Rubber

• Česko Guma (více)
Trailer

Když Robert, neživá pneumatika, objeví své destruktivní telepatické schopnosti, zaměří svou pozornost na jedno pouštní město a zejména ho zaujme záhadná krásná žena, tou je doslova posedlý…  Hororová komedie režiséra Quentina Dupieuxe vypráví příběh obyčejné pneumatiky pohozené v kalifornské poušti, která náhle nevysvětlitelně ožije. Jakási záhadná síla udržuje pneumatiku jménem Robert v pohybu a jak se řítí silnicí, objeví v sobě telepatické síly, díky nimž dokáže zničit cokoliv se mu zachce. Zpočátku se spokojí s lovem drobných pouštních zvířat a vyhazováním různých věcí, ale brzy se jeho pozornost stočí k lidskému druhu a zvláště jej zaujme záhadná krásná žena. Robert se stává chaotickou silou, po níž zůstává široký pás zkázy napříč pouštní krajinou. Rubber je chytrý, zábavný a originální hold kinematografické koncepci "bez příčiny". (oficiální text distributora)

Trailer

Jhershaw

Autor ústy postavy říká, že se jedná o poctu "no reason", bezdůvodnostem ve filmech. Ale podle mě si spíš plete "no reason" s "doesn't make sense". Pozitiva, vyjmenovaná Rentonem, převládají v počátku, druhá část je už natahovaná a zabředává do snahy si co nejvíce hrát a ohýbat pravidla. Co mohla být legrace při vymýšlení nebo natáčení, nemusí být i při sledování pro diváka. ()

JFL

Absurdní hříčka o smyslu existence pneumatiky a filmu coby média. Co si má pneumatika počít, když nemůže přejíždět věci, jak jí káže podstata jejího bytí? Nezbývá, než aby si vyvinula psychokinetické schopnosti a likvidovala větší cíle jinak. Stejně tak je pro film nejlepší, když může své diváky po začátku otrávit, aby se pak už nemusel snažit - jak průzračné ve vztahu k většině festivalové a televizní produkce. "Guma" válcuje všechno, jen před Hollywoodem couvne, tam totiž její nonsensovost nemůže uspět. Hlavní představitel Robert by zasloužil nějakou prestižní výroční cenu, protože takto přirozený výkon se jen tak nevidí. ()

evilmind

Rubber od prvního pohledu na námět zřetelně přitahuje pozornost naprosto každého - vraždící pneumatika, to tu přece ještě nebylo. Každý si pod tím ale asi představíme něco jiného. Například já si rozhodně nepředstavoval, že Rubber bude v podstatě komorní artová věc o vztahu mezi publikem a filmem, kde sice jsou nějaké ty vybuchující hlavy, nicméně drtivá většina jich je až úplně na konci v jednom záběru, a masakr proběhne offscreen pod titulkem "o 3 dny později". Ale nenechte se mýlit, ono to míchání publika, herců a realit není úplně nezábavné, a třeba v úvodní scéně, kdy policajt vysvětluje divákům uvnitř i vně že některé věci ve filmu se prostě dějí jen tak je vynikající - a obecně použitelná jako bič na vysokou laťku logiky, kterou většina z nás má uplatňuje nespravedlivě jen na filmy s fantastickým elementem. Jen to prostě není horror. ()

verbal odpad!

"Neobyčejný" divák dal na odiv svůj nebetyčný intelekt a nadšeně zařval: "Heuréka, Topgun je o stíhačkách", a jeho hlasitý řev strhl lavinu v udělování pětihvězd, protože i ostatní nechtěli spadnout do šedi "běžného" publika a tolik toužili vykřičet do světa, že i oni vidí mrtvé lidi! Ať je to nudná, laciná peachovina, jak chce, ten film má prostě poselství a basta! A stačilo tak málo! Jeden masový vrah o rozměrech 225/70/R18, partička nevzhledných ochotníků, rádoby filosofický "nourízn" blábol, jedna hájosmička a nedoceňovaný režisér, který vyblil svého "génia" na plátno, jako Jason Pollock flašku vodky s natrávenou mrkví a rozmazal to rukama! A hle, co všechno lze vidět chorým okem pod slupkou zdánlivě nekonzistentní patlanice! Kauzalismus, konzumerismus, varování před globálním oteplováním, no úplně slyším v dáli řehtat čtyřspřeží alegorických vozů. Já tam například viděl Ježíše! ()

Adam Bernau

Funkčně typického hrdinu to koneckonců má, spoustu věcí, co mají mazlíčci rádi, taky a to konfúzní zpochybnění své nezúčastněnosti snad laskavý divák promine. No dobře, tak nepromine. Tak co třeba ty krásné pohybující se kruhové  průhledy do krajiny. Nebo "no reason" very ending finální scény. Prostě verbal odpad + 58% + přehršle "pseudoněco" v komentářích = spolehlivá záruka kvality a nadhodnoty. ()

• Ve filmu se v roli paliče gum objevil i Perdo Winter, vlastník studia Ed Banger Records, které produkuje mj. i hudbu Mr. Oiza a Justice. (Phantomass)
  • Ke konci filmu ve scéně, kdy se pneumatika převtělí v trojkolku, se zvonek s hadičkou „přesune“ z pravé strany řidítek na levou. (earl hickey)
  • Daniel Quinn ve filmu stojí coby divák tváří v tvář pneumatice, která svými telepatickými schopnostmi dokáže vyhodit hlavu oponenta do povětří. Stejnou schopností disponoval i Daniel Quinn ve filmu Scanner: Policajt (1994). (Alfréda)