Popravdě, čekal jsem, že to bude působit jenom jako amatérská napodobenina amerických "podfukových" filmů. Kupodivu nic takového se nestalo, film vypadá překvapivě vyspěle a co je v českých luzích a hájích ještě zajímavější - téměř neztrácí tempo. O to se svými hláškami stará také hlavní hvězda filmu, Budař, který podal opravdu výborný výkon. Nedostatky se týkají hlavně zkratkovitosti scénáře a přílišného zjednodušení prakticky čehokoliv. Navíc bych úplně vyškrtl zbytečné camea, je jich tam snad deset (Krejčí, Matonoha, Duchoslav atd. atd. atd.), nemám to rád, z mého pohledu camea jenom ubírají na serióznosti jakéhokoliv filmu. Jinak Řehořka chválím, na české poměry stvořil velice slušný a neobvyklý film.(17.12.2011)

Zdá se mi, že se na přelomu prvního a druhého desetiletí 21. století v české kinematografii cosi láme a tvůrci (chtělo se mi říct nejmladší generace tvůrců, leč každý z režisérů dále jmenovaných filmů se narodil v jiném desetiletí) odmítají zaběhlé normy, tak jak je zavedli komerční tahouni "nultých" let v čele s Hřebejkem, a vydávají se novou, vlastní cestou. Přichází mi na mysl určité "zhollywoodštění" č. kinematografie, které ale nemá nic společného s formou ani s obsahem, je to spíš takový pocit určitého mohutného nádechu, vzedmutí se. Normal, Protektor a sice o třídu níž jsoucí, ale jaksi s nimi spřízněný Czech Made Man opustily stále dokola stejné vyprávění o problémech životem zkroušených třicátníků (a posléze čtyřicátníků) a přišly s velkými příběhy, které tu citelně chyběly. Je to hodně, na základě tří filmů, odvážné proroctví, za které se předem omlouvám, ale mám pocit, že by se časem mohlo poprvé od 60. let zase mluvit o určité české škole. Co se samotného CMM týče, je třeba ocenit především dvě věci: za a) naprosto famózní herecký výkon Jana Budaře a za b) to jak všechny jednotlivosti, které jsou filmu ve zdejších komentářích vyčítány (a které by si samy o sobě jistě výtky zasloužily - ať už kamerová exhibice, povrchnost děje, vyprávění i vypravěče atd.), perfektně fungují, když jsou pohromadě v jednom celku. (SPOILER) Během filmu jsem ještě doufal, že to vygradují nějakým pořádně silným závěrem. Vyšumění, které zvolili, jsem ale nakonec ocenil mnohem víc, protože do celkového soukolí zapadlo stejně perfektně jako všechny ostatní složky (s výjimkou naprosto přiblblé hlášky o mrtvé duši, která má potenciál rozbít celou pečlivě budovanou stavbu filmu).(7.5.2011)

UPDATE 2018: Řehořek to fakt nedal :-) Ale CMM je díky 80min stopáži a Budařově psycho stylu nařachaná pecka i po letech. ------- upgrade po shlédnutí jeho nového filmu Signál: on to nedá, sám totiž nemá tvář. ------- On to Tomáš Řehořek dá - ve 23 letech má na kontě už tři celovečeráky a je čím dál lepší a vypravěčsky zajímavější. Těším se, až mu bude 30 a bude točit svůj sedmý film ... P.S. Jan Budař má nakročeno na Českého lva 2011!(31.5.2011)

"Dejte mi 100$ a já je votočim“. Život je v prvé řadě o prachách a Czech Made Man Jan Budař se vyzná. Ví, že peníze čekají na každém rohu, stačí natáhnout ruku, malinko pomůže štěstěna a už se sypou. Samozřejmě, že všechno nejde hned, začátky jsou trnité, je potřeba si párkrát nabít hubu, ale stačí vytrvat, počkat si na příležitost(i), zatnout zuby (popř. svoje „půlky“) a úspěch se dostaví. Tentokrát mě to hodně mrzí, ale nedá se nic dělat, uživ. Radek99 mi sebral vítr z plachet a jednoduše mě „předběhl“. ANO, režisér Tomáš Řehořek je malej českej Guy Ritchie a Jan Budař je českej RocknRolla. (Přesněji řečeno samotář. Nikoliv však ten ze Seattlu, nýbrž ze Šanghaje resp. z Prahy. A to nemůže dobře dopadnout, protože chlast, drogy a samota vás semelou. Anebo ne)? Záměrně říkám RocknRolla, protože Podfu(c)k popř. Lock, Stock and Two smoking barrels jsou o parník jinde. Přesto, (na české poměry) se jedná o slušnej (netradiční) źánrovej zářez. Já se (narozdíl od zdejší pohoršené intelektuální většiny) bavil. Byť přiznávám, snímek „kolem vás profrčí“ bez zpětné rezonance, nicméně i vhledem k místnímu nízkému hodnocení (které si opravdu nezaslouží) já tasím nadhodnocených? 77,7% p.s. pojem komunismus s lidskou tváří tu dostává zcela nový (netradiční) rozměr. p.p.s s tím českým lvem bych byl přeci jenom opatrný. Pevně věřím (doufám), že se objeví někdo lepší. Byť přiznávám, zopakovat (resp. přiblížit se) výkonu Ondry Malého (coby “ sympaťáka”Antonína Rusnáka) ze Špačkových Pout z roku 2010 bude obtížné, ne-li nemožné? Proti samotné nominaci (Jana Budaře) však nic nenamítám.(14.11.2011)

Tak to je naprosto netradiční film. Nikdy bych si od českého filmu nedovolila čekat nic světoborného, ale díky bohu jsem konečně našla jeden skvost v té hromadě s***ek. Nedostatky, které jsem zaznamenala mi ve výsledku po shlédnutí celého snímku dělaly naprosté nic oproti tomu kontrastu toho takříkajíc "zbytečného" člověka takového jakoby burana, který ale dokázal nemožné. Je hezké, že každý má na něco talent a právě Jakub ho měl na to udělat z 0 najednou 1000. Odnáším si takové krédo: " S podctivostí leda pojdeš....". Zajímavé situace o kterých by se mi ani nesnilo, že je někdy někde uvidím a navíc tak skvěle natočené např. Jakub: " Napíšu román Chudák a prdel a nebo možná vynechám to a prostřední." nebo prostitutka s penisem, klučičák mončičák z Mnichova, všude vole...Odjakživa mám prostě slabost pro to přirozené herectví Jana Budaře a ani zde to není vyjímkou.(16.9.2012)

• - Natáčení začalo v pavilonu 34 psychiatrické léčebny v Praze Bohnicích, kde se točily záběry jak z prostředí psychiatrické léčebny, kam se hlavní hrdina Jakub Vrána dostane, tak i z patologie a ze záchytky. Prostory psychiatrické léčebny posloužily zároveň i jako kulisy pro natočení scén z temné kobky tajného vězení kdesi v Číně. (Taninaca)

• - Epizodní úlohu ve snímku přijal také bývalý prezident pan Václav Havel. (Olík)

• - Na střelnici oslovuje Vrána (Jan Budař) Čápa (Milan Šteindler) hodností plukovník. Později je však záběr na noviny  Metro, ve kterých je fotka Čápa, když přebírá vyznamenání na Hradě a tam má hodnost nadpraporčíka. (Horryx)