Francouzi a Belgičané – co mají společného kromě hranice? První leden 1993. Ne všichni vítají zrušení hraničních kontrol mezi Belgií a Francií. Zvláště celníci, nejenže přijdou o práci, ale tím, že nebudou moci do poslední kapky krve hájit francouzskou či belgickou zem, jako by ztráceli smysl života. Avšak bez dozoru se neobejde žádná hranice ani v době nejtužšího míru. A proto je vytvořená společná mezinárodní belgicko-francouzská hlídka. Navzdory svému nepřekonatelnému odporu, usedají oba věční rivalové do poněkud obstarožního auta, protože ani jedna země nemá peníze na společné vybavení. (Česká televize)

Blazis34

Nic k proclení mi připomělo staromilské komedie o věčném špičkování belgičanů a francouzů. Některé scény měly velice vtipnou pointu a divák se u nich musel minimálně pousmát. Herecké dvojka Poelvoorde a Boon na mě působila skvěle, dodala filmu přesně tu atmosféru, o které pojednává. Dlouho jsem přemýšlel, zda udělím tři či čtyři hvězdy a konečný můj verdikt jsou lepší tři hvězdy. Příjemná vtipná podívaná - 70%. ()

v.indruchova

Kdo by neznal pošťuchování mezi dvě národy či rasami. Myslím si, že svým tématem je blízkým vlastně všem. Nechytala jsem se za břicho, ale prostě jsem se pobavila. Skvěle zahráno (Brutus v Olympijských hrách). ()

zigy

71%? To jste se zbláznili, ne? MIN: 90% BOMBA!!! Stará dobrá francouzská komedie je zpět. Myslel jsem si, že staré dobré časy s četníky, nebo sedmou rotou už se nikdy nemůžou zopakovat, a najednou ejhle, a ono to jde i v 21. století! Francouzi si prostě rádi utahují z policajtů všeho druhu (četníci, prohnilí...), a tady je to celní správa. Rivalita mezi Belgičany a Francouzi nezná mezí. "Díky, zachránils mě." Ale to nic, vždyt ty bys pro pro mě udělal to samé". ...."Myslím, že ne." ()

Delmondo

Jednou si takhle přepínám televizi jelikož nikde nic pořádnýho nedávají, všimnu si pár známejch tváří, tak to prubnu a ona se z toho vyklube tahle parádní komedie. Skvělá slovní přestřelka založená na francouzsko-belgickým patriotismu a to množství vtipů co z toho vzešlo. No já se bavil jak blázen, k tomu nemusím nic víc psát. ()

lada32

Geniální.Není co dodat.Pro filmové nostalgiky,kteří v dětství,v narvaných kinech sledovali francouzské komediální bonbonky.Evropská komedie roku!! ()

Naby

Celkem reálná zápletka (u nas znama jako rivalita PCE a HK) přenesena do světa filmu. Ukazuje jak az absurdní veci muzou lidi dělat, kdyz je dělají ze zvyku misto z rozumu. V tomhle podání je to samozřejmě velice groteskní a nezaujatý divák ma možnost se smát oboum stranám. Tim ze jde o film jiné nez americké produkce, tak urcite zaujme i svým celkovým originalnejsim pojetím. Celkem čistá 4*. Urcite doporučuji všem kdo maji rádi komedie. ()

Johgas

Svižná komedie, občas trošku křečovitá, ale pobavila. Neznala jsem ani jednoho z herců, bylo to pro mě překvapení. Ráda se podívám i na jiné věci Danyho Boona. ()

sibskyn

Benoit je ve svém živlu v roli rasistického, uřvaného belgičana, který má sklony k násilí. Věřím, že on si svou roli opravdu užil, tak jako já jsem si užíval jeho herecký výkon. ()

Pascale

I když zápletka je poměrně silně klišoidní - dva celníci, jeden Francouz a jeden Belgičan, co se spolu nemůžou ani vystát, nicméně jsou nuceni spolu tvořít tým a spolupracovat, přičemž Belgičan (Benoît Poelvoorde) zuřivě nenávidí vše co je francouzské a vášnivě miluje vše co je belgické a Francouz (Dany Boon), ač na první pohled normální, má velký problém v tom, že je zamilován do jeho sestry, z čehož pak plyne řada různých příhod a situací... I tak ji ale Dany Boon dokázal povýšit na, podle mě, opravdu skvělou a zábavnou podívanou, která rozhodně neurazí. Je dokonce o dost lepší než jeho předchozí počin na podobné téma "Bienvenue chez les ch'tis", které bylo sice také výborné, ale o poznání méně srozumitelné, kvůli narážkám na typicky francouzská témata a nepřeložitelností některých vtipů. Rien à déclarer (Nic k proclení) je založené na rivalitě mezi malou Belgií a velkou Francií, na střílení si z belgického přízvuku, vtipech co si o sobě navzájem Francouzi a Belgičani vyprávějí, narážkám na francouzskou aroganci, a tak trochu i pocitu méněcennosti "malých" Belgičanů vůči Francii. ()

koukalek

Výborná komedie,už dlouho sem se tak nezasmál! Také zajímavé a nezvyklé téma=rušení celních kontrol na hranicích mezi zeměmi EU a hlavně rivalita mezi Belgičany a "žabožrouty" !! ()

Sejkorka

Sledování filmografie Dany Boona, (Skvělý snímkem Vítete u Chi´tsů , neboli ne Vidlákově. Tohle není tak vydařené, ale těch cca 70% je zasloužených (čili 3,5 *). Francouzi a Belgičané – co mají společného kromě hranice? První leden 1993. Ne všichni vítají zrušení hraničních kontrol mezi Belgií a Francií. Film má kolísovou kvalitu. Nahoru dolů. Bravo (úroveň Vidlákov) , blbost (úroveň Kaměňák), bravo, blbost .... Nicméně pobaví, a to je hlavní. ()