Lovcova noc

• Česko Noc lovce (festivalový název) (více)

Film noir o zradě, hříchu, nevinnosti, a zejména odvěkém souboji dobra se zlem. Jeden z nejúchvatnějších padouchů filmového historie, ďábelský Harry Powell, se snaží vetřít do rodiny svého bývalého spoluvězně. Jeho děti by totiž měly vědět, kde je ukrytý lup. Když před tímto zákeřným a nemilosrdným reverendem děti prchnou, pronásleduje své malé oběti vytrvale až do velkého finále. Vizionářský film, který je také poctou němé kinematografii od Griffitha po vrcholná díla německého expresionismu, byl ve své době nepochopen a propadl u diváků i kritiky. Dnes je snímek absolutní klasikou, nechybí v prestižních žebříčcích kultovních filmů a sám se stal jedním z nejcitovanějších filmových děl. (oficiální text distributora)

StaryMech

Dávno tomu, co jsem poprvé zhlédl "Lovcovu noc" (přesněji a podle mě zvučněji "Noc lovce") a podlehl jejímu kouzlu, aniž bych zkoumal její obsah. Droga zabírá dodnes, kult nekult. Režisérova osobitost a odhodlání. Strhující Mitchum (kdesi jsem se dočetl, že jsa tehdy trojnásobným otcem, režíroval většinu scén s dětmi, protože Laughton jak známo děti nesnášel). A především bitva mezi silami světla a temnoty v obrazech Stanleyho Corteze : některé mě pronásledovaly po zbytek dětství a zasahují mě dodnes - za všechny splývavý dvojžalozpěv vlasů a vodních trav, zviřátka jako ornament na okraji pohádkového vyprávění o nebezpečné noční plavbě.... Jeden z filmů, na které nedám dopustit. ()

Chung

Film-noir meets Charles Dickens. Víc vědět netřeba. Teda jo – a sice že je to veliká krása, filmová lahůdka, vizuální blaho a tak. ()

KritikVlada

Jednoduše skvělý a osobitý film-noir, který mě upoutal hned, jak jsem ho tenkrát uviděl poprvé na MGM. Robert Mitchum je zde ve své plné síle, aby nám ukázal, jaký je falešný zákeřný sviňák vraždící vdovy, a který chce získat peníze ukryté v panence za každou cenu. Scény, kdy zpívá venku v noci píseň Leaning On The Everlasting Arms se okamžitě vryjí do paměti, a jsou pro tento neprávem zapadlý klenot ikonické. ()

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

11.08.2015