Tajný obřad

Gerry Fisher

Reginald Beck

Scénografie:

Richard Macdonald

Tajný obřad je rozhodně zajímavým filmem, který diváka do svého děje vtáhne a de facto jej do samotného konce nepustí, avšak přiznám se, že po přečtení zdejších komentářů jsem očekával něco víc.. Nepopírám, že Loseyho počin je depresivní, ale že by nebyl pro citlivky? Možná pro hodně, hodně přecitlivělé jedince vskutku není. Nejsem si také jistý tím, že by mi film v době depky ukázal, že na tom ještě nejsem tak špatně. V těchto ohledech zkrátka zůstal Tajný obřad za očekáváním a proto nemohu dát více hvězdiček. Pochválit mohu celkovou atmosféru, herecké výkony a některé provokativní scény. Robert Mitchum je v roli záporňáka, poněkud netypického a snad i nejednoznačného, tradičně skvělý.(7.3.2017)

Loseyho styl je naprosto nezaměnitelný a ani v Tajném obřadu jej tvůrce neopustil, přesto mi tento snímek připadal o hodně méně kvalitní než předchozí režisérovy filmy. Losey je téměř geniální v převádění jakéhosi bezčasí na plátno, okamžiků kdy se nic neděje a všechno je stojaté jako voda v rybníce. Tady mi ovšem vadilo přílišné tlačení na pilu v otázce mysterióznosti - byla příliš nucená a jak známo, dobré psychologické drama se bez ní obejde. Co mě však nejvíce překvapilo, byla mladičká Mia Farrow, kterou mám v hlavě vizuálně zapsanou jako nepříliš výraznou blondýnu či zrzku - tady mi ovšem docela vyrazila dech jak svým výkonem, tak i vzhledem.(4.12.2012)

• honajz

Mia Farrow, Elizabeth Taylor a Robert Mitchum v psychologickém snímku Josepha Loseyho, jenž vám může způsobit ještě větší deprese, než máte. Uznávám, že filmařsky je snímek na výši - od úvodních záběrů je divák ve vleku zvědavosti, kdo je ta starší dáma (z níž se vyklube ne-dáma, již hraje Elizabeth Taylor), proč si k ní v autobusu přisedla ta neznámá mladá dívka, proč ta starší před ní utíká, jsou spolu nějak spojeny? Postupně pronikáme do života pomatené dívky (Mia Farrow), kam pronikne i ona dáma a začne se zde chovat, jako by jí vše patřilo. Ovšem jen do chvíle, než sem přijede otec či snad otčím dívky (ale to by se asi tak nepitval v rozebírání incestu). A na povrch vyplouvají další temná tajemství, která mohou skončit jedině tragédií... Jenže celkově jde o neředěnou depresi - nic a nikdo není normální, nic a nikdo nemá naději, všichni jsou ve vleku svých nevyřčených problémů a ty vyřčené by stačily na to, dát si oprátku kolem krku. Ačkoliv se zde objeví ještě další postavy, hlavně se hraje mezi třemi. A ty skutečně normální nejsou. Takže berme film jako psychologickou studii a sondu do nitra nenormálních lidí a buďme připraveni, že i přes skvělou kameru a středně dobré herecké výkony dostaneme svou dávku negace. Na úvid disku zdržují protipirát a čtyři trailery, které - ty samé - najdeme znovu v hlavním menu, jinak nic navíc od tohoto DVD nečekejte. Film samotný nemá český dabing, jen anglický zvuk, navíc v mono, obraz je pak v letterboxu, tedy velmi nekvalitní.(17.5.2020)

• Rob Roy

Chybělo mi větší experimentování po formální stránce, kamera i hudba příliš konvenční a ani herecké duo Taylor - Farrow mě neuhranulo. Tenhle subžánr ženských subjektivních filmů, kde jsou lehce narušené dámy uzavřeny ve svém vlastním světě mám rád, ale tenhle kouske pro mě nebyl atraktivní. Těm, co se líbilo a mají ještě k tomu rádi Lynche, tak doporučuji Images Roberta Altmana.(6.1.2009)

Prvních dvacet minut bylo tak příšerně hysterických (navíc hrozně zahraných – hlavně Liz Taylorová, když předvádí zlomení žalem na hřbitově), že jsem to málem vypla. Pak ale přichází Mitchum, coby hrozba, před kterou není úniku a začne se ukazovat, že všechno není tak jednoznačné, jak se doposud jevilo. Naivní dívenka v podání Mii Farrow si ráda hraje nejenom s panenkami a medvídky, ale i s temnějšími hračkami a pudy. Liz Taylor není tak chladná a Mitchum zase není úplně jednoznačný záporák. Film je zvláštní hrou, exaltovaným předstíráním a je uzavřený ve světě, který si vytvořily ve svých poněkud ujetých hlavách hlavní postavy. ____ Podivné dílko pro fajnšmekry, které si možná ještě jednou pustím, ale rozhodně až za delší dobu. /5. 6. 15./(5.6.2015)