Můj přítel delfín

Dolphin Tale

Najsilnejšie puto

Drama / Rodinný

USA, 2011, 108 min

Veľmi pekný príbeh hrajúci na detskú a citovú stránku každého diváka. Je milý, hlboký, zábavný a veľmi dobre natočený. Herci odviedli svoju prácu tiež veľmi pekne. Som rád že je podľa skutočnej udalosti. Dosť mi pripomínal Zachráňte Williho. Odporúčam ho púšťať najmä mladším deťom. Môže ich pekne naladiť na strunu pomáhať druhým. Ale povzbudí aj dospelých. naozaj mám z toho príbehu, filmu, pekný zážitok a dobrý dojem.(6.1.2014)

Pěkný filmeček, který mi ale extrémně pokazil český dabing. Je to zvláštní, ale co sleduji dabované filmy, tak většina dabovaných filmů od roku 2010 se mi úplně příčí. To dříve neexistovalo, ba naopak, mnohdy bylo příjemnější poslouchat náš dabing než originál. No kdybych hodnotil film bez ohledu na dabing, měl bych problém rozhodnout mezi 3 a 4 hvězdičkami. Je to totiž typická slaďárna s množstvím klišé a patosu, na druhou stranu je to také vcelku milý odpočinkový film, takže nebýt debilního dabingu především těch dětí možná bych zvažoval i 4 hvězdičky. Hned jak se ukáže na netu nějaká ucházející originální verze s titulky, tak si ji stáhnu a mrknu na ni.(30.5.2013)

Nejkrásnější příběhy píše sám život. To je stará pravda, která už se mnohokrát potvrdila. Příběh o mladé samičce delfína, která se zaplete do lidmi nastražené pasti na kraby je především pojednání o vůli žít, o rodině, o vztahu k přírodě a v neposlední řadě o hodnotách. Zní to jako strašné americké klišé o tom, jak je všechno možné a jak vše dobře dopadne, tudíž v podstatě dosti nerealistické, patetické a idealistické. Naštěstí Winter, jak se tato vodní dáma jmenuje, vskutku existuje a je tak dokladem toho, že i v dnešním pochmurném světě, kde většina příběhů nemusí nutně končit dobře, existují situace, ve kterých příroda pomůže těm, kteří to opravdu potřebují, přičemž pomoci se musí jít samozřejmě naproti. Samotný snímek je plný "zvířecího vydírání", rodinných hodnot, občasného moralizování a dostaví se i pár postřehů směrem k americkým válečným veteránům (ve Spojených státech tradičně velmi často zmiňovaných a spojovaných se smyslem pro službu, oddanost, vlastenectví, sebekázeň a čest), nicméně jako rodinný film o přírodě a o tom, co je dobré x špatné a za co se vyplatí bojovat, rozhodně tento snímek obstojí. Pro milovníky přírody, dojemných příběhů o překonávání životních překážek a měkkoty jako jsem já rozhodně povinnost. Na film jsem se dlouho těšil a nezklamal. 8/10!(21.12.2011)

Pohodový, takový povznášející rodinný biják o záchraně zmrzačeného delfína skrz pouto s malým klukem a vytvoření protetické ocasní ploutve. Vždy hravá Winter (to je ta ryba :-), která zde skutečně "hrála" samu sebe - což musím kvitovat, protože její digitální trikový dvojník pro pár pasáží vypadal dost lacině) zosobňuje inspirativně pozitivní přístup k životu s handicapem (ruku v ruce s prosluněným přímořským počasím a milými, hodnými, zapálenými lidičkami). Tady by se i kámen ustrnul = byl jsem lehce naměkko.(27.9.2016)

V každom prípade súhasím s tým, že film je skutočne dojímavý. Veci ako empatia alebo súcit sa tu dajú ľahko vypozorovať a nie sú skazené povrchnosťou mainstreamovej produkcie. V tomto ohľade ide o príjemnú záležitosť a samotný delfín je neskutočne roztomilý. Lenže aby to stačilo na nadpriemerné hodnotenie, to teda nemyslím. Predsa len by to chcelo kvalitnejší scenár a trochu nápadité spracovanie a mohli sme sa baviť o úplne inom filme. Takto je síce príbeh zaujímavej Winter sugestívny a realistický, ale miestami na povrch vyplávajú diery v scenári, ktoré svojim hereckým výkonom nedokáže ani jeden z hlavných predstaviteľov prekryť.(26.8.2014)

• - Delfína Wintera bolo možné skutočne sledovať naživo prostredníctvom webkamery, ako bolo znázornené vo filme, a to na stránke "www.seewinter.com". (joker211)

• - Po filmech Těžký zločin (2002) a Sběratel polibků (1997) se jedná již o třetí spolupráci Ashley Judd a Morgana Freemana. (..Lucas..)

• - Původně bylo s filmem spojováno také jméno Hilary Surf, nakonec byla však spolupráce popřena. (..Lucas..)