poster

Tajný obřad

 • Velká Británie

  Secret Ceremony

Drama / Thriller

Velká Británie, 1968, 105 min

Režie:

Joseph Losey

Scénář:

George Tabori

Kamera:

Gerry Fisher

Střih:

Reginald Beck

Scénografie:

Richard Macdonald
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Rob Roy
  **

  Chybělo mi větší experimentování po formální stránce, kamera i hudba příliš konvenční a ani herecké duo Taylor - Farrow mě neuhranulo. Tenhle subžánr ženských subjektivních filmů, kde jsou lehce narušené dámy uzavřeny ve svém vlastním světě mám rád, ale tenhle kouske pro mě nebyl atraktivní. Těm, co se líbilo a mají ještě k tomu rádi Lynche, tak doporučuji Images Roberta Altmana.(6.1.2009)

 • honajz
  **

  Mia Farrow, Elizabeth Taylor a Robert Mitchum v psychologickém snímku Josepha Loseyho, jenž vám může způsobit ještě větší deprese, než máte. Uznávám, že filmařsky je snímek na výši - od úvodních záběrů je divák ve vleku zvědavosti, kdo je ta starší dáma (z níž se vyklube ne-dáma, již hraje Elizabeth Taylor), proč si k ní v autobusu přisedla ta neznámá mladá dívka, proč ta starší před ní utíká, jsou spolu nějak spojeny? Postupně pronikáme do života pomatené dívky (Mia Farrow), kam pronikne i ona dáma a začne se zde chovat, jako by jí vše patřilo. Ovšem jen do chvíle, než sem přijede otec či snad otčím dívky (ale to by se asi tak nepitval v rozebírání incestu). A na povrch vyplouvají další temná tajemství, která mohou skončit jedině tragédií... Jenže celkově jde o neředěnou depresi - nic a nikdo není normální, nic a nikdo nemá naději, všichni jsou ve vleku svých nevyřčených problémů a ty vyřčené by stačily na to, dát si oprátku kolem krku. Ačkoliv se zde objeví ještě další postavy, hlavně se hraje mezi třemi. A ty skutečně normální nejsou. Takže berme film jako psychologickou studii a sondu do nitra nenormálních lidí a buďme připraveni, že i přes skvělou kameru a středně dobré herecké výkony dostaneme svou dávku negace. Na úvid disku zdržují protipirát a čtyři trailery, které - ty samé - najdeme znovu v hlavním menu, jinak nic navíc od tohoto DVD nečekejte. Film samotný nemá český dabing, jen anglický zvuk, navíc v mono, obraz je pak v letterboxu, tedy velmi nekvalitní.(17.5.2020)

 • Sarkastic
  ****

  Začátek filmu se mi velmi líbil. Dvě ženy, obě zjevně psychicky labilní, starý dům, vše obestřeno tajemnem, cvrnknuté lehce do hororu. Pak se snímek začal měnit na skoro čistokrevné drama, žádné šokující pointy se už divák bohužel nedočkal, a tak se spíš sám se sebou vsázel, jestli Cenci ví jaká je skutečnost, nebo ne (což na druhou stranu bylo pořád zajímavé). Tento film však staví především na výborných hereckých výkonech obou hlavních představitelek, díky kterým je Tajný obřad na slabší, ale stále 4*.(14.12.2012)

 • Martin741
  ****

  Podivinska drama s pani Elizabeth Krajcirkou /Kleopatra, Vlak s mlekem zde jiz nestoji/ a Miou Farrow- Farrow byva v dome, kde je plno desivych panenek a kadejakych zaludne hrajucich skriniek, a to nie je vsetko, skryva sa tam dalsie tajomstvo, ktore sa behom filmu divak dozvie. Okrem tych dvoch som videl aj slavneho Roberta Mitchuma /Nevada1944, Big Steal, Lovcova Noc, Nepritel pod hladinou/. Rezisersky takmer perfektne, dialogy su masakrozne dobre : suhlas s distributorom - Losey uz natocil Sluhu - film, kde sa naucil ako sa vykresli znepokojujufce prostredie korespondujuce s tazivou atmosferou - tu sa mi zdalo, ze to dovieol do este vacsej dokonalosti, coz je len dobre : 88 %(3.6.2018)

 • cheyene
  ***

  Tajný obřad je rozhodně zajímavým filmem, který diváka do svého děje vtáhne a de facto jej do samotného konce nepustí, avšak přiznám se, že po přečtení zdejších komentářů jsem očekával něco víc.. Nepopírám, že Loseyho počin je depresivní, ale že by nebyl pro citlivky? Možná pro hodně, hodně přecitlivělé jedince vskutku není. Nejsem si také jistý tím, že by mi film v době depky ukázal, že na tom ještě nejsem tak špatně. V těchto ohledech zkrátka zůstal Tajný obřad za očekáváním a proto nemohu dát více hvězdiček. Pochválit mohu celkovou atmosféru, herecké výkony a některé provokativní scény. Robert Mitchum je v roli záporňáka, poněkud netypického a snad i nejednoznačného, tradičně skvělý.(7.3.2017)