V prvom rade výborná zábava, preto nerozumiem tomu označeniu „dráma“. Na Slovensku sa komédií nikdy veľa netočilo, čomu sám nerozumiem, pretože ak už nejaká vznikla, tak stála za to. Či už ide o film Skalný v ofsajde, Dáždnik svätého Petra, Šťastie príde v nedeľu, Sladké starosti alebo Utekajme už ide. V tomto prípade ide o nadčasový príbeh o voľbách, ktorý takým aj zostane pokiaľ sa voliť bude. Sám som bol prekvapený ako mi tie ľudské slabosti a konanie ľudí vo filme pripomínali súčasnosť. Odporúčam film aj ako náhradu za povinné čítanie.(8.10.2007)

V prvom rade je to prehliadka hercov, ktorý patrili vo svojej dobe , k tomu najlepšiemu na Slovensku. Čo meno to je obrovský pojem. Po druhe sa v politike ani dnes nič nezmenilo a pánom poslancom by som tento film pravidelne premietal!! Zvady a kupovanie hlasov - ako by to nebolo tak dávno???? Film je výborný 85%.(4.1.2006)

Tento film som prvýkrát videl ešte predtým ako sme sa na ZŠ učili o Jánovi Kalinčiakovi . Neprestal som sa smiať od začiatku do konca a to je čo povedať. :) Jednoznačných 5* a dúfam, že sa toto dielo zachová. Obraz je fakt pekne skreslený a tie zmeny farieb mi tam bytostne prekážajú, ale čo už. :) Aspoň, že to niekto natočil lebo takáto kvalita sa dnes už v našich končinách nevidí.(25.3.2014)

Zemianska česť je ten typ filmu, ktorý môžeme v každom období vnímať inak v spojitosti s našou súčasnosťou. Ja som si totiž udalosti v nej zobrazené asocioval so súčasnou ponovembrovou silne polarizovanou politickou scénou a bol to asi aj najvýznamnejší dôvod, prečo sa mi film až tak nepáčil. Totiž sledovať prevolebné statky zmatky v reáli je pre mňa čistým utrpením a tak ich sledovať vo filme, i keď je z minulosti a verne podaný, nemôže byť z princípu pre mňa zábavné. Voľby boli, sú a vždy budú iba fraškou pre verejnosť, zorganizovanou ziskuchtivými indivíduami. Je to určite právom klasika, ktorá ale nemusí každému vďaka neustálemu chlastaniu a prežieraniu sa jej aktérov sadnúť.(3.11.2013)

• nascendi

Na tomto filme je vidno zhubný vplyv povinného čítania v škole. Všetkému s nálepkou povinné sa bolo treba vyhnúť, zvoliť skratku, predstierať. Tú skratku mohol predstavovať Bahnov film so známymi hercami, ktorý bolo možné absolvovať za kratšiu dobu, než prečítať Kalinčiakovu Reštavráciu. Ale bolo to z blata do kaluže. Kniha i film trpia nedostatkom deja a nápadov a tak je vlastne jedno, či človek číta knihu alebo pozerá film. Stále iba sleduje, ako sa horda schudobnených zemanov prežiera a ožiera raz za peniaze jedného, inokedy za peniaze druhého kandidáta na post vicišpána. To je dosť málo, klasika neklasika.(20.6.2011)

• - Magdaléne Lelkešovej (sedliačka) prepožičala svoj hlas Oľga Adamčíková(Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

• - Exteriéry sa natáčali v lokalitách Liptovská Štiavnica, Lom nad Rimavicou a na Zochovej chate. (Raccoon.city)

• - Natočené podľa románu "Reštavrácia" od Jána Kalinčiaka. (Raccoon.city)