Zemianska česť je dnes už legendárny film, ktorý je tak nadčasový, že viac sa už ani nedá. Nie je to vlastne ani tým filmom, nie je to vlastne ani originálnym dielom od Janka Kalinčiaka. Je to politikou ako takou. Neprebiehajú volebné kortešačky až dodnes rovnakým spôsobom? Kým pred 150 rokmi lákali zemanov na rôzne pijálesy a lákavé sľuby, dnes takto oblbujú široké obyvateľstvo. Stačí navariť guľášik, rozdávať rohlíky, pekne sa napudrovať na billboarde či v telke a ovečky zamekajú. Tento film tak ostáva nielen skvelou komédiou, ale aj mementom, že tváre menia, no politické taktiky ostávajú zhruba rovnaké.(3.2.2021)

• Biopler

Slovko rekomendujúc, ktoré použije jeden z pánov hercov sa určite používalo v 19. storočí v bežných debatách v krčme :) Film je krásne farebný, i skvele herecky obsadený, niektorí herci (Machata, Kroner) vyparádení k nespoznaniu. A aj dobre hrajú. Ale ani to nestačí na priemerné hodnotenie diela. Príbeh je žalostne prázdny a je aj hlúpučký. Volebná fraška, pri ktorej je volebnému predsedovi jedno či je zemanov 200 či 50, a aby uspokojil obe strany, spriemeruje to na 130, je dôkaz, že sa jedná o ďalšiu národnú blbinu. Pri treste na dereši som nevedel či skôr plakať či sa smiať nad trápnym teátrom. Kalinčiak by veru nebol spokojný.(6.4.2020)

• nascendi

Na tomto filme je vidno zhubný vplyv povinného čítania v škole. Všetkému s nálepkou povinné sa bolo treba vyhnúť, zvoliť skratku, predstierať. Tú skratku mohol predstavovať Bahnov film so známymi hercami, ktorý bolo možné absolvovať za kratšiu dobu, než prečítať Kalinčiakovu Reštavráciu. Ale bolo to z blata do kaluže. Kniha i film trpia nedostatkom deja a nápadov a tak je vlastne jedno, či človek číta knihu alebo pozerá film. Stále iba sleduje, ako sa horda schudobnených zemanov prežiera a ožiera raz za peniaze jedného, inokedy za peniaze druhého kandidáta na post vicišpána. To je dosť málo, klasika neklasika.(20.6.2011)

Celkom vtipná nestarnúca komédia. Osobne československé filmy z päťdesiatych rokov, ktoré takmer okamžite spoznáte podľa nekvalitne farebného obrazu, moc nemusím, ale na tomto som sa dobre bavil. Pomerne krátka stopáž zmierňuje fakt, že sa takm až tak veľa nedeje, väčšinu času sa tam len chlasce. A niektoré scénky sú takmer ikonické (alebo by aspoň podľa mňa mali byť prinajmenšom také ikonické ako niektoré repliky z filmov ako Pacho). Ale najväčším vtipom je fakt, že táto ironická paródia na historické voľby bola natočená za komunizmu, kde boli voľby ešte väčšou fraškou.(15.3.2020)

Slovenská veselohra na motívy poviedky Jána Kalinčiaka- Reštavrácia. Celá plejáda dnes už zosnulých Pánov hercov. Toto už neodmysliteľne patrí do zlatého fondu slovenskej kinematografie. No aj keď už má táto komédia pár rôčkov dokáže povedať niečo aj súčasnej generácii (minimálne maturantom). Vivat Potocký...(4.4.2010)

• - Magdaléne Lelkešovej (sedliačka) prepožičala svoj hlas Oľga Adamčíková(Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

• - Iná varianta názvu filmu znela Boli časy, boli... (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

• - Natáčanie trvalo od 3.3.1957 do 26.7.1957. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)