• mortak

Patetická pocta černošským vojákům. Rutledge je presentován jako černošský superman, dočkáme se patetického výkřiku umírajícího černošského vojáka: "Proč bojujeme pro bílé? Není to naše válka.", film je kýčovitě barevný, a ke všemu armádní soud je líčen "komicky", tj. přes figurkaření. Nejde ani tak o film, jako o protirasistickou agitku.(17.9.2008)

Výborný western, který se věnuje zajímavé látce - rasismu. Je podán prostřednictvím jednoho případu a více než o western se tak v podstatě jedná o soudní drama. Ale funguje velmi dobře, protože jsou zde skvělé postavy, primárně pak ve Woodym Strodovi, který ukazuje, jak byl skvělým a nedoceněným hercem.(8.2.2017)

Nie tak úplne typicky western od Forda ale skôr film pripomínajúci súdnu drámu ma príjemne prekvapil, priznám sa že som pristúpil k filmu skepticky, keďže film ohodnotilo veľmi malo tunajších uživateľov, ale teraz môžem povedať že moje obavy boli zbytočne. Film ťaží zo skvelej atmosféry hlavne vo flashbackoch ktorá postupne graduje a pomocou svedkov na sude sa odhaľuje pravda o tom čo sa stalo mladej dievčine, na konci to už síce je mierne predvídateľne no napriek tomu mi to tentoraz nevadilo, čo mi ale na Sergeant Rutledge vadilo boli absurdne vtipne scénky (poker cez prestávku na sude, pitie alkoholu počas súdneho procesu, žena hlavného sudcu) ktoré mali asi slúžiť na odľahčenie atmosféry ale filmu to viac uškodilo ako pomohlo, mohol tak film pôsobiť oveľa realistickejšie a drsnejšie. 76%(20.4.2019)

Sergeant Rutledge - prvotřídní kavalerijní western kombinovaný s vojenským soudním dramatem, navíc jde o údajně první významný western s černošským (anti)hrdinou (excelentní Woody Strode). Vše v bravurně zvládnuté režii nositele 4 Oscarů Johna Forda, s dobře zvolenou hudbou a s krásnými scenériemi skalnaté pouště (i když má jít o Arizonu, vidíme profláknuté čarovné Monument Valley v Utahu). Seržant Rutledge je perfektním a respektovaným poddůstojníkem 9. kavalérie černých "buvolích" vojáků, patrně jedné z prvních černých jednotek po zrušení otroctví. Bohužel, Rutledge je obviněn ze zabití a znásilnění mladé dívky a z vraždy jejího otce, svého nadřízeného. Navíc byl na místě činu postřelen a na útěku z domu poznán manželkou soudce - plukovníka. Soud nad černým vojákem obviněným z dvojnásobné vraždy se krátce po občanské válce zdá být formalitou a všichni spravedliví křičí: "Pověste ho!" Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=3JbgZBcfVaI(15.8.2012)

Nejen svým příběhem, ale také hereckými výkony, hudbou a zpracováním skvělý, přesto polozapomenutý western, který diváka od začátku udržuje v pozornosti a mírném napětí. Postupné rozplétání zločinu a vyprávění svědků před soudem, které plynule přechází v hraný děj, tedy vzpomínky na to, co vedlo k zatčení seržanta Rutledge, je poutavé a do poslední chvíle není jasné, kdo za zločinem stojí. John Ford opěr potvrdil, že westerny, ale celkově filmy točit umí.(19.11.2014)

• - Willis Bouchey, jenž v tomto filmu hrál hlavního soudce Fosgate, měl ve skutečnosti 53 let, kdežto herečka Billie Burke, která hrála jeho ženu Cordelii, měla ve skutečnosti 76. Jejich stáří se proto liší o celých 23 let. (Mol)