Muž na výpomoc

Syn slavného otce, americký herec Peter Fonda (nar. 1940) se na konci šedesátých let proslavil jednou ze dvou ústředních postav Bezstarostné jízdy, již rovněž produkoval a pomáhal napsat. Stejně jako jeho kolega z tohoto klasického nezávislého snímku Dennis Hopper i on se chtěl prosadit jako režisér. Pro svůj debut si vybral scénář skotského autora Alana Sharpa, který v té době působil v Hollywoodu, nazvaný Muž na výpomoc. Sám ztělesnil hlavní postavu málomluvného Harryho Collingse, který se po letech toulání rozhodne vrátit na svou farmu, kde kdysi zanechal svou ženu a dcerku, a stát se zodpovědným farmářem, manželem i otcem. Film, označovaný někdy dobovou kritikou jako „hippie western“, nabízí v lyrických obrazech pomalu plynoucí realistický příběh z amerického západu. Za svou mimořádnou vizuální stránku film vděčí práci později oscarového kameramana maďarského původu Vilmose Zsigmonda. Fonda do hlavních rolí obsadil neokoukané herce, častého charakterního představitele z westernů té doby Warrena Oatese (parťák Arch Harris) a Vernu Bloomovou (opuštěná manželka Hannah), známou především z filmu Medium Cool, v němž ztvárnila přítelkyni hlavního hrdiny Eileen. Producentem snímku byl William Hayward (syn herečky Margaret Sullavanové a proslulého divadelního a filmového producenta Lelanda Haywarda), který s Fondou spolupracoval už na Bezstarostné jízdě. (Česká televize)

kkarx

Miluju westerny, ale tohle je fakt artová tragédie. Hrozně zdlouhavé, příšerná artová kamera a hudba, příběh o ničem. Nepodařilo se mi to v celku dokoukat. Warren Oates snad musel hrát v těch nejdivnějších 70. let a tento je u něj možná i na prvním místě. ()

bearmeedek

Při hodnocení westernů jsem velice tolerantní k různým odskokům od klasiky. Ale tady nebudu. Snaha o nějaké umění a v podstatě zbytečný - ani nemohu napsat Příběh. A ten konec to dorazil. Film je sice dost starý, ale ne zase prehistorický. ()

Radek273

Možná typický průběh westernu, ale hroooozně pomalý. Kdyby se alespoň něco dělo. Navíc kamera taky byla taková hodně zvláštní. Zkrátka starý film, který stojí za shlédnutí, avšak nic převratného od něj nečekat. ()

brasek

Jeden z najhorších westernov čo som kedy videl, pardon vlastne tento film patrí medzi tie, ktoré sa sledovať ani nedajú. Mdlé, bez tempa, rozčarovanie nad postavami. Otec Henry možno mal radosť zo syna Petra, ale mne rozhodne radosť nepriniesol. ()

DrifterSoul

Syrový příběh v poklidném tempu, reálný obraz té drsné, krásné, romantické i kruté doby "when the West was won". Podmalovaný nádhernou hudbou a fascinujícími obrazy. Dodnes z toho Amerika těží - ze síly a tvrdosti těch obyčejných, prostých a silných lidí, kteří ji vytvořili. BTW: A těch, kteří smysl tohoto filmového šperku nepochopili, je třeba jen s nadhledem a shovívavě litovat. Nemohou za to. ()

bertrand

Film, který natočil Peter Fonda na vlně úspěchu Easy Ridera. Pokud máte rádi Altmanova McCabea a paní Míllerovou, mrkněte na tohle (apropos, oba kusy točil kameraman Vilmos Zsigmond) Pooomalé tempo filmové řeči, dloooouhé jízdy krajinou, minimalistický soundtrack sedící jako prdel na hrnec, postavy a vztahy jako z antického fláku, přestřelky opravdu smrdící střelným prachem, bolestivé a zbytečné umírání a jako perlička absence happy endu. Podle scénáře Alana Sharpa (Ulzana´s Raid, Night Moves). ()

honza.g

Divný western, dost pomalý, ale napětí nechybí. Události, co protagonisty potkávají, vypadají podivně, chvíli jsem si připadal jako bych sledoval x-tý díl nějakého seriálu, ale nakonec se to propojí jak u Tarantina. Akorat děvče na začátku bylo asi jen pro navození atmosféry - v tom kraji je něco špatného. Kamera, dost umělecky pojatá, vzbuzuje dojem romantického a docela spořádaného světa, ale Divoký Západ se nezapře, ačkoli kovboje, ba snad ani krávu neuvidíte. ()

StaryMech

"Nádeník", jemná črta o přátelství a osamělosti, je sympatický, ale nevyrovnaný pokus sloučit stereotypy žánru (zde hlavně vratká akční zápletka) se závany nového (realistické detaily, ženská perspektiva, výtvarná lyrizace děje). Po boku západnického veterána Oatese a Verny Bloom Fonda nepůsobí moc přesvědčivě. ()