Frajeři

• Francie Lascars (více)

Ve zchátralé a zaplivané části blíže nespecifikované evropské metropole se dvě ztracené existence Tony (Vincent Cassel) a José snaží vymyslet, jak získat peníze na prázdniny v Santo Rico. Tony se tedy zaváže Zoranovi ke spěšnému prodeji pěti kilogramů trávy, zatímco José raději staví saunu a hlídá vilu zámožnému soudci Nomercymu. Značné komplikace se však rodí společně s Josého neutuchající touhou po soudcově sexy dceři Clemence (Diane Kruger). Do všeho se navíc zaplétá pár pornorežisérů a neodbytná přítelkyně a původně jasný plán se začíná nezadržitelně hroutit. (Richie666)

ORIN

Hodně specifická animace a vlastně celý film, jehož anarchistické ražení vystihuje subkulturu a celkovou atmosféru chudiňských čtvrtí velkých francouzských měst plných nezaměstnanosti, zločinu a násilí lépe než kdejaký francouzský rádoby realistický film. Stejně jako se to mísí a vyvíjí v těchto předměstích, často velmi živelně, mísí se a vyvíjí i docela komplikovaný příběh Frajerů, který se propojí v dost šíleném finále. Možné zvýšení na 4*. ()

Vančura

Výtečná záležitost. Na tenhle bizar jsem narazil zcela náhodou na obrazovce ČT Artu, kde to běželo v naprosto šíleném čase (začátek v 00:55 v noci), čili ideální podívaná pro nás nespavce. Jak mi to ze začátku přišlo debilní a sterilní, postupně to začínalo slibně nabírat grády, a ke konci jsem se už skoro smíchy válel po zemi. Podobnost s Klubem sráčů zde bude skoro jistě nenáhodná - ovšem s tím rozdílem, že kdybych tenhle film viděl v hrané podobě, asi by mě strašně sral. Ale tomu animáku to prostě projde - a je to strašná sranda, ale vážně. ()

B!shop

Lascars se snazi bejt strasne drsnej a cool animak, jenze to zustalo tak na puli cesty. Postavy sice nadavaj, neni nouze o nahy zensky nebo bitky, ale vzdycky, kdyz uz se k necemu takovymu schyluje, kousek pred "cilem" tvurci uhnou, jak kdyby nemeli koule ukazat to naprosto natvrdo. Jinak k tomu ale neni moc co rict, netradicni, ale nicim extra zajimavej pribeh (na animak), hodne psycho, ale hodne povedena animace a sem tam nejakej dobrej for. Lepsi 3*. ()

Renton

Scénář: Alexis Dolivet, El Diablo, Izm .. Odřené čtyři hvězdy. Ne zrovna sympatická animace, zato většinově vyloženě nesympatické postavy a jejich až přepálená debilita jdou občas proti diváckému zážitku - naštěstí je zde slušná porce kladných segmentů, které pobaví a drží celek v souhrnně zábavných výšinách. Zkrátka svérázné rozvedení původní televizní série z devadesátých let, které si své spokojené diváky zajisté najde (a někteří povaleči se zde dokonce najdou). ()

gudaulin

Vemte študácký smysl pro recesi, přistěhovalecký slang, rap, punkový škleb Sex Pistols (a pro jistotu přibalte půlku Rottenovy zadnice), zkouřenost Biga Lebowskiho, popkulturní vtípky Simpsonových, bezútěšnost panelových ghet, černého Drisse z Nedotknutelných, doplňte to záměrně nelíbivou kresbou, která připomíná kombinaci Anderssonova Kontejneru a vtípků Honzy Vyčítala, zatřepejte, promíchejte a z tohohle Molotovova koktejlu vám vyjde něco vzdáleně podobného Frajerům. Animovaná komedie o dvou flákačích z předměstí, co sní o slávě v hudebním byznysu, sexu a fajn dovolené v teple, není seriózní, politicky korektní a určitě nesedne každému. Pokud ale přistoupíte na její pravidla (pardon, anarchii), existuje slušná šance, že se pobavíte přímo královsky. Vášnivý tanec osazenstva policejní stanice s pendreky v rukou, kteří pějí o tom, jak jim vlastnictví pout zvedá (nejen) sebevědomí, nebo rapový song kajících se hříšníků v samotném závěru vás snadno přesvědčí o tom, že pětihvězdičková škála hodnocení je někdy zbytečně limitující. A ještě něčeho si cením. Frajeři nejsou "hardcore" film, při své rozjuchanosti nezachází do extrémů. Jsou jako rozjívený Bart Simpson procházející pubertou, o kterém víte, že má v jádru dobré srdce, a nakonec vás (nejspíš) příjemně překvapí. Celkový dojem: 95 %. ()