Reklama

Reklama

Finanční krize

  • USA Inside Job (více)
Trailer

Na Cenu Akademie nominovaný režisér Charles Ferguson (Konec v nedohlednu) uvádí finanční krize, první film, který odhaluje šokující pravdu, jež se skrývá za ekonomickou krizí z roku 2008. Globální finanční kolaps přišel na dvacet bilionů dolarů, miliony lidí připravil o práci a jejich domovy. Pomocí rozsáhlého výzkumu a rozhovorů s významnými finančními odborníky, politiky a novináři finanční krize hledá stopy vzestupu loupeživého průmyslu a odhaluje zhoubné vztahy, které korumpovaly politiky, zákonodárce i akademiky. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (230)

decouble 

všechny recenze uživatele

Cenný dokument hlavně v tom, jak ukazuje pletivo vztahů, "kamarádšoftů" a soudružného přitakávání hlavou (ve stylu "my nic netušili, jsme v tom nevinně") v nejvyšších patrech amerického finančního sektoru. Samozřejmě, že se v USA nemůže nic změnit, když (bývalí) manažeři z krachujících investičních bank dělají poradce v nejdůležitějších vládních institucích. :D Jako doplňkové čtení pro ujasnění, rekapitulaci a rozšíření tematiky finanční krize doporučuju rovněž knihu "Globální Minotaurus". ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Určite poučný dokument, pri ktorom mnohí, hlavne tí, ktorých sa to priamo dotklo, budú mať chuť vyjebať televízor von oknom...Jediný problém dokumentu je ten, že chrlí mená vinníkov a ich firiem veľkou rýchlosťou a nie ste schopní pochytiť všetky mená finančných žralokov, firiem a poisťovní, ktorí to majú na svedomí. Dobrá správa je, že ich mená nie sú až také dôležité. Pomenujme ich kurvy a my vieme, že z toho obvinený nikdy nebudú... Ksichty ako Bush, Clinton a Obama sú už známe dosť a možno mnohých prekvapí, aké opatrenia zaviedli. Najviac ma prekvapil Obama. Ten sa obkolesil presne tými istými ľuďmi, ktorí majú krízu na svedomí a je to ten istý Obama, ktorý sa tesne pred zvolením oháňal, že on s tým urobí poriadok. Všetko je to jedna banda. Ako vždy si to odskáču poctivo pracujúci ľudia... Čelom k múru a postrieľať! 80%. ()

Reklama

Fancipal 

všechny recenze uživatele

Dokument, který udělal ze slova deregulace sprosté slovo ... informačně hutné, výživné a pro běžného diváka srozumitelné. Nebudu dlouze rozebírat výhody a pozitiva deregulace v ekonomice. Omezím se pouze na konstatování, že každý systém je jenom tak dobrý, jako jsou lidé, kteří vně operují. To, čeho jsme v poslední letech svědky, není důkaz selhání systému, ale prostý následek bezmezné lidské hrabivosti a neukojitelné touhy po moci a penězích, tj. lidí, jejichž vynalézavost dokáže znásilnit a zneužíti každý systém. Nekřižujme systém, resp. deregulaci jako součást ekonomického liberalismus. Na vině jsou lidé a vždycky budou. ()

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Informácie pre ľudí, čo toho o ekonomike a ekonomickej kríze veľa nevedia, ale niektoré odborné slová si treba tak, či tak zistiť, je to pokročilejší dokument, ktorý nejde nejako pomaly, treba sa do toho buď málinko vyznať alebo si to pozrieť viackrát. Je to spravené americkým štýlom a nerád by som vyzdvihoval ľudí, ktorí z toho vyšli dobre ako Soros, pani Lagarde, či iní, lebo ani oni neprispeli nejako extra k zmene. Nemyslím, že to bolo nejako tendenčné a páči sa mi, že sa snaží nájsť vinníkov, ktorí stoja na vrchole a profitovali z toho najviac, ale som aj rád, že sa poukázalo na chyby bežných ľudí. Systém však je tým najproblémovejším a ukázalo sa, aký je kapitalizmus chybný a neúčinný. Oskar ako bolo spomínané pre mňa nie je smerodajná vec, tak ako Nobelova cena, lebo sa sprotivili svojmu poslaniu, ale ako divák musím oceniť investigatívnosť tohto dokumentu. ()

Jansen 

všechny recenze uživatele

Dokument je to celkem zdařile udělaný :) On v podstatě ani nelže, jenom skutečnost místy mírně manipuluje. Otázka je, jak to hodnotit. V podstatě všechny informace, co v Inside Job zazněly, vychází ze skutečnosti a z toho, co se stalo. Problém nastane, když se začnou ptát: „Jak se to stalo?“ Ono to v padání tvůrců vyznívá, tak že za krizi může nezodpovědný trh a vláda byla (chudinka) korumpována a nemohla tak, sic se snažila, trhu pomoci. Ale málo je už zdůrazněno že Fannie a Freddie byly projekty, které svými regulacemi (ano, těmi nástroji, které měly vést ke stabilizaci) vydržovala vláda. Místo, aby se tvůrci zaměřili na toto, nepochybně politicky bolavé místo, a ratingové agentury (Moodie´s a spol.), zabývají se OTC deriváty tzv. swapy, jejichž problematika je tak složitá a nejasná, že jejich zohlednění v tomto dokumentu je jenom zavádějící. Každopádně, kdo si chce po téhle „dokumentové smršti“ srovnat myšlenky a udělat si na věc nějaký názor doporučuju přečíst si toto: Krach - Thomas E. Woods. ()

Galerie (20)

Související novinky

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky

28.02.2011

Stejně jako každý rok, i letos nám akademici připravili nějaké to překvapení. Letos je ve znamení obrovského neúspěchu Opravdové kuráže, která neproměnila ani jednu z deseti nominací a podobně… (více)

Nominacím na Oscary vládne koktavý král

Nominacím na Oscary vládne koktavý král

26.01.2011

83. udělování Cen Americké filmové akademie proběhne v neděli 27. února. Do té doby můžete tipovat, kdo bude vítězem. A nebude to lehké, letos se v pomyslném pelotonu setkali velmi silní běžci.… (více)

Reklama

Reklama