Cosmopolis

• Kanada Cosmopolis (více)

Město New York, blízká budoucnost: Eric Packer (Robert Pattinson) je osmadvacetiletý nekorunovaný král Wall Street. Během jeho vyjížďky po městě dojde v ulicích Manhattanu k záhadné explozi a propukne peklo. Navíc zjišťuje, že se mu hroutí finanční impérium. Kontakt se skutečným světem, i když jen přes okna limuzíny, ještě prohlubuje jeho paranoiu. V průběhu čtyřiadvacetihodinové odysey začíná k smrti vyděšenému Ericovi docházet, že se jeho život blíží ke konci. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

ungbaru

Cože? Neporozuměla jsem tomu ani nechci. Jsou filmy, který nechápete, a jdete po zhlédnutí googlit a nebo se na ně podíváte znovu, protože i přes prvotní nesrozumitelnost vás zaujaly a chcete jim porozumět. Tohle nebyl ten případ, byla to pseudointelektuální fraška s podivnými dialogy, která mě vyloženě naštvala. ()

hroubek

Tak tohle jsem od Davida Cronenberga fakt nečekal. Je to o proti jeho předchozím snímkům krok zpět, alespoň pro mě. Ještě se ve filmech nevyznám, tak dobře, abych dokázal pochopit všechny narážky a různé slovní hříčky a proto jsem rád, že je někdo vidí. Jelikož mě film moc nebavil. Nejde mi ani o to, že se film prakticky odehrává na jednom místě(limuzína), ve které se točí slavní herci, kteří si vyměňují neuvěřitelně nezábavné dialogy. Ale spíše o to, že většina těch dialogů je nádherně napsaná i zahraná, přesto co říkají Vás otráví natolik, že si budete říkat, že slova jsou jen vítr. Samozřejmě se najdou tací, kteří vědí, která bije a dokážou si ty scény užít. Já bohužel nepatřím do té skupiny, která dokáže ocenit výměnu dialogů při vyšetřování prostaty. Co se týče hereckých výkonů, tak jsou standardní a u některých ještě šílenější než jsme zvyklí. Po technické stránce je to lahůdka a to jak se mění úhly pro záběry skrz limuzínu a zpět atd. Cosmopolis není špatný film, jen si musí najít své diváky, kteří ocení jeho krásy což se mně bohužel netýká. PS: Velmi rád bych poděkoval Bluntmanovi za jeho parádní recenzi, která se neshoduje s mým vnímáním filmu, ale je prvotřídně napsaná a doporučuji všem, jelikož pokud Vám něco nebylo ve filmu jasné, tak Vám to částečně vysvětlí. ()

Terzeus

V prostredí búrz, kapitalizmu a obchodu s peniazmi sa v príbehu zaradenom do trochu vzdialenej budúcnosti snaží Cosmopolis poukazovať na nedostatky kapitalizmu a zároveň jeho velebenie tými, ktorý z neho profitujú. Znie to ako námet na výbornú drámu s existenčnými myšlienkami? Isteže ale tak to, bohužiaľ, nedopadlo. Celá minutáž je vlastne len tapisériou nepredvídateľných (režijne i scenáristický) scén a konania postáv, ktoré jednak sú buď nelogické alebo jednoducho nudné. Často to tak býva - človek sleduje film a nudí ho, čaká ale, že na konci bude stáť za to. Tu sa nič také neudeje. Monotónny a nezáživný prístup Cronenberga v scenári tvorí len nestráviteľnú zlátaninu so skvelými hereckými výkonmi a zopár zaujímavými scénami ale nulovým napätím alebo terorom pre diváka. Od podobného formátu a prostredia by sa pritom dalo vykúzliť silné dielo. Takto je to len plné kritických i velebných dialógov a prapodivných interakcií medzi postavami, ktoré je neosobné, nevýznamné a nezaujímavé... Potvrdilo sa, že ak scenár nefunguje skutočne ani z polovice tak nefunguje vcelku nič. Až na tú réžiu a hercov. 50%. ()

VanTom

Trapně umělá a vykonstruovaná kritika kapitalismu a hlavně mocných přebohatých finančníků z Wall Street, podřizujících největšímu zisku úplně všechno. Série šroubovaných "hluboce filosofických" dialogů (často nereagováním na druhého spíše monologů) má zpočátku jakous takous atmosféru, brzy však přestane bavit a poté, co v polovině filmu hlavní postava definitivně zešílí, jde již pouze o snůšku prázdných keců: "Tam byla odpověď celou dobu. Ve vaší prostatě." ()

fefee

Tak toto je presne ten typ filmu kedy si človek hovorí to bola buď riadna blbosť alebo geniálny film ktorého pointa mi však ušla. Nemôžem si pomôcť ale aj napriek nikdy nekončiacich duchaplných rozhovorov akoby o ničom ma ten film niečim zaujal. Otázne zostáva čím a prečo, no na toto som bohužiaľ alebo chvalabohu doposiaľ neprišiel... ()

