Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Sranda musí být, i kdyby mámu zahrabávali... Pohřeb, bankovní loupež, dva všehoschopní amorální mladíci, úctyhodný občan, vnadná ošetřovatelka s temnou minulostí a samozřejmě nesmlouvavý muž zákona. To jsou základní ingredience dekadentní černé komedie, kterou v roce 1970 natočil režisér Silvio Narizzano podle svého času skandální divadelní hry anglického dramatika Joea Ortona o tom, že jakkoli je třeba ctít otce svého a matku svou, svatý jsou jedině prachy. Vyprávění se točí kolem úspěšně provedené bankovní loupeže, jejíž dva aktéři mají největší problém s bezpečným ukrytím lupu. Rozhodnou se peníze schovat do rakve právě zesnulé matky jednoho z nich, což po příjezdu policie spustí kolotoč bláznivých situací, během nichž nebožka putuje po všech možných i nemožných místech. Vypočítavou ošetřovatelku ve filmu hraje hvězdná Lee Remicková, zatímco v roli komisního policejního inspektora exceluje Richard Attenborough. (Česká televize)

(více)

Recenze (9)

charles3 

všechny recenze uživatele

Filmová verze zdánlivě nezfilmovatelné divadelní frašky je i po téměř 55 letech natolik výstřední, že dokáže i dnes překvapit, zaskočit i pobavit. Film mě chytil hned od úvodních záběrů, provázených příhodným songem, a za povedený mohu prohlásit celý soundtrack. Velká chvála dramaturgii ČT, že tento snímek objevila a zařadila do svého vysílání, výborný byl i překlad a dabing (včetně otitulkovaného překladu všech písní). Prostě nástup sedmdesátek na západě v plné síle. ()

PTuranyi 

všechny recenze uživatele

Celkom vydarená uletená komédia predvádzajúca bláznivý humor na britský spôsob. Niečo medzi výstrednosťou Monty Pythons či Mighty boosh a prostotou Bennyho Hilla. Príbeh je prosté vylúpenie bankového trezoru dvoma trdlami využijúc smrť matky jedného z nich a susedstva priestorov pohrebnej služby s trezorom. Snaha ukryť ulúpené peniaze v rakve sa však nezlučuje s prítomnosťou nebožky, čo roztáča bláznivý kolotoč premiestňovania mŕtvoly a skrývania peňazí. To vytvára množstvo komických situácií prepletených vtipnými narážkami. Všetky postavy sú mierne priblblé alebo sa chovajú minimálne neštandardne, pridávajúc tak ďalšiu komickú vrstvu, aj keď Halovo priteplené správanie nemusí sadnúť každému. K tomu sa ešte pridá vyšetrovanie polície, vedené inšpektorom Truscottom, ktorý sa nápadne podobá na iného inšpektora menom Couseau. Produkcia je dobrá a celú tú melu ešte odľahčuje hravými pesničkami. Z hereckých výkonov môže mať divák zmiešaný pocit, ale pri takých dávkach priblblosti je niekedy ťažko rozoznať či je problém v hercovi alebo vo vnímaní postavy. 70% ()

Reklama

bratr.Milan 

všechny recenze uživatele

Extrémně divadelní film. Podvratný, potutelný, satiricky parodicky ztřeštěný. Nelíbí se mi, že těm lumpům všechno prochází. Některé dialogy jsou perly:  - Smutný manžel: „Moje žena byla protestantka.“ Majitel pohřební služby (s anglickým klidem): „Po světě chodí kde co, tuhle jsme pohřbili vegetariána.“  - Lupič namítá: „Policisté přece bývali poctiví!“ Inspektor kontruje: „To byla chyba, kterou jsme již napravili.“  - Inspektor při zatýkání: „Všechno, co řeknete, může být překrouceno, pozměněno a použito proti vám.“ ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Větší pitomost jsem opravdu dlouho neviděl. Ti dva mladíci jsou hodně amorální. Nevím, kdy byla napsána původní divadelní hra, ale nedivím se, že musela působit skandálně. Vždyť jeden z nich nejenže nelituje smrti matky, ale ještě si pohazuje s její mrtvolou a běhá s ní tam a zpět, A nakonec nechá zavřít svého otce. Možná autor odkazoval na tehdejší cynismus mládeže. Mezitím se v ději odehrává sled rádoby komických situací. Pitomost komisaře nezná mezí, ostatních lidí vlastně taky, ovšem je-li to zrovna potřeba. Když to potřeba není, chovají se naprosto logicky až chladnokrevně. Takže celý ten mišmaš nedává vlastně vůbec smysl... Jediná ocenění hodná věc na filmu je hudba. ()

Galerie (14)

Reklama

Reklama