Frajeři

(festivalový název)

Round Da Way

Animovaný / Komedie / Krimi

Francie / Německo, 2009, 96 min

Já to věděl! Já věděl, že to vychází z nějakýho seriálu. To je z toho cejtit hned od samýho začátku. Proto nemůžu jít vejš, než na čtyři, jelikož tenhle film asi fakt potřebuje kontext seriálu, aby fungoval na sto procent. Ale ani tehdy by asi pět hvězdiček neulovil, neboť je ten příběh totálně vo ničem. Čtyři ale dám rád, protože stylizace byla super, na animaci bylo vidět, kolik práce do ní museli vložit, byla hravá a místy až překvapivě nápaditá. Humor si nedělá ambice bejt hlavním tahounem filmu, je velmi lehkej, ale snad ani jednou člověka přímo neurazí a to je přitom často dost ohranej a předvídatelnej. Soundtracku nemám co vytknout. Je mi celkem jasný, že tenhle film cílí hlavně na diváka někde těsně pod jeho předpokládanym ratingem, takže ano – pokud jste puberťák, kterej má rád (old-school) hip hop, budete ze snímku vodvařený. Pokud jste divák bez předsudků, máte tu krásně řemeslně zvládnutej animák, kterýmu chybí už jen chytřejší scénář.(27.6.2014)

Výtečná záležitost. Na tenhle bizar jsem narazil zcela náhodou na obrazovce ČT Artu, kde to běželo v naprosto šíleném čase (začátek v 00:55 v noci), čili ideální podívaná pro nás nespavce. Jak mi to ze začátku přišlo debilní a sterilní, postupně to začínalo slibně nabírat grády, a ke konci jsem se už skoro smíchy válel po zemi. Podobnost s Klubem sráčů zde bude skoro jistě nenáhodná - ovšem s tím rozdílem, že kdybych tenhle film viděl v hrané podobě, asi by mě strašně sral. Ale tomu animáku to prostě projde - a je to strašná sranda, ale vážně.(23.12.2014)

Hodně specifická animace a vlastně celý film, jehož anarchistické ražení vystihuje subkulturu a celkovou atmosféru chudiňských čtvrtí velkých francouzských měst plných nezaměstnanosti, zločinu a násilí lépe než kdejaký francouzský rádoby realistický film. Stejně jako se to mísí a vyvíjí v těchto předměstích, často velmi živelně, mísí se a vyvíjí i docela komplikovaný příběh Frajerů, který se propojí v dost šíleném finále. Možné zvýšení na 4*.(17.4.2016)

Exkluzívna utrhnutá animovaná groteskná zverina vezúca sa na osvedčenom motíve "čo sa môže posrať poserie sa" a ktorá v kombinácií s blbosťou všetkých postavičiek servíruje občas momenty tak neskutočne strelené a uletené, že sa človek neustále musí žrebiť od ucha k uchu. Objektívne by sa animácii dalo čo to vyčítať, hlavne občas čudný izometrický pohľad, alebo samotný zjav podaktorých figúriek (s výjnimkou Zorana, ten bol bezchybný), no ako sa hovorí, v tej rýchlosti to zhorí...a pri tempe akým to všetko Lascars na vás sypú, to platí dvojnásobne :-) 8/10(19.4.2011)

Lascars se snazi bejt strasne drsnej a cool animak, jenze to zustalo tak na puli cesty. Postavy sice nadavaj, neni nouze o nahy zensky nebo bitky, ale vzdycky, kdyz uz se k necemu takovymu schyluje, kousek pred "cilem" tvurci uhnou, jak kdyby nemeli koule ukazat to naprosto natvrdo. Jinak k tomu ale neni moc co rict, netradicni, ale nicim extra zajimavej pribeh (na animak), hodne psycho, ale hodne povedena animace a sem tam nejakej dobrej for. Lepsi 3*.(2.11.2011)