Tajemství mumie

The Extraordinary Adventures of Adèle Blanc-Sec

Tajomstvo múmie

Dobrodružný / Komedie / Fantasy

Francie, 2010, 107 min

Docela pěkný dobrodružný a hlavně humorný film. Celou dobu jsem čekal na mumie, které se však bohužel oběvili až na samém konci filmu, což je veliká škoda jelikož právě nástupem mumií to začínalo být rozjetější a vtipnější. Podle mě se měli objevit v samotném středu děje aby byl film humornější. Celkově je povedený a dost vtipný, něco na způsob Indiany Jonese jen v ženském podání (jeho kvalit nedosahuje). Nepochopil jsem jaksi význam a existenci toho pterodaktila. 60%(24.1.2011)

Po nehodě a následném ochrnutí své sestry vymýšlí Adéle Blanc-Sec zoufalý plán. Za pomoci šíleného vědce chce oživit mumii faraónova lékaře, aby jí - se svými lékařskými znalostmi - pomohla sestru vyléčit. Jenže při tréninku vědce v oblasti oživování neživých se mu podaří oživit dávného pterodaktyla, který okamžitě začne terorizovat celou Paříž... K filmu jsem přišel jak slepý k houslím, a už vůbec jsem netušil, že tato taškařice vyšla z pera Luca Bessona. A možná to bylo i lepší, protože jsem tento film nesrovnával s ostatními Bessonovými počiny a naopak se jen docela dobře bavil. A možná jsem se docela dobře bavil, jen proto, že se mi zrovna film skvěle trefil do nálady - kdy jsem neměl chuť na nic emočně složitějšího, a chtěl si jen dobře odpočinout. Každopádně - tomuto filmu (snad jen kromě trochu naivnějšího přístupu) není takřka co vytknout - spoustu zábavných scén (např. pokusy Adéle vysvobodit vědce z vězení, nebo celá egyptská epizodka) doplňují výborné dobové kostýmy, vizuální efekty také nejsou vůbec špatné (mumie!) a tak vůbec...(25.7.2011)

Milé, francouzské, napínavé, mělo to děj, spád, úsměvné × jednodušší. Teda jako lítat na ptakoještěrovi, to je slušná blbost, ale tak k vtipnosti děje to rozhodně patřilo. Děj byl jednodušší, ale byloučký, nenáročný. Mělo to eleganci, vtip, hlavně oživlé vstřícné mumie. Byla i dramatická stránka se sestrou a profesorem. Nesmíte v tom moc hledat chyby a nesrovnalosti, to si ten film radši ani nepouštějte. ..a to jako nastoupila na tu loď a to byl jako konec?! (31.12.2010)

Z dobrodružných filmových postáv uznávam len dva, ktoré majú nárok postaviť sa bok po boku jedinečnému profesorovi archeológie. Sú to Chamberlainov Allan Quatermain a Fraserov Rick O´Connell. Po úvode tohoto filmu, som k ním chcel pridať aj Bourgoininu Adèle Blanc-Sec. Lenže vynikajúce prvotné minúty vo vykopávkach sú jediným, ako takým klasickým dobrodružstvom v tomto filme. Ďalej je to len komediálny guláš, čosi ako kombinácia Sommersových Mumií a Tintinových dobrodružstiev, či lepšie povedané skôr ich paródia. Remeselne, ale na výbornej úrovni.(1.9.2014)

Návrat Luca Bessona k podobně fantasticky barevnému světu, jaký načrtl už v povedeném Pátém elementu, je svým způsobem kombinací půvabů Amélie z Montmartru s dobrodružstvím Indiany Jonese. Hrdinka adaptace populárního francouzského komiksu Adèle Blanc-Sec (dvě E a jako to víno, jistě...) je přitažlivá, ale už ne tak nezapomenutelná jako Leeloo. Příběh plný divokých zvratů je vyloženě pohádkový. Přestože Besson režíruje zkušeně, Tajemství mumie nakonec působí dětinsky. Není extra povedené ani nijak objevné. Prostě pro děti.(20.7.2011)

• - Natáčení probíhalo v Egyptě ve městě Káhira a ve Francii v Paříži. (Terva)

• - Pôvodný komiks, na základe ktorého vznikol aj film, bol v roku 1976 súčasťou obrázkovej prílohy novín SudQuest. O pár mesiacov sa z diela vykľul samostatný hodnotný komiks. (Greenpeacak)