• Česko

• Francie

(festivalový název)

Komedie / Drama / Horor / Mysteriózní

Francie, 2010, 79 min

Ano, po delší době opět film, který mě potěšil. Ono sice představa vraždící pneumatiky působí přinejmeněím hodně podivně, ale tady máte opravdu pocit, že pneumatika je naživu a prožíváte s ní příběh od narození přes seznamování se světem, první radost ze zabití živého tvora a postupně odkrýváte smysl jejího života (jestli nějaký má). Celou dobu jsem měl úsměv na tváři, a to se počítá.(30.4.2011)

Vraždící guma! Rozkošná bizarnost, která začíná přejetím plastové láhve...pak následuje chudák škorpion...báječný explodující králík je další v pořadí. V jisté chvíli se vše překlopí do Scanners (1981), což je fajn, páč ty vybuchující hlavy jsou zkrátka vtipné. Zábava, hrátky se smrtí, s diváky, co mají dalekohledy, s diváky, co právě sledují film. Trocha surrealismu, spalujícího slunce a čekání, jak tohle všechno skončí...,,Jeden nesnědl krocana!"(17.5.2017)

Rubber od prvního pohledu na námět zřetelně přitahuje pozornost naprosto každého - vraždící pneumatika, to tu přece ještě nebylo. Každý si pod tím ale asi představíme něco jiného. Například já si rozhodně nepředstavoval, že Rubber bude v podstatě komorní artová věc o vztahu mezi publikem a filmem, kde sice jsou nějaké ty vybuchující hlavy, nicméně drtivá většina jich je až úplně na konci v jednom záběru, a masakr proběhne offscreen pod titulkem "o 3 dny později". Ale nenechte se mýlit, ono to míchání publika, herců a realit není úplně nezábavné, a třeba v úvodní scéně, kdy policajt vysvětluje divákům uvnitř i vně že některé věci ve filmu se prostě dějí jen tak je vynikající - a obecně použitelná jako bič na vysokou laťku logiky, kterou většina z nás má uplatňuje nespravedlivě jen na filmy s fantastickým elementem. Jen to prostě není horror.(6.1.2012)

Film bez pravidel, bez logiky, bez důvodu! ... Velká škoda, že druhá půlka filmu není ani svižná, ani zábavná, ani příliš zajímavá - ukrutně jsem se nudil. Za jistých okolností z toho mohl vzniknout legendární snímek, který by mohl fascinovat mnohé generace diváků. Bohužel je z toho jen originální uspávačka. 50%(9.6.2011)

Propagovat to jako novodobou trendy eighties-like uvědomělou zábavu působí skoro jako Oizův vlastní promyšlený tah, protože jinak je to Buňuel jak kráva, který daleko více předjímá zatím poslední režisérův zářez Realité více než mainstreamovější Wrong Cops. Dupieux mě sice trochu irituje, jak se hned ze začátku zříká odpovědnosti za cokoli a jeho rozpoznatelný vizuální styl (statické, clonou přesvětlené super-ostré digitální záběry, delší než si doba žádá) mi také bere vítr s plachet, nicméně jako existencionálně nihilistická komedie si pořád dělá co chce a přitom je nějakou záhadou koherentní.(3.4.2016)

• - Spoiler: Pri záverečných titulkoch zistíme, že hlavná "postava" má aj svoje meno. Volá sa Robert. (U_S_O)

• - Gaspard Augé ze známé francouzské elektronické skupiny Justice, který se společně s Mr. Oizem (Quentinem Dupieuxem) podílel na soundtracku filmu, si ve filmu zahrál krátkou roli stopaře. (Phantomass)

• - Ve filmu se v roli paliče gum objevil i Perdo Winter, vlastník studia Ed Banger Records, které produkuje mj. i hudbu Mr. Oiza a Justice. (Phantomass)