Nádraží ve Velké Lhotě září čistotou a vlaky odsud vyjíždějí vždy přesně. Výpravčím je zde totiž Matýsek, a protože je to pořádný železničář, ví, že co je psáno v jízdním řádu je zákonem pro všechny železničáře, ale i pro vlaky, semafory, závory a výhybky. Jenže v bezprostřední blízkosti Matýskovy stanice se usadil loupežník Řimbuch se svou bandou. Až ke svému doupěti si vybudoval speciální trať a teď čeká na příležitost k velké vlakové loupeži. A tak zatímco výpravčí Matýsek se svým kolegou výhybkářem Šestákem střeží nedotknutelnost výhybky, Řimbuch vymýšlí, jak ji přehodit. (mibara)

Pitryx

Veselá papundeklovka, kterou kazí jen postava Adélky. Protože loupežnická banda, to je něco, co musíte vidět a slyšet. Ta ode mne dostává čtyřicet kusů ze sta. ()

ostravak30

Dobré obsazení a krásně barevné a malované kulisy. Jen ta Simona Postlerová a Michal Pešek mi teda dohromady nešli. Možná proto, že Simona je o pár roků starší. ()

• V pohádce jsou na jízdním řádu názvy nádraží „Samochvaly“, „Důvěřov“ a „Dolní Dedál“. Stejné názvy železničních stanic se objevují i v pohádce Fimfárum Jana Wericha (2002). (Jan.Kanak)