Kůže, kterou nosím

The Skin I Live In

Koža, v ktorej žijem

Drama / Thriller / Psychologický / Mysteriózní

Španělsko, 2011, 120 min

Geniální film, který dokáže překvapit snad v každém detailu. Film má hodně zvláštní atmosféru, která se těžko vystihuje slovy. Pomsta vedoucí až k obscénní posedlosti, životní odevzdanost a zoufalost, jinak je těžké ho popsat. Dané téma, neboli hlavní zápletka by ale zasloužila více emocí. Film nám postupně odkrývá oponu a ukazuje nám bizarní životní skládanku, odhaluje nám na první pohled absurdní tajemství, které ať je samo o sobě dost podivné, nemá na obrazovce takový náboj, jaký bych si představoval. Všechno dobré i zvláštní a nelidské se odehrává v jakési životní pohodě – např. SPOILER!!!! - Robert Ledgard (Antonio Banderas) zastřelí před očima matky (Marisa Paredes) jejího syna a svého bratra (Roberto Álamo) a ono se celkem nic neděje. Atmosféra se nikterak výrazně nemění, matka u cigarety vypráví hrozný rodinný příběh Vere Cruz (Elena Anaya) a po návratu Roberta se ptá "co jsi udělal s tělem?", "zahrabal a pronesl modlitbu, jak jsi chtěla" odpoví...a co, tak je mrtvej a jede se dál. To všechno nemění nic na tom, že je tu povedený, hodně zvláštní a nevšední snímek, který by neměl ujít žádnému vážnějšímu diváku.(15.12.2011)

Tak nevím, jak ohodnotím tuhle, až geniálně natočenou, zvrácenost. Začátek vypadal zajímavě - plastický chirurg vyvíjející novou, zázračnou kůži, na kterou si nedělají chutě komáři a která se nespálí. Pak jsem ale silně znervózněla a postupně jsem se dopracovala až k šokujícímu odhalení. Osobní, rodinná tragédie Antonia dohnala k pomstě. Jenomže se do ní nějak moc vložil a nakonec místo mozku začal poslouchat své hormony. Úchylné. Škoda jen toho konce. Osobně bych si chtěla mnohem víc vychutnat závěrečné reakce zúčastněných.(15.11.2015)

Námět pro exploitation horor v rukách artového režiséra. Výsledkem je pozoruhodný film, při jehož sledování jsem přešel od mírných rozpaků až k absolutnímu nadšení. Krásně natočené, chytře zrealizované co se týče dávkování informací (chvilku jsem se obával, aby to, co je jasné od poloviny stopáže, nebylo v závěru odhaleno jako šokující pointa - Almodóvar ale své diváky naštěstí nepodceňuje) a bez problémů vzbuzující celou škálu emocí. Už dlouho jsem neviděl film, v němž by se jednotlivé žánry střídaly a prolínaly tak plynule a s takovou lehkostí. Z La Piel que habito by se dal úplně bezproblémově sestříhat trailer na horor, komedii, drama, sci-fi i romantický film - a nepochybuju, že se časem takové sestřihy někde na youtubu objeví. PS: Pokud chcete vidět undergoundové hororové zpracování téhož námětu, zkuste tento film (ale neklikejte na ten odkaz dřív, než zhlédnete Kůži, zkazili byste si zážitek).(9.9.2011)

Ten, kto od Pedra Almodóvara nikdy nič nevidel, môže byť dosť šokovaný. My ostatní vieme, že Pedro sa rád hraje so sexualitou svojich postáv. Potešilo ma, že Banderasa vidím konečne v niečom poriadnom. Fakt mu asi neostávalo nič iné, len sa na chvíľu vrátiť do Španielska. Film dokáže zaujať i šokovať, preto nie je dôvod nedať štyri hviezdy. 80%.(22.6.2012)

Španěláci se v roce 2011 fakt vyznamenali - hned 3 pecky (La Cara oculta, Mientras duermes a tento kousek), o kterých se dá se říct, že jsou podle mého gusta. Opět skvěle zahraný, atmosférický snímek se šokujícími momenty. To bych u těch španělských filmů ocenil asi nejvíc, zjednodušeně řečeno - co film, to výborná pointa. Něco málo k tomu, aby se film dostal mezi elitu pětihvězdičkových, tomu schází, ale velmi dobré čtyři hvězdičky si to jistojistě zaslouží. 80%(24.4.2013)

• - Robert Ledgard (Antonio Banderas) nosí hodinky Omega Speedmaster Professional. (Liqid)

• - Muž, který příjde do obchodu prodat věci své ženy, která jej opustila, je Agustín Almodóvar, producent filmu a bratr režiséra Pedra Almodóvara. (Avalon820)

• - Snímek byl natočen na motiv románu „Tarantule“, který napsal Thierry Jonguet. (Terva)