Máma mezi Marťany

John Powell

Wayne Wahrman

Scénografie:

Doug Chiang

Tento film beru jako jasně orientovaný pro děti a dítě ve mně se náramně bavilo! Vytknul bych snad jen lehce nesympatické postavy a nevezmu-li v potaz okolnosti, tak také samoúčelnost animace. Moralizačních aspektů jsem se pokaždé, když přicházeli na řadu, lehce obával, ale naštěstí se vždy daly vcelku dobře strávit. Zasloužené 4 hvězdy.(25.8.2011)

Pro děti asi nic úžasného. Z politicky-výchovného hlediska velmi dobrý materiál pro základní školy. Začátek je skoro vynikající. A to, když syn neustále odsekává své matce a je chytrý jak rádio. Však dětský divák ihned pochopí, že být drzý a zlý na milující maminku se nevyplácí. Když ale maminku unesou Marťani, taková sranda to už není. Myslím pro diváka. Ale přichází politicky-výchovná fáze a to, myslím si, by pro děti mohlo být velice užitečné. Pokud jim to ale rodiče umí vysvětlit. Film je tak trochu ve stylu kultovního komunistického polského filmu "Sexmise", kdy jeden chytrý hajzl na základě pozměněných historických faktů ovládne ostatní obyvatele planety. A to tím, že si vymyslí odpornou legendu o tom, že na světě existují jen ženy. Jenže - a teď přichází ta politicky-výchovná fáze - lidé (nebo třeba Marťané) mají tak silnou touhu po svobodě, že se klidně zřeknou i relativně bezpečného života v totalitním prostředí. A Ve světle dnešních dní tento příklad vidíme třeba v Libyi, kde Muammar Kaddáfí vládne (dnes je již po smrti, komentář jsem psal ještě za jeho života) pevnou, totalitní rukou, přestože dal lidem zadarmo například školství a zdravotnictví. A toto je, myslím, velice důležité dětem opakovat. Že svoboda je pro člověka to nejdůležitější. Že pro ni v historii mnohé národy umíraly a že jen ve svobodné zemi se kola pokroku mohou otáčet směle vpřed.(14.11.2011)

CITÁT - Představ si, jak by svět vypadal, kdyby nikdo nevynášel odpadky!!......... Docela mě rozesmál dialog mezi Millem a mámou. Ve scéně Millo nechce sníst brokolici a tak ji dá kočce. Ta brokolici vyzvrací a máma to uvidí. DIALOG: MÁMA - Millo, pojď sem. Je to brokolice? MILLO - Ne, to jsou zvratky. Nechceš, abych je jedl? MÁMA - Právě jsi otrávil kočku!! MILLO - Chceš říci, že to bylo otrávené?? MÁMA - Ne, ale kočky by zeleninu neměly!! MILLO - Možná bych ani já zeleninu neměl.......... Příběh zajímavý, leč někdy nepochopitelný a pro Marťany moc komplikovaný. Hudba skoro žádná, kamerové záběry v normálu, nic nového pod sluncem (Marsem), ale celkem napjatý konec. To je pár záporů a kladů tohoto příběhu. V celku to není tak špatné, jak mnozí tvrdí a já se docela bavil. CITÁT - Vypusťte Krakena........... Nakonec, pořádek musí být. CITÁT - Já nebrečím, to je alergie.......... Natočeno podle stejnojmenné knihy Berkeley Breathed. Závěrečné titulky obsahují ukázky z natáčení. V titulcích zazní song "Grazy Little Thing Called Zidd" skupiny Queen.(8.11.2012)

• Han22

Malý kluk se vydává na Mars zachránit svou mámu před Marťany a Disney opět dokázal, že zvládne zabít i neprůstřelný sci-fi námět. Mars a vůbec celá animace je ošklivá, kluk je uječený rozumbrada, ve vedlejších rolích je idiotský tlusťoch a hipísácká marťanka a celé poselství? Marťani potřebují malého kluka a jeho mámu, aby pochopili rodinné hodnoty a mateřskou lásku... k zblití. Dvě hvězdičky za to že to bylo sci-fi a celkem akční a za těch pár dobrých scén (vzpomínka Gribbla na jeho mámu). Opravdu jen pro děti, pro mě jinak o ničem.(16.9.2017)

Nápad, dobrý, ale provedení už bylo horší. Líbila se mi tématika, moderní technologie a příběh taky spadá do té "lepší" části filmu. Samozřejmě nebyl film okradený o sem tam vtipné hlášky. To je ale všechno. Vadil mi tam ten tluštík, který mi nepřipadal moc vtipný, průběh filmu byl kostrbatý a některé souvislosti nebyly tak úplně dotažené k dokonalosti. K hudebnímu doprovodu byl vybrán velmi slušný skladatel, ale musím konstatovat, že ani on neodvedl svoji práci na jedničku. Pro děti je to věc dobrá, poučná, ale pro náročnější diváky nedostatečná. 55%.(26.8.2011)

• - Snímek byl natočen podle stejnojmenné knihy Berkeley Breatheda z roku 2007. (Terva)

• - Jeden z najväčších prepadákov histórie: Počas prvého víkendu si 150 miliónový projekt v kinách Severnej Ameriky a Kanady zarobil 6,9 milióna dolárov. (Hystory)

• - Seth Green strávil 6 týždňov v špeciálne vyvinutom motion capture obleku, aby nahovoril hlavného hrdinu filmu, Milu. Počas post produkcie však tvorcovia prišli na to, že jeho hlas znie príliš dospelo, a tak nechali postavu predabovať. (classic)