Takéto niečo natočí len génius. Neuveriteľná forma, náhľady kamery, prvotriedné herecké výkony (úplne všetkých), originalita a aj odraz doby, respektíve reflexia všetkých ľudských slabín. Pre mňa úžas, že takéto niečo vzniklo u nás pred pol storočim a že sa o tomto filme vôbec nevie. Značne expresívna a teda nie pre každého vstrebateľná forma, no jednoznačne filmárčina svetovej úrovne.(9.6.2017)

Tak opravdu rarita, když socialistický film pracuje s ďábelským pokušením jako přímou příčinou lidské zhovadilosti, a není to film pohádkový. Nějak mi ale připadá, že je tím člověk vyvazován z vlastního selhání. Expresivní a občas opulentní až barokně. Ale připadá mi, že expresívnosti je až moc, takže degraduje do fraškovitosti, že sám příběh je nepříliš rafinovaný, že podobenství jsou až příliš polopatická. Spíše zajímavé šlápnutí vedle.(3.4.2016)

(96/2017) / Celkom výrazný posun od "klasického" Uhera a prvý film ktorý pôsobí moderne(jšie). Zaujímavý nápad s dvomi dejovými rovinami sa podarilo v pohode dostať zmysluplne na plátno, ale herecké podanie určite nesadne každému. Opäť famózny Szomolányi sa vyhral s kamerou a záber za záberom baví dynamikou a nápadmi. Občas mrazilo, občas zabavilo. Predpokladám, že Génius je asi posledný film kde mohla táto dvojica naplno prejaviť svoj sloboný umelecký potenciál. Aspoň tá rozlúčka stáala za to. (8/10)(16.5.2017)

"Ty máš v gatiach tolko energie, že by aj fabriku utiahla." Zajímavé tématické spojené třeskuté komedie (neb čerti jsou fakt zábavní) a lidské tragédie (neb příběh lidských protagonistů je fakt smutný). Zajímavě podané, zajímavě odehrané. Takhle se už filmy netočí. Škoda. "Spravodlivosť neexistuje."(18.1.2016)

Zaujímavý námet sa v rukách schopného režiséra nerozpadol (čo prelínaním reálneho sveta s nadprirodzeným bezprostredne hrozilo), dokonca sa nebojím tvrdiť, že sledovanie bolo miestami vysloveným pôžitkom nielen vďaka Beethovenovej hudbe, ale aj Uhrovým majstrovsky komponovaným scénam. Nemôžem sa však zbaviť pocitu, že látka je vhodnejšia pre divadelné spracovanie a koniec šesťdesiatych rokov neposkytoval adekvátne technické možnosti na filmové spracovanie, ktoré by vyrážalo dych.(16.1.2010)

• - Natáčanie prebiehalo v lokalitách Bratislava, Dolná Krupá pri Trnave, Podunajské Biskupice a Spišský hrad. (Raccoon.city)

• - Film sa do distribúcie vôbec nedostal, po natočení putoval rovno do trezoru. (Raccoon.city)

• - Snímka bola v roku 2008 na prehliadke filmov Druhé slovenské filmobranie premietnutá ako pocta hercovi Augustínovi Kubánovi (člen kolégia). (Raccoon.city)