Finanční krize

Dokumentární

USA, 2010, 120 min

Alex Heffes

Audrey Marrs

Zaujímalo by ma či by niektorá z komerčných televízii našla odvahu, a odvysielala takýto snímok v hlavnom vysielacom čase, aby všetci videli, aké svinstvo sú Banky, ako naozaj svojimi pôžičkami či úvermi "pomáhajú". Myslím, že by to dalo ľuďom omnoho viac, ako vnímanie množstva dezinformácií v správach. "Inside Job" je najlepší dokument o finančnej kríze, aký som doposiaľ videl. Reálne, bez zbytočných konšpirácií vysvetľuje divákovi, akým systémom pracujú banky či makléri na Wall Street, ktorí vďaka svojej chamtivosti pripravili o majetok milióny ľudí po celom svete, pričom nebol nikto trestno právne postihnutý, ba sa dá skonštatovať, že sa na danej udalosti z 2008 krásne nabalili. Nuž, tento systém je nastavený pre bohatých, nie strednú či nižšiu triedu. Osobne dúfam, že nikdy nebudem túto finančnú injekciu potrebovať. Kto má záujem vidieť podobný dokument, odporúčam "EndGame".(28.11.2015)

Informácie pre ľudí, čo toho o ekonomike a ekonomickej kríze veľa nevedia, ale niektoré odborné slová si treba tak, či tak zistiť, je to pokročilejší dokument, ktorý nejde nejako pomaly, treba sa do toho buď málinko vyznať alebo si to pozrieť viackrát. Je to spravené americkým štýlom a nerád by som vyzdvihoval ľudí, ktorí z toho vyšli dobre ako Soros, pani Lagarde, či iní, lebo ani oni neprispeli nejako extra k zmene. Nemyslím, že to bolo nejako tendenčné a páči sa mi, že sa snaží nájsť vinníkov, ktorí stoja na vrchole a profitovali z toho najviac, ale som aj rád, že sa poukázalo na chyby bežných ľudí. Systém však je tým najproblémovejším a ukázalo sa, aký je kapitalizmus chybný a neúčinný. Oskar ako bolo spomínané pre mňa nie je smerodajná vec, tak ako Nobelova cena, lebo sa sprotivili svojmu poslaniu, ale ako divák musím oceniť investigatívnosť tohto dokumentu.(4.9.2012)

Dobrá dokumentace příčin globální ekonomické krize. Pro mě to žádné velké neznámo nebylo, ale myslím, že i absolutní laik zde (při spoustě pozornosti) může pobrat pojmy typu CDO, může nahlédnout do jinak totálně neprůhledného světa finančních ochcávek s centrem na Wall Street, může získat alespoň povrchní představu o tom, co se posralo. Spíš než nějakou kravaťáckou špínu viním fiasko celého systému. Ale jelikož i nadále celá situace zůstává výrazněji nezměněnou a k nějaké významnější regulaci nedochází, všechny tyhle věci je pro běžného smrtelníka snad i lepší vůbec nevědět… V budoucnu nám bude veselo;)(24.3.2011)

Působivý dokument, který se tak odlišuje od populistických trháků Micheala Moora, efektní Pravdy Davise Guggenheima a zejména tzv. konspiračních filmů Petera Josepha, Martina Durkina nebo Dylana Averyho. Poměrně střízlivým stylem bez zbytečných efektů je zde popisována historie krize, která má konkrétní průběh, konkrétní důsledky a konkrétní viníky. Tomu také odpovídá sled konkrétních ověřitelných informací a argumentů, které srozumitelným jazykem čte Matt Damon (laik laikům). Oproti výše zmíněným konspiračním nesmyslům (vedle kterých se Inside Job tyčí jako titán vedle měňavky bahenní) konfrontuje Ferguson pohledy řady lidí s máslem na hlavě a těch, kteří na nebezpečí upozorňovali; zpovídá bankéře, akademiky, ministry financí, šéfa měnového fondu... Mnohem víc se blíží skutečné ("populární") analýze, ke které mají jiné dokumenty tak daleko. Pravda je, že Inside Job přistupuje k bankéřům provozujícím pochybné obchody s deriváty s patrným odporem; je předem zaujatý, ale chápu tuto zaujatost jako výsledek nezvladatelné naštvanosti z konkrétních lidí, činících konkrétní činy a beroucích konkrétní nemorální odměny; naštvanosti, která nestojí na ideologických, ale "pouze" rozumových základech. Na druhou stranu se neuchyluje k podpásovkám, nemístné ironii či zesměšňování oponentů a nemá potřebu fabulovat a konstruovat "alternativní" teorie. Ferguson prostě provedl řádnou rešerši, sesbíral dostupné informace, vyzpovídal příslušné persony (pokud měly zájem o rozhovor) a výsledek podrobil důkladné analýze, kterou předložil divákům. __ Žijeme ve světě, kde otázka víry stále hraje obrovskou roli. Čemu věřit a čemu ne, když jsme zahlceni tolika informacemi, jež je obtížné jednotlivě a detailně ověřovat? Věřím více Fergusonovi, který říká, že za krizí stojí deregulace a chamtivost některých finančníků, než jednomu obskurnímu prezidentovi jedné evropské země, který tvrdí, že tato krize je chřipka, kterou rozhodně nevyléčí zásah státu...(4.4.2012)

Niezeby som chapal aspon polovicu z ekonomickych veci, ktore su predmetom tohto snimku, co mi vsak nebranilo "pochopit" ucelu a zmyslu Fergusonovej prace a napriek znacnej odbornosti sa Inside Job pozeral velmi dobre. A ze svetu vladne niekto uplne iny, ako sa javi na prvy pohlad? To nie je ziadna novinka, len moje vyhliadky by neboli take optimisticke ako ten zaverecny zaber na Sochu slobody. My, dnesni ludia sme uz prilis lenivi a predovsetkym hlupi na to, aby sme dokazali este nieco sami zmenit.(12.7.2011)