Malý Velký Bojovník

Čína / Hong Kong, 2010, 92 min

Sheng Ding

Jackie Chan

Xiaoding Zhao

Koprodukční snímek Jackieho Chana cílený na čínský trh představuje jeho nejvytříbenější projekt v novém tisíciletí. Není zde ani stopy po přehnaných hereckých a akčních ambicích "New Police Story" či podbízivé stylizaci do šikmookého šaška z jeho amerických filmů. "Little Big Soldier", pod nímž je Chan podepsaný jako producent a scenárista, představuje návrat Chana k jeho podstatě, k tomu, co ho odlišovalo od řady ostatních představitelů bojových filmů a v čem může excelovat i když už kvůli věku v akci zaostává za mladšími konkurenty. Jako v začátcích Chanovy kariéry, kdy vytvořil a dovedl k dokonalosti svůj osobitý styl, zde vystupuje coby lidový hrdina definovaný svou prostotou a přízemností, který představuje kontrast k velebeným světům elity (v raných filmech to byli mistři bojových umění, tentokrát vojevůdci a panovníci). Chanův cirkusový humor se obejde bez kung-fu eskapád a dech krkolomných kaskadérských kousků, protože stejně dobře funguje jako ozvláštnění hašteřivých scén. Právě ve stylu humoru a typu postavy spočívá Chanova osobitost, která ho bude charakterizovat nadále i v době, kdy už nemůže držet dech s mladší generací akčních hvězd. -- Recenze na Rejže.cz (autor Tomáš Stejskal)(31.5.2010)

A je tu ďalšia „Chanovka“, ktorá je však konečne lepšia, než sme zvyknutí za posledné roky. Je svieža, pútavá a zaujímavá zároveň. Mať to viac vyvážené vážne scény s humornými mohla byť o triedu lepšia. Ale i tak je to dobré pozeranie a zároveň je vidno, že Jackiemu viacej pasujú jeho domáce filmy.(21.7.2011)

Jackie Chan pořád valý,o tom bez pochyb :D.(23.4.2012)

Jackiemu Chanovi již věkem dochází síly, proto musí ve svých filmech sázet i na herecký talent a ne jen na kung-fu umění a jednoduchý humor, což se mu podařilo bravurně. Ve filmu hraje staršího muže jehož jediným cílem je spokojeně si žít na ranči. O proti jiným čínským bojovým filmům, tento sice obsahuje velké množtví bojů muž proti muži či případně muž proti bandě mužů, avšak režisér Sheng Ding vsadil spíše na složitější srdceryvný příběh okořeněný jen špetkou komedie, který celému fimu dominuje daleko více. Z filmu jsem měla smíšené pocity, převážně kvůli jeho silnému zvratu na konci, což bych ale rozhodně nehodnotila záporně. Za poslední dobu nejlepší film, který jsem měla možnost vidět. Jen škoda, že ho současná konzumní společnost nedokáže tolik docenit.(8.5.2012)

Můj táta říkával... Jackie Chan je prostě machr i v pokročilém věku a nepotřebuje to dokazovat ani bojem. Stačí se jen bránit a boji vyhýbat a pořád je to starý dobrý Jackie a navíc je to zábava. Tento milý film osciluje někde mezi nenáročnou komedií a náročnou historickou tragédií. No a světe div se, ono to funguje.(12.8.2014)

Vtipné rychlé zábavné.(1.10.2014)

Více takových filmů od Jackieho :-)(28.4.2015)

Jackie je svým způsobem klikař. Zatímco hollywoodské hvězdy po pár průšvizích padají a musí fanoušky i přízeň producentů horko těžko získávat zpět (John Travolta by mohl vyprávět), Chanovi jeho americké braky á la Chůva v akci v jeho domovině projdou (možná i proto, že jsou tam nenápadně zahrabány pod koberec a rychle z kin zmizí) a ještě zajistí, aby mohl hollywoodský honorář vrazit do něčeho hodnotnějšího. Což je v tomhle případě spíš gangsterka Město zločinu (Shinjuku Incident), kterou najdete na DVD. Ale kvůli té tu dneska nejsme. Malý velký bojovník jí je na míle vzdálen místem, dobou i žánrem, jedná se totiž o dobovou válečnou komedii, ve které Jackie hraje prosťáčka, který má ale pro strach uděláno, je chytřejší než se zdá, a je rozhodnutý - když už se v té nesmyslné válce ocitl - ji trochu sabotovat. Spojitost s českým Švejkem je evidentní, proto se na ni odkazuje ve většině komentářů a recenzí, ovšem režisér Ding Sheng má zjevně pro trochu přihlouplé hrdiny slabost - viz jeho předchozí Underdog Knight, ve kterém bojuje se zločinem mladý voják s poškozeným mozkem. Malý velký bojovník na první pohled připomíná čínské válečné pecky z poslední doby - třeba Warlords - spousta akce, spousta vojáků, možná trochu moc zpomalovaček a filtrů, ale dostatečně "umazaní" hrdinové, abyste všechny ty kulisy baštili i s navijákem. Na rozdíl od Jetova dramatu, ale Bojovník zůstává čistokrevnou roadtripovou komedií, ve které se bojuje jen zřídka a vždycky tak nějak "ze srandy". Ne že by se nekrvácelo, ale občas se umírá jen naoko, jak vám Jackie a jeho finta s falešným šípem názorně předvedou. Ústředními postavami jsou Jackieho farmář a mladý generál z druhé strany barikády, kterého už velení odepsalo (a po zjištění, že je živý na tom nehodlá nic měnit). Dobromyslný farmář doufá, že mu úlovek postačí k tomu, aby se mohl vrátit z válečného na rýžové pole, ale po cestě nesourodá dvojice potká vojáky, bandity, medvědy... zkrátka všechno, co si v tomhle specifickém subžánru dovedete představit. S výjimkou samotného závěru, který je typicky asijsky osudový, jede film podle skoro až západních pravidel a navíc představuje Chana ve skvělé formě. Situační komiku zvládá levou zadní, nějaké to tajtrlíkování s mečem nebo bambusem zvládá i na stará kolena a otočky a náročnější akrobacii moudře přenechává jiným. Komika tu zkrátka dostala přednost před akcí, a tak vznikla dobovka, ve které se místo poletování vzduchem řeší nesmyslnost války, důležitost kamarádství a význam životního údělu. Možná trochu ohrané, ale pro průměrného evropského diváka určitě srozumitelnější, než klasická wuxia nebo některé Jackieho šílenosti z devadesátek. Když mimochodem k Malému velkému bojovníkovi přičteme Karate Kid, vypadá to, že nám Jackie definitivně dospěl do stádia učitelů a komických postaviček. Pro někoho to může být konec kariéry, pro jiného začátek nové. Jackie tuhle změnu prorokoval už před nějakými deseti lety. Možná k ní dochází poněkud pozdě, ale rozhodně plodí zajímavé filmy. Jen tak dál... 60%(28.4.2017)

