Bitva o Černobyl

• Francie La Bataille de Tchernobyl (více)

Dokument o událostech osudové noci, kdy v černobylské jaderné elektrárně došlo k výbuchu, a o velmi náročném úsilí předejít další pohromě. (Netflix)

agassi68

Keď to tam buchlo bol ešte hlboký socializmus a informácie sa šírili veľmi pomaly. Preto sme ako vtedajší puberťáci o tom vedeli len útržkovito a samozrejme sme tú vzdialenosť pokladali za bezpečnú. V podstate až teraz som sa dozvedel niektoré detaily, ktoré mi však náladu nezdvihli. keby toto púšťali namiesto Šeherezády tak by ľudia za chvíľu demonštrovali za zavretie atómových elektrární. Aj keď na druhej strane by sa cena energií zdvihla do nebies. No vyberte si.. ()

crha

Brrrrr!!!! Člověku až běhá mráz po zádech z toho, co se v Černobylu vlastně odehrálo. Viděl jsem kdysi nějáký dokument o tom, jak k téhle věci došlo, ale tohle je tisíckrát zajímavější. Tento dokument se právě zabývá těmi následky a likvidací toho bordelu po tom. Opravdu hodně působivé a docela depresivní. Ti likvidátoři... to člověk prostě nechápe. Na tohle by se asi opravdu nemělo zapomínat, protože tady končí legrace. Když si uvědomím kolik hovadských zemí disponuje jadernou zbraní, tak mi z toho úplně dobře není. Ještě bych vypíchnul český dabing. Čekal jsem na titulky, že se přizná ten, kdo má tohle na svědomí, ale dotyčný raději zůstal v anonymitě, asi moc dobře věděl proč, protože tohle je prostě katastrofa. ()

rhobos

Slušný dokument, který vypráví o jedné z největších katastrof moderní doby. Jediné co jsem nemohl překousnout byl ten dabing.. to je něco neskutečného.. :D ()

Lucas87

Velice věrné zobrazení, surovým způsobem havárie a jejich následků. Sledujete hodinu a půl podrobně jak probíhala likvidace a zapečetění reaktoru. Tenhle strašák tu bude pro mnohé budoucí generace. ()

Pesosek

Poctivý britský dokument. Zrovna v souvislosti s radioaktivním nebezpečím, jež hrozí aktuálně (15.3.2011) v Japonsku, bohužel velmi diskutované téma. ()

dandislav1991

Skvěle udělaný dokument nejen o katastrofě takové ale i o hrdinských výkonech lidí, kteří odstraňovali škody a zabránili daleko většímu výbuchu! ()

kersten

Veľmi slabý dokument. Pokiaľ si chcete pozrieť niečo oveľa lepšie o Černobyle, tak pozrite Černobyľ-nultá hodina. Určite zaujímavejšie natočené, ako tento film, pri ktorom sa mi podarilo asi 4x zaspať a nejak ma celkovo nedokázal presvedčiť. ()

Dm1tr1j

Tak za prvé: Cival je kokot vypatlaný. Ako inak označiť hlupáka,ktorý chce aby bol dokument silnejší ako jadrový výbuch. Po takomto tvrdení milý Cival mi nezostáva nič iného len uznať rozsiahle poškodenie tvojho zmutovaného mozgu rádioaktivitou a poľutovať celé tvoje zdegenerované okolie. Dokument je to vynikajúci, nielen autentickosťou ale aj témou. Sila jadra sa nedá podceňovať rovnako ako sila retardácie Civala. ()

AxelWers

Dokument na dosť slušnej úrovni, obohatený o archívne zábery, ale myslím, že o katastrofe sa dalo povedať oveľa viac. Zrejme by sa to ale nevošlo do minutáže. Mínusom je hrozný dabing, toľko priteplených hlasov v jednom dokumente už sotva začujete. ()

Baron Noktur

Tento snímok sa svojím priamym spracovaním a obrovskou informačnou hodnotou nedá prakticky zhodnotiť menším hodnotením ako 5 hviezdami. Človeka priam až mrazí z toho, čo všetko negatívne sa mohlo po výbuchu ešte prihodiť. Veľmi ma mrzí, že o hasičoch a záchranároch, teda pravých hrdinoch, ktorí zabránili ešte omnoho väčšej katastrofe, sa dnes prakticky nehovorí a ostali zahanbujúco zabudnutí. Zahanbujúco pre nás... ()

