Špičák

• Řecko Kynodontas (více)

Dysfunkční rodina, odříznutá od okolního světa. Tři děti nemají jinou možnost než se podřídit pravidlům, která jim vnutil jejich otec. Jediná osoba, která je smí navštěvovat, je Christina, která uspokojuje chlapcovy sexuální potřeby... Otec, matka a jejich tři děti žijí v domě na okraji města. Dům je obehnán vysokou zdí, za který děti nikdy nechodily. Procházejí zvláštní formou vzdělávání a baví a nudí se tak, jak to jejich rodiče považují za vhodné, bez sebemenšího vlivu okolního světa. Věří, že letadla, která jim létají nad hlavou, jsou hračky, a že zombie jsou žluté květinky. Jediným cizím návštěvníkem domu je Christina, zaměstnankyně továrny, která pravidelně přijíždí uspokojovat synovy sexuální potřeby. Celá rodina si ji oblíbí, zejména nejstarší dcera. Jednoho dne jí Christina daruje čelenku, jež září v šeru jasnou barvou, a požaduje za ni protislužbu... (Cinemax)

Greya

Podivínsky separátní náhled do statických oken narušitele svého vlastního plemene fungování, domácí zdravovědy pro přežití, naopak z nudy anestetických, či smrti blízkých her na vytrvalost podnikavých dcer a bratra podřízených řádem izolovaného domu stereotypně dysfunkčním dospíváním a lahodně šmakující pedantskou technikou úklidu mikrobů. Špičák nabízí zvrhlé rozvrhy krvesmilstev jalových sourozenců, olizování klávesnic a pověrčivě zastrašuje názvem, že pokud nevypadne dětem svévolně špičák, nelze opustit dům, ve kterém přebývají. Nechtějte vědět, co je třeba, aby se naučili řídit bezpečně auto. Nasty, but rich life overall. ()

4k7

"zombie je malá žlutá kytička... našel jsem dvě malé zombie", "co je to kunda? - Kunda je velké světlo. Například: kunda se vypne a země zůstane bez světla" Celý svět se vešel do malé krabičky, kterou představuje dům společně s velkou zahradou, kde jsou vychováváni tři sourozenci. Izolace od okolního světa je téměř 100%, tak se není čemu divit, když je tady všechno jinak, protože výchovné metody ujetých rodičů nemají obdoby. Neotesaný a nekompromisně zvrácený snímek, který má za úkol snad jen šokovat a rozhodit divákovi sandál. Film je až nereálně reálný v tom smyslu, že se točí kolem věcí, které by normálního člověka nikdy ani nenapadly, ale pokud si něco takového připustíme, pak film nemohl být natočen lépe - z tohoto pohledu taky hodnotím plným počtem hvězdiček. Háček je ale v tom, že pro mě je rozhodující, co z toho mám já jako divák a potom víc jak 2 dát prostě nemůžu ()

Hank

Haneke na řecký způsob....tak jiné, zvláštní, fascinující, zneklidňující, přitahující, podmanivé, odpudivé, šokující, líbivé, vulgární, jemné, zamyšlené, přímočané...film, na který se rád podívám znovu. ()

MaxForValue

Film s úžasne veľkými možnosťami interpretácie, ktorá záleží len na divákovi. Môžete to vnímať ako metaforu rozdelenia svetov, alegóriu na samotný vývoj sveta smerujúci od dokonalého (úvod) k horšiemu (kúpelňová scéna) vrcholiaci v bravúrne zvládnutom "poznaní" (podobne ako "Zkouška orchestru"), môžete to vnímať aj ako metaforu života v "bubline" alebo ako divný a tématicky ťažko definovateľný film nevyspytateľného Gréka. Mne sa to však páčilo, malo to drsný a svojský humor, eroticky presne pasujúcu vsuvku a hlavne, je to niečo nové, čo sa len tak nevidí. ()

