Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Už samotný název filmu naznačuje, že nepůjde o vážný příběh, nýbrž o komedii. Poměrně lehce můžeme objevit jakousi příbuznost se slovy potrhlý, blázen, pošuk, cvok? Hrdinou je Fielding Mellish, který se pokouší bez velkých nároků nějak nenápadně protlouct životem. Kromě toho, že již delší dobu hledá pevnější milostný vztah a práci, nemá žádné ambice. Téměř systematicky se vyhýbá politice a vlivu televize i rozhlasu. Ještě jedno je na něm pozoruhodné - je věčný nešika a smolař. Ironií osudu způsobí zlom v jeho životě mladá aktivistka Nancy. Od okamžiku, kdy se Fielding do dívky zamiluje, mění se nejenom jeho vztah k okolí, ale i touha navždy zůstat jen nenápadným kolečkem ve společenském dění? Woody Allen vytvořil bláznivou parodii, v níž se místem děje stala smyšlená banánová republika San Marcos. Vysmívá se nejrůznějším vzbouřeneckým hnutím a také politice s jejími viditelnými i utajovanými metodami, mechanismy, rituály. Režisér si také s velkou chutí zahrál Fieldinga Mellishe. Nejeden satirický šleh se dotýká praktik nejmocnějšího společenského média - televize (komentování nejrůznějších zpráv a ovlivňování mínění veřejnosti). Film nezapře, že režisér velmi dobře zná světovou kinematografii a po svém si zažertoval s nejedním filmovým klasikem. A tak můžeme vidět svérázné citace z Bergmanovy Sedmé pečeti (snová scéna Filedinga odnášeného na kříži), proslulého Ejzenštejnova Křižníku Potěmkin (dětský kočárek řítící se po schodech dolů) či křížové výslechy, jak je známe z filmu Kdo seje vítr. Woody Allen tu ovšem vzdal také hold mistrům světové grotesky Charliemu Chaplinovi (etudou na známou Moderní dobu) a bratřím Marxům (připomenutím slavných titulů Psí suchary, Kachní polévka), jejichž gagy se inspiroval při zachycení jednoho lidského údělu a lidské společnosti. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (214)

kulyk 

všechny recenze uživatele

Wůdů Alien při svém rozjezdu. Absurdní i nekorektní humor v této libůstce mě skutečně nadchnul. Výběr jihoamerického prostředí s jeho zálibou v juntách, padronech a guerillách je pro karikování poměrně ojedinělý, proto rádiovku dolů. Začínám chápat, jak tento pederastní labužnický obřezanec balí své oběti - udělá ze sebe takového vola, až ty jednodušší začnou mít dojem, že není nutno míti z něho strach. A proto si ho klidně vpustí blízko k tělu, někdy i dovnitř. A moudřejším nositelkám celulitického údělu zase učaruje jeho nadhled a fakt, že dělat ze sebe blba ustojí kvalitně pouze sebejistý jedinec. Takže: jsem naprostý zmatenec s platem chodící reklamy, ovšem po amputaci dolních končetin, můj penis se dá měřit pouze v milimetrech a koktám i škytám zároveň. Milostné návrhy očekávám do pošty, slečny. Nejvyšší nabídka vítězí. ()

dobytek 

všechny recenze uživatele

Filmy Woodyo Allena nemam moc rád. Ten jeho "intelektuální humor" mi prostě nesedí. Původně jsem si to pustil jen jako takovou kulisu k vaření, ale hned na začátku mě pobavil atentát na prezidenta v přímym přenosu, následoval cvičební stroj do kanceláře, nákup porno-časáku a další a další scénky a já jsem nakonec začal vařit až po filmu. Najdou se tam občas i nějaký hluchý místa, ale film je celkem krátkej, takže to docela uteče. Film má tady momentálně 77% a s timhle hodnocenim celkem souhlasim. Asi první film od Woodyho Allena, kde se v hodnocení shodnu s ostatníma. P.S. Sylvester Stallone tady dostal němou, asi tak minutovou roli, ve který se pokouší v metru znásilnit nějakou bábu a Woody Allen ho chytne za flígr a z metra vyhodí :-) ()

Reklama

Marigold 

všechny recenze uživatele

Zlatý věk politické satiry a film, jehož kvalitu ověřuje to, že neztratil nic na své aktuálnosti (ať už směrem k moci a otupělosti médií nebo směrem k velmi koncepční zahraniční politice USA). Natlakovaná burleska se sice rozpadá na fragmenty skečů, ale baví pythonovskou absurditou i vyhraněnou allenovskou sebeironií a kritičností k čemukoli ideologicky konzervovanému. Báječné jsou i reminiscence na němé grotesky. ()

Angerr 

všechny recenze uživatele

Skvělá komedie bavící pochopitelně především gagy Woodyho Allena. Často mě během filmu napadlo srovnávat ho s Monty Pythony nebo i s Chaplinem - třeba scéna se sportem v kanceláři mi velice připadala inspirovaná krmícím strojem z "Moderní doby". Na začátku a v závěru film paroduje dryáčnické televizní reportáže (viz. uřvaný reportér, který se snaží dostat nějaké dojmy z umírajícího člověka). Bohužel asi ve třech čtvrtinách filmu už jsem trochu zazíval a čekal konec, taktéž legrace v podobě poprav už pro mě byla v tomto případě přece jenom silné kafe. 7/10 ()

Falko 

všechny recenze uživatele

Pri mojej oblubenej Allenovej komedii DAREBACCI (2000) by mi ani nenapadlo, ze by som sa pri niektorom z jeho dalsich filmov dokazal nasmiat este viac, ale to som samozrejme nevidel vsetky jeho filmy. Pri tejto crazy komedii mi uplne stacila hudba a Allenov uces a nasmial som sa rovnako, ako volakedy na komediach s Pierrom Richardom. V tejto ulohe si zahral nestastnika, do ktoreho sa nezalubi ziadna zena a ked uz to vypadalo byt z jednou slecnou nadejne, ta ho potom odmietne. Uz mi stacili len tie dialogy :-) Proste Woody je skvely herec a reziser, avsak treba tento film brat len ako blaznivu komediu. Prekvapiva bola aj mala uloha nasilnika Sylvestra Stalloneho... 12.11.2008 ____ Woody Allen - (Fielding Melish) +++ Louise Lasser - (Nancy) +++ Carlos Montalbán - (generál Emilio M. Vargas) +++ Danny DeVito - (muz pri svadobnom sprievode) +++ Sylvester Stallone - (násilník vo vlaku v metre) +++ ()

Galerie (27)

Zajímavosti (14)

  • Původně měli hudebníci na večeři v generálově domě hrát na nástroje, ale protože nástroje nedorazily, rozhodl se Allen, že budou hraní pouze předstírat. Více to i zapadlo do filmu. (don corleone)
  • Ve filmu nebyla záměrně žádná krev, aby se udržel odlehčený tón film. (don corleone)
  • Postava generála Vargase (Carlos Montalbán) se objevuje i ve dřívější Allenově povídce „Viva Vargas!“, jejíž variací snímek je. (Oktavianus)

Související novinky

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

21.01.2011

Čtyřicet celovečerních autorských filmů, jeden televizní a jedna spolupráce na povídkovém díle – a to všechno během jednačtyřiceti let! Americký filmař Woody Allen se za svou pracovní morálku určitě… (více)

Reklama

Reklama