Tajemství mumie

Tajomstvo múmie

Dobrodružný / Komedie / Fantasy

Francie, 2010, 107 min

• Rosaviva

Nejvtipnější byla mumie, strašidelné ani dobrodružné to nebylo vůbec. Pokus o vtip? WTF?! Od kdy má pterodaktyl peří? A to boa se mu asi hodně hodilo. A od kdy mají v Egyptě jaderné fyziky. No ale co mě jako naprosto dostalo byl ten konec, který jsem uhodla, a myslela jsem to jako vtip, bohužel se to ukázalo jako pravda.(5.11.2010)

Je to trochu výstřední historka plná poněkud bláznivých situací v nichž se ocitá svérázná Adéle na spletité cestě za uzdravením své milované sestry. Těžko říct, jestli se ještě někdy Luc Besson dokáže přiblížit kvalitě svých nejlepších snímků, ale tohle je žel bohu "pouze" místy celkem nápaditá variace na dobrodružství Indiana Jonese s velmi pěknou hudební složkou a špetkou francouzského humoru. 55%(22.9.2010)

• Crawler-D

S Luccem Besson to Y2K muselo udělat dost zlý věci, když po roce 2000 jeho filmy trpí značnou lobotomií. Tajemství mumie je tak strašlivý scenáristický spletenec bez jediné snahy o režijní pozvednutí utápějící se v jakési přehnané francouzské žoviálnosti, z čehož všeho si musí i letošní prvňáčci klepat na čelo. Účelový pterodaktyl, díky kterému se Besson může poměřovat s tvorbou studia Asylum (viz. jejich Sherlock s tyranosaurem), který jenom zdržuje děj stejně jako i linie s osvobozováním starého člověka - média. Krom neuvěřitelně realistických masek, které si slavná Adéla, hrdinka příběhu, zcela jistě vyrobila sama a dokázala je aplikovat stejně účinně jako maskéři Norbita, se neuvěřitelná nudnost osvobozování spočívající v natažení děje projeví tím, že při jednom neúspěšném pokusu nám ani neřeknou, proč se nepovedl, nebo když je všechno dobré, plán se zruší, protože pán odsouzený na smrt má hodně možností, a tak kvůli únavě protentokrát odmítne. Bessonova režie je tedy příšerná a "příběh" nezachraňuje ani hlavní postava reportérky Adel, která nemá žádnou zajímavou vlastnost, není výjimečná, ani vtipná, ani drsná - jenom se umí převlékat kvůli jedné scéně a létat na pterodaktylovi. Blbost, jejíž nelogičnost nemůže bavit děti, kterým se nezdá být určena, ani dospělé.(10.9.2010)

• predators

Tak nevím, kdo vybíral rádoby herce, ale evidentně si na tom záležet nedal! Jo, to za prvé a nebo za druhé, že chovat se jako idioti a ještě tak vypadat dostali za úkol! No, takže jak po herecké stránce, tak po každé další je to hrozná ptákovina a teď nemám na mysli ptakoještěra, o kterém je třetina filmu. Ubohý příběh statečně završuje scéna v přístavu...what the fuck?! 20%(16.11.2010)

Adèle Blanc-Sec mi připomněla jinou Adélu. A to rakousko-uherskou Adélu co ještě nevečeřela. Adèle Blanc-Sec měla o proti rostlince s apetitem půvab a francouzský šarm. Mohla by být jen trochu víc dějově barvitější a humornější(což možná zase nechybělo české Adéle). Po pravdě jsou slabší 4 hvězdičky.(6.2.2011)

• - Natáčení probíhalo v Egyptě ve městě Káhira a ve Francii v Paříži. (Terva)

• - Pôvodný komiks, na základe ktorého vznikol aj film, bol v roku 1976 súčasťou obrázkovej prílohy novín SudQuest. O pár mesiacov sa z diela vykľul samostatný hodnotný komiks. (Greenpeacak)