Hitlerovi bodyguardi

(TV seriál)
  • USA Hitler's Bodyguard
Dokumentární / Historický
USA, 2008, 10 h 11 min (Minutáž: 47 min)

Epizody(13)

Všemožné pokusy o zabití nacistického vůdce a Říšského kancléře Adolfa Hitlera.  Série dramatických dokumentů analyzuje motivy a metody různých subjektů, jejichž plánem bylo zosnovat atentát na vůdce nacistické Třetí říše, tyrana a diktátora Adolfa Hitlera. Od nevydařených převratů, po nastražené bomby a otravy jedem. Vše bylo připraveno a naplánováno do posledních detailů. Díky původním SS nahrávkám nám seriál nabízí fascinující pohled do nitra uzavřeného kruhu kancléřových ochránců, jejich praktik ochrany a na všudypřítomnou rivalitu. Adolf Hitler způsobil smrt padesáti milionů lidí. Nenáviděli ho nejen ti, které perzekuoval, ale i mnozí z jeho spolupracovníků. Bylo na něj spácháno čtyřicet pokusů o atentát, ale během pětadvaceti let se nikomu nepodařilo ho zabít. Sám Hitler tvrdil, že spíš než svým ochráncům za to vděčí náhodám a osudu. Sám razil heslo, že se atentátům nejlépe vyhne nepravidelností svého režimu. (oficiální text distributora)

Amroth666

Velmi pěkný naučný dokument, který zase více ukázal pravdu o Adolfu Hitlerovi a jeho bodyguardech, kteří s polu s Adolfem Hitlerem se mlátili a získávali více a více lidí.V čele nejprve s Bruno Geschem a posléze dalšími lidmi.V tomto dokumentu mě nejvíce zaujalo jak říkali, že na Adolfa Hitlera bylo v té době spácháno kolem 40 atentátů a všechny Adolf Hitler ustál.Ustál také dvě kulky, které schytal při pouličních rvačkách.Byl to zkrátka ocelový muž, který se vyhrabal s úplných hoven takhle vysoko do čela SS a stal se jedním s nezapomenutelných mužů Německa a druhé světové války. ()

MRPitivier

Zajímavé, ponaučné, detailně popisné o bezpečnostních složkách ochrany Vůdce německé říše Adolfa Hitlera! Představuje nám nejdříve hlavní postavy bezpečnostních sil a především jejich spory či vzájemnou nenávist, dále způsoby dopravy a možná nebezpečí či detailně popisující například Hitlerovu kolonu limuzín atd... Určitě dobrý zdroj informací, nelze činit jinak, než doporučit tento seriál! ()

baribal

velmi dobrý dokument o zákulisních praktikách SS, SA a dalších zločineckých organizací, které byly okolo adolfa hitlera. jedinou vadou je, že se některé záběry a komentáře v dílech opakují, takže jsem několikrát i váhal, jestli se náhodou nedívám podruhé na ten samý díl. Je to velmi dobrý pohled na ne tak známou stránku bezpečnosti v okolí AH a proto zaujímá tak výsadní postavení v hodnocení na žebříčku. ()

Tominecek

Na větším prostoru než řada obvyklých dokumentů rozkrývá tato série nejen pozadí ochrany hlavy Třetí říše, ale také pozadí událostí na domácí i zahraniční scéně. Mimo jiné, že prezident Beneš, jako obdivovatel Stalina, předal ukořistěné informace německé rozvědky (připravené a podvržené Reinhardem Heidrichem), že Stalinovi generálové připravují převzetí moci, načež Stalin spustil neslavně známé čistky v armádě. Rusové navíc měli možnost zabít Hitlera, ale Stalin nedal svolení k takovému kroku, protože se obával odvetného vojenského kroku Německa zrovna v době, kdy byla sovětská armáda oslabená po stalinských čistkách. Stejně tak měli poté šanci zabít Hitlera Britové, jejichž vojenský atašé v Berlíně slabiny v ochraně Hitlera objevil a atentát mohl sám vykonat. Nedostal však svolení, neboť by to nebylo sportovní. A největší šanci před válkou skýtalo spiknutí německých generálů a význačných osobností před připojením Sudet v září 1938. Signálem mělo být vyhlášení války ze strany VB a Francie, jež by čin spiklenců ospravedlnilo. Hitler měl být okamžitě bez soudu zastřelen v budově kancléřství. Namísto toho však přišla Mnichovská konference a připojení Sudet k Německu. Ve válečných letech odmítali spojenci spáchání atentátu na Hitlera z obav, že by se tak stal pro Němce mučedníkem. Navíc pro ně byl víc užitečný živý, neboť se dopouštěl strategických chyb ve vedení války. ()

Subjektiv

Dokumentů o druhé světové válce jsem již něco viděl a jen málo z nich bych označil za tak dobré, jako Hitlerovy bodyguardy. Samozřejmě hraje roli i to, že tvůrci se pustili do tématu, jež není zpracováno tolikrát, jako vojenské operace. Ale právě již v tom je podstata tvorby vzdělávacích dokumentů - přinášet, co dosud řečeno nebylo. +++++ Název seriálu možná nezní příliš lákavě, neboť kdo by chtěl koukat asi 12 hodin na chlapíky s pistolkami, kteří stojí kolem chlapíka s knírkem. Pojem bodyguard se zde však chápe šířeji. Jde o kohokoliv, kdo nějakým způsobem zajišťuje bezpečnost Vůdce: bodyguardi, strážci, zpravodajci, piloti, vyšetřovatelé, řidiči. Organizace, technika, taktika, metody a jejich střety s konkrétními pokusy o atentát. Seznámíme se s plány na provedení atentátů, důvody jejich neúspěchů, někdy i důvody zrušení. +++++ Určitou vadou na kráse je opakování řady fakt v různých dílech. Ta plyne nejspíše ze snahy učinit seriál přístupným pro ty, jimž některé díly unikly, zčásti pak i z celkové koncepce seriálu. Snaha řadit epizody chronologicky i dle specifických témat, např. přesuny vlakem, přesuny autem, přesuny letadlem, k tomu musí vést - Hitler jistě nesedával v autě jen roku 1941 a ve vlaku roku 1942. Pro tyto drobnosti a občasnou teatrálnost neudělím pátou hvězdu. +++++ Maximum však seriál minulo jen těsně, neb se mu podařila poměrně nevídaná věc. Skrze řadu událostí, o nichž pojednává, prosvítá Hitlerova osobnost. Umožňuje přehodnotit jeho vidění. Již to není jen ten pán, co plamenně řeční, ovládá národ, vydává rozkazy generálům, píše Mein Kampf a nenávidí Židy. Je to pán, co plamenně řeční, ovládá národ, vydává rozkazy generálům, píše Mein Kampf, nenávidí Židy a k tomu má spoustu dalších vlastností: dobrých, špatných i neutrálních. Bodyguardi jej totiž chránili i v okamžicích osobního života a ty tak měly šanci do seriálu proniknout. Hitler se zase stává člověkem, v mnohém normálním, obyčejným - a to je dobré vědět, že ty hrůzy, jež on spáchal, dělají lidé, v mnohém normální, obyčejní. Silné ****. ()