Picco (festivalový název)

• Německo

Picco - 16 qm Deutschland, 16 qm Jugendknast, 16 qm Hölle

Krimi / Drama / Thriller / Horor

Německo, 2010, 105 min

Vězeňská dramata mám ráda, ale z Picca mám rozporuplné dojmy. Zhruba první hodina toho po obsahové stránce nemá příliš co nabídnout. Sledujeme denní rutinu, kterou prožívají dobře načrtnuté charaktery postav, kterým však chybí nějaký "hlubší" zásah. Tato rutina je po hodině děje zcela rozvrácena a je narušena téměř 30 minutami systematického násilí, brutality a bezpráví. Najednou se z dosud nikterak problematických charakterů stanou ultimátní ču*áci bez špetky svědomí či lítosti. Utrpení oběti je nepředstavitelné a já si jen říkala, ať toho chudáka buď zabijí, nebo nechají být, hlavně ať už ho nemučí. Navzdory prezentovaným hrůzám se mě závěrečné "SAW" emočně téměř nedotklo. Možná se mi ale jen nelíbil přístup tvůrců, kteří jakoby si pomysleli: "Tak, hodina filmu za náma, ježišmarja, my jsme zapomněli na nějakou pořádnou porci násilí a mučení!" Přišlo mi to příliš násilně "našroubované." Jako bych už viděla ve filmu tolik různých forem utrpení, že už to se mnou v tomto případě nedokázalo pohnout. Člověk se jaksi adaptuje na násilí a šílenství. Někdy nastává jistá divácká apatie. Podobnou netečnost jsem zažila i při Plivu na Váš hrob.(27.7.2017)

Asi 10X jsem si během filmu řekla to nezvládnu,odejdu.Rozhodně však ne proto,že by byl film špatný.NAOPAK! Je tak naturalisticky natočen a nese tak šokující obsah,že je to hodně silné sousto.Film o tom,že i v podstatě hodný kluk se může kvůli trestu ve vězení stát špatným,zvráceným,zlým člověkem je natolik zásadní,že určitě stojí za to,ho vidět.Snad jen,léky na srdce a zocelené nervy s sebou.Jeden z nejsilnějších filmových zážitků na MFF KV 2010(14.1.2011)

45th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2010 - FORUM OF INDEPENDENTS - Fórum Nezávislých (Picco / PICCO / Picco) - První projekci jsem bohužel z půlky prospal, probudil jsem se až u závěrečných titulků. Kolem mě jen šokovaní diváci a tak jsem si to příští den musel zopakovat abych zjistil proč. Bohužel nebylo to nic přelomového či převratného. Filmů s podobnou tématikou v poslední době přibývá takže to na mě nějaký zásadní vliv mít nebude na rozdíl od těch deseti lidí kteří museli pár minut před koncem kvůli "drsným" scénám odejít... - 6. 7. 2010 - kino Čas - Karlovy Vary + 7. 7. 2010 - kino Espace Dorleans - Karlovy Vary - 75%(15.7.2011)

• Uhura

Velkým plus Picca je vynikající kamera, která umně pracuje s minimalistickými prostory věznice, a má smysl pro kompozici. Bohužel, v jiných ohledech už se toho tolik dobrého říct nedá. Nejvíc asi mrzely naprosto nulové charaktery postav, minimálně propracovaná psychologie. Což je na tak "uzavřený" snímek docela ostuda.(12.8.2010)

Komorní vězeňské psychodrama, které má pomalý rozjezd a drsný dojezd. Přístup tvůrců byl asi takový, že zpočátku divákům "neukážou" takřka nic, o to víc jich pak odchází během poslední půlhodinky. Ve filmu není snad žádná muzika. A to ani při závěrečných titulcích. Zajímavý šedý vizuál. Srovnatelné s Experimentem ( http://www.csfd.cz/film/39655-experiment/ ) - akorát bez předehry odehrávající se mimo vězení.(7.7.2010)