Špičák

• Řecko Kynodontas (více)

Dysfunkční rodina, odříznutá od okolního světa. Tři děti nemají jinou možnost než se podřídit pravidlům, která jim vnutil jejich otec. Jediná osoba, která je smí navštěvovat, je Christina, která uspokojuje chlapcovy sexuální potřeby... Otec, matka a jejich tři děti žijí v domě na okraji města. Dům je obehnán vysokou zdí, za který děti nikdy nechodily. Procházejí zvláštní formou vzdělávání a baví a nudí se tak, jak to jejich rodiče považují za vhodné, bez sebemenšího vlivu okolního světa. Věří, že letadla, která jim létají nad hlavou, jsou hračky, a že zombie jsou žluté květinky. Jediným cizím návštěvníkem domu je Christina, zaměstnankyně továrny, která pravidelně přijíždí uspokojovat synovy sexuální potřeby. Celá rodina si ji oblíbí, zejména nejstarší dcera. Jednoho dne jí Christina daruje čelenku, jež září v šeru jasnou barvou, a požaduje za ni protislužbu... (Cinemax)

Mkqp

Úchylný film při kterém začnete mít chuť olízat klávesnici. Špičák otevírá zajímavou otázku, jak by asi dopadli děti vychované despotickým a zvráceným otcem, který své děti a manželku brutálním způsobem sociálně izoluje. Děti vychované pouze rodiči, kteří neznají nic jiného než svůj dům, zahradu a dívku, která chodí obšťastňovat jediného syna v rodině. Chybělo mi více psychologicky rozvinutějšího pohledu na danou problematiku, ale jinak Špičáka považuji za zajímavou studii. ()

slunicko2

Pro milovníky bizáru v krystalické podobě. 1)  Spoiler. To, co se děje v domě se zahradou a bazénem za vysokým plotem, by mohl být zajímavý začátek filmu. Totální izolace od vnějšího prostředí přináší pár zajímavých nápadů - odlišné pojmenování věcí a předmětů například. Mami, našel jsem dva malé zombíky! Rovněž boj se zatoulanou kočkou poskytne divákovi sugestivní zážitek._____ 2)  Spoiler. Horší je to s chováním postav. Sourozenecké kvazidětské vztahy už tak přesvědčivě nevypadají. Role matky je nejasná. Otec celý režim vytváří a udržuje, aniž by bylo jasné, proč tak činí a zejména, jak si všechno představuje v budoucnosti._____ 3)  Spoiler. Dá se tedy už po nějakých dvaceti - třiceti minutách očekávat, že se něco stane, že něco nabourá tento umělý svět. Pak tedy začne to drama, ten psychologický film, očekávaný thriller. Ale ono vlastně nic. Divák jen se stále klesajícím zájmem sleduje, jak se s občasnými vnějšími vlivy (přelétávající letadla, návštěvnice Christina či zaběhlá kočka) vyrovná despotický otec._____ 4)  Spoiler. A pak je najednou konec. Nic nevyřeší, nic nevysvětlí, vlastně ani nic nezmění. Prostě to jednoho dne přestane režiséra bavit, sbalí štáb a vyhlásí padla._____ 5)  Výkladů si snímek nasbírá hodně. Pokud jej vnímáme jako portrét současné řecké společnosti, tak skutečně jde o parádní thriller._____ 6)  Režiséra, spoluscenáristu a koproducenta (jindy i střihače) 36letého Yorga Lanthima teprve jeho svérázné filmy čekají: Humr, Zabití posvátného jelena či Favoritka. Co je zač, ovšem v tomto snímku ukázal dokonale. Divákovi mohu říci jen: Ber, nebo nech být._____ 7)  Zaujal mě 31letý (!) Hristos Passalis (syn). Umí totiž (mimo jiné) pěkně štěkat._____ 8)  Výstižná poznámka o Platonově jeskyni: Ten Druhy*****. Rovněž postřeh 4k7** o tom, co z toho mám já jako divák, mi mluví z duše. Můj celkový pocit z filmu pěkně vyjádřila Keen.lady**. ()

togaf

Nevěděla jsem, jestli se smát nebo zděšeně zírat. Nejprve převládal smích, ale jak se situace sourozenců vyhrocovala smích mě přešel. Brutální scény mě pak šokovaly, což byl zřejmě účel. Ale veškerá ta bizarnost v sobě měla přece jen škodolibý úsměšek. Velmi podivný film, který mi v hlavě zůstane ještě dlouho. ()

