Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

SoolenJV

Místy hodně drsné, ale po celou dobu neuvěřitelně realistické. Ano, takhle by to vypadalo, kdyby... Hlavní hrdina osciluje mezi polohou totálního blba (jak pořád nalítává na telefony, i když ví, že jsou napíchnuté) a hrdiny, který udělá jedinou správnou věc a zabije dvě mouchy jednou ranou, pomůže oběma rasám. ()

stOKYi

Ako by to asi vyzeralo keby na Zem prišli mimozemšťania? Je dosť možné že presne takto. Čo ma zaujalo hneď na začiatku, že to nebolo to typické, boj mimozemšťanov proti ľudstvu. Celé to bolo brané úplne z opačnej strany ako sme u tohto typu filmov zvyknutý. A to je možno aj dôvod, prečo sa mi to tak páčilo. Dokonca by som povedal že ľudstvo bolo zobrazené naozaj veľmi pragmaticky a hlavný hrdina mi tiež nebol zo začiatku veľmi sympatický. Samozrejme americké klišé musí byť aj keď zďaleka nie tak, ako sme zvyknutý. Už len keď si vezmeme že vesmírna loď bola nad Johanesburgom a nie LA, NYC a pod.. Myslím že tento film je vrchol filmov s témou invázie mimozemšťanou na Zem aké som zatiaľ mal možnosť vidieť. Na záver musím skonštatovať, že vo väčšine filmov tohto typu ľudstvo hovorí, "prichádzame v miery" a tu ten mier z ľudí naozaj nebolo veľmi cítiť. Ale to bude možno tým, že nikam neprichádzali :) ()

Flyer

Se svým názorem se zde budu vyjímat, ale podle mě jde jednoznačně o nejpřeceňovanější film roku 2009. Formální stránka by sice celkem ušla, ale jinak je to tragédie a to ať už po stránce scénáristické či vykreslením charakterů a celkovým vyzněním. Dále se zde objevuje slušné množství naturalistických scén, jenž se snaží vypadat dostatečně cool, ale v konečném důsledku akorát přispívají k už tak trapnému dojmu z tohoto snímku. Neodpustím si ještě poznámku, že vznešené téma zaobírající se problematikou xenofobie ještě nutně nedělá dobrý film. ()

sator

Pokud se díváte na reportáž ,nepřijde vám to ale když reportážním trhaným - zoomovacím způsobem natočíte celý film je to vo žaludek a vo oči... ()

panda.uo

První film co Neill Blomkamp uvedl na česká plátna a není pochyby o tom, že se mu vydařil!! Ať už scénou, či efekty. ( nejvíce se mi líbil malý "kreveťáček" hrající si před chatrčí :) Mohu říct, že celou dobu se mi zdálo, že sleduju reálný zaznam údálosti, který se podařil natočit odvážnému kameramanovi...tomuto filmu nelze nic vytknout, smekám. ()

czejny

Nejsem zrovna příznivcem ski-fi, ale tohle mělo nejenom nápad v námětu, ale i ve zpracování. To zpravodajsko-dokumentaristické pojetí dodalo filmu realističtější podobu, avšak v některých pasážích to spíše vyrušovalo. Nejzajímavější na tomto dílku bylo, jak tvůrci dokázali rozhoupat divákovy pochybnosti v názoru na alieny. Donutili mě chvíli k nim cítit zášť, chvíli je obdivovat, tu jim držet palce, ondy si přát jejich smrt. Tím, že tento žánr není mou krevní skupinou, nejspíš na toto dílko vcelku brzy zapomenu, ale kdybych se k němu v budoucnu ještě někdy omylem dostal, vím, že mě nudit nebude. ()

Noviik

O filmu jsem přemýšlel dlouho, ale nakonec z kin odezněl a tak jsem ho neviděl. Nyní se vrátil do kina (Palace Cinemas, Praha), tak jsem na něj vyrazil (v kině jsme byli 4, jinak bylo prázdno) a nelitoval jsem! Hned na začátku Vás seznámí s tím, o co vlastně půjde. Film si na nic nehraje. Každá barva je zde vlastně rasistická vůči cizincům. Ano, rasistické to je, a co?! Věřím, že přesně takhle bychom se zachovali, kdyby se toto stalo. Příběh je kvalitní, něco bych trochu pozměnil, ale i tak to celé působí skvěle. Sharlto Copley je ve své roli skvělý, efekty jsou dokonalé a myšlenka zajímavá. ()

otík

Výtečně natočená sci-fi, která jasně ukazuje, že vlastnosti lidí (srabáctví, odvaha, agresivita, nezájem, přetvářka) může mít nejenom pozemšťan, ale také pěkně nechutný enzák. Zatímco se hlavní lidský hrdina v mnohém podobá zcela obyčejnému člověku (občas je to pěkná svině, za daných okolností a nátlakem svědomí se však může změnit ve slušného hrdinu), jeho protějšem mimozemšťan je v mnohém obrazem zodpovědného a odvážného tvora, který však může na konci své cesty zklamat. Film asi nemá slabou stránku, od výtečné kamery, triků a masek až po podařený výběr hlavního hrdiny. Prostě film, který sice není třeba vidět vícekrát, ale je něčím, co stojí za to vidět. Ale pozor, není to nic pro slabé povahy, prskající části těla přímo na kameru jsou denním chlebíčkem. Hudba: Clinton Shorter ()

Sabrewulf

Chtěl jsem napsat nějaký rádoby seriozní komentář, ale na to kaká pes, páč mi k tomu stačí napsat jen to, že ten film má sakra koule, že držel mou silnou pozornost od prvních minut až po závěrečné titule a že se zařazuje do mé top desítky scifíček. Nechce se ani věřit, že tenhle skvost stál pouhých 30 melounů. Oproti tomu nějaký Quantum of solace je se svými 200 melouny tunel jak svině, až se chce člověku zvracet. Nekompromisní desítka. ()

reky

Masakr! Naprosto nevšední zážitek daný dokumentárním stylem, výborným výkonem Copleyho a jednoduchým, avšak poutavým příběhem. To pak filmu odpustím i nějaké to negativum - tady navíc skoro žádná nebyla (snad jen to nařčení z koitu s cizincem mi přišlo trochu out). Jinak bych musel jen chválit a chválit a jsem rád, že můžu po dlouhé době napálit - byť s drobnými výhradami - plný počet. Snímek za 30 mil. USD nabízející podívanou lepší než mnohé filmy za desetinásobek si to zaslouží. 91 % ()

panMartin

Fenomenální, Geniální, Úchvatné !!! Jeden z nejchytřejších filmů. Hned od počátku je jasné, že tohle se nebude líbit všem. Sympatický hlavní herec. Atmosféra je absolutně nepopsatelná, režijní a filmařský styl je vyjímečný. Velice zajímavá myšlenka, která mi připadala naprosto logická. Excelentní zpracování, úžasné triky, fantastická akce a navrch pořádná porce brutality, která se držela na hranici "tak akorát" a nedělala z filmu samoúčelnou řezničinu. Je skoro až neuvěřitelné, jak našlapaný film Blomkamp natočil za 30 milionů. Sci-fi s kreveťáky mne neskutečně bavilo od začátku do konce. Moc povedené. ()

trojtmberk

Kreveťáky bych klidně i oželel, ale ty jejich hračky se mi líbily. Je dobrý vědět, že i bez rozpočtu jako stodola, se dá udělat hezká blbůstka. ()

martycross

Nenapadá mě jedinej důvod proč nedat tomuhle filmečku plnej počet. Velmi realisticky natočené drama jednoho člověka s příběhem zasazeným do futuristické vize. Až na drobné výjimky pečlivě vyhýbající se klišé. S ohromujícím výkonem naprosto neznámeho, leč přesto sympatického herce. Skvělé a novátorské! ()

AntonG.

Originální námět, velmi kvalitní zpracování, výborné efekty (k přihlédnutí na rozpočet úžasné), slušná hudba, výborná akce (Blomkampa místo Baye do třetích Transformers!) a v druhé polovině i adrenalinová jízda. Ale...je tu i spousta věcí, které kazí celkový požitek z filmu. (Můžou se vyskytovat menší spoilery!) Obzvláště od nakažení ústřední postavy se ve filmu objevuje opravdu nezanedbatelný počet do očích bijících nelogičností (proč ho od začátku nestopují po mobilu, kde vzal tolik peněz, jednání lidí, ale konec konců i emzáků a mnoho dalších) a nespočet otázek otázek. Hlavní lidský hrdina je zpočátku dost otravný a nesympatický, po nákaze se sice jeho postava na nějakou dobu nechová jako debil, nicméně být emzákem, tak se na něj přinejlepším vykašlu. Dokumentární styl se mi zdál překvapivě ku prospěchu věci a ve druhé polovině filmu nenápadně a citlivě téměř vymizí. Přesto by Blomkamp pro svůj další film mohl přijít už s něčím novým a opustit nadobro onen dokumentární styl natáčení. ()

hans500

Celké překvapení. Blomkamp zaslouží opklonu, zrežíroval film na jedničku, polodokumentární forma filmu je skvělá, herci jsou brilantní (Sharlto Copley zaslouží minimálně nominaci na scara), scénář se povedl. I přes některé mírné nedostatky výborný film. ()

Cedr

Přehypované. Všechny pozitivní komentáře zde mají v zásadě pravdu s tím rozdílem, že District 9 jako celek moc dobře nefunguje. Místy béčkové (spíš céčkové), nehorázně trapné, laciné a na druhou stranu zase někdy seriózní a vymakané. Ve finále jsou dojmy ale z tohoto sci-fi mišmaše dost rozpuruplné. ()

drexik

Tak jak na začátku bylo vše pomalé, téměř statické se znenadání rozjelo a akcelerovalo na šílenou rychlost. Kreveťáci, jak děj gradoval, byli sympatičtí víc a víc a s Wikusem jsem děj žral jako dlouho ne u jakéhokoliv jiného filmu. Jen mě šte, že vlastně nevím co se stane dál, po oněch třech letech, žeby otevřený konec? ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)