Lov lososů v Jemenu

Michael Carlin

Kostýmy:

Julian Day
  • rikitiki

Los lotosů v jelenu připomíná podzimní rybaření v bazéně: stojíte dlouhé hodiny, ale šance, že vytáhnete zlatou náušnici je téměř mizivá. O rybě ani nemluvě. Spíš chytíte zahnívající plavky. _____ Solidní rozjezd snímku dostal asi po půl hodině pořádnou ránu po čumáku a už se z ní neotřepal. Začalo to jako mile ironická komedie o jednom absurdním plánu na oživení jemenského suchopáru, ale pak se to převalilo do totální bezradnosti. _____ KOUSEK DĚJE Od chvíle, kdy začne hlavní hrdinka srdceryvně truchlit po své osudové třítýdenní známosti, už nikdo neví, co by vlastně měl hrát. _____ Na romantickou komedii tomu chybí romantika, na komedii vtipy, na politickou satiru zuby. Chutná a vypadá to přesně jako ten dort, co vařili Pejsek s Kočičkou, jen místo husí tam tentokrát dali lososí hlavu. Na rozdíl od lososů, kteří mají vrozené, jakým směrem se dát, to tvůrci absolutně neutuší a rozutekli se jako klubko hadů. Snímek bezradně tápe v labyrintu různých žánrů, ale žádný z nich si nevybere. ____Nesoudržnost snímku ještě podtruhují motivy a postavy, které jsou zbytečné nebo hloupé (například vojenská láska hlavní hrdinky i manželka hlavního hrdiny jsou nevýrazné papírové figury, které slouží jen k tomu, aby je ústřední pár opustil, bouřící se synek protřelé tiskové mluvčí nedostal šanci vysvětlit proč a hlavně jak to s jeho revoltou bude, ministr zahraničních věcí VB jede do Jemenu bez ochranky - asi ji zastupuje mluvčí atd.). I hloupé filmy můžou pobavit, ale tenhle je hlavně nudný. /14. 5. 12./(14.5.2012)

velmi zajímavé, snímek vlastně není ani tak romantický, jak by měl romantický film být, ani tak vtipný, jak by měla být komedie, nebo tak záludnodramatiozní, jak by mělo být drama. A to dělá přímo ideální kombinaci pro toho, který nehledá jen tak nějakou romantickou komedii, navíc je přítomen humor ražení relativně černého. Co je výborné jsou herci, komplet sestava včele s Ewanem McGregorem zahrála skvěle, od Jemenského šejka, po skákajícího lososáka. "Muškaři.. To je podobná banda jako Al-kaida!"(7.2.2013)

Model první poloviny byla haute couture jak vyšitá, tetelila jsem se blahem nad upjatým suchopárem McGregorem a jeho kouzelným přízvukem s důrazem na Chetwode-Talbot a dychtivě očekávala věci příští - bohužel, sestupnou tendencí jsme se ubírali k tuctové konfekci, abychom klesli až do second handu na předměstí, mezi ty nejobnošenější lunty s visačkou Made in USA. Jaká škoda, zrovna, když mě začala bavit i Kristin Scott-Thomasová - satirické to ztělesnění donebevolajícího oblbování veřejnosti...:-( I tak musím udělit šedesát procent, i kdyby jen za Ewanovu prezentační ilustraci jemenského projektu a šibalské záblesky v oku při pokusech o vtip.(15.7.2012)

Veru Hallström to vie aj lepšie, ako píše Wormboy, to je pravda :-) Ja som nevedela celkom do čoho idem, z upútavky som si pamätala len atmosféru a Kristin Scott Thomas. Nakoniec sa z toho vykľula romantická komédia - lenže čo je super, že Briti aj do "romkomu" dokázali nainštalovať svoju typickú politickú satiru, ktorá na mňa funguje :-) Všetci hlavní herci boli vo výborne ušitých rolách, presne v takých, aké im pasujú. Takže hoci to vie Hallström aj lepšie, na Love lososov vidieť, že to vie minimálne takto na istotu... a na červené hodnotenie mu to vystačilo ;-)(8.10.2013)

Hallstrom ani tentoraz neopustil svoj typicky pokojný štýl rozprávania príbehu, no zdalo sa mi, že oproti minulosti sa snažil byť viac vtipný, čo sa mu sem-tam darí. Humor mala netradične na starosti K. S. Thomas. V úlohe sebavedomej poradkyne premiéra sa zdalo, že by dokázala vybaviť aj počasie. Pri budovaní love story sa akosi pozabudlo na manželské problémy E. McGregora, ktoré nedostali priestor a odbilo sa to tým, že to medzi nimi proste nefungovalo. Ryby, rybárčenie i humor na túto tému boli po love story druhá najvyťaženejšia téma príbehu. Poznám mnoho rybárov, občas s nimi vyrazím a je pravda, že jeden rybár je nevyspytateľný, ale banda rybárov, to je hotová Al-kaidá. Lososy v Jemene? Pre pracháča no problem...80%.(8.12.2012)

• - Přibližně v polovině filmu přechází Alfréd Jones (Ewan McGregor) přes Millennium Bridge v Londýně. Jenže v dalším záběru, který nabízí pohled shora, vypadá mostní konstrukce úplně jinak, než ve skutečnosti. (fctp)

• - Film je natočen na motivy knižní předlohy Paula Tordaye, která byla v České republice vydána pod názvem „Lov lososů v Jemenu“. (Willy Wonka)

• - Film sa okrem mesta Londýn a Škótskej vysočiny natáčal aj v Maroku, ktoré zobrazovalo Jemen. Skotské sídlo šejka se ve skutečnosti opravdu nachází ve Skotské vysočině a jedná se o Ardverikie Estate poblíž jezera Loch Laggan. (MikaelSVK)