Stateční kapitáni byla v dětství moje oblíbená knížka, proto první, co mě (nepříjemně) překvapilo je, že věk hrdiny se zde posunul o pět let níž. Z toho důvodu je naopak pozitivní rozdíl oproti předloze, že se Harvey motá spíš okolo starších členů posádky a ne svého vrstevníka Dana jako u Kiplinga. V podstatě se ten příběh dost posunul, kniha byla o přátelství dvou kluků z různých sociálních vrstev, tohle se spíš zaměřuje na narušený vztah otec/syn a postava Spencera Tracyho je tu zásadně zvýrazněná. To nemyslím jako výtku, jen to podotýkám. Navíc vzhledem k dobovým konvencím by to, co v knize fungovalo, zřejmě ve filmu působilo dost měkce. Škoda že jsem ten film neznal před nějakýma deseti lety, protože je to ve svém žánru skutečně skvělá práce. Nečekal jsem to.(16.2.2013)

Tento způsob hollywoodizace dětské literatury shledávám velmi šťastným. Pod cukrkandlovou polevou jsou schované složitější emoce a vztahy, než je v žánru zvykem, základní hybnou silou příběhu je usmiřování konfliktů a sbližování lidí místo silových řešení a vymezování táborů (z potenciálních soubojů „dobra“ a „zla“ se nakonec vždycky stanou impulzy k vnitřním proměnám postav, včetně těch dospěláckých) a přesto celek nepůsobí školometsky ani prvoplánově výchovně, naopak, je to pořádná dobrodružná jízda, podpořená dodnes uvěřitelnými hereckými výkony i trikovými záběry v dramatických námořních scénách. Škoda, že jsem na Statečné kapitány nenarazil o pár let dřív, když byly děti ve verneovkovém věku.(10.12.2018)

Nějak jsem si nebyl jistý, co čekat od filmu pro děti, který je starý bezmála osmdesát let. No, nakonec jsem byl velmi příjemně překvapený z toho, co jsem viděl. Tohle je film, který není nutně hezký, příjemný, ale má vyhrocené momenty, která tu fungují. Tohle je jeho nesmírná síla, stejně jako herecké výkony, díky kterým přetrval až do současnosti a je stále zajímavý.(15.8.2014)

I přes znatelné stáří mě Stateční kapitáni bavili svým dobrodružstvím, vtipem, výchovnými prostředky i dramatickými okamžiky. Spencer Tracy se role portugalského rybáře zhostil opravdu bravurně a právem byl oceněn Oscarem. Pro mladé diváky je tento film jistě pořádnou porcí romantiky a dobrodružství a možná se dokáží vcítit a ztotožnit i s postavou Harveyho. Příjemná hudba, řada vynikajících scén a samotný závěr dotváří výsledný dojem za pěkné 4*.(1.1.2012)

Filmy, od kterých nic neočekáváte, vás občas příjemně překvapí. Nečekal jsem tak dobrý příběh na téma rodiče a děti. Povaha kluka je výborně propracovaná. Film, který by si měli pustit všichni majetní otcové rodin :). ■ V neposlední řadě výborný dokument o lovu tresek před sedmdesáti lety. Nejvíc mě dostala scéna spouštění člunů, která vypadá, že byla skutečně nafilmovaná na rozbouřeném moři. Film je z roku 1937 a přesto jsou v něm scény plachtění krásné!(14.3.2010)

• - Jediný film, kde Freddie Bartholomew nehrál vyloženě kladnou postavu. (Kulmon)

• - Památník rybářů z konce filmu se je replika z města Gloucester ve státě Massachusetts. Skutečný památník je vidět na začátku filmu Dokonalá bouře (2000), který je věnovám gloucesterským rybářům. (Kulmon)

• - Tracymu se nelíbily kudrnaté vlasy, ze kterých si mnoho přátel dělalo legraci. Joan Crawford Tracymu přezdívala Harpo (podle kudrnatého Harpo Marxe). (Kulmon)