Lovcova noc

Noc lovce

(festivalový název)

Drama / Film-Noir / Krimi / Thriller

USA, 1955, 92 min

Protože jsem právě film zhlédla a protože je tady zatím jen jeden komentář a to Limy, pokusím se pospojovat svoji reakci na něj i na samotný film. Černobílá mě přitahuje, Robert Mitchum je v roli ďábla v rouše beránčím skvělý, příběh podmanivý, ale pocit, že film funguje ve dvou půlkách jsem neměla, i když model LOVE and HATE se nabízí, zlo a dobro tu vnímám jako součást celku, kontinuálního a kompaktního celku. Přesto, že se dětem prchajícím před zlem podaří doplout do dobra, tak jako thriller, který se přehoupne v pohádku (a budoucnost "jako v pohádce" jim přeju), to nevidím. Jeho kultovnost, i když se přiznám, že jsem film neznala, mu ale rozhodně věřím.(3.12.2005)

Vrním blahom a popri tom hystericky kričím nadšením. Megapecka. Vizuálne úchvatné, Robert Mitchum je skvelý a z toho žánrového posunu v druhej polovici mi padla sánka (nechcem spoilerovať). Decká síce mohli hrať lepšie, niektoré akčné momenty by mohli byť menej vtipné a vôbec by nevadilo keby to malo o pol hodinu viac a nebolo to také skratkovité ale to mi nebráni v tom aby som sa do toho filmu zamiloval. Scénu úteku po jezere tesať do kameňa. 10/10(18.5.2015)

Za začátku jsem si říkala, že by se mohlo jednat o napínavý snímek s Hitchcockovskou atmosférou. Již po nějaké době se mi však nedostávalo ani jednoho. Robert Mitchum má silné charisma a očekávala jsem, že budou následovat nějaké psychologické a napínavé scény s dětmi, kde bude právě jeho charisma a scénář tím nejsilnějším. Jenže příběh jakoby běžel rychle dopředu, ale zapomněl se zastavit u nějakých scén a více je rozebrat. Častý střih působí útržkovitě a ve spojení s rychle plynoucím dějem, kterému však pochybělo nějaké delší a hlubší pozastavení nad postavami, jsem zhruba po hodině začala o film ztrácet zájem. Toto zpracování mě příliš nezaujalo. Kdyby režisér zvolil jiný styl, možná by byl výsledek jiný.(21.6.2012)

Do chvíle, než odplavala loďka, to mělo nejen dobrý spád, ale hlavně překvapivě skvěle magorského zloducha hrajícího Mitchuma. Pak to ale začalo být dosti rozplizlé a protahované a příliš pohádkové, což mi k tomu, co se doposud dělo, moc nesedělo - jak dva různé filmy. Docela škoda. Jedna hvězda za noir-thriller a dvě za skvělého Mitchuma, ta čtvrtá hvězda z toho ale ke konci nějak vyšuměla.(27.3.2016)

Kúzelná noirová rozprávka pre dospelých, jediná svojho druhu. Vzdanie holdu expresionizmu a klasickým rozprávačským metódam je citeľné, ale tvorca si drží svoju metodiku a pristupuje k nej veľmi profesionálne a širokospektrálne. Laughton natočil za celú svoju úspešnú kariéru tento jediný film. Pri niektorých (amatérsky zostrihaných) scénkach je to proste vidno, avšak ani mnoho špičkových tvorcov za svoju kariéru nedokázali vytasiť toľko originality a poetiky v jednom filme, než on. Tak brilantne pracovať s temnými zákutiami v sladkom vidieku? Fantázia! Za všetko hovorí Robert Mitchum a jeho postava : zlomyseľná, zlá, nenapraviteľná - lenže zatajená charizmou a falošnou eleganciou. O tom je aj formálna stránka, ktorá skúma naše pole svedomia a osobnosti. Vyberieme si ťažšiu cestu dobra, ktorá je úprimná a čistá, ale na ktorú sa podstatne viac nadrieme, alebo ľahšiu, ale zato nenásytnejšiu a zlú (tieto motívy som rozpracoval v mojej analýze http://www.9em.sk/analyza-motivov-dobra-a-zla-z-filmu-lovcova-noc-1955/)? Všetko je v nás a pokiaľ prekročíme prah nezdravej slobody, nie sme viac ľuďmi. Pre americkú kinematografiu je toto dielo zlatým fondom.(23.6.2014)

• - Charles Laughton neoplýval velkou láskou k dětem a ty jím pohrdaly. Několik scén proto režíroval Robert Mitchum. (Kulmon)

• - Scéna, kdy vidíme v dáli kněze na koni byla filmována ve falešné perspektivě. Ve skutečnosti seděl trpaslík na poníkovi. (Kulmon)

• - Švédský název filmu obsahuje spoiler vyzrazující, kde jsou peníze schovány. (Kulmon)