Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film je především příběhem malého chlapce Harveyho Chayna. Jeho otec je milionář, ale na jeho výchovu nemá čas. Harvey se proto chová ke svému okolí povýšeně a arogantně. Při plavbě do Evropy vypadne ze zaoceánské lodi. Naštěstí ho zachrání rybář Manuel (Spencer Tracy) a vytáhne ho z moře na rybářskou bárku, které velí zkušený kapitán Disco (Lionel Barrymore). Chlapec se přes počáteční nedůvěru seznámí s ostatními rybáři a s Manuelem má takřka otcovský vztah. Učí se poslouchat, pracovat a být nejen správným rybářem. Je jasné, že po třech měsících na lodi se jeho charakter změní k lepšímu. Najde si ale opět cestu ke svému otci? (worm14)

(více)

Recenze (35)

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Stateční kapitáni byla v dětství moje oblíbená knížka, proto první, co mě (nepříjemně) překvapilo je, že věk hrdiny se zde posunul o pět let níž. Z toho důvodu je naopak pozitivní rozdíl oproti předloze, že se Harvey motá spíš okolo starších členů posádky a ne svého vrstevníka Dana jako u Kiplinga. V podstatě se ten příběh dost posunul, kniha byla o přátelství dvou kluků z různých sociálních vrstev, tohle se spíš zaměřuje na narušený vztah otec/syn a postava Spencera Tracyho je tu zásadně zvýrazněná. To nemyslím jako výtku, jen to podotýkám. Navíc vzhledem k dobovým konvencím by to, co v knize fungovalo, zřejmě ve filmu působilo dost měkce. Škoda že jsem ten film neznal před nějakýma deseti lety, protože je to ve svém žánru skutečně skvělá práce. Nečekal jsem to. ()

MikO_NR_1909 

všechny recenze uživatele

Statoční kapitáni je hollywoodsky naporcovaný príbeh o posolstve zo života, ktorý má vyššiu, rozumej nepredstaviteľne vznešenejšiu cenu, než to, čo mladý chlapec žil doposiaľ. Oceniteľný je najmä spôsob komunikácie medzi Tracym a mladým Harveym, pretože on je drzý (výborné Flemingove vedenie ambivalencie) a tempársky oproti prostému staršiemu námorníkovi kontrastne vyčnieva. Waxman v rámci filtrácie hmly a ilúzie exteriérového feelingu perfektný, posolstvo vzrastá na diváckom pôžitku a finále je už ale samozrejme predvídateľné. Ale vzhľadom k dobrej komunikačnej disproporcii a následného odhaľovania drobných čiastočiek dávajúcich zmysel - poctivé skonštalované a vôbec sa nečudujem, ak film nostalgicky doznieva v určitej fanúšikovskej skupine, pretože je skutočne kvalitný. ()

Reklama

kinderman 

všechny recenze uživatele

Dokonalý příklad hollywoodského dětského filmu (humor, napětí, poučení, sentiment) přináší nejpozoruhodnější moment hned na začátku- učitel a ředitel (ve vzácné shodě!) navštíví bohatého papínka a sponzora školy, který si je předvolá "na kobereček". Po několikaminutovém rozhovoru magnát sezná, že má doma nevychovaného spratka a dá oběma pedagogům za pravdu. Neuvěřitelné... ()

Jirka_Šč 

všechny recenze uživatele

Filmy, od kterých nic neočekáváte, vás občas příjemně překvapí. Nečekal jsem tak dobrý příběh na téma rodiče a děti. Povaha kluka je výborně propracovaná. Film, který by si měli pustit všichni majetní otcové rodin :). ■ V neposlední řadě výborný dokument o lovu tresek před sedmdesáti lety. Nejvíc mě dostala scéna spouštění člunů, která vypadá, že byla skutečně nafilmovaná na rozbouřeném moři. Film je z roku 1937 a přesto jsou v něm scény plachtění krásné! ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Nádherně dojímavý a přitom nesentimentální příběh o tom, co znamená být otcem, ale také o tom, co znamená být synem. Rozmazlený chlapec zanedbávaný svým bohatým rodičem se náhodou ocitne na rybářské lodi a jeden z námořníků se pro něj stane otcem jakého nikdy neměl - starostlivým, věnujícím mu svoji pozornost a učícím ho nové věci. ___ Nejsem si jistá, jestli by si dnes někdo troufl takový snímek natočit, protože malý Harvey se do rybáře Manuela jednoduše zamiluje. Je to láska dokonce i se žárlivostí, když téměř nesnese představu, že má Manuel na břehu několik přítelkyň. Samozřejmě to není láska sexuální, ale obdivná a trochu i majetnická - právě proto si myslím, že v současnosti takový snímek nemůže vzniknout: všichni by za tím hledali neexistující skryté pedofilní motivy. Pro rybáře je ale chlapec kamarádem, který v něm nečekaně vzbudil dosud odmítané otcovské pocity a zodpovědnost. ___ Na rybářské lodi není čas na nějaké nimrání se v pocitech a traumatech, proto je snímek občas i poměrně drsný. Scény plachtění nebo veslování na rozbouřeném moři nenechají nikoho na pochybách, že při téhle práci jde o život. Dnešní filmy pro děti jsou proti tomu selanka. /17. 5. 15./ ()

Galerie (51)

Zajímavosti (10)

  • V literární předloze z roku 1896 je Harveymu 15 let. Ve filmu mu je 10 let. (Kulmon)
  • První film MGM, který byl odvysílán v televizi. Bylo to v roce 1955. (Kulmon)
  • Spencer Tracy nenáviděl svůj herecký výkon do doby, než byl nominován na Oscara (a zvítězil). (Kulmon)

Reklama

Reklama