Magické stříbro

Magické striebro

(festivalový název)

Rodinný / Dobrodružný / Fantasy

Norsko, 2009, 84 min

Velice zajímaví film o skřítkách který žijou v horách a schovávají se před lidma a vyrábí magické stříbro.Ale když přídé magická hodina tak mužou vyjít ven z hor.Princezna modrá růže se bojí vycházet ven ale jednoho dne když její otec ztrácí modrý zrak tak najde odvahu a vyjde ven hledat lek pro jejího otce ale musí jít k lidem hledat lek ale žádný nenajde protože žádný neexistuje ale narazí na červené skřítky kteří žijí u lidí.(5.5.2012)

Norská pohádka o modrých skřítcích, kteří mají magické stříbro, díky kterému mohou vždy na jednu hodinu z hory. Princezna Modrá růže nemá dost odvahy, aby z hory vystoupila, až do okamžiku, kdy se dozví, že jejího otce mohou zachránit lidské peníze. Celkem milý film (spíše tak na nedělní odpoledne), který nemusí být jenom pro děti.(19.8.2014)

Takový pěkný, dětský film o trpaslících, kteří mají svoje vlastní pravidla, ale je zde jedna trpaslice, která je chce porušovat, ale vždy s dobrými úmysly. Je to vlastně taková pěkná pohádka, která trochu čerpá z jiné mytologie, ale na druhou stranu je to pořád strašně moc líbivé a je zde jen málo vyhrocených momentů.(18.10.2016)

Okrem pár horrorov nemám s nórskou filmovou produkciou moc skúseností. Tak som si chcel snímkom "Magické striebro" (Julenatt i Blåfjell) rozšíriť obzory. Nóri mi v ňom naservírovali rozprávkovú fantasy o škriatkoch žijúcich v jaskyniach obrovskej hory. Starajú sa o to, aby sa striedal deň s nocou. Mladá princezná Modrá Ruža sa jedného dňa vyberie do sveta ľudí, aby zachránila život svojho otca. Všetko však ešte viac skomplikuje. Bola to pohodová severská škriatkovská rozprávka. ***(13.5.2017)

Představuji si, jak za pár let u téhle pohádky dítěti vysvětluji, že sem tam něco štípnout je vlastně v pořádku, zato krást je špatné, tedy ehm, hihihi, v tom něco štípnout jsou červení skřítci dobří. Tohle poučení o životě je ve filmu, který je jednoznačně zaměřen na menší děti z kategorie "to mi poser holý záda". Pokud se na Magické stříbro člověk dívá dětským okouzleným tolerantním zrakem, jistě se mu to líbí, děj má spád, jsou tam neoblbující žertíky, s hrdiny se lze ztotožnit, pokud se na to člověk dívá zrakem hloubavého dítěte, přemýšlí, jak se skřítci dozvěděli o tom, jak moc jejich počínání ovlivňuje svět, jak mohli něco o světě venku vědět, když vylezli sotva přes práh a jak k čertu uzrály první borůvky, když byla pořád jen noc? Nemám dávno pohled ani tolerantního ani hloubavého dítěte, přijímala jsem děj jako jednoduché vyprávění, kde jsem se u mezer v logice bavila úvahami, v jakém věku ten zásek člověk může postřehnout a jak bych to vysvětlovala přiměřeně věku dětského diváka. Magické stříbro je tedy přemýšlivý film svého druhu, to by jeden nečekal.(14.3.2017)