Mulan

• Čína Hua Mulan (více)

Kočovníci zo severu napadli ľudí z Centrálnych plání a cisár vydáva rozkaz, aby muži nastúpili do zbrane. Mladé dievča, Mulan, osedlá koňa a odchádza za úsvitu z domu, aby bojovala v armáde namiesto svojho chorého otca. Prestrojená za muža bojuje dlhých dvanásť rokov a spoznáva, čo je to priateľstvo, smrť na bojisku i láska. Nové filmové spracovanie tradičnej čínskej legendy o dievčati Mulan, ktoré sa stalo slávnym generálom. (badygorila)

Martrix

Melodramatický příběh o dívce, která místo svého otce nastoupila do armády. Během své vojenské kariéry sice neztratila život, ale přesto musela přinést velkou oběť. I když žádnou z bitev vlastně neprohrála, z vítězství se totiž nakonec radovat nemohla. Úplně chápu, že je příběh o Mulan skvělý motiv pro pohádku. Nicméně tato verze příběhu o Mulan je velmi melancholická a poetická, takže asi moc nepotěší nejen děti, ale ani milovníky historických akčńáků. Tvůrci se soustředí na emoce, etiku, resp. na potlačované city, které jsou konfrontovány s povinností a zodpovědností. Vše podmazáno smyčcovým lkaním nad osudy postav. Přesto toho patosu nebylo po většinu filmu nadmíru...s výjimkou konce, kde je to ospravedlnitelné a navíc pro většinu diváků čínských filmů očekávané. Wei Zhao je asi pěkná ženská, ale za celý film se snad ani jednou neusmála (ne že by k tomu její postava měla moc příležitostí), takže i když jsem s Mulan sympatizoval, pod kůži se mi nedostala. Což je společně s jistou plochostí dějové linky důvod, proč se mě celý příběh nedotkl tak, jak by asi mohl. ()

majo25

Typický čínsky historický velkofilm, v ktorom je tentoraz stredobodom ženská. Príbeh sa drží čínsko-honkonských filmových klišé prvkov, ktoré nedovoľujú vytŕčať z davu a zapamätaľnosti. Ostávajú tak velkolepé bojové scény, ktoré však pôsobia sterilne; na prvý pohľad kvalitné špeciálne efekty, ktoré ale radšej netreba skúmať druhým pohľadom a romantická linka, ktorá je po celý čas trochu otravná a divákovi môže byť v podstate jedno, ako sa hrdinovia zachovajú. Neviem, ale v Číne je bežné, že nevedia podľa tváre či hlasu rozlíšiť muža od ženy? Časť deja na tom stroskotáva. Tých pár kungu-fu scén je celkom dobre zvládnutých, škoda, že ich nebolo viac. ()

Safenat

První část filmu jsem si sice (poněkud rouhačsky) říkal, že disney verze byla lepší, ale vše vynahradila druhá půlka; a ono je nakonec pravda, že legendě, s takovou působností, mnohem více sedí zpracování bez velkých vyprávěčských zvratů a hurá konců. ()

Týnkaa

Říkala jsem si: Hraný film podle mého oblíbeného animáku, jo? No to jsem teda zvědavá... A výsledek? Víc než mile překvapující... Ale pokud čekáte, že se tu objeví dráček Mushu nebo jemu podobní, tak na to můžete rovnou zapomenout... Je to... prostě jiné, dočista jiné, stejné je snad jen to, že Mulan je holka co jde do války místo nemocného táty... ale teda FAKT dobrýýýýý!!!!! ()

Johnny.ARN

Čínske historické filmy sú vysoko pozeratelné. Žiaľ, nie až tak všetky. Príbeh o dievčati, ktorá sa preoblečie za muža aby mohla do armády a dosiahne až hodnosť generála je síce pomerne zaujímavý, ale keď do toho primiešate emočný prvok, dostane dvojhodinovku plnú sĺz, sláčikov a romantických vyznaní lásky. Našťastie, sú tu aj bojové sekvencie, ale je ich málo. Spracované sú však obstojne a niektoré zábery a detaily vyrážajú dych. Takže 2 z 5 ( Kino Lumière Týždeň čínskeho filmu ) ()

Akira777

Balada o Hua Mulan vznikla v šestém století, zda je Mulan historická postava či jen legenda je už asi ve hvězdách. Ať tak či tak většina lidí zná Mulan jen jako Disney pohádku, avšak v Číně bylo několik filmů o Mulan již před tím, nebo i po tom, což je tenhle případ. Tohle však by děti asi moc nebavilo, na rozdíl od Disney Mulan. Přece jen jde spíše o válečné drama, hlavní záporák má při tom slabost pro svoji sestru, také rád popravuje zajatce a bitvy mají v sobě dost krve. Musím říct, že mě tenhle film bavil od začátku do konce. ()