Mira90

O tom, co se v onu nešťastnou chvíli stalo, ví snad i děti ve školce. To, co následovalo poté, však v obecném povědomí není. Proto je dobré, že vznikají dokumenty i o těchto událostech. Co se mi však nelíbilo, byla absence jakékoliv zmínky o zasahujících hasičích, kteří jako první nesli tíhu nepříjemné reality... ()

Rudyamon

Zajímavé komentáře k filmu: Galadriel, Mkoren, Tessie ... Dnes uděluji i jediněčnou cenu za neuvěřitelný blábol a naprostý nedostatek soudnosti uživatelce kersten, kterou film "nedokázal přesvědčit". Dámo, tohle nebyl akční film, tohle byla smutná realita ... Ale teď k dokumentu. Nelze ho hodnotit ohledem způsobu natočení a práce kameramana, ale jedině rozměrem obrovské lidské tragédie, která udeřila nečekaně a s neuvěřitelnou krutostí. O to větší smutek a děs z toho jde na člověka, když si uvědomí, že za vším stála lidská chyba. Je to opravdu silný dokument, který ukazuje krok za krokem jak se tragédie stupňovala, jak byla veřejnost udržována v nevědomosti až do chvíle, kdy už bylo pro mnohé pozdě. Obrovská tragédie, kterou v televizních novinách těch dnů zlehčovali a bagatelizovali. Jak doslovně několikrát zaznělo ve zprávách české televize: "... všechny podniky, sovchozy a kolchozy pracují normálně". Taková to byla doba, která "bojem za mír" způsobila největší atomovou katastrofu v dějinách. 5 hvězdiček - 100%, to je mé hodnocení šokujícího dojmu, který tento dokument u mě vyvolal ... ()

Psycho.R

Samotná realita katastrofy je děsivá, až z ní mrazí. Tolik zmařených životů. Dokument si, ale myslím mohl být natočen lépe. Největší silou je použití autentických záběrů tehdejší doby. Některé obrazy, které jsem znal už dříve nezapomenu. Ale film sám o sobě mohl být lepší. Každopádně hrozící nebezpečí propadu starého sarkofágu je také úděsné. Podle Britských listů, ale už začala stavba nového, tak doufejme, že bude vše v pořádku. ()

Kritik.

Veľmi poučný dokument obsahujúci archívne a autentické zábery... len ten český dabing je v tomto prípade katastrofický. ()

LuiCJ

16. apríla 2019 som bol o 20:00 na cestovateľskom kine o Černobyle v košickom Kine Úsmev. Prednášali tam dvaja páni z cestovnej kancelárie CHERNOBYLWEL.COME, konkrétne Martin (priezvisko neviem) a Juraj Svrček. Prednáška obsahovala množstvo pre mňa nových informácií a tiež bola urobená zaujímavou formou. O tomto francúzskom dokumentárnom filme som sa dozvedel priamo od Martina, ktorý ho v kine spomenul. A teda pozrel som si ho. The Battle of Chernobyl je skutočne unikátny dokument. Aj keď možno spracovanie mohlo byť na rok 2006 lepšie, film obsahuje množstvo autentických záberov z obdobia od katastrofy až po rok 2006. To je veľkým plusom. V dokumentárnom snímku tiež viackrát vystupoval moldavský fotograf Igor Kostin, nad Černobyľom lietal v helikoptére mnohokrát a následky černobyľskej havárie dokumentoval. Veľa záberov vo filme pochádza priamo od neho. Keď sa to spojí s reálnymi výpoveďami svedkov, ktorí to prežili alebo mali nejakú účasť v "Černobyľskej" vojne, vznika skutočne jedinečné dielo. Dielo, ktoré aj napriek niektorým prehnaným, teraz neaktuálnym či diskutabilným informáciám odporúčam si pozrieť každému kto by sa o následkoch černobyľskej katastrofy chcel dozvedieť viac. Dúfam, že sa mi raz tieto tajomné miesta podarí navštíviť. ()

Adrai

Dokument s velkým D o jedné z největších katastrof 20. století, která poznamenala osudy mnoha lidí po celé Evropě, ne-li světě. Úžasné záběry, často nové a dosud nepublikované (téma mě dost zajímá a některé jsem opravdu dosud neviděl), výpovědi lidí kteří se účastnili "bitvy" a v tu chvíli si její rozsah vlastně ani pořádně neuvědomovali. Silný a mrazivý. ()