Hamaradža

Hovorí sa že deti sa rodia ako nepopísaná strana. Od tých grékov si určite ešte niečo nájdem. "Vaša mama porodí dve deti a psa." ()

JohnMiller

Niekedy v marci som napísal pár riadkov o filme z názvom The Lobster, čo bola skvelá satyra na dnešnú spoločnosť. Takisto ako aj tento film, ho natočil Grécky režisér menom Yorgos Lanthimos. Tak som si povedal, že od neho si ešte nejaký pozriem. Práve Dogtooth mi už dlhšie vŕtal v hlave, lebo som ho permanentne stretával v rôznych top 10 či 25 rebríčkoch.. Tak si hovorím, že skúsim.. A spravil som dobre. Snímka zachytáva muža ktorý drží svoju rodinu pod zámkom. Robí to však inteligentne, nie ako Jozef Fritzl. Okolo svojej osobnosti si vytvorí kult, deti vychováva nesmierne prísne, porovnateľné so silne veriacim konzervatívcom. Nemôžu vychádzať za vysoký plot, nemajú vôbec žiadny kontakt z okolím. Dostávajú tresty a odmeny, je to ako väzenie bez ktorého by nemohli žiť. deti majú okolo 20 rokov no o okolitom svete majú iba skreslené predstavy ktoré do nich hustia rodičia. Jediného človeka ktorého stretávajú mimo rodiny je žena ktorá máva pohlavný styk s jediným synom v rodine. Dve ´ďalšie dievčatá objavujú svoju sexualitu iba vzájomne (ale samozrejme sa potom pridá aj chlapec). Snímka je nakrútená veľmi komorne, tempo je veľmi pomalé, kamera statická, takže prvá polovica je taká nudnejšia, také ticho pred búrkou. V podstate sa nezobrazuje nič kontroverzného a cez pokojný obraz vo vás hlodá pocit, že niečo nie je v poriadku hoci sa nič takého nedeje. Takéto filmy v ktorých sú neskutočne nečakané zvraty ale zároveň nie na silu tlačené ani kontroverzné zbožňujem. .Jeden z top 10 filmov čo som tento rok videl. ()

hygienik

Je to úchylné a zaujímavé zároveň, závisí len na divákovi, ktorý aspekt (u mňa ten prvý) preváži. Ak je vašim snom manipulovať okolím alebo ste fanúšikmi bizarných experimentov na ľuďoch, či freudovskej psychoanalýzy potláčaných túžob, je toto KONTROVERZNÉ dielo presne pre vás. Neodporúčam sledovať slabším povahám, tým čo chcú aby ich filmy duševne povzniesli a už vôbec nie jesť počas projekcie. ()

Toj

Fantastický film, ohromně bizarní záležitost. Na jednu stranu je tu minimalistický a velmi strohý formální styl, absurdní výchozí situace, která vede k šíleně zábavným a děsivým situacím a brutální násilí (nevím jestli jsem nikdy u nějakého filmu uhnul hlavou před plátnem, tady se to stalo). Rozhodně se ovšem nejedná jen o prázdnou atrakci. Tohle se nedá jen tak pustit z hlavy. "Vaše matka přivede v následujících měsících na svět 2 děti a jednoho psa" ()