uiu

Určitě se z toho dalo vytěžit víc. Už jen samotný námět, že se dívka přidá k armádě, protože její nemocný otec nemůže. Rozhodně se tato verze hodně liší od klasické animované od Disneyho (kterou asi české publikum zná více než kterékoliv jiné zpracování). Zde se režisér zaměřil na epické bitvy, ztrátu přátel ve válce a především na otázku, jestli je nutné, aby lidé mezi sebou neustále bojovali. Já jako divák spíše čekala psychologický rozpor Mulan, její skrývání mezi muži a strach z prozrazení totožnosti. Na to se ale film vůbec nezaměřuje. Ihned po nástupu do armády potká chlapce z vesnice, který ví, že Mulan je dívka, ale nechá si to pro sebe. Následně její totožnost zjistí její nadřízený, do kterého je tajně zamilovaná. Ten si to také nechá pro sebe. Pak se už nějaké prozrazování neřeší (kde se Mulan koupala? kde se převlékala? nikdo nepoznal ženský hlas, který se ani nesnažila měnit? nikdo nepoznal ženské rysy ve tváři? atd.) Film mi svými neustálými bojovými scénami přišel hodně vleklý a nudný (vlastně se asi první hodinu jen bojuje a nic se neděje). Čínský humor zrovna moc nechápu, takže ani po této stránce mě film nezaujal. Možná změním názor, až najdu chuť podívat se na to znovu. ()

blackJag

Hodně procítěná legenda. Nic proti fňukání, ale všeho je potřeba s mírou a když je na jednu strany patosu přehršel, musí se někde odvést pozornost - třeba jatkami na bitevním poli. To se tu ale neděje. A taky ta věc s nepoznanými dívčími vnady v táboře plném mužů - buď měli tvůrci vybrat nějakou mužatku, aby to bylo uvěřitelné a nebo se neměli brát tak strašlivě vážně. Wei Zhao by si s chlapem nespletl ani slepý žebrák na hlaváku. 60% ()

kklepkaa

Disneyovskou podobu jsem jako dítě milovala. Takže čínský velkofilm byl tak nějak povinnost. Podařilo se celkem realistické zpodobnění čínské hrdinky (když si člověk odmyslí, že 12 let nikdo nepoznal, že je ženskou). Jen jsem od toho čekala trochu víc. Dost se tu skáče mezi roky a filmaři se snaží ukázat od všeho trochu. Jednotlivé postavy nedostávají tolik prostoru, kolik by zasloužily a některé scény jen sklouznou po povrchu a už jsou pryč. Vlastně ani bitvy nejsou natočeny bůh ví jak skvěle. A z filmu jsem ani moc nepochopila, proč z ní udělali generála a proč byla tak obávaná. Jen na začátku je jedna scéna, kde je ukázané, že bojovat fakt umí. Jasně, spoustu z toho si člověk domyslí, ale z filmu to prostě patrné příliš není. Nakonec ale převládají spíše pozitivní dojmy. ()

Richard_Ba

V žánrovom rozpise chýba hlavne atribút „vojnový“ , lebo už som vo filme dávno nevidel také krásne súboje. Taktizovanie a ladné pohyby ako balet s mečmi človeka priklincujú k obrazovke. Mongolovia chceli čínske suroviny (železo) a čínania chceli mier. Aristotelovsky tak viedli vojnu, aby mohol vzniknúť mier. Napriek veľkému pomeru bojov, sa postavy priečia bojovaniu, nerobia to zo zábavy, ale z povinnosti voči svojej krajine a zemi.____Mulan musela zaprieť svoju sebeckosť a ženskosť aby sa stala vodcom a symbolom pre svojich vojakov. Pritom jej jedinou motiváciou bola láska a pocit zodpovednosti, ktorý mala voči svojmu otcovi. Priečilo sa jej zabíjanie, ale uvedomila si, že keď sa otočí nepriateľovi, zavrieť oči, tak nepriateľ nezmizne. Musí sa mu vzoprieť a bojovať...a Mulan bojovala! tu stiahnuť film ()

BMAJTZ

Mám rád azijské historické filmy které se tváří alespoň trochu reálně. Nesnáším takové ty bojovky kde všichni lítají vzduchem jak superman a tak podobně. Prostě mám u těchto filmů rád reálnost. A Mulan přesně taková je, jediné co mi na ní fakt vadilo byla ta přílišná romantičnost, ale jinak jsem spokojen. ()

Jezinka

Přemíra filosofování nad hrůzami války a obětování se pro celek patří k čínskému standardu, když se od toho odprostíme, je to příjemný film o nenaplněné touze. Přiznám, že to přeci jen mohlo být trochu delší, z vězení rovnou na vyšší post působí přeci jen jako skok. ()

