Cosmopolis

• Kanada Cosmopolis (více)

Město New York, blízká budoucnost: Eric Packer (Robert Pattinson) je osmadvacetiletý nekorunovaný král Wall Street. Během jeho vyjížďky po městě dojde v ulicích Manhattanu k záhadné explozi a propukne peklo. Navíc zjišťuje, že se mu hroutí finanční impérium. Kontakt se skutečným světem, i když jen přes okna limuzíny, ještě prohlubuje jeho paranoiu. V průběhu čtyřiadvacetihodinové odysey začíná k smrti vyděšenému Ericovi docházet, že se jeho život blíží ke konci. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

zencitizen

Ohó! V letošním filmovém závodu limuzín jednoznačne vítězí ta Cronenbergova před Caraxovou. Dost jsem se u filmu bavil. To chladné, panákovité blábolení, celý vesmír filmu ztuhlý v dráždivě netečené vyšinutosti. Cesta od Pollocka k Rothkovi. Vůbec nevadí když člověk nezná kontext De Lillovy knižní předlohy. Promluvy postav jsou evidentně transponované do snově absurdního modu, takže jim nelze přisuzovat konvenční výpovědní hodnotu. Fungují spíše jako znak. I tenhle film provází zvláštní mechaničnost, repetitivnost stejně jako u Holy Motors, ale tady to je prostě zábavnější a víc vtahující. Bylo by zajímavé zkusit srovnat třeba techno fetišistické univerzum Crash s fetišismem idejí, který panuje v Cosmopolis. Na okraj: Producent Paolo Branco dělal taky s Wernerem Schroeterem, Joao Caesarem Monteirem a Raoulem Ruizem. To se dostal Cronenberg do skvělé a patřičné společnosti. ()

korndaddy

Nevím co si mám o snímku myslet. První polovina plná nesmyslných rádoby intelektuálních filozofických kydů a životě a smyslu života a smrti, jízdy v limuzíně, sem tam nějaký pouliční nepokoje z důvodu lidské závisti a votravnej securiťák. Naštestí druhá polovina otočila a Eric Packer konečně opustil limuzínu a začal nějak jednat. Pár překvapivých scén, svižnost a sem tam nějaký napětí vrátily mou pozornost zpět k filmu a já se začal i bavit. Nevím přesně co nám chtěl Cronenberg snímkem říct, ale nebylo to zlý jak se zdálo. Pattinson mile překvapil, Giamatti tradičně fajn a titulky ala Pollock potěšily. ()

cachina

Určitě film, který ne každý stráví. David Cronenberg byl vždycky svérázný tvůrce a v Cosmopolisu to jen dokazuje. Pro mnohé je snímek určité zklamání, poté co byli namlsání po velmi povedených krimi titulech jako Východní přísliby a Dějiny násilí. Cronenberg dělá vše, aby si NEnaklonil diváka. Film má strikturu epizod. Sledujeme jeden den miliardíře Erica Packera, který se snaží skrz ucpané město dostat ve své limuzíně k holiči. Mezitím ho v autě navštěvují různí návštěvníci (doktor, novomanželka, ajťák a mnoho dalších). Jejich vážné rozhovory, jsou pro diváka rozhovory o ničem. Nerozumí jim, vyznívají jako by byly vystřihnuté z kontextu. Svým cynickým postojem a emocionální prázdnoutou si diváka příliš nezíská ani hlavní hrdina. Film se odehrává v blíže neurčité budoucnosti, kdy se strhla vlna protestů pro společnosti. Oblíbencem není ani Erik, který postupně zjišťuje, že se mu hroutí svět. Nepodařený byznys a do toho mu někdo usiluje o život. Divák neví, co na něho může čekat dalšího, poměrně dlouho trvá než ho film vtáhne (pokud se tak vůbec stane). Cosmopolis je prostě jiný film. Ale stojí za shlédnutí. ()

BlackTom

Asi najzmätenejší a súčasne najzaujímavejší Cronenberg, akého som mal možnosť vidieť. Predhadzuje divákovi svoju vlastnú verziu vízie konzumu, narábania s číslami, ktoré hýbu svetom, ako aj svojráznu filozofiu uplatnenú symbolom mŕtvej krysy, a to všetko cez nelogické dialógy, plytké charaktery a nesúvislé scény. Rob Pattinson sa do role skvelo hodí, ten jeho arogantný úškrn mi do filmu proste pasoval, nehovoriac o presnom Giamattim. Je šialené, že vlastne ani neviem, o čom ten film je a pritom mu nejakým prazvláštnym spôsobom rozumiem a páči sa mi. Ale tak skoro sa znovu na Cosmopolis nepozriem. ()

Benedygtus

Tezko stravitelny film, ktery je snad jen proto aby byl. Nesmyslne dialogy, nezajimave, bez nejakeho hlubsiho deje a proto az se me nekdo zepta: " O cem je film Cosmopolis." Budu stat, jak zarezany ikdybych si nakrasne na ten film vzpomnel. ()

Hanys_ odpad!