d-fens

ocenenia : MFF Cannes 2009 - uvedené v sekcii 'Un certain regard' ◘◘◘◘ Oscar 2011 - Nominácia na najlepší zahraničný film ◘◘◘◘ MFF Mar del Plata 2009 - Nominácia na 1. cenu ()

easaque

jak vidím z komentářů, tak film diváky převážně šokoval. Samozřejmě, že je hodně zvláštní, originální a námětově dost silný. Jenže, to co se tam dělo mi nepřišlo nelogické a jen to ukazuje, jak výchova zásadně ovlivňuje jedince a uzavírat ho před okolním světem nejde nekonečně. Technické zpracování mi přišlo ještě nevyzrálé, ale je tam cítit opravdu velký vliv Hanekeho a možná i Triera. Zklamal mě dost utahaný děj, i to že nedokázal dobře vyprávěný příběh ukončit. Proto jen silnější tři hvězdy. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 2 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

kagemush

- Teda to bylo ale nepříjemný. -Skrze Humra jsem se prokousal k Špičáku. Za chvíli si vylezu na gautch a budu sbírat odvahu k Zabití posvátného jelena. V hlavě se mi smíchali dvě jiná díla do jednoho ,- a to 1984 a Ostré předměty.- Panu režisérovi přeji ať (mi) nezmizí někam do pryč jako pan Kranz, nebo ať předčasně nevyvrcholí jako pan Araki, anebo po tom všem nenatočí Pitchmuňky jako pan John Waters. - Takoví jako von mě k Filmu vábí , tak jako mokvající rána přitahuje masařku. ()

Aljak

Taká "normálna" rodinka? No tak to bola riadne úchylná rodinka vhodná tak rovno do psychiatrickej liečebne. V podstate dosť zaujímavý a výnimočný námet. Veď koho už by len takáto vec napadla? Celkom schopná anti-utopia, len miestami tá nechutnosť a nelogickosť prebila akýkoľvek obdiv k celkovému spracovaniu. Čo je podľa mňa dosť škoda, lebo to malo podľa mňa dosť schopný potenciál. Trošku zamyslenia nad tým, aké by to bolo u vlastných detí umelo vyvolať agorafóbiu. No cez všetky tie nezmysly akosi vyprchala celková pointa filmu. Zrkadlová scénka s činkou a následným radostným úsmevom mi asi ešte dlho zostane v pamäti... ()

honajz2

Atmosféru to nemá špatnou a některá ta wtf pravidla domu fungují v tom filmu dost znepokojivě. Ok, a co ještě mám hodnotit kladně? Jo, kameru. A teď? Už nic. Špičák je utahaný, něco se v něm stane až 15 minut před koncem. Chápu, že to má být o člověku (tady otci), co má potřebu ovládat skupinu lidí (v tomhle případě svoji rodinu), ale proč to mám celý film skoro bez jediného zvratu sledovat? A to jediné, co se tady na konci stane, působí úplně hloupě. Na začátku se objeví pár záhad, které mě zaujaly - třeba existence vyhoštěného bratra žijícího "za plotem", ale u něj se taky člověk nedozví, co se s ním stalo, kde je, jak zdrhnul, atd. Já mám hlavně dojem, že si pan režisér chtěl "vyléčit" svoje obsese, jelikož se tady co deset minut provozuje sex (nechcete hodit do žánrů erotický?), nehledě na to, kdo s kým a nakonec se dočkáme nejmíň dvakrát incestu, no paráda. Asi chápu proč to tam je, ale jestli chtěl Lanthimos do takových extrémů, dost mu toho chybí. Taky rodinka mohla žrát z misek a na konci permanentně chodit po čtyřech a šlo by toho vymyslet víc. Jak tohle celkově zhodnotit? Je to zvláštní, je to jiné, je to divné, je to úchylné, je to nudné, je to nedomyšlené, je to hloupé. Asi tak. Btw, Lanthimos nejspíš vůbec neumí pracovat s herci, v Zabití posvátného jelena hrají všichni úplně bezemočně a ve Špičáku je to to samé. Dialogy to samé - jsou hluboké, jako z nějaké Barbie hry a nejhlubší větou, co v tomhle filmu padne, je "Kunda se vypne a Země zůstane bez světla." Jo, asi tak. Slabší 2* ()