Torako.chan

Čekala jsem něco jako hranou Disney Mulan, ale byla jsem vcelku mile překvapena. Historický romanťák s 10% obsahem tuku(light xD ). Vždy mi imponují "love story" snímky, kde vztah hlavních protagonistů neprobíhá již tradičním způsobem, to jest jiskra->sex->drama->usmíření->sex->happy end... >.> I v tomto případě jde o city na jiné úrovni. Za to palec nahoru. Zpracování bitev bylo pro mě též v uspokojivé míře. Hudební doprovod byl sice poněkud mdlý, ale ne přímo nudný nebo otravný. Vlastně se to dá označit za dobrý snímek..což mě samotnou docela překvapilo. Shlédnutí jsem odkládala dost dlouhou dobu právě kvůli výše uvedenému mylnému pocitu. A abych nezapomněla, další plus za to, že to nakonec nedopadlo pro ty dva nijak zvlášť dobře. :P Happy endy jsou přec už ohrané. Skvělý lehký nenáročný snímek na zpříjemnění večera. ()

ti88na

Hneď na úvod musím skonštatovať, že sledovanie takéhoto alebo asi ktoréhokoľvek filmu v komerčnej televízii strašne uberá na celkovom dojme z neho. Samozrejme som to nepreniesla do hodnotenia, ale je to smutné. V každom prípade Mulan od Disneyho je moja naj naj rozprávka, ktorá je už veľmi dlho usalašená v mojej top desiatke. Veľmi som bola preto zvedavá na toto prevedenie a vôbec som nebola sklamaná. Skvelá vojnová dráma, nemala núdzu o pekne natočené bojové scény, ale ani po príbehovej stránke vôbec nezaostávala. Wei Zhao mám rada, preto som sa potešila, že stvárnila hlavnú hrdinku. Ženu by v nej nespoznal asi len totálny ignorant, hlavne keď nebola len nejaký ten pešiačik, ale hlavný generál, no ale budiš. Trochu ma sklamal záver. Po výbornej scéne v stane nepriateľa, to akoby tvorcovia už nezvládli, alebo nevedeli ako ďalej. Zrazu to len usekli s nejakým ledabolo priznaním o tom, že je žena, ale vôbec nič z toho nevyplynulo. Stratila sa tým tá jej výnimočnosť, plynúca práve z pohlavia, strachu z odhalenia a následkov za porušený príkaz. Presne to čo tak pekne zobrazili v animovanej verzii. Zachránili to však veľmi dojemnou záverečnou scénou a rozlúčkou s Wentaiom. ()

MacGuffin

O: Hua Mulan, USA/VRC 2009; R: Wei Dong; Jingle Ma D: Zhao Wei (Hua Mulan); Jaycee Chan (Fei Xiaohu); Jiao Xu (Young Hua Mulan); Rongguang Yu (Hua Hu); Kun Chen (Wentai); Jun Hu (Modu); Zhou Sun (Emperor) ()

Lucretius

Za prvé, je matoucí označovat Hua Mulan za historický film. Neříkám, že vše musí být jak Markéta Lazarová, ale tohle je historické tak na úrovni Vinnetoua. Což by nevadilo, je dobrodružní film, ne histrorický, ne drama. Hlavní problém je, že bojové schopnosti Mulan jsou ve filmu předvedeny jednou (!) v krátké bitce s okolními vojáky. Má ovládat kung-fu, ale neukáže jej. Skoro celé povýšení z řadového vojáka na generála je odvyprávěno formou zkratky. Stejně je na tom film s ilustrací taktických schopností Mulan. Ve filmu není jedinná bitva, ale ani situace, kterou by vyhrála/vyřešila nějakým chytrým plánem. Film není nudný, ale přesně ty stránky, které mají klasickém příběhu o Mulan potenciál být klíčové pro dobrodružné vyprávění, vynechá a nenahradí je ani žádnými jinými zajímavými momenty. ()

barteca

Tak technicky to asi není tak okouzlující jako nová disneyverze, ale já si užila věrohodné reálie a přiblížení historického rámce legendy, rozhodně autentické. ()

animario

Hua Mulan není špatnej historickej biják, přesto je výslednej dojem trochu rozháranej. Prakticky celej film jsem se nemohl přenýst přes fakt,že hl.roli ženský vydávající se za chlapa svěřili malý drobný Zhao Wei,která tak samozřejmě nejen že nevypadá,ale ani se tak kvůli roli moc nechová ba ani v mluvě se nesnaží změnit hlas (jakkoli by to asi působilo hloupě,bylo by to trochu uvěřitelnější) ,takže její wa-gina zůstane téměř do konce neprozrazena. První polovina je uspěchaná,vstup do armády,kariérní postup atd. Zachraňuje to až cca 3.třetina včetně závěru ,kdy začne být vývoj zajímavější,emotivnější. 3,5*. ()

Zhang Ziyi opět ve válce

Zhang Ziyi opět ve válce

07.09.2010

Čínskou legendu o Mulan, jejíž první veršovaný záznam pochází už z 6. století, dobře známe i u nás díky jedné z posledních klasicky animovaných disneyovek. Loni se Mulan vrátila v čínském velkofilmu… (více)