V malém jihočeském městě, mezi kamarády z gymnázia a v úzkoprsé společnosti dospělých, prožívá septimán Jan Ratkin (E. Cupák) první platonickou lásku k mladé Aničce Karasové (Jana Rybářová). Citlivý chlapec se bouří proti krutosti a omezenosti dospělých, z nichž jen někteří mají pro jeho pocity pochopení. Ratkin se nechává unášet bohatstvím svých citových zážitků. Ani zlá vůle místního katechety, pomluvy bytné, svody neukojené vdovy ze sousedství a nakonec ani nemilosrdný osud nemohou přehlušit hlas „stříbrného větru“, zpívajícího píseň mládí a lásky… Lyrický román "Stříbrný vítr" byl již druhým „šrámkovským“ filmem režiséra Václava Kršky. První byl Měsíc nad řekou z roku 1953. Fráňa Šrámek byl básníkem mládí. Jeho díla jsou křehkou lyrickou písní mladých smyslů, jemné psychologie, postřehu a náladové sugesce. K atmosféře filmové přepisu přispěly i procítěné výkony nesmírně citlivě vedených herců, z nichž zaujala hlavně tehdejší mladší generace, reprezentovaná lyrickým Eduardem Cupákem, ale i Janou Rybářovou a dalšími představiteli Ratkinových spolužáků. Na dobrém výsledku má velký podíl i lyrická hudba Jiřího Srnky a nostalgicky laděná obrazové kompozice kameramana Ferdinanda Pečenky. (Česká televize)

DarjaKozloff

Děj filmu je rozepjat mezi tradičním světem úctyhodných společenských struktur a světem mladých, kteří si tyto struktury mají po svém obléknout. Vír roztáčí Cupákův Jeník Ratkin, jeho rozhněvané mládí však není zcela bezuzdné i svoji vrstevnici Aničku Karasovou miluje vzácně vyrovnaně. Smířen se svou pozicí nepříliš vhodné partie a pouhé studentské lásky. S tím, že Anička Karasová zvolí přístav manželský s etablovaným mužem je Ratkin podivuhodně smířen a do budoucna hledí s nadějí. Také Jana Rybářová v roli Aničky má dvě polohy: okouzlenou dívku i povýšenou slečinku, která jde za lepším. Díky této realističnosti starého i mladého světa najdou i zdánlivě negativní postavy románu krásný záblesk lidství, tedy až na postavu gymnaziálního katechety. Je to kongeniální zpracování světa šrámkovských postav. Film lze číst i více krškovsky, ale to by vyžadovalo důkladnější interpretační práci se Šrámkovým románem. ()

kinn.society

Janičko posedlá, co sis to připustila. Vždyť příběhy se musí psát právě při hledání pokojnosti. Gesta ženy na tváři dívky, tíhou něhy rozervané oči. I přesto, že bouře v duši neslábne, dává sílu živlům tužeb a hurikán cítění dokáže ve svém středu přinést klid; viděla bys, kdybys chtěla. Já bych to vidět chtěl, moc rád bych chtěl. ()

milos.bradik

V dnešní době už asi tento film působí trochu staromódně, ale pořád platí, že mládí má iluze o životě a v tom je ten stříbrný vítr, který dospělí lidé vnímají jen výjimečně. Z herců mne více než Cupák nebo Racek zaujali Lukavský a Ráž. Ovšem i postava Aničky Posedlé v podání Jany Rybářové je zajímavá i když možná herecky poněkud zvláštní. ()