Asi jen sám Cronenberg ví, co tímhle patvorem chtěl vlastně říct. Nechce se mi věřit, že by pecky v letech 2005 a 2007 byly náhoda. ()

Holina odpad!

Jeden z mých nejoblíbenějších režisérů stvořil takový paskvil? Ještě s Patizónem? Sorry Davide to je fakt nekoukatelný ()

Corpsegrinder

Naprosto chápu všechny co film hodnotí špatně, na druhou stranu chápu i ty co jsou z něj vedle. Je totiž zvláštně jinej, nic podobnýho jsem ještě neviděl. Od začátku do konce se jedná jen o sled na sebe nenavazujících scén zfromovaných do filozofických rozhovorů o moderním světě a jeho budoucnosti. Postavy se objevujou a zase mizí aniž by se člověk dozvěděl jejich jméno, natož si k nim vytvořil aspoň trochu vztah. Film je díky tomu silně nepředvídatelnej, jenže právě proto je člověk zvědavej co se stane dál. Celej den ve filmu graduje a z obyčejný cesty k holiči se stává Falling Down pro intouše. Nevěřim tomu, že všechny ty rozhovory měly dávat smysl, a jsem si jistej tim že některý ani neměly ten smysl mít. Výjimku tvoří tak 50% rozhovorů s manželkou, kde to Patizón trefně shrnul větou MLUVÍME JAKO LIDI, protože s nikym jiným tak nemluví (včetně Benna na konci). Bohužel ty první dvě třetiny jsou asi nejzajímavější, od nejvygradovanější a asi nejzábavnější scény na basketbalovým hřišti už film ztrácí dech a závěrečná natahovaná scéna už je odzívaná, zpestřená špatně zahraným průstřelem ruky a zakončená efektním ustřižením v klíčovým momentu. Hvězdy jsou hlavně za podivně zvrácenou atmosféru která zastiňuje hnusnou hlavní roli a bude mi ležet v žaludku minimálně další týden. A hlavně, božskej soundtrack :) ()

Dixiee odpad!

Mě to tedy vůbec nebavilo a s největším sebezapřením jsem se donutila dodívat se až do konce. Děj byl nudný a Pattinson opět dokazuje, že neumí ani drobet hrát. To co fungovalo v upírech se bohužel nedá použít v jiných filmech a mně se tak nějak začíná zdát, že on jiné grimasy asi ani neumí. ()

Mazlik4

Chcete-li uniknout před každodenním filmovým hnojem a hollywoodským pozlátkem. Je toto správná volba. Prostému koukálkovi samozřejmě nemá Cosmopolis co nabídnout. ()

F.W.Colqhoun

Cronenberg zjevně nesoudí, že by film měl hlavně bavit. Po nějaké době, kdy jej bavilo maskovat svá díla podvratně klasickými zápletkami, přichází se simulátorem zmatení jazyků, filmem jako paradoxem rozumění. Pobrat Cosmopolis ÚPLNĚ by byla chyba - podobná, jaké se dopouští hlavní hrdina, uzamčený ve svém krystalickém světě jen lehce se setkávajících monologů, kde může všechno lícovat, a zaskočený skutečností, že neodhadl jüan, když ho přece měl tak na háku. Soudě dle četných výkladů dostupných na různých blozích se o to ale někteří pokoušejí a někteří dokonce soudí, že se jim to povedlo. Analýzy filmu i literární předlohy operují s citacemi Baudrillarda, Lyotarda a kdo-ví-koho-ještě a naznačují, že úspěšné pro-bloudění jakýmkoliv labyrintem Vás nemusí přivést na místo, které je pohodlné obývat. Cosmopolis je otravně důslednou ilustrací divergence znakového a "skutečného" světa, světa, který vymizel [resp. pozbyl na věrohodnosti] a nechává nás v sebedestruktivní náladě, protože v univerzu, kde všechno dává smysl, možná nemá smysl žít. ()

