Rubber

• Česko Guma (více)
Trailer

Když Robert, neživá pneumatika, objeví své destruktivní telepatické schopnosti, zaměří svou pozornost na jedno pouštní město a zejména ho zaujme záhadná krásná žena, tou je doslova posedlý…  Hororová komedie režiséra Quentina Dupieuxe vypráví příběh obyčejné pneumatiky pohozené v kalifornské poušti, která náhle nevysvětlitelně ožije. Jakási záhadná síla udržuje pneumatiku jménem Robert v pohybu a jak se řítí silnicí, objeví v sobě telepatické síly, díky nimž dokáže zničit cokoliv se mu zachce. Zpočátku se spokojí s lovem drobných pouštních zvířat a vyhazováním různých věcí, ale brzy se jeho pozornost stočí k lidskému druhu a zvláště jej zaujme záhadná krásná žena. Robert se stává chaotickou silou, po níž zůstává široký pás zkázy napříč pouštní krajinou. Rubber je chytrý, zábavný a originální hold kinematografické koncepci "bez příčiny". (oficiální text distributora)

Trailer

ScarPoul

Pomerne trefná parafráza na súčasný konzum a divácke očakávanie. Hra s divákom na veľmi prešpekulovanej úrovni a zároveň plná scudzovákov. Dupieux si ide svojou vlastnou cestou diváckej popularity. Buď ho podľa mňa máte radi, alebo vám jeho štýl strašne nesedí. Filmy totiž majú takmer nulovú hodnotu a pointa sa uprostred tej žánrovej paródie doslova stráca, ale zároveň je to značne prekročenie žánru ako takého. Určitým zvráteným spôsobom ma to bavilo, aj keď som čakal väčšie úchylnosti. Minimálne nejaký intímny akt medzi Mesquidou a Robertom. ()

FlyBoy

[IFF, Bratislava 2010] "An exploitation road movie about a homidical car tire!" Róbert - pneumatika so sklonmi masového vraha aneb extrovná divokosť impozantne nazvučená duom Mr. Oizo/Gaspard Augé a zároveň nebezpečný žánrový vír z ktorého sa buď zbláznite alebo znehybniete. Mne je dopriané to druhé a preto som si celý tento neortodoxne rozfázovaný a kruto zábavný meta-film užíval po celých 80 minút a jeho drzú dôvtipnosť zožral aj s navijákom. Čestnému členovi Ed Banger records by bolo čo vytýkať (podaktoré sílené scudzovacie efekty, výpovedná hodnota vs. nonsensovosť = ?), ale jeho originálny experiment - ambiciózne - poukazujúci na neobmedzené možnosti prístupu k médiu a - kriticky - zhadzujúci utužujúce sa divácke stereotypy spojené s "nenažraným voyerismom", je svojím odvážnym konceptom tak priťažlivo absurdný a trúfalý, že mu ani nezvládam zahuhlať krivého slova. Znie to paradoxne, ale ak odviazaný, pokúšavý výfič, tak zaručene s "Gumou". ()

Radko

Pneumatikový holokaust! Kto by sa nevzbúril, poučený históriou? Ej, či nezvihne sa pneumatika z prachu a piesku skládky na odpor pri pohľade na husté, tmavo-čierne kúdole štipľavého dymu valiace sa z gumenných spolubratov a spolusestier? Vraj film bez dôvodu. Ale veď bojovať je dôvod absolútny! Spása etnika, národnosti, rasy, výrobku, tovaru, štátu, národných záujmov, jazyka i kultúry. I umenia kotúľania sa cestou-necestou. To všetko sú už len také intelektuálske barličky k ospravedlneniu odporu. Podstatné je, že ak sa pneumatika zatrasie, hlava vybuchne. Ako dvd dodatok ku knihe Jana Kellera: Naše cesta do prvohor (o povaze automobilové kultury) by to bolo dokonalé. ()

Flipnic

Naprosto geniální úlet!! Nic podobnýho jsem nikdy neviděl a asi ani neuvidím ... Ten film má víc rozměrů, který tam asi spousta "běžných" diváků nepozná ... Od filosofický podstaty "příčina a následek" - proč se dějí věci bez příčiny, až po jistý ekologický podtext. Ale hlavně je to mrazivá hororově-komediální zábava, který není nijak přemrštěná, ale drží si prostě jistý standard nebezpečí a zla v obyčejné pneumatice. Tůci filmu jsou géniové v tom, že obyčejné pneumatice dokázali vdechnout ve filmu vyloženě lidské vlastnosti - agresivitu, sobectví, závist, vychcanost, ale i soucit ... Naprostá pecka, která je originální, zabaví, nepustí a přtom to není žádná trapnost. Navíc výborný vyzual, australská krajina, prostě super ... ()

Davies182

Když jedna z hlavních postav už na začátku předesílá, že film bude pořádná ptákovina ("no reason!"), je jasno. Takže je to vlastně úplně normální příběh o pneumatice, která si vesele putuje pouští a vraždí zvířátka a lidi. Snímek, jakých vidíme každým rokem např. na MFFKV desítky! Nice. P.S. Zpětně se dozvídám, že to měli na svědomí frantíci - tak to teda všechna čest, nezávislá hollywoodská profesionalita z toho čpí na míle daleko. ()

• Ve filmu se v roli paliče gum objevil i Perdo Winter, vlastník studia Ed Banger Records, které produkuje mj. i hudbu Mr. Oiza a Justice. (Phantomass)
  • Ke konci filmu ve scéně, kdy se pneumatika převtělí v trojkolku, se zvonek s hadičkou „přesune“ z pravé strany řidítek na levou. (earl hickey)
  • Daniel Quinn ve filmu stojí coby divák tváří v tvář pneumatice, která svými telepatickými schopnostmi dokáže vyhodit hlavu oponenta do povětří. Stejnou schopností disponoval i Daniel Quinn ve filmu Scanner: Policajt (1994). (Alfréda)