Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Britská Indie počátku 20. století. Kolonizovaná země je zmítána prudkými náboženskými konflikty. Když se až doteď nejednotné muslimské kmeny společně postaví hinduistickému Maharádžovi, dosud neochvějné autoritě, je rozhodnuto, že panovníkův šestiletý syn Kishan, poslední symbol legitimity moci, musí být dopraven ze země do bezpečí v Dillí. Úkol je svěřen kapitánu Scottovi (Kenneth More), kterému se s hrstkou vojáků, guvernantkou Wyattovou (Lauren Bacall) a malým princem podaří uniknout z muslimského zajetí a dostat až do Haserabadu spravovaného britským guvernérem. Ani tady ovšem není bezpečno, z obleženého města se už není jak dostat, poslední vlak odjel několik hodin před Scottovým příchodem. Zbývá poslední naděje - stará parní lokomotiva Viktoria. (dopitak)

(více)

Recenze (12)

majo25 

všechny recenze uživatele

Skvelý snímok, až sa mi nechce veriť ten rok 1959. Dobrodružstvo takmer od začiatku po koniec a vynikajúce herecké výkony...super je, že nikto z nich nevybočoval. Štipka britského humoru (i toho indického), napínavý príbeh, zaujímavá zápletka, nádherná prírodná scenéria, hlavne teda pre širokouhlú kameru a veľmi veľa scén v exteriéri, čo je netypické na film z konca 50. rokov i na britskú kinematografiu. Ak by nebola kamera statická, bolo by to ešte lepšie. Pre mňa veľké prekvapenie. Hodnotenie: 90% ()

curunir 

všechny recenze uživatele

,,NEMOHOL SOM SI ZOBRAŤ LEPŠIU KNIŽNÚ SPOLOČNOSŤ. ÚPADOK A PÁD RÍŠE. ... RÍMSKEJ, NIE BRITSKEJ." __ Film trápi viacero nešvárov, J. Lee Thompson však nebol žiaden druhotriedny režisér (aspoň nie vtedy) a všetko tak prekrýva solídnym tempom, napätím a celkovým skvelým dobrodružným razením. Pokiaľ ide o samotné napätie, tak to je tu natoľko ukážkové, že by sa zaň nemusel hanbiť ani sám Hitchcock - ide o scény opravovania koľajníc a priam a la vertigo prechod/prejazd železničného mosta, kde sa hlavne pri záberoch z hora takmer zatočila hlava. Kamera tu na svoju dobu ponúka niekoľko nebývalo dynamických záberov. Nájdu sa tu však nedostatky ako technické (delové gule dopadajú vždy absolútne mimo útočníkov), tak aj logické (schovanie guľometu v zadnej časti vagóna čím sa mohol Lom sebarealizovať, pri poslednom útoku zachránil hrdinov len jednoduchý vjazd do tunela, atď.). Nezaškodil by ani výber výraznejšieho hlavného hrdinu, čím sa divácka pozornosť sústreďuje najmä na diabolského Herberta Loma. North West Frontier je síce zabudnutý, no stále dobre fungujúci dobrodružný snímok, ktorému nechýba už spomínané napätie a jeho vyše dvojhodinová dĺžka prejde rýchlosťou dobre rozbehnutého vlaku. (5. hodnotenie, 3. komentár k filmu) ()

Reklama

dopitak 

všechny recenze uživatele

Výpravný historický epos z nepříliš „hrdostihodné“ části britské minulosti. Další train trip variace na „musíme se za každou cenu někam dostat, a tenhle vlak je naší poslední šancí“. Rozbité koleje, vyhozené mosty, domorodci útočící na koních a střílející z pušek, to všechno už jsme jako děti viděli ve Willy Fogovi, ale ono to fungovalo a funguje i v hrané verzi. Romantický motiv je tentokrát spíše upozaděn, zajímavé je sledovat, že Herbert Lom začal s rolemi zlosynů už před Pokladem na Stříbrném jezeře. Dobrý dobrodružný film, který ani přes delší stopáž nenudí. ()

noriaki 

všechny recenze uživatele

Vůbec jsem netušil do čeho jdu, protože J. Lee Thompson má opravdu široký záběr a kolísavou kvalitu. Po mizerných béčkách (sequely Planety Opic), trashi (Death Wish 4), nepovedeném neo-noiru (St. Ives) a naprosto perfektní komedii (What a Way to Go!) jsem zkusil i tenhle western / dobrodružný příběh, a zklamaný rozhodně nejsem. Chybám se režisér nevyhnul ani tady, ale ve dvou hodinách napínavého děje se daly zdařile ignorovat. Pomohlo je kompenzovat i několik silných scén a zajímavé prostřední předválečné Britské Indie. ()

PanZahadnyCZ 

všechny recenze uživatele

Prvních 30 minut je strhující a dynamická akce s obdivuhodnou výpravou, exteriéry, davovými scénami a dobře odprezentovanou a zábavnou expozicí příběhu. Pak se to ale poměrně vleče a kromě toho, že je to předvídatelné, tak je to i nudné a ospalé - nicméně vidět to v době svého uvedení v kinech musel být skvělý zážitek. Zrovna tomuto filmu by naprosto prospěl svižný novodobý remake, ale asi se tak nestane... to se raději i nadále budou přetáčet a pro dnešní diváky aktualizovat staré fláky a klasiky, které remake naopak vůbec nepotřebují - jako třeba West Side Story. Každopádně North West Frontier si umím představit i jako počítačovou hru, vždyť loňské domácí Last Train Home ukazuje naprosto obdobný příběhový koncept a hra slaví mezinárodní úspěch. To už ale asi moc fantazíruju a kombinuju. Severozápadní hranice je fajn podívaná, kdysi asi i dechberoucí, ale například v porovnání s Lawrencem z Árabie (které se nabízí) zdaleka není tím nejlepším v rámci žánru, ale ani v rámci dobové kinematografie... jinak by se na to nezapomnělo. 70 %. ()

Galerie (32)

Reklama

Reklama