Sufferer

Hlavná postava, t.j. Eric Packer, je stelesnením obrazu dnešného sveta, z ktorého sa mi dvíha žalúdok, a preto som dychtivo čakal ako David Cronenberg naloží s danou látkou. No a ako to dopadlo? Tak všelijak. Svoju kritiku kapitalizmu stavia na pocitoch hlavného hrdinu, pričom ich reflektuje pomocou konverzácie, avšak nakoniec sú to práve samotné dialógy, ktorými si pod sebou píli konár, pretože štýl rozprávania, akým ich podáva, je náročný, ťahavý a v konečnom dôsledku nudný. Je len otázkou času, kedy to divák nadobro vzdá, stratí chuť sa hĺbať nad výpoveďou a len znudené dopozerá zbývajúce minúty. ()

ThomasCrown

Toľko hlbokých vecí chceli tvorcovia vypovedať až je z toho mix, v ktorom sa sami stratili. Robotický hlasový prejav, ktorým sa postavy vyjadrujú vôbec nepomáha a absurdnosť, možno surreálnosť deja a konania Packera je natoľko nereálna a v podstate sama osebe absurdná, že tomu čo robí chýba nejaký odkaz. Sú filmy, ktoré je ťažké pochopiť na prvý krát, preto si ich pozriem znova, ale pri Cosmopolise ma k tomu nič neinšpiruje..škoda. ()

bloodcountes

Tenhle film mi prostě sednul. Neskutečně. Všechny jeho slabiny, co tu popisují, můžu třeba i uznat (kromě Verbalovy extravagance ) ale já jsem se prostě ocitla v jiným úhlu pohledu a tou divností a nejednoznačností provedení i záměru, tím způsobem vyprávění (který zřejmě mnnoho lidí štval:-) mě to dostalo. Půjčila jsem si i knížku a všechny ty - jak říkáte - nesrozumitelné monology jsem si vychutnávala dokola v celé jejich kráse (která ovšem nespočívá v nějakém supergeniálním odhalení nějaké dosud neznámé superpravdy) a některé části jsem uměla i nazpaměť :) Pobavilo mě to svým zvláštním způsobem, ale taky mě to dostalo do světa, ve kterým nejsem moc často a který mě docela zajímá. A ta nálada. Na film s podobnou náladou si nevzpomínám. Prostě taková divnolahůdka pro divnolidi v divnorozpoložení :-) Mimochodem: nemůžu tu knížku nikde sehnat ! (tak po 2 letech jsem ji konečně sehnala na inzerát, jupí!) ()

angloumene

Film zahleděný do sebe sama stejně jako hlavní protagonista Eric Packer. Bez jakýchkoliv ohledů na diváka se zde tlachá a to bez kostry a často i bez myšlenky. Cosmopolis celkově působí spíš jako výkřik do tmy, než jako cokoliv alespoň trochu uceleného. ()

Simbet

V první půlce filmu se Robert Pattinson vozí v limuzíně, do které nabírá různé lidi a vede s nimi filosofické debaty o tržním kapitálu nebo s nimi souloží (v případě žen :) Nějaký děj to nabírá až v druhé půli (o zlomu filmu by hlavní bodyguard mohl vyprávět) a v té chvíli už vás ten bolehlav o nenažranosti kapitalismu začne zajímat tak, že přemýšlíte, jestli to vůbec bude mít závěr. Kupodivu mělo a mělo to i nějaký smysl, ale to nic nemění na tom, že má film spoustu prostojů, díky kterým jsem měla chuť film trošku popohnat. Obsah filmu (oficiální text distributora) mi přijde dost neadekvátní, zní to, jako by se jednalo o akčňák a to se určitě nejedná. ()

Vidím mrtvé projekty...

Vidím mrtvé projekty...

19.08.2012

Pokračování Východních příslibů, drsný reboot Daredevila a nový animák od mága Henryho Selicka? Zapomeňte na ně... nebo si počkejte mnohem déle. David Cronenberg neoslnil Cosmopolisem a možná i to… (více)

Něžný upír Edward vs. Saddám Husajn

Něžný upír Edward vs. Saddám Husajn

04.05.2012

Cronenberg a Pattinson? Cože?

Cronenberg a Pattinson? Cože?

08.01.2011

Ale ano. Hezoun z Twilight ságy nám hodlá dokázat, že opravdu umí hrát. Uvidíme, co z něj vymáčkne David Cronenberg, který jej obsadil ho hlavní role thrilleru Cosmopolis. V adaptaci úspěšného románu… (více)