Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Poručík Tom Cantrell přijíždí k vojenskému soudu, aby obhajoval muže ze své jednotky, černošského seržanta Braxtona Rutledge, obviněného ze znásilnění a dvojité vraždy. Při soudním přelíčení se výpověďmi svědků pomalu začíná skládat mozaika neobvykle zamotaného příběhu, jehož rozuzlení však není jen v rukou seržantova obhájce. (dopitak)

(více)

Recenze (12)

mortak 

všechny recenze uživatele

Patetická pocta černošským vojákům. Rutledge je presentován jako černošský superman, dočkáme se patetického výkřiku umírajícího černošského vojáka: "Proč bojujeme pro bílé? Není to naše válka.", film je kýčovitě barevný, a ke všemu armádní soud je líčen "komicky", tj. přes figurkaření. Nejde ani tak o film, jako o protirasistickou agitku. ()

Foma 

všechny recenze uživatele

Výbornej charakterovej armádní western, za zmínku stojí hlavně výkony černošskejch herců, jsou fakt ozdobou. Pro Forda celkem netypická neúčast žádný hvězdy, což ale vůbec nevadí, pod jeho vedením všichni hrajou bezvadně. Ford určitě natočil lepší filmyhlavně závěr je trošku krkolomnej, ale pořád to je vysokej nadprůměr. Jde o falešně obviněnýho seržanta černý pleti, kterýho hájí jeho velitel, jde o rasismus, čest, lásku atd. Chvílema i docela dojemný. ()

Reklama

dopitak 

všechny recenze uživatele

Skutečně výborný western, jako mnoho dalších filmů z této doby neprávem opomenutý. John Ford předvedl, že spojit western a naraci soudního typu je možné, ve velmi kvalitním výsledku. Pravda, pošťuchování mezi soudcem a jeho pomocníkem, pití whisky, výstup soudcovy ženy a další srandičky možná narušují dramatičnost příběhu - na druhou stranu, divák se alespoň v soudní síni nenudí a těší se na okamžik, kdy se ze svědka stane jen silueta na pozadí náhle ztemnělé soudní místnosti. Začíná tak každý flashback, jehož prostřednictvím se dozvídáme o minulosti a pozadí případu a žijeme v tu chvíli ve westernu. Nutno dodat, že atmosféra těchto scén z minulosti se mimořádně povedla (hudba, střih, výprava, kamera), zejména část, kdy Mary přijíždí do Spindle a nalézá místo čekajícího otce jen zabitého výpravčího. Nechybí indiáni, střílení, trocha koňské akrobacie, krásné ženy a především charakterní postava seržanta, jehož pronikavý pohled si snadno zapamatujete.___ Zajímalo by mě, v čem viděl kolega mortak tu protirasistickou agitku? Jeho měřítkem vzato by totiž musel každý film, kde se narazí na problematiku černí vs. bílí, být nutně rasistický nebo protirasistický. O barvu pleti jde před tímto soudem opravdu jen v náznaku žalobce, ani patetický výkřik "We're fools to fight the white man's war" není tolik patetický, následuje-li jej ve filmu věta "It ain't the white man's war. We're fighting to make us proud.". V roce 1861 opravdu nebyli černoši automaticky všude a každým považováni za rovnocenné, tvrdit něco jiného by bylo jen pokrytectvím, a toho se Ford nedopustil. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Sergeant Rutledge - prvotřídní kavalerijní western kombinovaný s vojenským soudním dramatem, navíc jde o údajně první významný western s černošským (anti)hrdinou (excelentní Woody Strode). Vše v bravurně zvládnuté režii nositele 4 Oscarů Johna Forda, s dobře zvolenou hudbou a s krásnými scenériemi skalnaté pouště (i když má jít o Arizonu, vidíme profláknuté čarovné Monument Valley v Utahu). Seržant Rutledge je perfektním a respektovaným poddůstojníkem 9. kavalérie černých "buvolích" vojáků, patrně jedné z prvních černých jednotek po zrušení otroctví. Bohužel, Rutledge je obviněn ze zabití a znásilnění mladé dívky a z vraždy jejího otce, svého nadřízeného. Navíc byl na místě činu postřelen a na útěku z domu poznán manželkou soudce - plukovníka. Soud nad černým vojákem obviněným z dvojnásobné vraždy se krátce po občanské válce zdá být formalitou a všichni spravedliví křičí: "Pověste ho!" Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=3JbgZBcfVaI ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Teda kombinaciu westernu so sudnou dramou som este nevidel, no ale Sergeant Rutledge sa mi pacil. Biely chlap obhajuje cierneho klienta, a obhajuje ho tak, ze dobre a uspesne. Dobre sa prelinaju sceny zo sudnej siene s tymi westernovymi prvkami, cernoch Wudy Strode bol Fordovym kamosom uz X rokov a Ford ho aj obsadzoval do svojich filmov. Plusom filmu je aj to, ze do poslednej chvile diviak nevie, kto je za zlocinom : 86 % ()

Galerie (15)

Zajímavosti (1)

  • Willis Bouchey, jenž v tomto filmu hrál hlavního soudce Fosgate, měl ve skutečnosti 53 let, kdežto herečka Billie Burke, která hrála jeho ženu Cordelii, měla ve skutečnosti 76. Jejich stáří se proto liší o celých 23 let. (Mol)

Reklama

Reklama