Danny Rose z Broadwaye

Broadway Danny Rose

Komedie

USA, 1984, 84 min

Počiatočná nálož slov pôsobila chaoticky a zmätene, vrcholom bola návšteva u nervóznej Tiny. Chvíľu trvá, kým divák pochopí, o čom film bude, on sa neskôr stále viac a viac dostáva do klasickejších koľají love story. Nápad je však výborný, trochu zbytočné mi pripadalo orámovanie príbehu. Allen by niekedy mohol byť v istých situáciách vtipnejší, niekedy poteší nečakaným detailom. Väčšina jeho filmov asi bude lepšie fungovať, ak si pred alebo po nich prečítate scenár, zapamätať si všetky bonmoty je nemožné. Možno nie tak brilantné, ako som očakával a ako sme zvyknutí, ale podstatný je pre mňa záverečný "good feeling."(29.6.2015)

Trochu jinačí komedie od Woodyho Allena nabouchaná výbornými dialogy a klasicky zmateným a zbrklým Allenem v hlavní roli. Což o to, příběh je opravdu velice zajímavý, originálně natočený, ale nebavil jsem se u něj tak jako u jeho jiných komedií i když u některých scén jsem se překvapivě zasmál. Film ani netrpí dobře odvedenou stopáží, která je pro takovéto filmy jako stvořená. Celkově vzato se vyplatí na film podívat jen pokud opravdu Woodyho Allena milujete, jinak to bude čistý průměr i když plný humorných sekvencí a chytlavých dialogů. --- Skočím si pro bílou řůži - Nač chceš růži? - Pro jednu ženskou - Praskne to a budeš platit troje alimenty!(25.4.2007)

Tentokrát poněkud seriózněji pojatý Allen. Spíše hořká komedie, než klasický střelený Allen, kterého známe. Mia Farrow je nezvykle utlumená, Allen předvvádí svého klasického ukecaného intelektuála, i když tentokrát mnohem citlivějšího a zranitelnějšího. Ten filmeček je strašně příjemnej, konec je hrozně hezkej (Allen pracuje s prostředím a ta New Yorská ulice vytváří atmosféru sama o sobě), ale podruhé už se na něj asi nepodívám, narozdíl od jiných Allenovek.(23.4.2007)

Kdyz pominu fakt, ze jsem cekal, ze Danny Rose bude zase nejaka hlavni zenska motajici se okolo Woodyho a on se tak jmenuje samotnej Woody, tak tu mame tradicne paradni komedii. Tentokrat se tu navic moc neresi vztahy, ale Woody tu v roli manazera dela pro svy casto sileny sverence prvni posledni a skoro pulku filmu je to jen honicka, kdy Woody neustale vystrasene neco keca, presvedcuje milenku svyho oblibenyho klienta a utika pred zabijakama. Jediny, co me trochu zarazilo, je konec, film je podan stylem, ze se sejde parta komiku a vypravi si historky o Dannym a najednou to je tak nejak otevrene usekly.(6.2.2009)

Tentoraz nebudem písať o konkrétnom filme, skôr o myšlienkach po jeho skončení. Kedysi som mal allenovky rád, no teraz s výnimkou "Hollywood endingu" - vtipnej sebakritike vlastných neurotických obžerstiev a "Všetko, čo ste chceli vedieť o sexe (ale báli ste sa opýtať)" – humorným poviedkam na spôsob Monty Pythona - mi väčšina ostatných pripadá až zúfale rovnakých. Nemyslím dej, hercov, či prostredie . Naopak, plodný režisér a scenárista ich vcelku variabilne vkladá do režisérsky slušných kúskov založených na šľahoch slovného humoru, vzťahového podpichnutia, či nostalgického roznežnenia. Skôr ide o celkový pocit z videného: drvivá väčšina všetkých tých obratne vymyslených dialógov a hlášiek mi ostane v pamäti tak deň, dva. Trvalejšie si zapamätám len trieštivú zmes rozpadajúcich sa a novo utváraných vzťahov s množstvom ohybných slov a so zmierlivo frustrujúcim ukončením, so smiešnym, neprakticko-roztomilým intelektuálom v hlavnej úlohe, často stíhaným neuveriteľnou smolou, hypochondriou alebo neurotickou poruchou. Veru, až s odstupom času doceňujem slová Timothy Learyho, ktorý o Woody Allenovi napísal (parafrázujem), že celá jeho tvorba je len odrazom zacyklenej egoisticko-neurotickej fázy životného cyklu, venujúcej sa výhradne svojim problémom, neprinášajúcej veľa objavných a nových myšlienok a v podstate povrchnej a plytkej. Môj rezultát však tak ostrý nie je: Slušná zábava. Na jedno pozretie.(24.4.2007)

• - Ve filmu je zmíněno místo zvané "Weinstein's Majestic Bungalow Colony Resort" v Catskills Mountains ve státě New York. Zde Woody Allen začal svou kariéru v showbyznysu. Předváděl zde kouzelnické triky, když mu bylo šestnáct. (SgtPepper)

• - inspirací pro postavu Dannyho Rose (Woody Allen) byl manažer a producent Woodyho Allena Jack Rollins. Rollins se ve filmu také sám objevil. (SgtPepper)

• - Do role Lou Canovi byli zvažováni Danny Aiello, Robert De Niro a Sylvester Stallone. Woody Allen nabídl roli Stallonovi, ale nakonec se jí ujal Nick Apollo Forte. (SgtPepper)