Louskáček ve 3D (festivalový název)

The Nutcracker in 3D

Nutcracker: The Curse of the Rat King

(festivalový název)

Akční / Rodinný / Fantasy / Muzikál

Velká Británie / Maďarsko, 2010, 110 min

Takhle to asi (určitě) původně napsáno nebylo, ale hlavně že zůstaly fragmenty Čajkovského pověstné hudby. Končalovskij zadaptoval Louskáčka v nedomrlý "baletní" muzikál opěvující dětské sny a představivost, vizuálně přitažlivý, byť dosti výstřední. Nepřišel mi však výrazně nepovedenější, než podobné přeplácané hrané "disneyovky" jako Alenka v říši divů, Mocný vládce Oz či Zloba - Královna černé magie, možná i naopak.(24.2.2015)

Dve hviezdy za prevedenie príbehu a obsadenie, tretiu hviezdu za technické spracovanie. Nejde len o to, že sa na to dobre pozerá, pretože je to dobre zvládnuté, ide ešte o tú odvahu skombinovať rozprávku so cyberpunkom, ktorý ja mám rád. Samozrejme hudobné čísla boli slabé a hodnotenie max 45-50%, ale zaujímavé. Som zvedavý na novú variáciu. Táto mi ležala na disku dlhých deväť rokov, kým som si našiel čas, tak uvidíme, novú už mám pripravenú na USB :)(10.8.2019)

Končalovskij - nekončalovskij, tohle je dost promarněná příležitost. Ne že by Louskáček nebyl zfilmováván často, i s nezbytným použitím Čajkovského hudby, ale ta nakonec zůstává ve všech adaptacích tím nejlepším. A tady dvojnásob. Přitom by bylo tak fajn udělat skutečně precizně vypravenou, triky vylepšenou podívanou, ale podle Hoffmanna! Panu Končalovskému se sem sice povedlo narvat pomalu úplně všecko, nevyjímaje i jakési mlhavé reminiscence fašismu málem i s Osvětimskými pecemi, ale Hoffmannova poetika z toho zmizela prakticky úplně. Přitom je tak filmová! Jen dodržet styl a charakter postav a děj samozřejmě taky. Tohle navíc ani nebyl Louskáček, ale nějak divně zmutovaný Pinocchio...(16.10.2016)

Trochu jsem se bála, aby Končalovskij nezahltil tento kouzelný příběh přílišným množstvím efektů a vkomponováním přehnaně akční fantasy, nicméně celek ukočíroval a dojemný závěr přináší i solidní katarzi. Čajkovského jedinečná hudba z baletu Louskáček, byť "přizpůsobená", zde přece jenom hojně zní - a na konci strhující motiv z 1. klavírního koncertu b moll... Krysácké nácky jsem si vychutnala, zvláště matinku Krysího krále. Prostě, povedlo se, třebaže ne na 100 %.(2.3.2011)

• fragre

Inu, zase jeden masakr klasické předlohy. Ten kouzelný páně Hoffmannův příběh spojující v sobě biedermaierovskou idylku s trhlou až horečnatou fantazií je zde prohnán holywoodským masomlejnem (a nic na tom nemění, že je to film britský), vykostěn, "zmodernizován", zakčněn, překopán na nesmysnou fantasy a zabalen do opulentního celofánu digitálních triků. Už tam chyběl jen Bruce , Sylvester či Arnold aby nějakým superkvérem nadělali z krysáků sekanou.(12.3.2011)