Mr Chan by sa mal zvysoka vysrat na americke filmy a naplno sa venovat domacej produkcii...(31.5.2010)

Jackie Chan = záruka kvalitního filmu :-)(15.7.2010)

Jachie Chan je furt bourák:-)(18.7.2010)

Typické dílko od Jackie Chana, skáče, padá.... prostě Jackie(22.7.2010)

Film je za 5, závěr je za 5, ale dohromady oba prostě nejdou. Celkově proto "jen" za 4. Chan své pitomosti přivádí k dokonalosti čím dál tím víc.(12.8.2010)

Jackie poslední dobou sebe nevkládá do role hlavního hrdiny, ba naopak. Je mi to od něj sympatické, ikdyž je známo, že je výborný bojovník. Tato chvílemi směšná akční komedie, se zvláštním závěrem je příjemným odpočinkovým filmem na večer(11.9.2010)

Pro me jeden z prijemnejsich Chanovych filmu. Nejedna se o jeho typicky ztresteny humor (coz osobne moc nemusim), ale o takovou akoratni davku normalniho pobaveni, jeho postava vycuraneho farmare je sympaticka a citace otce, obycejneho cloveka, jsou casto mnohem pusobivejsi nez citaty slavnych. Dej sice neni nijak svetoborny (obycejny vojak po bitve zajme nepratelskeho generala a snazi se jej odvest do sve provincie, kde za nej chce ziskat odmenu), ale zpracovani takhle jednoducheho deje se kazdopadne Chanovi povedlo.(3.11.2010)

Komedie typická pro Chana, který sice neumí nic jiného, ale to co umí nám předvádí vždy na výbornou. Docela i dobrý příběh s trochou nadsázky, že i obyčejný dezertér může učinit skutky, které ovlivní celé dějiny země. Z mého pohledu to je celkem dobře zabitá hodina a půl času...(2.11.2011)

Na Chana lehce netradiční film, ale překvapivě docela koukatelný.(18.1.2015)

Slovy hlavního hrdiny bych film popsala jednoduše "nádhera"...Příběh- No tak, je to Čína! Prostě ve filmech z HK/Číny prostě příběh nějak po sobě drží a jsou rádi že jsou rádi...Člověk si zkrátka musí zvyknut, a pak mu to už ani nepřijde. Jackie mi tu byl nesmírně sympatický...Víte, jako většina 90átkových, jsem i já na Jackiem vyrůstala, ale nekoukala jsem na něj kvůli těm bitkám, pružnosti nebo kung-fu, to mě tolik zas nezajímalo (na rozdíl od teď, hehe :p :D ) ale prostě mi seděl jeho humor a sedí mi do teď. Proto mi nevadilo, že to prostě už není to co v Drunken Masterovi nebo Fearless Hyeně, ani nemohlo být...Na druhou stranu pořád tam bylo něco, a nemůžu říct že by to byl vyloženě průser (ono se to vlastně k té postavě i dost hodilo) a koho znáte že by se v 56 uměl pořád tak otáčet, kopat, ohýbat, prohýbat, nahýbat jako Jackie...Vážně, Jackie je mi jako člověk nesmírně sympatický a dost si ho vážím, proto mi až tak nevadí že už nepředvádí to co kdysi... Jinak film má taky nádhernou magickou, mystickou atmosféru (přerušovanou sekáním hlav a jiných údů co jsem zase tolik nemusela), chanovský humor (buď vám prostě sedí nebo ne), a bolestný závěr u kterého jsem si i pobrečela...A Jackieho herecký výkon je tady jeden ze nejlepších, troufám si říct, v celé jeho dosavadní kariéře...Tak že, pokud už jste pár Hongkongských nebo Čínských filmů viděli a víte co od příběhu čekat zklamáni rozhodně nebudete... A vy ostatní i tak kouknout, protože Jackie tady hraje skvěle a role mu vyloženě sedí. 5*(26.8.2016)

Ze začátku je film neskutečně nudný, že máte chuť ho vypnout. Ale když dáte filmu šanci, zjistite že to za to bude stát. Okouzlí vás hezky natočené triky aka. Jackie Chanova specialita a lehce dramatický příběh. Vydáte se do starověké Činy, kterou příběh doprovází humorem a atmosférou.(17.3.2018)

1 3 5 6 7 8 následující >>