Louskáček ve 3D (festivalový název)

Nutcracker in 3D, The

Kevin Phipps

Kostýmy:

Louise Stjernsward
  • fragre

Inu, zase jeden masakr klasické předlohy. Ten kouzelný páně Hoffmannův příběh spojující v sobě biedermaierovskou idylku s trhlou až horečnatou fantazií je zde prohnán holywoodským masomlejnem (a nic na tom nemění, že je to film britský), vykostěn, "zmodernizován", zakčněn, překopán na nesmysnou fantasy a zabalen do opulentního celofánu digitálních triků. Už tam chyběl jen Bruce , Sylvester či Arnold aby nějakým superkvérem nadělali z krysáků sekanou.(12.3.2011)

Trochu jsem se bála, aby Končalovskij nezahltil tento kouzelný příběh přílišným množstvím efektů a vkomponováním přehnaně akční fantasy, nicméně celek ukočíroval a dojemný závěr přináší i solidní katarzi. Čajkovského jedinečná hudba z baletu Louskáček, byť "přizpůsobená", zde přece jenom hojně zní - a na konci strhující motiv z 1. klavírního koncertu b moll... Krysácké nácky jsem si vychutnala, zvláště matinku Krysího krále. Prostě, povedlo se, třebaže ne na 100 %.(2.3.2011)

• Psema

Trikově solidní, herecky taky, ale k čemu to je, když je všechno ostatní dementní tím nejvíc ubíjejícím způsobem. Nudit se po deseti minutách a klimbat po dvaceti? To se mi v kině a s nasazenými brýlemi asi vážně ještě nestalo.(24.3.2012)

Končalovskij - nekončalovskij, tohle je dost promarněná příležitost. Ne že by Louskáček nebyl zfilmováván často, i s nezbytným použitím Čajkovského hudby, ale ta nakonec zůstává ve všech adaptacích tím nejlepším. A tady dvojnásob. Přitom by bylo tak fajn udělat skutečně precizně vypravenou, triky vylepšenou podívanou, ale podle Hoffmanna! Panu Končalovskému se sem sice povedlo narvat pomalu úplně všecko, nevyjímaje i jakési mlhavé reminiscence fašismu málem i s Osvětimskými pecemi, ale Hoffmannova poetika z toho zmizela prakticky úplně. Přitom je tak filmová! Jen dodržet styl a charakter postav a děj samozřejmě taky. Tohle navíc ani nebyl Louskáček, ale nějak divně zmutovaný Pinocchio...(16.10.2016)

Takhle to asi (určitě) původně napsáno nebylo, ale hlavně že zůstaly fragmenty Čajkovského pověstné hudby. Končalovskij zadaptoval Louskáčka v nedomrlý "baletní" muzikál opěvující dětské sny a představivost, vizuálně přitažlivý, byť dosti výstřední. Nepřišel mi však výrazně nepovedenější, než podobné přeplácané hrané "disneyovky" jako Alenka v říši divů, Mocný vládce Oz či Zloba - Královna černé magie, možná i naopak.(24.2.2015)