MadMax3

Zvláštne, zaujímavé, bolo by viac keby som sa dozvedel viac. Ale ako sonda do rodiny "za plotom" správne uletené a hodne úchylné. ()

MutantMarana

Muj snad prvni reckej film a rovnou takovej masox. Urcite vsem doporucuju, clovek si udela obrazek, jak lze taky vychovavat deti. Velmi prijemne prekvapeni, rad si zas nekdy zopakuju. Namet velmi zajimavej. "Vase matka za par mesicu porodi dve deti a psa..." 88% ()

Buhehe

A to jenom díky tomu, že jedna ze sester byla alespoň nahatá. Na doporučení jsem si o filmu nic nečetl a těšil se na Srpski film 2. Následovalo rozčarování a poslední půlhodinku už jsem i přetáčel. Vůbec nic se tam neděje! ()

marek29

Mrtě deep shit stuff todlencto :D Kdybych tomu lépnul nějaký brysknější hodnocení, bál bych se, že skoro nésu normální a líbí se mi tadyta alternativní realita, ale co když jo? :-o Jsou tu čuňačinky, je tam panovačná schopnost ovládat tu rodinu, ale jako každej bizárek, i tady se to začne postupně vymykat z rukou. Proto se držme toho, co po vzájemné dohodě lze za 2m plotem dělat i bez toho, aniž byste někoho museli obelhávat od narození 3:-) maucta ()

Pete

Lze člověka vychovat jako psa? Tady se o to jeden řecký psychopat pokusil na svých třech dětech, a přál jsem mu, aby se mu to vrátilo, a později i něco horšího. Nejlepší vězení je to, kde vězni ani nevědí, že jsou ve vězení. Je to také metafora dospívání o síle rány činkou do špičáku. Bezcitný, studený film, nechutný většinou ne explicitně, ale spíš v tom všem skrytém za tím. Chápu, že tímhle Lanthimos prorazil, a trochu nadhodnotím, protože nic lepšího už tento pán nejspíš nenatočí, jeho styl zde beze zbytku vytěžil. ()

iz67

Tak tohle je velka nakladacka. Dlouho jsem premyslel, co si z toho jsem schopen vzít; nakonec mi z toho vychází hlavní pocit, ze v totalitach (at v tech domacich ci statnich) jde hruza ruku v ruce se směšností. A hruza pak neni o nic míň hroznější a směšnost je stale směšná k popukání. Bez ohledu na ztráty. Ale vždycky je tam boj o zachování vlastní důstojnosti! ()

adamix

Dobrá pointa, ktorá vyšumí do stratena záverečným strihom. Ale sprevádzaná takou nudou, takou monotónnosťou, že ma aj tie bizarnosti prestali baviť. Lanthimos sa tentoraz nechal až príliš uniesť svojím nápadom, neodpustím mu tú takmer nulovú absenciu hudby. Zaujímavé, že pre mňa jeho najhorší film z tvorby má najvyššie hodnotenie zo všetkých. Žeby som totálne išiel proti druhým divákom alebo ide režisér v tomto prípade proti mne? Ťažko povedať... Tentoraz to nevyšlo. U mňa 2*. ()

kubas369

6/10. No už při Favoritce mi došlo, že Lanthimos je hodně specifický a to se jednalo vlastně o mainstreamové dílo. Tohle je už těžký bizár, kde jedinou hranicí je vysoký plot pozemku. Takový směs úchylnosti, dysfunkce, šílenství a soft porna aby člověk pohledat. Jedné věci ale doopravdy nerozumím, proč je učili jiný význam slov? ()

HrrrOch

Skvělý film o hrůzné manipulaci s člověkem. Rodina tu zastupuje ne-li celé lidstvo, otec je ředitelem koncentráku, který se tváří jako jediné místo záchrany v údajně zamořeném světě. Dospělí potomci nemají žádnou představu o životě, i některá slova nenesou svůj pravý význam. Tak je ze zombie malá žlutá kytička a z kundy drobná lampa... Celý film je brilantně nasnímaný, nepotřebuje žádné přitroublé doslovy a mluví jen "strohým" obrazem, který otce a matku usvědčuje z jejich patologičnosti. naprosto úžasný je konec. Nebudu prozrazovat, jak se to finálně vyvrbí, snad jen, že to vypadá, že z tohohle koncentráku opravdu není úniku, i když se z něj zdánlivě vymaníte :-) ()

