika zdánlivým nesrovnalostem ve filmu jsem byl pověřen, abych tyto na první pohled nelogičnosti, omyly a kroky stranou objasnil. Takže bez dalších sáhodlouhých vysvětlování a řečí odnikud nikam, které vedou do slepých uliček a všechno jenom ještě více zamotávají, se na to vrhnem, Za prvé. Nebo za A, jak chcete. Proč Wikuse nikdo nesleduje, ačkoliv volá mobilem a tudíž je vcelku snadno k nalezení? Cožpak jeho manželku nikdo neodposlouchává, respektive je to napadne až za X hodin? Za X si doplňte libovolné číslo od 12 do 53. Policie chtěla manželku Wikuse napíchnout okamžitě. Naneštěstí napojovací technik snědl prošlou nuttellu a trvalo X hodin, než opustil WC. Hned poté se vyhledání podařilo. Za druhé, neboli za B. Čím vysvětlit barbarské, připitomělé počínaní emzáků a jejich neuvěřitelně vyspělou technologii? Proč byli inteligentní jen 2 ufoni a jejich malej hajz.... promiňte, .....děťátko? Odpověď je překvapivě jednoduchá. Všimněte si, že po otevření plechovky, v níž emzáci přiletěli, byli všichni vyhladovělí, až na zmíněné 2 jedince + potomka. Ti totiž ukradli veškeré zbylé zásoby vtipné kaše a nenápadně spadli v únikovém člunu na zem. Za třetí, neboli za BŽET, opravuji, za C. Na film jako producent dohlížel Peter Jackson. Tak proč se nedočkáme ani jednoho pytlíka? Nebo elfa? Nebo alespoň malinkatého trpaslíčka? Nebojte, dočkáme se. Chystá se druhé pokračování, které se bude jmenovat District 10 - King Kong Pytlík v zajetí ošklivých a nepěkně zapáchajících emzáckých elfů. To byla pro dnešek poslední informace. Někdy příště naviděnou. ()

stanjel

výborné.. všetkým čo majú radi sci fi odporúčam. btw. so známejším hereckým obsadením by to bolo možno slávnejšie ako Hviezdne vojny (to som prehnal, ale naozaj sa mi to páčilo). ()

hedgi odpad!

Koukal jsem na to, protože to na kinoboxu mělo 90% v recenzi a přes 80% od diváků. Abyl to omyl. Hned od začátku mě iritoval reportážní styl, kterej je typickej pro C-čkový filmy. Ve filmu byla spousta divností: - loď která 20 let levituje nad zemí. Víte kolik by to stálo energie? - emzáci s nabušenou technologií, který vyměněj svoje megabouchačky a stroje za konzervy kočičího žrádla a ve filmu se to zdůvodní to tím, že to byli spíš dělníci než elita!?! - a navíc se nechaj vytáhnout ze svojí mega lodi a pak 20 let zbírají odpadlý kusy z lodi, aby se pak mohli vrátit zpátky. A to se navíc chtěj vrátit zpět, když to byli uprchlíci. Fascinující. - a proč tu mimozemskou loď lidi za 20 let nerozebrali do mrtě, když se docela v pohodě dostali dovnitř? Trošku moc uřvaný, trošku moc to hrálo na city. ()

jakubesd1

Podľa môjho názoru v tomto filme ide viac menej aby režisér -NIEL BLOMKAMP- poukázal na to ako so svojím životom naložíme a aj keď sa dostaneme do kritickej situácii , ako ju zvládneme . Film sám o sebe má niečo do seba ale pre toho kto nie je kritik a pozerá film len tak od nudy a nepozerá sa stej filmovej stránky , absolutne nezaujme . Hudba bola úplne dobrá pri tomto filme a scénar bol tak isto top . ()

kacenkin

Tak tohle je pecka, naprosto dokonalé neokoukané scifi ! Mistrovské nápady a fantastická realizace, já bych chtěl dvojku ! ()

terraxCZ

Velmi zajímavě natočený film s velice originálním a neokoukaným příběhem. Jen mi připadá, že je film tak nějak "osekaný", takže někde v důležitých momentech film skáče ze scény do scény. A jinde jsou naopak některé scény dost zbytečné. Ve filmu je i hezky použit styl příruční kamery typu "Paranormal Activity". ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)