Lov lososů v Jemenu

Michael Carlin

Kostýmy:

Julian Day
  • jojinecko

Prapodivný, podľa mňa kŕčovitý a nefungujúci "divný" film, ktorý vo svojej v podstate nie je ničím. Asi chcel byť romantikou (tá je tu ozaj banálna a niekedy skutočne trápna - napr. keď na vrtuľníku k priehrade prifrčí Bluntovej "osudová" trojtýždňová známosť, ktorú si citujem "ani veľmi nepamätá" - vtedy som sa ozaj schuti zasmial!), do toho šejk s obrovským srdcom, ktorý svoj rozmar prezentuje ako dar "svojim ľuďom" a do toho hádže filozofické múdra na počkanie, divný McGregor, divný príbeh, všetko nasilu napasové na hlavnú myšlienku, ktorá je... aká vlastne je??? Všetko zachraňuje Emily Blunt, ktorá má v sebe aspoň nejakú charizmu a keď už nič iné, tak poteší oko:) Všetko okolo toho (počnúč slabučkým a prostoduchým scenárom) je divný zlepenec, ktorý je tak rozpačitý, ako výskyt samotných lososov v Jemene!(10.8.2012)

Námět filmu mě nejprve upřímně vyděsil, nějak jsem si totiž nedokázala představit, že by mě bavilo sledovat vrtochy oručníkovaného muslima s nadšením pro rybolov. A do toho romantický, milostný kýč s vojákem odvolaným do Afghánistánu, no to zas bude slátanina..Nicméně žužu Ewan je pro mě vždy velkým lákadlem, neb mi pořád vrtalo hlavou, kam se posunul od dob homohrátek s Jimem Carreym, které ztvárnil tak špičkově, že bych mu udělila růžového oskárka. Shrnuto podtrženo, pořád má takový lehce zasněný, bezbranný výraz zamilované bukvice, ale příšerně mě baví a v tomhle kousku byl opravdu největším pozitivem právě on. Nebýt jeho a sympaticky půvabného britského suchého humoru , byla by to samozřejmě opravdu jen kýčovitá, romantická sračka s urputně umělou snahou vyvolat v lidech dojem, že někteří ručníkáři středního východu jsou nadpřirozeně okouzlující , sofistikovaní , milí filozofové.(5.11.2012)

Projekt s rybárčením v exotike mi už od úvodu príliš nešmakoval, prišiel mi umelo vykonštruovaný, už som len čakala nejakú filozofickú paralelu medzi putovaním či osudmi lososov a ľudských vzťahov...stalo sa to našťastie len čiastočne. Na druhej strane všetky negatíva vyvažovala príjemná atmosféra filmu, herci a uchu ľahodiaca britská angličtina. Film je v celej svojej "kráse" len slabším priemerom (príbeh mal pre mňa slabší potenciál a ostatné ingrediencie to dokázali len priemerne vyvážiť).(20.8.2012)

velmi zajímavé, snímek vlastně není ani tak romantický, jak by měl romantický film být, ani tak vtipný, jak by měla být komedie, nebo tak záludnodramatiozní, jak by mělo být drama. A to dělá přímo ideální kombinaci pro toho, který nehledá jen tak nějakou romantickou komedii, navíc je přítomen humor ražení relativně černého. Co je výborné jsou herci, komplet sestava včele s Ewanem McGregorem zahrála skvěle, od Jemenského šejka, po skákajícího lososáka. "Muškaři.. To je podobná banda jako Al-kaida!"(7.2.2013)

Typický Hallström se vším všudy. Je naprosto fascinující, jakým způsobem Hallström přechází z vážnějších poloh do těch komediálních, jakým způsobem dávkuje humor a že stále nezapomíná poutavě vyprávět originální příběhy. Je taky zajímavé, že politické pozadí (ikdyž je zde bráno s jistým nadhledem) vůbec neruší a v celém příběhu má také své důležité místo. A v neposlední řadě musím vyzdvihnout hlavní hereckou dvojici Blunt - McGregor a překvapivě zábavnou Kristin Scott Thomas v roli ředitelky tiskového odboru. Zkrátka kdo má rád Hallströmovu filmovou poetiku, ten zklamán rozhodně nebude. Jeden z nejpozitivnějších a nejpříjemnějších filmů roku. 90%(1.9.2012)

• - Film sa okrem mesta Londýn a Škótskej vysočiny natáčal aj v Maroku, ktoré zobrazovalo Jemen. Skotské sídlo šejka se ve skutečnosti opravdu nachází ve Skotské vysočině a jedná se o Ardverikie Estate poblíž jezera Loch Laggan. (MikaelSVK)

• - Ewan McGregor se kvůli roli Dr. Alfréda Jonese musel naučit umění muškaření. (R´Hell)

• - Film je natočen na motivy knižní předlohy Paula Tordaye, která byla v České republice vydána pod názvem „Lov lososů v Jemenu“. (Willy Wonka)