Phex

Bizarní komorní příběh jedné ujeté rodinky z kterého fritzlovsky mrazí. Bohužel nedostane se Vám zásadní odpovědi na otázku PROČ to všechno otec s matkou svým ratolestem vyvádějí. Čili film se může taky jevit jako série potrhlých scének, které jsou postaveny na tom, že hlavní hrdinové neví nic o realitě. Šlo z toho vytěžit určitě více. ()

sysyphus

Je to sice mierne chore, ale napriek tomu si tento film velmi vazim a po jeho prvom zhliadnuti mam potrebu cas od casu si ho pustit znova. Rodinne ritualy a vychovne praktiky zo zivota jednej fiktivnej(?) greckej rodiny vo mne prebudzaju davno zabudnutu optiku ranneho detstva, ktora namiesto otazok zacinajucich na slovo preco nutila cloveka sledovat kazdy detail pred nim sa odohravajucich dejov a zaroven sa automaticky chapat ako ich neoddelitelna sucast. Rad sa vzdy po nejakom case tomuto filmu poddavam s niekym, kto nema paru o co ide a sledujem jeho/jej reakcie. Co sa tyka osobneho prinosu, zakazdym pri opakovanych projekciach Kynodontasu prichadzam na trosku ine myslienky, ktore mi pomahaju zrestartovat moj bezny rezim kazdodenneho myslenia a citenia. Za nedotiahnuty koniec mavam tiez miestami chut znizit filmu pana Lanthimosa pocet hviezdiciek o jednu, ale nakoniec ma to nejako vzdy prejde. ()

Keen.lady

Kdyby to nebyla taková nuda. Po půlhodině už lze vytušit, jak se film bude dál vyvíjet (i když děj byl spíše monotónní). Nevím, co má znamenat slovo šokantní, jak někteří uživatelé v komentářích uvádějí, ale zní to trapně a film rozhodně šokující není. Nějak jsem nepochopila, že matinka rodiny se nechala uvrtat do toho, že zůstane v domě a bude s manželem hrát tuhle skopičinu. Jasně, že byla úchylná, ale i úchylní lidi nezůstanou dobrovolně zavření mimo civilizaci, zvlášť když vypadala docela příčetně. Celé to bylo strojené a herci přehrávali. Pokud chtěl autor zapůsobit a šokovat, měl vytvořit postavy, které si získají sympatie diváka, nebo naopak silné antipatie a pak s tím dál pracovat. Takhle jsou všem postavy ukradené, je to jen pár magorů, kteří si žijí svůj divný a nudný život. ()

Kytarka

Špičák je jedním z filmů, kde je kroucení reality a toho, co známe, dovedeno do naprostého absurdna. Ať se jedná o slovní zásobu, strach z určitých živých tvorů nebo pojetí sexuality, tento film se snaží vyvrátit veškeré normy, které ve světě existují, a nahradit je vlastními pravidly. Upřímně, filmy, nad kterými musím přemýšlet, mě nesmírně baví, nicméně toto dílko je pokroucené natolik, že ať se snažím pochopit pohnutky autorů sebevíc, nejspíš se mi to nikdy nepodaří :) ()

Hotel pro smetánku za hranicemi Hollywoodu

Hotel pro smetánku za hranicemi Hollywoodu

09.02.2014

Řecký režisér Giorgos Lanthimos před několika lety šokoval a bavil svým unikátním filmem Kynodontas, který ve festivalových kruzích rozděloval diváky a poutal pozornost ke kvantitativně velmi skromné… (více)

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky