Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Kapitán Achab se na své minulé lovecké výpravě setkal s obrovskou velrybou. V souboji s ní přišel o nohu a Bílá velryba mu zničila loď. Žene ho pomsta, je rozhodnut dostat samce, kterého si personifikuje, stůj co stůj. Jeho žena Elizabeth mu cestu vymlouvá, ale marně. Achab shání na svou novou loď Pequod posádku mezi nejrůznějšími odpadlíky a rebely. Získá vynikajícího harpunáře Queequega a přijme i mladého nezkušeného Ishmaela a Afroameričana Pipa, který utekl z otroctví.Před vyplutím námořníkům žehná kněz a zdůrazňuje, že mají mít pokoru před mořem. Achab ji však nemá. Zná směr migrace Moby Dicka a loď sleduje jeho stopu. Kapitán zfanatizuje většinu posádky. Po několika měsících se loď přiblíží k pevnině a námořníci se těší, že vystoupí na pevnou zem a užijí si radovánek. Achab však nechce ztrácet čas a zakáže u ostrovů zakotvit. Jednoho dne spatří Ishmael z koše hejno velrybích samic s mláďaty. Achab je vzrušen, protože cítí, že je Moby Dick poblíž, připlul se pářit se samicemi. Rozhodne, že vyjedou v člunech za hejnem. Posádce jednoho z nich se díky Queequegově přesné trefě harpunou podaří jednu ze samic ulovit. Námořníci úlovek na moři oslavují. S výjimkou Achaba netuší, že Moby Dick je poblíž. Bílá velryba podplouvá člun, v němž je kapitán Achab, a točí jím. Poté se vynoří a jeden ze člunů vyhodí do vzduchu. Námořníci se zděsí, když vidí, jak je vorvaň velký. Moby Dick odplouvá do hlubiny, ale kapitán Achab si je jist, že si ho velryba znovu najde. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (16)

Olík 

všechny recenze uživatele

Zkrátit o polovinu a máme slušnou školní pomůcku, pro ty, jimž nevoní louskání klasických románů. Délku uchovat a máme nenásilně strávenou nedělní tříhodinovou siestu. Ať tak nebo tak, zatím poslední ztvárnění Melvillovy romantické metafory hledání smyslu života neurazí žádnou svojí minutou, stejně tak jako žádnou svou minutou vyloženě nenadchne. ()

JJ.Gibson 

všechny recenze uživatele

S odřenou velrybou za tři. 180 minut je trochu dlouhá stopáž a Moby Dick zrovna dynamický není. Zdlouhavé scény popisující vztahy jednotlivých členů posádky, nejsou zrovna nejpoutavější. Možná na začátku, ale pak tempo rapidně padá. Souboje s Moby Dickem jsou fajn, Moby Dick je zpracován docela pěkně. Ale v celku to všechno stejně nějak nudí. Pořád čekáte, že se tam objeví,něco zlomového a ono ne. Nevím, čekal asi více. Zajímavé vidět, ale neopakovat... ()

Reklama

JFL 

všechny recenze uživatele

Nová adaptace klasické literární předlohy vznikala jako dvoudílný televizní projekt, jehož hlavní atrakcí bude herecké obsazení složené ze známých tváří druhé kategorie amerického mainstreamu. Nutno uznat, že v tomto ohledu snímek splňuje své zadání, ale současně nelze přehlédnout prvotní kalkul, neboť představitelé jako Donald Sutherland, Gillian Anderson a Billy Boyd mají vyložené štěky v již tak epizodicky rozplizlém vyprávění. Hlavním úskalím je pak právě epizodičnost (drasticky se projevující obzvláště ve dvouhodinovém sestřihu původního 2x90 minut projektu) a především pak tendence převádět symbolistní předlohu doslovně do věcných scén. V kombinaci těchto dvou přístupů se pak Melvillovo dílo rozpadá na sled mechanických referencí a charakterizace postav omezené na primární znaky bez dramatického vývoje či psychologického pozadí. ()

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

Kniha je úplně základní dílo literatury. Převést ji do filmu neznamená jen předvést děj: ten je v knize použit jako pouhá volná kostra pro veškerá podobenství, úvahy, přírodovědecké odbočky, kacířské myšlenky, podvratné (na svou dobu) předvádění, že lidé jsou si rovni bez ohledu na rasu a vyznání, výklady světonázoru, trefná pozorování koketující se sociologií a psychologií... Záleží tedy na tom, jak je předvedeno těchto 90+% knihy. Ve staré verzi s G. Peckem je to drobet mletí prázdné slámy a nudící traktáty... zde o něco, bohužel jen o něco, lépe. W. Hurta mám celkem rád, ale zde předvedenému se, bohužel, přehrávání říká. Zato "vedlejší hlavní role" byly skvělé, Ismael, Starbuck, Stubb, Kvíqweg. Mimochodem pozor, řada herců ze zajímavého obsazení zde má jen dvouminutové štěky (Sutherland, Boyd). ()

Ded@M@tes 

všechny recenze uživatele

Možná až zbytečně dlouhé, vše by se vešlo do jednoho 90 minutového filmu. Mini seriál o bílé velrybě a po kapitánově touze ji za každou cenu ulovit. Efekty nebyly k zahození a trochu zlepšují pocit. / Viděné části 1-2 část / Zhlédnuté vše ( Hodnocení: 5/10 ) ()

Galerie (19)

Reklama

Reklama