Velkolepá love story, jakým se nejvíc dařilo ve 40. a 50. letech, už ne tak naivní jako většina těch předválečných a ještě ne tak explicitní, popř. cynická, jako většina těch z pozdějších dob. Blízká příbuzná Casablanky – stejné prostředí nablýskaného podniku v závětří světa, stejné základní rozložení sil v milostném trojúhelníku, poháněném ovšem podstatně méně ušlechtilými vášněmi. Temné stránky milostného citu vykreslené bez zbytečného vysvětlování, s nádechem tajemství, kupodivu ne zas tak vzdáleného sebedestruktivnímu mystériu okolo jisté Laury Palmerové. K tomu jen náznakově vyprávěná, ale ne ošizená kriminální linka a (na noirovku) nečekaně odlehčené zakončení – za mě velmi doporučeníhodný kousek.(3.3.2015)

Noir bez viditelných chyb. Gilda je okouzlující žena, která je nešťastná z mužů kolem sebe a muži jsou nešťastní z ní. Stejně tak si omotá kolem prstu i diváka. A když začne tančit, zpívat "Put the Blame on Mame" a svlékat se ... uff .... Pokud neznáte hvězdnou krásku jménem Rita Hayworth, pak tento film je jistě tou nejlepší zkušeností.(22.5.2009)

Stále jsem čekal na nějaký silný, zásadní okamžik, který nepřišel. Jinak to nebylo zlé, ale takové monotónní, bez vzdušení. Na romantický film málo, na thriller málo, jako detektivka málo působivé, nevyužité. # [viděno: v noci, monitor, sluchátka] # příběh 6 | hudba 6 | humor 0 | akce 0 | napětí 2 | pustil bych si znovu 5(1.9.2012)

Glenn Ford me moc nebavi. To rikam na rovinu hned na zacatku. Nastesti to zachranuje Rita Hayworth, ktera sice nevystoupala v mem osobnim zebricku "bohyn" na nejvyssi mety, ale predvadi zde nekolik prima kejkli, takze ji beru na milost. Mirne nadprumerny a neprilis prekvapivy film bez sokujicich zapletek. P.S.: Vlastne mi to prislo spis jako "reklama" na tancici a zpivajici Ritu...(5.12.2008)

Představení dvojice Hayworth a Ford mě nijak nenadchlo, i když se vlastně jedná o celkem dobrý noir film, který má celkem zajímavé vyústění, které je hodně rychle zabito. Pro jistotu. Dva herci v hlavní roli jsou fajn a Rita je neskutečně krásná, sexy a smyslná, ale pro mě tohle není něco, co by film zachraňovalo, respektive povyšovalo na úroveň nezapomenutelného spektáklu.(5.10.2014)

• - Melodramatický noir s pesničkovými číslami získal kultový status vďaka pamätnej prerušenej strip-show v podaní Rity Hayworthovej. Jej hlas bol pri speve nadabovaný Anitou Ellis, inšpiráciou pre lascívne čierne saténové šaty bol portrét Virginie Gautreau od Johna Singera Sargenta z roku 1884. (MIMIC)

• - Ve scéně, kdy se Rita vrací zpět do Argentiny od Toma plácne Johnnyho přes obě tváře. Ve skutečnosti mu zlomila dva zuby a Glenn Ford držel dokud se scéna nenatočila. (Kulmon)

• - Pier Paolo Pasolini vo svojej autobiografickej próze "Amado mio" z roku 1948 popisuje návštevu kina, v ktorom hrali Gildu. Názov prózy je totožný s názvom jednej piesne z filmu. Pasolini si všíma napr. "krátkozraký pohľad" či "božsky milú nevýraznosť" hviezdy. (MIMIC)