Tak a teraz sa skúsme trochu odosobniť a pozrime sa na Gildu ako na film a nie ako na 110 miútovú reklamu s Ritou Hayworth. Áno, stále je to slušná dráma, ktorá sa však rozbehne zhruba v polovici. Potom prináša pomerne rýchlo servírované zvraty, občas si pomôže skratkami, až som sa nestačil prispôsobiť deju. Má krimi zápletku, ktorá je skutočne vedľajšia, ale veľmi zaujímavá a zaslúžila by si viac rozpracovať. Lenže film má za cieľ ukazovať Ritu čo najviac na plátne a zasadiť ju do milostného, osudového, tragického trojuholníka. Áno, aj hlavná dejová linka je zaujímavá, ženy pôsobia na mužov stále rovnako, film nezostarol. 70%.(29.5.2015)

"Ten nejpodivnější příběh lásky a nenávisti, jaký jsem kdy viděl," říká v závěru filmu, nad kterým slintali všichni chlapi v Shawshanku, policejní úředník. K tomu zbývá dodat, že R.Hayworthová opravdu sálá smyslností, a když zpívá "Put the Blame on Mame", úplně stačí, svlékne-li si jen jednu rukavici. Není divu, že podle ní (a L.Bacallové) vytvořili animátoři kreslenou sexy Jessicu, manželku králíka Rogera.(10.4.2007)

{196/1001} Příliš dlouhé a překombinované, jako u většiny filmů žánrů film-noir. Po pádu letadla bych udělal zatmívačku a konec, protože část poté mi přišla úplně předvídatelná, kýčovitá a hlavně zbytečná. Hlavním tahákem tak pro většinu diváků zůstává Rita Hayworth, ale ani ta mě bohužel nijak nezaujala. Jako jo, vypadá dobře, ale to se stačí podívat na její fotku a nemusím kvůli tomu sledovat dvouhodinový nudný film. 55 %(31.12.2013)

Rita Hayworth a její Gilda - to bylo něco neuvěřitelného a nepopsatelného. Tento snímek stojí za to vidět už jenom kvůli ní (i kdyby jste měli sebevětší averzi vůči černobílým filmům s titulky). No a ten příběh šel tak nějak trochu mimo mě. Celá ta dějová linie s tím kartelem, která zezačátku byla tak strašně pěkně a slibně nastíněná, mi pak přišla naprosto zbytečná, takový křoví pro Gildu. Kdyby to tam vůbec nebylo a autoři se zaměřili víc na vztah Gildy a Johnyho bylo by to daleko lepší. Je to trochu škoda, že příběh nebyl propracovanější.(15.9.2009)

Rita Hayworth si zaslouzi jen slova chvaly a uznani, femme fatale jako ze sna. Je jen malo filmu, ktere tak vyrazne ovlivni zena, jako v Gilde. Vyborne jsou vsak vsechny postavy a herecke vykony. Cely film provazi prijemne tajemno, kdy se chce clovek dopatrat k nejakym souvislostem z minulosti Johnnyho a Gildy. Ale jak oba hrdinove zmini: "dnes jsem se narodil/narodila", minulost nam zustane utajena. Fantasticka Gilda, vyborne herecke vykony, slusne prostredi, bohuzel jen prumerny scenar a na noirovku malo napeti.(29.6.2012)

• - Ve scéně, kdy se Rita vrací zpět do Argentiny od Toma plácne Johnnyho přes obě tváře. Ve skutečnosti mu zlomila dva zuby a Glenn Ford držel dokud se scéna nenatočila. (Kulmon)

• - Pier Paolo Pasolini vo svojej autobiografickej próze "Amado mio" z roku 1948 popisuje návštevu kina, v ktorom hrali Gildu. Názov prózy je totožný s názvom jednej piesne z filmu. Pasolini si všíma napr. "krátkozraký pohľad" či "božsky milú nevýraznosť" hviezdy. (MIMIC)

• - Melodramatický noir s pesničkovými číslami získal kultový status vďaka pamätnej prerušenej strip-show v podaní Rity Hayworthovej. Jej hlas bol pri speve nadabovaný Anitou Ellis, inšpiráciou pre lascívne čierne saténové šaty bol portrét Virginie Gautreau od Johna Singera Sargenta z roku 1884. (MIMIC)