• Chema4
  ****

  Nie tak úplne typicky western od Forda ale skôr film pripomínajúci súdnu drámu ma príjemne prekvapil, priznám sa že som pristúpil k filmu skepticky, keďže film ohodnotilo veľmi malo tunajších uživateľov, ale teraz môžem povedať že moje obavy boli zbytočne. Film ťaží zo skvelej atmosféry hlavne vo flashbackoch ktorá postupne graduje a pomocou svedkov na sude sa odhaľuje pravda o tom čo sa stalo mladej dievčine, na konci to už síce je mierne predvídateľne no napriek tomu mi to tentoraz nevadilo, čo mi ale na Sergeant Rutledge vadilo boli absurdne vtipne scénky (poker cez prestávku na sude, pitie alkoholu počas súdneho procesu, žena hlavného sudcu) ktoré mali asi slúžiť na odľahčenie atmosféry ale filmu to viac uškodilo ako pomohlo, mohol tak film pôsobiť oveľa realistickejšie a drsnejšie. 76%(20.4.2019)

 • RHK
  *****

  Sergeant Rutledge - prvotřídní kavalerijní western kombinovaný s vojenským soudním dramatem, navíc jde o údajně první významný western s černošským (anti)hrdinou (excelentní Woody Strode). Vše v bravurně zvládnuté režii nositele 4 Oscarů Johna Forda, s dobře zvolenou hudbou a s krásnými scenériemi skalnaté pouště (i když má jít o Arizonu, vidíme profláknuté čarovné Monument Valley v Utahu). Seržant Rutledge je perfektním a respektovaným poddůstojníkem 9. kavalérie černých "buvolích" vojáků, patrně jedné z prvních černých jednotek po zrušení otroctví. Bohužel, Rutledge je obviněn ze zabití a znásilnění mladé dívky a z vraždy jejího otce, svého nadřízeného. Navíc byl na místě činu postřelen a na útěku z domu poznán manželkou soudce - plukovníka. Soud nad černým vojákem obviněným z dvojnásobné vraždy se krátce po občanské válce zdá být formalitou a všichni spravedliví křičí: "Pověste ho!" Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=3JbgZBcfVaI(15.8.2012)

 • dopitak
  *****

  Skutečně výborný western, jako mnoho dalších filmů z této doby neprávem opomenutý. John Ford předvedl, že spojit western a naraci soudního typu je možné, ve velmi kvalitním výsledku. Pravda, pošťuchování mezi soudcem a jeho pomocníkem, pití whisky, výstup soudcovy ženy a další srandičky možná narušují dramatičnost příběhu - na druhou stranu, divák se alespoň v soudní síni nenudí a těší se na okamžik, kdy se ze svědka stane jen silueta na pozadí náhle ztemnělé soudní místnosti. Začíná tak každý flashback, jehož prostřednictvím se dozvídáme o minulosti a pozadí případu a žijeme v tu chvíli ve westernu. Nutno dodat, že atmosféra těchto scén z minulosti se mimořádně povedla (hudba, střih, výprava, kamera), zejména část, kdy Mary přijíždí do Spindle a nalézá místo čekajícího otce jen zabitého výpravčího. Nechybí indiáni, střílení, trocha koňské akrobacie, krásné ženy a především charakterní postava seržanta, jehož pronikavý pohled si snadno zapamatujete.___ Zajímalo by mě, v čem viděl kolega mortak tu protirasistickou agitku? Jeho měřítkem vzato by totiž musel každý film, kde se narazí na problematiku černí vs. bílí, být nutně rasistický nebo protirasistický. O barvu pleti jde před tímto soudem opravdu jen v náznaku žalobce, ani patetický výkřik "We're fools to fight the white man's war" není tolik patetický, následuje-li jej ve filmu věta "It ain't the white man's war. We're fighting to make us proud.". V roce 1861 opravdu nebyli černoši automaticky všude a každým považováni za rovnocenné, tvrdit něco jiného by bylo jen pokrytectvím, a toho se Ford nedopustil.(16.4.2009)

 • kaylin
  ****

  Výborný western, který se věnuje zajímavé látce - rasismu. Je podán prostřednictvím jednoho případu a více než o western se tak v podstatě jedná o soudní drama. Ale funguje velmi dobře, protože jsou zde skvělé postavy, primárně pak ve Woodym Strodovi, který ukazuje, jak byl skvělým a nedoceněným hercem.(8.2.2017)

 • mortak
  **

  Patetická pocta černošským vojákům. Rutledge je presentován jako černošský superman, dočkáme se patetického výkřiku umírajícího černošského vojáka: "Proč bojujeme pro bílé? Není to naše válka.", film je kýčovitě barevný, a ke všemu armádní soud je líčen "komicky", tj. přes figurkaření. Nejde ani tak o film, jako o protirasistickou agitku.(17.9.2008)

 • - Willis Bouchey, jenž v tomto filmu hrál hlavního soudce Fosgate, měl ve skutečnosti 53 let, kdežto herečka Billie Burke, která hrála jeho ženu Cordelii, měla ve skutečnosti 76. Jejich stáří se proto liší o celých 23 let. (Mol)