Lov lososů v Jemenu

Scénografie:

Michael Carlin

Kostýmy:

Julian Day

Námět filmu mě nejprve upřímně vyděsil, nějak jsem si totiž nedokázala představit, že by mě bavilo sledovat vrtochy oručníkovaného muslima s nadšením pro rybolov. A do toho romantický, milostný kýč s vojákem odvolaným do Afghánistánu, no to zas bude slátanina..Nicméně žužu Ewan je pro mě vždy velkým lákadlem, neb mi pořád vrtalo hlavou, kam se posunul od dob homohrátek s Jimem Carreym, které ztvárnil tak špičkově, že bych mu udělila růžového oskárka. Shrnuto podtrženo, pořád má takový lehce zasněný, bezbranný výraz zamilované bukvice, ale příšerně mě baví a v tomhle kousku byl opravdu největším pozitivem právě on. Nebýt jeho a sympaticky půvabného britského suchého humoru , byla by to samozřejmě opravdu jen kýčovitá, romantická sračka s urputně umělou snahou vyvolat v lidech dojem, že někteří ručníkáři středního východu jsou nadpřirozeně okouzlující , sofistikovaní , milí filozofové.(5.11.2012)

Lososovi je souzeno přesunout se ze sladkého do slaného, pak putovat tisíce kilometrů, začasté při té příležitosti končit v tlamách medvědích i lidských, jedinkrát si vyměnit genetickou informaci a zemřít. Zatím to vypadá, že podobný osud potká i snímek nejen o jejich adaptabilitě v poušti, ale nerada bych, aby dopadl jako ryba na suchu, protože přehradu vybudovanou z tak nesourodých prvků jako melodrama, romantická komedie a politická satira překonává skokem nadmíru ladným. I když ani ne tak zásluhou nesourodé dvojky roztomile ichtylského ichtyologa a Emily coby chodícího oxymóronu - výkonné byrokratky, jako díky bezkonkurenční Kristin, která podle všeho navštěvuje stejný klub jako sir Humphrey Appleby...(30.7.2012)

Projekt s rybárčením v exotike mi už od úvodu príliš nešmakoval, prišiel mi umelo vykonštruovaný, už som len čakala nejakú filozofickú paralelu medzi putovaním či osudmi lososov a ľudských vzťahov...stalo sa to našťastie len čiastočne. Na druhej strane všetky negatíva vyvažovala príjemná atmosféra filmu, herci a uchu ľahodiaca britská angličtina. Film je v celej svojej "kráse" len slabším priemerom (príbeh mal pre mňa slabší potenciál a ostatné ingrediencie to dokázali len priemerne vyvážiť).(20.8.2012)

Model první poloviny byla haute couture jak vyšitá, tetelila jsem se blahem nad upjatým suchopárem McGregorem a jeho kouzelným přízvukem s důrazem na Chetwode-Talbot a dychtivě očekávala věci příští - bohužel, sestupnou tendencí jsme se ubírali k tuctové konfekci, abychom klesli až do second handu na předměstí, mezi ty nejobnošenější lunty s visačkou Made in USA. Jaká škoda, zrovna, když mě začala bavit i Kristin Scott-Thomasová - satirické to ztělesnění donebevolajícího oblbování veřejnosti...:-( I tak musím udělit šedesát procent, i kdyby jen za Ewanovu prezentační ilustraci jemenského projektu a šibalské záblesky v oku při pokusech o vtip.(15.7.2012)

Příjemný pohodový snímek s líbivými herci v hlavních rolích. Evan McGregor s Emily Blunt vytvořili sympatickou dvojici snílků, kteří se rozhodli uskutečnit smělý plán. Hlavní devizou filmu je romantická zápletka s trochu pitomým nádechem. No, ono to vlastně JE pitomost v každém slova smyslu. Svěží děj rozhodně nečekejte. Spíše spoustu klišé, nelogické vsuvky a velice předvídatelné zvraty. Přesto se to jako celek tváří kompaktně a je to dobře koukatelné. Byl jsem velice příjemně překvapen z celkového dojmu, který na vás působí jako sklenka whisky v pohodlném křesle před krbem. Rybolovu zdar! 75%(23.5.2016)

• - Spoiler: Namísto Patricie Maxwell (Kristin Scott Thomas) najdou čtenáři v knižní předloze mužskou postavu Petera Maxwella. (D.Moore)

• - Ewan McGregor se kvůli roli Dr. Alfréda Jonese musel naučit umění muškaření. (R´Hell)

• - Přibližně v polovině filmu přechází Alfréd Jones (Ewan McGregor) přes Millennium Bridge v Londýně. Jenže v dalším záběru, který nabízí pohled shora, vypadá mostní konstrukce úplně jinak, než ve skutečnosti. (fctp)