Lov lososů v Jemenu

Scénografie:

Michael Carlin

Kostýmy:

Julian Day

Méně minut, méně dobrého boháče š(v)ejka, méně limonádovosti během lososího finále a naopak větší porce té zdařilé byrokratické satiry (a vlastně rovnou samostatná komedie à la Jistě, pane ministře/premiére pro duo Kristin Scott Thomas a Conleth Hill)... To je to co by bývalo Hallströma uchránilo od spadnutí do škatulky "sympatické, ale vlastně zcela tuctové". PS: Obsazení McGregora je typově zcela mimo; opravdu zrovna jemu někdo uvěří (pro ženy) nezajímavou podpantofláckou sucharskou kancelářskou krysu? Vždyť to je jako by Metráčka hrála Libuše Šafránková.(6.5.2012)

Příjemný pohodový snímek s líbivými herci v hlavních rolích. Evan McGregor s Emily Blunt vytvořili sympatickou dvojici snílků, kteří se rozhodli uskutečnit smělý plán. Hlavní devizou filmu je romantická zápletka s trochu pitomým nádechem. No, ono to vlastně JE pitomost v každém slova smyslu. Svěží děj rozhodně nečekejte. Spíše spoustu klišé, nelogické vsuvky a velice předvídatelné zvraty. Přesto se to jako celek tváří kompaktně a je to dobře koukatelné. Byl jsem velice příjemně překvapen z celkového dojmu, který na vás působí jako sklenka whisky v pohodlném křesle před krbem. Rybolovu zdar! 75%(23.5.2016)

Losos jako mírová vlajka? Je moc příjemné vidět, že žánrovému všudybudovi Lasse Hallströmovi i po dlouhých letech „na výsluní“ ujíždí ruka jen velmi zřídka. Troufám si tvrdit, že Lososy v Jemenu jsou jeho nejpříjemnějším filmem od dob Pravidel moštárny. Doktor Alfred Jones je věcným sucharem pracujícím na britském ministerstvu rybolovu, majíc za manželku stejně nudnou workoholičku, s níž sex vydá na několik zoufalých pohybů. Když mu do života vtrhne energická, usměvavá a ctižádostivá asistentka jemenského šejka Harriet, nestačí se divit, s jakým nápadem přichází a s jakou lehkostí ho pohltí rodící se vztah. Vedle neselhávajícího režiséra potěší hlavně scénář. Takhle dobře napsané postavy se často na plátně nesetkávají. Šťastnou ruku měli pak tvůrci i ve výběru herců. Naprosto všestranný herecký rejstřík Ewana McGregora jen dokazuje, co jsme všichni věděli, Emily Blunt možná není klasickou hollywoodskou krasavicí (pro mě je něco víc!!), ale svůj půvab a hereckou jistotu v různých polohách rozehrává znamenitě. Trefou bylo i oslovení egyptského herce Amriho Wakeda a netřeba připomínat velezkušenou Kristin Scott Thomas coby bezpáteřní a ledově vtipnou mluvčí britského premiéra. To, s jakou noblesou a sebejistotou manipuluje lidmi kolem sebe, je k popukání. Politika neruší, milostná linie je decentní, atmosféra uvolněná, podbízení divákovi snesitelné, síla médií trefná a aktuální, britský humor pořádně břitký a konečně budování šejkova snu o naplnění vyschlých koryt řek vodami plnými lososů nesklouzává do patosu, Výsledek pobaví, zahřeje a nezdráhá se ani vážnějších témat. Tak, a teď jednoho na pánev!!(15.7.2012)

Vědecká reputace je důležitá, ovšem takové břímě ve formě (obří) hypotéky (společně s nátlakem vaší ženy a nadřízených) může sehrát určitou roli a tak se (vám) může lehce stát, že místo poklidného místečka v podobě klimatizované místnosti ministerstva rybolovu a zemědělství a vkládání „naučných“ fotek na youtube.com naberete (než by jeden řekl losos popř. (komu je milejší - Salmo) kurs Londýn-Jemen. Mám takové podezření, že úvodních 25min a samotný závěr psal (režíroval) P. Whitmore a ve zbytku poznávám věčného romantika Lasse Hallströma. Přičemž jít snímek po celou dobu ve šlépějích (z) úvodu, nemám nejmenších pochyb, „šel bych jistojistě do plnejch“. Takto, přestože co se romantických snímků (pohádek) týče i s notným přispěním ústředního sympatického dua E. McGregor-E.Blunt, vychází Lov lososů v Jemenu se ctí, nemůžu jít výš, než na (slabší) 4*. Popravdě, šel bych možná i níž, ale i vzhledem k faktu, že (jak píše uživ. verbal, snad pouze s absencí specifických nároků (požadavků) na „ideální parterku“) patřím k té podivné sortě lidí (byť si momentálně dopřávám(e) dlouhou pauzu), zůstanu na 70%. P.S. chtěl bych mít taky svůj oblíbený zámek. Možná bych se spokojil i s jedním. A NE, dost bylo skromnosti :-)(2.1.2013)

[imdb: 6.9/10] | me: Príjemný britský filmík s výborným obsadením, ktorý prezentuje zaujímavú myšlienku úplne pohodovým a často krát milým humorným spôsobom. To všetko v jemnej kombinácii pôsobí na diváka podstatnú časť filmu AŽ kým to (zbytočne) neskĺzne do hollywoodskych koľají, ktoré odnesú film do dobre známych gýčových vôd, kde už ani lososy nemajú chuť plávať. Škoda,.. mohlo si to zachovať svojskú tvár a skončiť v tak príjemnom duchu ako to začalo, avšak sila a tlak produkcie je evidentne mocnejšia než protiprúd v škótskych potokoch. Celkovo je to však pohodový kúsok, ktorý určite neuškodí. I was wondering if I was genetically programed to dull pedestrian life. (25.6.2012)

• - Přibližně v polovině filmu přechází Alfréd Jones (Ewan McGregor) přes Millennium Bridge v Londýně. Jenže v dalším záběru, který nabízí pohled shora, vypadá mostní konstrukce úplně jinak, než ve skutečnosti. (Mara97)

• - Ewan McGregor se kvůli roli Dr. Alfréda Jonese musel naučit umění muškaření. (R´Hell)

• - Film je natočen na motivy knižní předlohy Paula Tordaye, která byla v České republice vydána pod názvem „Lov lososů v Jemenu“. (Willy Wonka)