Sany33

Film pre veľmi silných intelektuálov (medzi ktorých sa asi nezaraďujem) s veľmi silnou a hlbokou myšlienkou a pointou. V prvom rade by som chcel vyzdvihnúť herecké obsadenie. V druhom rade by som chcel podotknúť, že som si s tohoto filmu odniesol množstvo nezodpovedaných otázok a doteraz si nad niektorými lámem hlavu a to sa mi páčilo, posolstvo ktoré vytvára otázky. To hodnotím kladne. Zo zápornej strany by som rád spomenul množstvo rozhovorov s ktorých asi 45% nedávalo zmysel, akoby to čo išlo tým daným ľuďom v hlave sa dralo na ich jazyk a to je dosť na škodu veci ale možno práve o to v celom filme išlo. Keď si to tak zosumarizujem vychádza mi slušných 52%. ()

Brain-D

Naprosto precizní hluboké drama, které na první pohled působí, že je o ničem, ale je to takové futuristické drama, které již teď předbíhá ostatní dramata. Poukazuje na lidské a společenské chyby. ()

Safrine odpad!

Naprosto zbytečná ztráta času. Postavy filmu a jeho děj je tak neskutečně otravný, že máte chuť odstřelit hlavního hrdinu hned po prvních deseti minutách. Jenže čas strávený u filmu se pořád táhne a táhne - do nekonečna a ještě dál… Umolousané a ukecané pozlátko se vleče od jednoho nesmyslu k dalšímu „bezsmyslu“. ()

zigíš

croňouš má za to, že mě nasere (!) aseptickým bobble headom v hlavní roli mluvící hlavy (a jeho prázdnýma mrtvýma očkama) a další žvahlavové: 41(nabo dva?) letá binoche, mluvící hlava samanthy morton, určitě giamattiho mluvící hlava v ručníku a sexy ♥ hlava sáry gadon (!) mluvící hlavy už nejsou vtipné ani v rámci futuramy -tady to naštěstí není komedie- a bobble head už vůbec (checht-mrk-mrk) ale jako mluvící kus masa ..budiž.. (zaujatých a naprosto nekritických 90%) ()

blackJag

"KRYSY SE STALY JEDNOTKOU MĚNY." Když se Juliette Binoche kroutila na Pattinsonovi jako při epileptické rozcvičce, říkal jsem si, že jestli ty postavy teď předvádí jako soulož, pak buď má děvčica díru i na sukni nebo má chlapec ocas jak hadici na zavlažování (dlouhou, ohebnou, připravenou k zákrutám)... Nemyslím si, že Cronenberg natočil něco nepochopitelného, šifra filmu je celkem čitelná a průběh obvyklý. To, co z něj dělá tužší stravu, je figurková epidemie a vysoká frekvence blábolivosti. Ve všem, co ve snímku zazní, dá se asi vysledovat nějaký záměr, smysl nebo zlověstná věštba, zeptejte se ale sami sebe, nabízí režisér a scénárista v jedné osobě nějakou relevantní odměnu za snahu udržet myšlenkové pochody na jedné straně ulice nebo svým manýristickým přístupem zapříčiňuje jejich rozehnání do všech stran? 50% ()

ghatos

Ústřední myšlenka zajímavá, provedení úděsné. Filosofický střet bohatí vs. chudí nevyšel, na to by byl třeba jiný scénář. Pattinson nebyl špatný (fakt!). 30%. ()

strelenaL

Z počinu Davida Cronenberga jsem hodně zklamaná. Knihu jsem četla a těšila jsem se, jak si příběh povede na filmovém plátně. Jediné co stojí za zmínku je skvělý výkon Roba Pattinsona, který ve filmu předvedl, že jako herec není vůbec špatný a stojí za povšimnutí. Jako herec se začíná zlepšovat v hraní a jistě do budoucna ztratí punc slaďouška E.C. z nejmenované ságy. ()

iantomasik

Nekompromisní film, který si až trochu drze klade za cíl postihnout všechna témata doby vymknuté z kloubů. Zde toliko typické pseudointelektuální komentáře mě nepřekvapují. ()

Almásy

David Cronenberg je Franz Kafka našej generácie. Cosmopolis je nekomerčná, ergo nedivácka záležitosť a preto chce svoje publikum, svoj čas a svoju náladu. Príbeh je ťažký, ťažko sa to počúva, ťažko sa to pozerá, pravda sa vo všeobecnosti veľmi ťažko príjma, ale zobral som to. aj ako filmový fanúšik a ako skalný cronenbergofil. a majster filmár sa skutočne spozná podľa toho, keď vás presvedčí že Robert Pattinson je naozaj sexy a naozaj talentovaný. ()

zuza99

Přibližně měsíc mi trvalo než jsem film dokoukala. To asi mluví za vše. Krčím čelo a přemýšlím, co to bylo. Neskutečná nuda naplněná nicneříkajícími dialogy. A to jsem si myslela, že jsou všichni předpojatí vůči upírovi. ()

