Rubber

• Česko Guma (více)

Když Robert, neživá pneumatika, objeví své destruktivní telepatické schopnosti, zaměří svou pozornost na jedno pouštní město a zejména ho zaujme záhadná krásná žena, tou je doslova posedlý…  Hororová komedie režiséra Quentina Dupieuxe vypráví příběh obyčejné pneumatiky pohozené v kalifornské poušti, která náhle nevysvětlitelně ožije. Jakási záhadná síla udržuje pneumatiku jménem Robert v pohybu a jak se řítí silnicí, objeví v sobě telepatické síly, díky nimž dokáže zničit cokoliv se mu zachce. Zpočátku se spokojí s lovem drobných pouštních zvířat a vyhazováním různých věcí, ale brzy se jeho pozornost stočí k lidskému druhu a zvláště jej zaujme záhadná krásná žena. Robert se stává chaotickou silou, po níž zůstává široký pás zkázy napříč pouštní krajinou. Rubber je chytrý, zábavný a originální hold kinematografické koncepci "bez příčiny". (oficiální text distributora)

mcb

Bizarnost, která nemá obdoby. I když se z geniálního začátku propadá stále více do jisté monotónnosti, je Rubber výborným absurdním experimentem, který si náležitě utahuje z toho, že skryté podtexty a významy si můžeme dnes najít v kdejakém nesmyslu. Kdo strašně moc chce, tak si tam všechny ty alegorie, metafory, kritiky společnosti a filosofická poselství odnikud vyloví. No reason why. ()

curunir

,,TO JE PRVÝ RAZ V MOJOM ŽIVOTE, ČO SA STOTOŽŇUJEM S PNEUMATIKOU." __ Na ,,Rubber" som tu v databáze naďabil prakticky náhodou a okamžite som si ho musel zohnať. Veru bol som uchvátený. Pri prebudení sa pneumatiky k životu kdesi v púšti pri vychádzajúcom slnku mi v hlave ustavične rezonoval ,,Úsvit ľudstva" z Kubrickovej ,,2001: Vesmírnej odysei". Vo svojom hereckom majstrovstve si Goodyear Robert môže podať ruku (síce to by išlo veľmi ťažko) s vychváleným Hanksovým kamarátom Wilsonom v ,,Stroskotancovi". Kritike smerujúcej ku slabšej druhej polovici nerozumiem, keďže som si celý film skvelo užil. Akurát mi tu chýbala nejaká ikonickejšia scéna; niečo, čo by z celkovej nápaditosti predstavovalo korunu celku, pretože záver pred bránami Hollywoodu za taký nepovažujem. __ P.S.: Na ukrývanie Pianistu v Polańského filme dôvod je. (1386. hodnotenie, 186. komentár k filmu) ()

Jordan

klady: super nápad, skvelá hudba, krásna herečka, dobrý vizuál, poctivé béčkové efekty, pár podarených fórov citačných aj slovných/dialogových a v neposlednom rade provokačný "no reason" princíp; zápory: ku koncu akási vkrádajúca sa stereotypnosť a mierne nasilu záver; výsledok: výborná sranda, rozhodne príjemná filmová lahôdka; ()

mat.ilda

Krom využití Dupieuxova smyslu pro detail mě nenapadá žádný důvod, proč natočit "Robert goes to Hollywood", příběh pohozené pneumatiky, která zdánlivě bezcílně putuje nehostinnou krajinou a postupně si na různých materiálech testuje své likvidační schopnosti. Je hlavním hrdinou v jakémsi živém filmu, kde každý má svou roli, dokonce i experimentální diváctvo, a tak se zde proplétá realita s filmovým světem takovým způsobem, že nikdo neví, jestli se ještě hraje nebo pouze žije - což zcela závisí na přítomnosti živých diváků... Nuže, myslím, že jsem vyzradila dost na to, abyste si našli pádný důvod, proč Dupieuxův bezdůvodný počin vynechat, i když, já jsem si například dokázala destruktivní chování oné pneumatiky vcelku rozumně odůvodnit - byla totiž sjetá... ()

Eliott

Určitě to má své vtipné momenty, ale sám bych se na něco takového nikdy nepodíval. Takhle nám film posloužil především jako zvuková kulisa, jelikož byl v 80% celkové stopáže nudný a nebo prostě divný. Začátek jako parodie ještě celkem ušel, ale postupně to bylo čím dál horší. Obzvláště ten konec jsem již vůbec nepobíral a dle mého se v tom museli ztratit i samotní tvůrci. Nedá se říci, že bych to celé pochopil a rozhodně to nebylo tak zábavné, jak jsem doufal, ale sledování zpětně nelituji. ()

• Ve filmu se v roli paliče gum objevil i Perdo Winter, vlastník studia Ed Banger Records, které produkuje mj. i hudbu Mr. Oiza a Justice. (Phantomass)
  • Daniel Quinn ve filmu stojí coby divák tváří v tvář pneumatice, která svými telepatickými schopnostmi dokáže vyhodit hlavu oponenta do povětří. Stejnou schopností disponoval i Daniel Quinn ve filmu Scanner: Policajt (1994). (Alfréda)
  • Gaspard Augé ze známé francouzské elektronické skupiny Justice, který se společně s Mr. Oizem (Quentinem Dupieuxem) podílel na soundtracku filmu, si ve filmu zahrál krátkou roli stopaře. (Phantomass)