Lov lososů v Jemenu

Scénografie:

Michael Carlin

Kostýmy:

Julian Day

Dokud se vrtí lososem, členové britského rybářského svazu jsou přirovnáváni k al-Káidě a doktor přes jepice se zabývá zatím jen slovním třením, plave Hallström hbitě proti proudu bouřlivými peřejemi. Jenže pak se začnou vymýšlet umělé konflikty, tření se chystá změnit svůj suchý charakter a vy s hrůzou zjišťujete, že leklý Lasse leží břichem vzhůru na hladině rybníka, do něhož poblíž stojící továrna vypustila nadlimitní množství fruktózy. Stačilo drobné vylití ze satirického koryta a jemenští lososi přestali brát..(13.4.2017)

Vážně nevím, kolik hvězd bych tomuto snímku měla dát. Je tak na 4 - 5, ale mě tam něco odrazovalo nebo chybělo, ale nevím co. Možná to bude rybaření, jelikož to mě moc nebere. Ale technicky je to na plný počet, jelikož Emily Blunt byla vynikající jako vždy a předvedla, že se pořád umí zlepšovat stejně jako Ewan McGregor, kterého mám čím dál více oblíbeného. Oba mají něco do sebe, u mě jsou těsně pod žebříčkem mých top oblíbených herců a kdo ví, třeba do něj budou jednou patřit. Výborná atmosféra a podle mě hodně hluboký kontinentální podtext filmu, který pochopí snad každý. Je zde vše, a to naprosto. Každý si zde najde to své. Není to vůbec přeromantizované, právě naopak, romantika se zde vyskytuje téměř v posledních 5 minutách, což možná i přispívá k tomu americkému happy endu. Mě to opravdu dostalo, ale malé chybičky tu byli.(11.7.2012)

V Lovu lososů v Jemenu se zrcadlí obvyklý průměr romantických melodramat, ona a on, nějaké ty překážky a cesta k šťastnému padnutí si do náruče a lásky na věčné časy, škoda jen, že je ona cesta tak okázale přímá a od začátku tak nepřehlédnutelně našrafovaná. V téměř čítankovém příkladu se utvrdíme ve známém faktu, že je Lasse Hallström patetik a romantik, každopádně čeho je moc, toho je příliš. Když se lososi obraceli v jemenské přehradě a začínali plavat proti proudu, měl jsem pocit, že se dívám na nějakou budovatelskou agitku z 50. let, stejně jako při zjištění, že romantická komedie mne poučí především o tom, že lidé se dělí na hodné a zlé, přičemž hranice mezi tímto dělením je až hollywoodsky jasná (jak paradoxní pro britský film), hodný šejk vizionář byl ovšem zase až cukrkandlově neautentický, tak sladce byl vykreslen. Co jediné celý film zachraňovalo, byl ten ryze britský odstín politické a byrokratické satiry, který vnesl trochu skutečného života do jinak až příliš vykonstruovaného filmu, a samozřejmě herci, protože na ně byla radost se dívat a britskou angličtinu radost poslouchat. (*** a ½)(20.7.2012)

Veru Hallström to vie aj lepšie, ako píše Wormboy, to je pravda :-) Ja som nevedela celkom do čoho idem, z upútavky som si pamätala len atmosféru a Kristin Scott Thomas. Nakoniec sa z toho vykľula romantická komédia - lenže čo je super, že Briti aj do "romkomu" dokázali nainštalovať svoju typickú politickú satiru, ktorá na mňa funguje :-) Všetci hlavní herci boli vo výborne ušitých rolách, presne v takých, aké im pasujú. Takže hoci to vie Hallström aj lepšie, na Love lososov vidieť, že to vie minimálne takto na istotu... a na červené hodnotenie mu to vystačilo ;-)(8.10.2013)

Čaučau! Tak nádhernou romanci, s tak originálním dějem, sehranou tak skvělými herci, natočenou v tak krásném prostředí, bez tak zbytečného patosu, s tak vzdušnou lehkostí, tak svižným nadhledem, a přitom tak hlubokým citem pro tak důležité poselství, jakým je víra ve správnou věc, jsem už dlouho neviděl.. :-) Mezi Ewanem a Emily to příjemně jiskří a mě se jiskří v očích, když se na něco tak úžasného dívám.. Když se mám filmově. Woo.(28.4.2013)

• - Spoiler: Namísto Patricie Maxwell (Kristin Scott Thomas) najdou čtenáři v knižní předloze mužskou postavu Petera Maxwella. (D.Moore)

• - Film je natočen na motivy knižní předlohy Paula Tordaye, která byla v České republice vydána pod názvem „Lov lososů v Jemenu“. (Willy Wonka)

• - Film sa okrem mesta Londýn a Škótskej vysočiny natáčal aj v Maroku, ktoré zobrazovalo Jemen. Skotské sídlo šejka se ve skutečnosti opravdu nachází ve Skotské vysočině a jedná se o Ardverikie Estate poblíž jezera Loch Laggan. (MikaelSVK)