Korunní svědek

Korunný svedok

Tiger Bay

Krimi

Velká Británie, 1959, 105 min

Základní a zároveň jedinou chybou je, že hlavní hrdina je zároveň padouch, a dokázali byste nemít Horsta rádi? Hayley Mills ještě rok před obdobím, v němž jsem jí označil za ošklivé káčátko, co se později změnilo v krásnou labuť. Atmosféra by se místy dala krájet, snad bych jen ubral vyděšených Horstových očí. Funguje hudba, prominout se dají i zbytečné (zřejmě dotáčené) polodetaily ve scéně, kdy Bruno odchází z louky. Skvělý je barrandovský dabing v čele s nepoznatelným Martinem Stropnickým, ještě "před Dejnovskou" Janou Páleníčkovou a velmi výraznými Brzobohatým a Rösnerem. Málo černobílých britských filmů dokázalo v místním žebříčku takhle uspět. Jenom nevím, proč v britských titulcích je němčina označována za polštinu a z Any udělali Polku. Možná bylo 14 let od konce války málo na to, aby její postava jen na základě národní příslušnosti nebyla označována jako příliš záporná.(17.1.2015)

Hodne podobne filmu Hunted z roku 1952 s Bogardem, ale ten mi prisel podstatne lepsi. Tohle neni uplne spatne, ale pro me uz okoukane tema...Film mi taky prisel dost "dlouhy". A jeste ke vsemu Hayley neni zrovna typ decka, ktere by si ziskalo moje sympatie. Na zacatku jsem si ani nebyl jistej, jestli to neni kluk... :-) Pro me lepsi prumer. 3+(24.4.2014)

Na tento film si pamatuju, ze me od nej nasi vyhnali, pry neni pro decka... takze po letech... 7/10 Horst je stale super i jako polsky namornik a mala Millsova je tez vyborna - na ni to cele stoji a pada, ale cely pribeh je pomerne zajimavy a uz mi nejak doslo, proc nasi nechteli abych se na to dival... Napinak jak ma byt do posledniho zaberu a divak se musi porad rozhodovat komu bude fandit.(28.6.2008)

Tenhle film jsem videl ve filmovem klubu pred vice jak 20 lety, takze uz hodnoceni nebude muzna uplne objektivni. Kazdopadne je to jedna z detektivek, na ktere se opravdu neda zapomenout. Je to pribeh polskeho namornika Korchinskeho, ktery se vrati po delsi plavbe do Anglie. Jde hned navstivit svoji holku, na kterou se celou dobu tesiil. V navalu zarlivosti ji zabije, nanestesti ho pri tom vidi dvanactilety kluk. Korchinsky potrebuje najit lod a s tou odplout urychlene z Anglie pryc. Musi vsak zmast policii, ktera pripad vysetruje a drzet stranou kluka, ktery ho muze usvedcit. A prave vztah vrah - maly svedek se tahne celym pribehem a pomalu prerusta z celkem ucelove snahy vyhnout se obvineni az po skutecne pratelstvi, kteremu Korchinsky nakonec vse obetuje.(23.1.2013)

V originále se postava Horsta Buchholze jmenuje Bronislav Korchinski a je to Polák. V české dabingové verzi se jmenuje Bruno Heinz Korchinski a je to Němec. V původním znění v hádce před vraždou křičí na Anye "Ty kurwa", zatímco v české verzi "Du hure". Za komárů bylo pro schvalovatele filmů ze zahraničí zřejmě přijatelnější, když vraždil Němec, a ne Polák. Jinak film sám o sobě je hodně zdařilé dílko, které stojí za shlédnutí.(24.2.2020)