Glowski

Velice zvláštní počin, který se nedistancuje jen od Cronenbergovy předchozí tvorby, ale hlavně od reality. Působí ploše, vykalkulovaně, vyumělkovaně. Herci nevypadají směšně, nicméně se chovají stejně jako celý film, totiž nezúčastněně. Metafory vycházejí naprázdno, nesnaží se budovat žádný děj, ale bohužel se jim ani nedaří trefně dotýkat toho, čeho by chtěly. Nečetl jsem sice předlohu, ale byl bych ochotný se vsadit, že scénář bude takřka doslovným přepisem, a pak už by se dalo tradičně diskutovat o tom, jakou literaturu je vhodné převádět na plátno a jakou ne. Zbývá tu však povedený vizuál (zajímavá kamera, dobrá kompozice záběrů), který diváka zachraňuje od naprosté nudy a dodává beztvaré hmotě alespoň určitou formu. 45 % ()

B26354

Kritika kapitalismu, na níž nejvíce vadí její nutkání působit co nejchytřeji. Film je naprosto přesycen zbytečnými sálodlouhými dialogy nejen emocionáně vyprázdněných, ale také nemožných postav. Navíc jejich zajimavé části zní jako ukradené z odborných knih. Nápad uzavřít drama do limuzíny a některé metafory jsou působivé, vše nicméně vyznívá příliš vykonstruovaně a lživě aby to mohlo být bráno vážně. Což u filmu tohoto typu zamrzí. ()

KR4T4S

Pecka mezi oči pro všechny fanoušky a fanynky Pattinsona, kteří se pustili do sledování tohodle skvostu kvůli němu. Divím se nářkům a přijetí tohoto filmu. NENÍ to nesrozumitelné, věty na sebe navazují, dávají smysl, JE to poměrně přímočaré, skvěle natočené, dobře zahrané (hlavně ten Patizón mě velmi překvapil a odehrál to trefně a velmi dobře) - nejlepší vedlejší role (Paul Giamatti promine) Samantha Morton, atmosférické a má to, co říct. Je tam pár WTF momentů, které to ale skvěle ozvláštňují. K plnému počtu mi brání tentokrát vyjímečně stopáž, kdy se to ke konci zdá být trochu dlouhé. To třeba ale druhé zhlédnutí spraví. Zatím jeden z nejpřekvapivějších a nejlepších filmových zážitku roku. 85% ()

Firebug

Čekal jsem hodně špatně stravitelný film, ale cosmopolis mě moc příjemně překvapil. Pattinsonovi role znuděného dekadentního miliardáře skvěla sedla a celá ta užvaněná road movie plná filosofujících kreaturek je zábavná, má nějaký ten přesah, ale hlavně se může pyšnit (alespoň pro mě) zvláštně hypnotizující atmosférou. Na film, který je záměrně "nedivácký" to snad Cronenberg nemohl zmáknout lépe. Nebudu se tvářit, že jsem si užíval každou minutu, ale kvůli tomu, že mi Cosmopolis leží v hlavě už asi 14 dní, se nakonec přikláním ke 4* (s odřenýma ušima). _______ poznámka pod čárou: Sic jsem si to užil, ale osobně neznám nikoho, komu bych to mohl doporučit :-) ()

charlie_ando

Takže tu máme nového Davida Cronenberga... asi jsem nepochopil co chtěl básník respektive všichni co se na filmu jakkoli podíleli sdělit... Jeden den v životě světoobčana s newyorskými koulemi co se ráno rozhodne, že se musí nechat ostříhat a protože má spoustu peněz tak se na tuhle "dlouhou" cestu vydá limuzínou. Protože ta jízda trvá celý den, páč do města přijel prezident (americký) a sním i skupinka anarchistu (velká). Stane se z auta kancelář, ordinace a místo rozkoše. Během cesty se dozví, že po něm někdo nebezpečný pase a že na burze prodělává kalhoty. Takže se mu v hlavě zrodí myšlenka, že svobodně zkrachuje a umře. Před půlkou jsem si už přál, aby se všichni postříleli a byl konec. Dlouhý slepenec natahovaných scén bez špetky fantazie co by mě vtáhla do děje, prostě velká nuda. PS: ta jedna hvězda je za Cronenberga a přemluvil mě k ní kamarád Pet, protože první zaváhání se přeci odpouští... ()

Vidím mrtvé projekty...

Vidím mrtvé projekty...

19.08.2012

Pokračování Východních příslibů, drsný reboot Daredevila a nový animák od mága Henryho Selicka? Zapomeňte na ně... nebo si počkejte mnohem déle. David Cronenberg neoslnil Cosmopolisem a možná i to… (více)

Něžný upír Edward vs. Saddám Husajn

Něžný upír Edward vs. Saddám Husajn

04.05.2012

Cronenberg a Pattinson? Cože?

Cronenberg a Pattinson? Cože?

08.01.2011

Ale ano. Hezoun z Twilight ságy nám hodlá dokázat, že opravdu umí hrát. Uvidíme, co z něj vymáčkne David Cronenberg, který jej obsadil ho hlavní role thrilleru Cosmopolis. V adaptaci úspěšného románu… (více)