Mefistofelle

Bylo to zajímavé, divné a dobře natočené, ale bohužel mi to nestačilo. Děj se vyvíjí odnikud nikam a až příliš se zde spoléhá na to, že podivnost jednotlivých scén vás dostane natolik, že si toho nevšimnete. Což o to, vztahy mezi jednotlivými postavami a situace, ve kterých se ocitají, jsou prostě šílené a nic podobného se jen tak ve filmu nevidí, ale po čase jsem se na to tak aklimatizovala, že jsem očekávala spíš nějaký ten děj, který ovšem nepřišel. ()

Caym

Šokujeme bez backgroundu a tím vytáčíme diváka, který by třeba taky rád něco víc než olizování a vysvětlivku "cunt je vlastně velká lampa" (Saussure by měli radost, arbitrárnost jazyka je v čele celého snímku, hned za pošahaností výchovy). A já beru, že si hrajeme po řeckém způsobu na písečku v domě obehnaném zdivem, ale těch narativních hádanek je až moc, odpovědi žádné a úchylárničky to na 100% prostě nevytáhnou. Krom toho, jakmile divák pochopí "logiku" Lanthimosova světa, je to předvídatelné až až (kdo s kým a za kolik a kdy komu rupnou nervy). A to mě nudilo. A já nemám ráda, když mě filmy nudí. A nemám ráda, když mlčí. (myslím, že mnohem víc na mě působí doogtooth-like videoklip Hands od Alpine) ()

Radush

Skvělé! Doposud jsem nic podobného neviděla. Poslední dobou (vlastně skoro pořád) se ve filmu setkávám s tématy, která se aspoň z části něčím opakují. Kynodontas byl pro mě absolutně něco nového. Po celou dobu promítání jsem nedokázala spustit oči z plátna. Film byl pro mě stejně tak vtipný jako šokující (ano, třeba zde již zmíněná scéna, ve které vystupují v hlavní roli mladý muž, zahradnické nůžky a kočka). Celý příběh navíc působil nesmírně uvěřitelně, až se sama divím, že jsem si do něj nerýpla žádnou pochybností. Pro mě nejlepší zážitek MFFKV 2011. ()

dubinak

Řecko, jak ho neznáme. Tyto filmy já nejraději vyhledávám. Ty, u kterých mě bolí za krkem z toho, jak nad nimi kroutím hlavou. Ty, které mě dokážou udržet v pohotovosti a po jejich skončení chci pořád víc a víc. Ty, které jsou nepochopitelné a nelidské, ale nijak mě neodpuzují. Kynodontas je zase úplně odlišná liga od spousty dalších psychologických filmů, například ze severských států nebo Francie. Každý je nějak specifický. V tomto případě jde o zcela bláznivou jízdu od začátku do konce. Přes naprosto absurdní scénář a dialogy k ještě absurdnějším, od normálu vzdáleným postavám, jež vytvářely celou tu prapodivnou, obávanou, ale něčím zábavnou atmosféru. Možná bych si i dovolila říct, že tohle je asi nejabsurdnější film, co jsem zatím viděla. Svým pojetím nezařaditelný. Nejvíc se mi líbila taneční scéna a následovně scéna se špičákem. Hodně bizzare. ()

Hotel pro smetánku za hranicemi Hollywoodu

Hotel pro smetánku za hranicemi Hollywoodu

09.02.2014

Řecký režisér Giorgos Lanthimos před několika lety šokoval a bavil svým unikátním filmem Kynodontas, který ve festivalových kruzích rozděloval diváky a poutal pozornost ke kvantitativně velmi skromné… (více)

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky