Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

FosaCZ

Poprvé jsem zažil, že mi bylo "cizinců" opravdu líto. District 9 je skvělou podívanou, která ve mně vyvolala podobné emoce jako Let č. 93. Strhující snímek ukrývající morální poselství o zhoubné lidské touze domestikovat nepřízpůsobivé jedince. ()

Jebak8

Bylo to fajn, trochu nechutný, trochu akční a takovou dobře frustrující pointou. Jinak když na to zpětně koukám, mělo to spoustu much (komunikace mezi lidmi a kreveťáky apod), který ale na zážitku uberou jen hnědopichům. Nejvtipnější věc na celým filmu stejně byla, že jsme na to vzali Mexičanku, která mluví anglicky, ale to, že kreveťácky neumí, mi došlo až za nějakej ten čas...:D ()

Insomniac

Jednoducho skvelé. Už dlho ma nič tak nenadchlo! Klobúk dole pred Blomkampom a Jacksonom - za málo peňazí veľa muziky. Od začiatku až do konca som sedel ako prikovaný. Skvelá akcia, gradácia a za tie prachy výborné triky. Človek tu nájde skutočne asi všetko - skvelú drámu a pomalú zmenu hlavnej postavy či už po fyzickej (k horšiemu) alebo psychickej (k lepšiemu) stránke, vynikajúce akčné scény, parádne sci-fi krevety a to všetko zaobalené do perfektného thrilleru. A na to všetko to pôsobí veľmi reálne. Super!!! ()

Humprt Pum

K O N E Č N Ě !!!! www.metacritic.com 80%. Ztotožňuji se s následující recenzí z Washington Post. http://www.washingtonpost.com/gog/movies/district-9,1146825/critic-review.html POZOR - MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY. 'District 9': In Many Ways, It's a Perfect 10. By John Anderson. The poison that permeates the phenomenal "District 9" is the same toxin that has defined so much of human history: The oppression of the Other. In this case, that means scaly aliens with feelers for faces who are confined to South African-style "townships," and who, in director-writer Neill Blomkamp's allegorical thrill ride, represent every tyrannized population since the institution of the pogrom. A sci-fi-fueled indictment of man's inhumanity to man -- and the non-human -- "District 9" is all horribly familiar, and transfixing. That Blomkamp, a South African, would set his propulsive, kinetic and relentlessly nerve-racking thriller in a barely reformed South Africa indicates that subtle political messages are not his forte. Nor are they necessarily his objective. This is an action movie, after all: Cruel twists of fate, narrow escapes, well-deserved liquidations and unlikely alliances all make for a classic summer shoot-'em-up. Still, the underlying gravitas of the story -- in which the aliens are Gitmoed and used for gruesome experiments -- keeps "District 9" smart, even after the aliens start turning their oppressors into Heinz 57 sauce. In a crisp, rapid-fire setup, "District 9" establishes how the ominous mothership came to a halt in the sky over Johannesburg, then sat motionless for months as earthly authorities pondered what to do. In frustration and desperation, a team was sent to cut its way into the ship, where the alien passengers were found weak and malnourished. Taken to the ground, but having no way back to the ship, the aliens became a sub-population of unwanted immigrants, whose disgusting looks and strange appetites -- they're partial to canned cat food -- make them a collective object of fear and loathing. As we reach the film's version of present day, the history has led to a crackdown, replete with evictions, violence and internment. "District 9" is the rare arms-and-ammo flick in which the central human performance is as high-caliber as the hardware. Acting newcomer Sharlto Copley, as craven corporate tool Wikus van de Merwe, gives a performance that is nothing short of tour de force. Assigned to oversee the relocation of the aliens -- or "prawns," as they're derisively called (they do resemble shrimp) -- Wikus has gotten his job through his father-in-law, the head of the evil MNU (MultiNational United). He has no leadership abilities whatsoever; in carrying out the evictions of the aliens, Wikus demonstrates that he is, in fact, a natural coward. He's the kind of bureaucratic creature who overuses his authority because it's all he's got. He's despicable. And Copley's portrayal is precise and true. That he manages to make Wikus a hero, however marginal, is close to miraculous. The film's producer, Peter ("Lord of the Rings") Jackson, has a kindred spirit in Blomkamp, who has a flair for the same kind of humorous violence Jackson showed early in his career (see "Meet the Feebles") and for a judicious but effective use of creepout embellishments: A prawn breeding ground is rich in viscous visuals; the claustrophobic alien hovels reek of dust and decay; the aliens themselves are rangy, revolting characters, almost ratlike in their paranoia and Otherness. They're hard to like, but we like them, just as we end up rooting for the demise of Greater Human Civilization. That we barely get to catch our breath is not a bad thing either. () (méně) (více)

neliCZka

Tento film člověka nenechá ani jedinou vteřinu vydechnout...připadala jsem si jako v tranzu, nevnímala jsem vůbec nic ostatního. Což je jistě správně. Ano, je pravda, že některé momenty jsou dost předvídatelné, ale tak to v životě chodí, ne? Skvělá myšlenka filmu a je to tak, jen se něco liší, hned to lidi nemají rádi. Mám pocit, že druhý díl bude asi nevyhnutelný :) ()

backi

Niesom priaznivcom sci-fi, ale na tento film ľahko nezabudnem. Kamera ako z Reality tv, podkutá premysleným dejom, hlavne v prvej polovici snímku. Škoda len, že sa v druhej časti ocitneme tak trochu v zabehnutých šľapajach. Napriek tomu klobúk dolu, príbeh ukazuje tienistú stránku tej našej "človečiny" najmä vo vzťahu k mimozemšťanom (hoci takto sa dokáže správať aj človek k človeku) a tiež "objektivitu" médií. Na druhej strane si uvedomujem, že ak by sa niečo podobné malo naozaj stať, tak by to bol pre ľudstvo obrovský problém. 85%. ()

Achab

Nechce se mi věřit, že tento film se řadí mezi 200 nejlépe hodnocených filmů. Téma je vynikající,daleko hlubší než se může jevit - alegorie, která se dá převést i bez mimozemštanů, bohužel zpracování, převážně první poloviny filmu mě hodně odrazuje od kladnějšího hodnocení. Sharito Copley a jeho "nehereckost", přihlouplý úsměv a drásající angličtina....., hlavní scéna trochu připomínající Transformers a poslední díl Matrixu je velmi vydařená. ()

mauik

Uff...tak tomu hovorim filmovy zazitok. Cakal som nieco zvlastne a dostal som to. Zvlastne v tom najpozitivnejsom slova zmysle. Ostatne blockbustre ako StarTrek alebo Terminator Salvation boli skvele...Ale toto je ozaj nieco, co si navzdy zapamatam. Nebude sa rozpisovat, po vsetkych aspektoch vynikajuci film, ktory ma tolko potencialu... A ktory nastastie aj vyuzil. Nieco ako keby ste tri serie vysokorozpoctoveho extra kvalitneho serialu vkusne natlacili na dve hodiny. BTW. z toho by bola isto super videohra :-) ()

sidcom

Neuvěřitelně zábavná béčková jízda se smrští nápadů, které by vystačily tak na 5 jiných filmů, už ani nevím, kdy jsem se u scifi tak dobře bavil, za 30 mega naprosto neskutečné maso, režisér střídá žánry jako ponožky, chvíli koukáme na dokument. akci ala počítačové FPS, Black Hawk down, sociální sondu, komedii, romanci, chvíli to připomíná klasiky od Cronnenberga, do toho je zamontovaná Proměna od Kafky, mimozemšťané žeroucí kočičí žrádlo a kosmická loď vznášející se nad městem, na kterou si už lidé dávno zvykli a berou jí jako běžnou součást života, neuvěřitelně cool mimozemské bouchačky a výborný představitel hlavního hrdiny. A přes to všechno působí film velice autenticky, což je po výše zmíněném skoro neuvěřitelné. Smekám pomyslný klobouk před režisérem a dávam čistých 100%. PS: Nelogičnosti jsou věc, která k B žánru neodmyslitelně patří, nebo si myslíte, že režisér nevěděl že scéna se štítem je blbost?? Samozřejmě že ano, proto jí dotáhnul ad absurdum, aby to bylo úplně zřejmé (což, soudě podle zdejších komentů, ne každému došlo) ()

sharka.68

a jestli se kreveťáci za 3 roky vrátí...tak mě teda ten mutant, vyrábějící umělé květiny do kina nedostane....takže se ani nedozvím, o kolik více či méně čur..ů a p.č, se v titulcích použilo, technicky dost dobré, ale děj je strašnej....a navíc, ty tuny kočičího žrádla...nějak jsem si místo kreveťáků dosadila lidi a nebylo mi nejlépe.... ()

BradleyT

Solidní akčňák, který nehraje na šablonovitou klasiku typu Den nezávislsti či Mars útočí, ale celkem realisticky rozebírá vztahy mezi lidmi a mimozemšťany. Myslím, že na své si přijdou milovníci ufounů a béčkových stříleček mimozemskými zbraněmi :-) Rozhodně se nudit nebudete! ()

Spielbergo

Další úžasné překvapení letošního roku. Začátek excelentní, dokumentární pojetí posunuje celý film mimo hodnocení. Druhá polovina filmu akční a trikově propracovaná a zvraty se střídají jak na běžícím pásu. Má to samozřejmě své mouchy a dokonce jsem si v jednu chvíli uvědomil, že nebýt to natočeno právě tímhle stylem, bylo by to maximálně na 3 hvězdičky... JENŽE! Ono to natočeno tímhle stylem je. Proti možným záporům je pak "nastaveno zrcadlo" v podobě mnohdy brutálních a silně emocionálně vypjatých scén (zjišťování Wilkus umí ovládat emzácké zbraně a "kreveťák" s červeným křížem na zádech) a zejména pak v podobě naprosto realisticky vykreslených pozemšťanů, v celé své syrovosti a surovosti, bez jakýchkoli hollywoodských příkras, žehlení a připosrané politické korektnosti. ()

Vitjasrk

Po prvních minutách jsem nemohl pochopit, jak to může mít tak vysoké hodnocení, protože mě film vyloženě rozčiloval (viz scéna, kde chudáky emzáky nutili "podepisovat" souhlas k deportaci). Ale pak se to zvrtlo ve velmi příjemně vypadající akční řežbu, za kterou by se nemusel stydět žádný film s 10x vyšším rozpočtem. Takže za druhou část filmu a celkový dojem těch 80% rád dám:-) ()

Vots

Již ze začátku mě velice zaujal námět vytvořit dokumentární sci-fi. Ze zpráv jsme zvyklý na záznamy, jak reportér stojí v centru města u významé budovy a kolem něj procházejí náhodní chodci. Vyměňme budovu za vesmírnou loď, která uvízla nad městem, a místo náhodných chodců si představme mimozemské "kreveťáky". Ačkoliv se to u neskutečných bytostí, pojídajících kočičí žrádlo, zdá naprosto absurdní, první polovina filmu působí jako reálný vstup vypovídající o sledu skutečných události. Ovšem možná mohla být o něco kratši, aby zbylo více prostoru na vynikající atmosféru, gradaci a vražedné tempo, kterou disponovala druhá část filmu. Námět byl využit do poslední kapky, na podmanivém příběhu mi naprosto vyrážel dech plynulý přechod mezi různými žánry a styly. V jednu chvíli s napětím pozorujete udatný souboj, který je plný výborných trikových sekvencí, o pár minut později vás dojímá telefonní rozhovor hlavního hrdiny s jeho manželkou, která při něm stojí i při těžké životní situaci, kdy se sám mění na obávaného "kreveťáka". Ovšemže, během filmu vás napadá několik logických otázek, vrtá vám hlavou, jak je možné, že lze čelit smrtícím útokům pouze s obyčejným štítem, který vás ani nezakrývá celý. Ale autentičnost Districtu 9 přebije v podstatě vše, co by se mu dalo vytknout. Velice oceňuji tvůrčí odvahu a to, jak někteří režiséři přesně a do detailu ví, co a jak chtějí natočit, a tak to i udělají, drží se myšlenky a dovedou ji do konce. Tohle je totiž jeden z filmů, který diváka vtáhne do děje, přirozeně ho donutí věřit tomu, co vidí na plátně, a už jej nepustí. ()

Luqe

Tak toto bol asi najlepší film aký som za posledné roky videl. Neskutočný nápad, koho by to napadlo nezaoberať sa či nás mimozemšťania napadnú alebo ako sa prvý krát stretneme. Proste sú tu, vysporiadaj sa z tým. Neuveriteľný výkon úplne neznámeho herca. Proste laťka je nehorázne vysoko na veľmi dlhú dobu. Škoda, že je tu len 5 hviezdičiek dal by som mu aspon 8 ! ()

yatan

tento film dokazuje ze este zije mimozemske inteligentne sci-fi ktore moze nahlas prehovorit aj napriek nizkemu rozpoctu a menej znamemu stabu.. Vyborny Copley a talentovany Blomkamp jednym bleskom krevetovej gun-shot vymazali nalestene prizemne sci fi Transformers-u, , G.I. Joe, Terminator Salv., Gamer ci Surrogates..Blomkamp je velmi nadany reziser. 9/10 ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)