Lov lososů v Jemenu

Scénografie:

Michael Carlin

Kostýmy:

Julian Day

Prvni pulka je krasne vtipna a spravne kousava, druha uz je bohuzel vicero sentimentalni, ale celkove film nabizi velmi svezi a novy zavan vetru, pekne prostredi, skvele herce a symbolicke pluti lososu proti proudu, ve kterem at si kazdy najde, co chce. Prijemne prekvapeni... kdo by to podle nazvu filmu cekal?(20.7.2012)

Nečekaně nahláškované a plné suchého humoru. McGregor je v první půlce výbornej ňouma. Postupem času film ztrácí tempo a mnohem důležitější pro mne bylo jestli ti pitomý ryby potáhnou nebo ne, než koho si Emily vybere.(5.1.2013)

Losos jako mírová vlajka? Je moc příjemné vidět, že žánrovému všudybudovi Lasse Hallströmovi i po dlouhých letech „na výsluní“ ujíždí ruka jen velmi zřídka. Troufám si tvrdit, že Lososy v Jemenu jsou jeho nejpříjemnějším filmem od dob Pravidel moštárny. Doktor Alfred Jones je věcným sucharem pracujícím na britském ministerstvu rybolovu, majíc za manželku stejně nudnou workoholičku, s níž sex vydá na několik zoufalých pohybů. Když mu do života vtrhne energická, usměvavá a ctižádostivá asistentka jemenského šejka Harriet, nestačí se divit, s jakým nápadem přichází a s jakou lehkostí ho pohltí rodící se vztah. Vedle neselhávajícího režiséra potěší hlavně scénář. Takhle dobře napsané postavy se často na plátně nesetkávají. Šťastnou ruku měli pak tvůrci i ve výběru herců. Naprosto všestranný herecký rejstřík Ewana McGregora jen dokazuje, co jsme všichni věděli, Emily Blunt možná není klasickou hollywoodskou krasavicí (pro mě je něco víc!!), ale svůj půvab a hereckou jistotu v různých polohách rozehrává znamenitě. Trefou bylo i oslovení egyptského herce Amriho Wakeda a netřeba připomínat velezkušenou Kristin Scott Thomas coby bezpáteřní a ledově vtipnou mluvčí britského premiéra. To, s jakou noblesou a sebejistotou manipuluje lidmi kolem sebe, je k popukání. Politika neruší, milostná linie je decentní, atmosféra uvolněná, podbízení divákovi snesitelné, síla médií trefná a aktuální, britský humor pořádně břitký a konečně budování šejkova snu o naplnění vyschlých koryt řek vodami plnými lososů nesklouzává do patosu, Výsledek pobaví, zahřeje a nezdráhá se ani vážnějších témat. Tak, a teď jednoho na pánev!!(15.7.2012)

Lasse Hallström umí natočit pěkné příběhy s dávkou romantiky, silnými emocemi a kapkou dojetí. Lov lososů v Jemenu měl poměrně pomalý rozjezd, který působil průměrně a ne příliš záživně. Jakmile se ale děj rozjel, bavilo mě sledovat každou scénu. Atraktivní prostředí, příjemná hudba, zajímavé postavy, dobré zápletky a skvělí herci se postarali o to, že při naběhnutí závěrečných titulků jsem neměl pocit promarněného času, ale naopak.(31.8.2012)

Lososovi je souzeno přesunout se ze sladkého do slaného, pak putovat tisíce kilometrů, začasté při té příležitosti končit v tlamách medvědích i lidských, jedinkrát si vyměnit genetickou informaci a zemřít. Zatím to vypadá, že podobný osud potká i snímek nejen o jejich adaptabilitě v poušti, ale nerada bych, aby dopadl jako ryba na suchu, protože přehradu vybudovanou z tak nesourodých prvků jako melodrama, romantická komedie a politická satira překonává skokem nadmíru ladným. I když ani ne tak zásluhou nesourodé dvojky roztomile ichtylského ichtyologa a Emily coby chodícího oxymóronu - výkonné byrokratky, jako díky bezkonkurenční Kristin, která podle všeho navštěvuje stejný klub jako sir Humphrey Appleby...(30.7.2012)

• - Přibližně v polovině filmu přechází Alfréd Jones (Ewan McGregor) přes Millennium Bridge v Londýně. Jenže v dalším záběru, který nabízí pohled shora, vypadá mostní konstrukce úplně jinak, než ve skutečnosti. (fctp)

• - Spoiler: Namísto Patricie Maxwell (Kristin Scott Thomas) najdou čtenáři v knižní předloze mužskou postavu Petera Maxwella. (D.Moore)

• - Film sa okrem mesta Londýn a Škótskej vysočiny natáčal aj v Maroku, ktoré zobrazovalo Jemen. Skotské sídlo šejka se ve skutečnosti opravdu nachází ve Skotské vysočině a jedná se o Ardverikie Estate poblíž jezera Loch Laggan. (MikaelSVK)