Finanční krize

USA, 2010, 120 min

Alex Heffes

Audrey Marrs

Adam Bolt

Cenný dokument hlavně v tom, jak ukazuje pletivo vztahů, "kamarádšoftů" a soudružného přitakávání hlavou (ve stylu "my nic netušili, jsme v tom nevinně") v nejvyšších patrech amerického finančního sektoru. Samozřejmě, že se v USA nemůže nic změnit, když (býalí) manažeři z krachujících investičních bank dělají poradce v nejdůležitějších vládních institucích. :D Jako doplňkové čtení pro ujasnění, rekapitulaci a rozšíření tematiky finanční krize doporučuju rovněž knihu "Globální Minotaurus".(11.4.2015)

Inside job je primym zasahem a prvnim dokumentem o nedavne recesi, ktery je natocen srozumitelne, neotrele a na dobre edukativni urovni. Vsem, ktere zaujal, bych doporucil k precteni knihu americkoindickeho ekonoma, ktery se take v dokumentu objevil, Raghurana Rajana s nazvem Fault Lines. Ferguson se ji ocividne nechal dost inspirovat a znacne koresponduje s Rajanovymi pracemi poslednich let.(20.2.2011)

Určite poučný dokument, pri ktorom mnohí, hlavne tí, ktorých sa to priamo dotklo, budú mať chuť vyjebať televízor von oknom...Jediný problém dokumentu je ten, že chrlí mená vinníkov a ich firiem veľkou rýchlosťou a nie ste schopní pochytiť všetky mená finančných žralokov, firiem a poisťovní, ktorí to majú na svedomí. Dobrá správa je, že ich mená nie sú až také dôležité. Pomenujme ich kurvy a my vieme, že z toho obvinený nikdy nebudú... Ksichty ako Bush, Clinton a Obama sú už známe dosť a možno mnohých prekvapí, aké opatrenia zaviedli. Najviac ma prekvapil Obama. Ten sa obkolesil presne tými istými ľuďmi, ktorí majú krízu na svedomí a je to ten istý Obama, ktorý sa tesne pred zvolením oháňal, že on s tým urobí poriadok. Všetko je to jedna banda. Ako vždy si to odskáču poctivo pracujúci ľudia... Čelom k múru a postrieľať! 80%.(28.10.2012)

Zo zákulisia hlavných aktérov, ktorí rozpútali premyslené a do detailov zvážené vyčíňanie, na ktorom sa rozprávkovo n-a-b-a-l-i-l-i, čiže extrémne zbohatli, čím dopredu zabezpečili niekoľko svojich skorumpovaných generácii. Hovorím o chlapcov, od naproti z Wall Street, či o riaditeľov, manažérov prestížnych amerických bánk, ktorí o všetkom vedeli, čo sa blíži, aj tak to mali komplet v paži. Zaujímavý dokument, o ktorom vznikol film na podobný princíp, a la The Big Short, ale ani táto poctivá vec v ničom nezaostáva za kvalitným filmom. Je tu množstvo faktov a informácii, čo občas zamotáva divákovi poriadne hlavu. Dôležité je porozumieť intenzívnej - zrozumiteľnej myšlienke, ktorá nedáva počas takmer 2. hodín divákovi vydýchnuť, to je len pre dobro veci, viac - menej, garantujem, že väčšina z vás, bude dosť zhnusená po konci záverečných tituliek, keď si premietnete ľudí, ktorých ste sledovali, že vymenovať na nich výnimočné VULGARIZMY, aj tak nemá cenu, lebo sa tým nič nezmení !(18.7.2016)

Niezeby som chapal aspon polovicu z ekonomickych veci, ktore su predmetom tohto snimku, co mi vsak nebranilo "pochopit" ucelu a zmyslu Fergusonovej prace a napriek znacnej odbornosti sa Inside Job pozeral velmi dobre. A ze svetu vladne niekto uplne iny, ako sa javi na prvy pohlad? To nie je ziadna novinka, len moje vyhliadky by neboli take optimisticke ako ten zaverecny zaber na Sochu slobody. My, dnesni ludia sme uz prilis lenivi a predovsetkym hlupi na to, aby sme dokazali este nieco sami zmenit.(12.7.2011)