Magické stříbro

Magické striebro

(festivalový název)

Rodinný / Dobrodružný / Fantasy

Norsko, 2009, 84 min

Okrem pár horrorov nemám s nórskou filmovou produkciou moc skúseností. Tak som si chcel snímkom "Magické striebro" (Julenatt i Blåfjell) rozšíriť obzory. Nóri mi v ňom naservírovali rozprávkovú fantasy o škriatkoch žijúcich v jaskyniach obrovskej hory. Starajú sa o to, aby sa striedal deň s nocou. Mladá princezná Modrá Ruža sa jedného dňa vyberie do sveta ľudí, aby zachránila život svojho otca. Všetko však ešte viac skomplikuje. Bola to pohodová severská škriatkovská rozprávka. ***(13.5.2017)

Představuji si, jak za pár let u téhle pohádky dítěti vysvětluji, že sem tam něco štípnout je vlastně v pořádku, zato krást je špatné, tedy ehm, hihihi, v tom něco štípnout jsou červení skřítci dobří. Tohle poučení o životě je ve filmu, který je jednoznačně zaměřen na menší děti z kategorie "to mi poser holý záda". Pokud se na Magické stříbro člověk dívá dětským okouzleným tolerantním zrakem, jistě se mu to líbí, děj má spád, jsou tam neoblbující žertíky, s hrdiny se lze ztotožnit, pokud se na to člověk dívá zrakem hloubavého dítěte, přemýšlí, jak se skřítci dozvěděli o tom, jak moc jejich počínání ovlivňuje svět, jak mohli něco o světě venku vědět, když vylezli sotva přes práh a jak k čertu uzrály první borůvky, když byla pořád jen noc? Nemám dávno pohled ani tolerantního ani hloubavého dítěte, přijímala jsem děj jako jednoduché vyprávění, kde jsem se u mezer v logice bavila úvahami, v jakém věku ten zásek člověk může postřehnout a jak bych to vysvětlovala přiměřeně věku dětského diváka. Magické stříbro je tedy přemýšlivý film svého druhu, to by jeden nečekal.(14.3.2017)

Takový pěkný, dětský film o trpaslících, kteří mají svoje vlastní pravidla, ale je zde jedna trpaslice, která je chce porušovat, ale vždy s dobrými úmysly. Je to vlastně taková pěkná pohádka, která trochu čerpá z jiné mytologie, ale na druhou stranu je to pořád strašně moc líbivé a je zde jen málo vyhrocených momentů.(18.10.2016)

Velice zajímaví film o skřítkách který žijou v horách a schovávají se před lidma a vyrábí magické stříbro.Ale když přídé magická hodina tak mužou vyjít ven z hor.Princezna modrá růže se bojí vycházet ven ale jednoho dne když její otec ztrácí modrý zrak tak najde odvahu a vyjde ven hledat lek pro jejího otce ale musí jít k lidem hledat lek ale žádný nenajde protože žádný neexistuje ale narazí na červené skřítky kteří žijí u lidí.(5.5.2012)

Norská pohádka o modrých skřítcích, kteří mají magické stříbro, díky kterému mohou vždy na jednu hodinu z hory. Princezna Modrá růže nemá dost odvahy, aby z hory vystoupila, až do okamžiku, kdy se dozví, že jejího otce mohou zachránit lidské peníze. Celkem milý film (spíše tak na nedělní odpoledne), který nemusí být jenom pro děti.(19.8.2014)