Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Ne úplně typický Fordův film - spíše těsně poválečná propagace techniky a námořníků z bitev torpédových člunů na Filipínách. Na jednu stranu je tam dost válečných scén, na druhou stranu příběh není nějak geniálně podaný. Trailer: http://www.spike.com/video/they-were-expendable/2673248(10.11.2009)

• Mol

LISTEN, SISTER. I DON'T DANCE! AND I CAN'T TAKE TIME OUT NOW TO LEARN. ALL I WANT TO DO IS GET OUT OF HERE!! Ne, ne, ne a ne. Všechno špatně. Nevím jestli neměl pan Ford během natáčení úpal, ale jediný co mě u toho filmu napadalo bylo: Johne co to sakra blbneš? Tak utahanou limonádu jsem dlouho neviděl. Nevím jestli název "byli obětování" se týká těchto hrdých námořníků nebo nás diváků. Ne moc dobře využitá mega-star John Wayne. Málo prostoru na jeho mužné dialogy a když už se dostane k veslu, tak musí kormidlovat na řece lásky. Vše završeno obejmutím kámoše Brika v letadle. Původně jsem chtěl filmu dát jednu hvězdu, ale k přihlédnutí roku vzniku a euforii, která zřejmě po ukončení války panovala a k úctě k panu Wayneovi a Fordovi musím dát minimálně hvězdy dvě. UNDER THE WIDE STARRY SKY. DIG THE GRAVE AND LET ME LIE. GLAD DID I LIVE AND GLADLY DIE AND I LAID ME DOWN WITH A WILL. THIS BE THE VERSE YOU GRAVE FOR ME. HERE HE LIES WHERE HE LONGED TO BE!(19.5.2015)

Válečný film z roku 1945 je na svoji dobu dílem velkolepým. Líčí nám osudy jedné eskadry po japonském útoku na Pearl Harbour. Z filmu čiší všemi směry vlastenectví a míra nacionalismu. Ta je vlastně typická skoro na všechny snímky, ve kterých hrál John Wayne. Film, který je čistě americkou propagací a agitací, je však divácky zajímavý.(9.3.2008)

slušný, i když ne špičkový válečný film, který ve své době asi byl velkofilmem, několik netypických scén (např. závěr), jinak se ovšem film může svým laděním dotknout několika citlivých duší-členů národa, který už delší dobu považuje za nejlepší boj s nepřítelem nechat se jím ovládnout a pak ve svých hospodách vyčkat, až to někdo jiný vyřeší, který považuje takřka za neslušné vyvěsit někde svoji vlajku i o státním svátku, tedy s výjimkou tak veledůležitých příležitostí jakými jsou vítězství v hokeji či fotbale.(30.1.2008)

Film apelující na vlasteneckou službu a smysl pro povinnost je z netradičního prostředí eskadry torpédových člunů a se odehrává po napadení Pearl Harboru, kdy Japonci bez potíží dobývali jeden tichomořský ostrov za druhým. John Wayne hraje Rustyho Ryana, zástupce velitele eskadry (R.Montgomery), který díky zranění ruky sice potká půvabnou zdravotní sestru, ale do akce se dostane až v poslední čtvrtině filmu (nepočítáme-li podíl na evakuaci generála MacArthura, jehož slavným výrokem „We shall return“ snímek končí). V titulcích jsou u jmen tvůrců uvedeny také jejich armádní hodnosti-pokud tedy nějakých dosáhli.(21.5.2007)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenné knihy Williama L. Whiteho. (Hans.)

• - Robert Montgomery (John Brickley) byl doopravdy během druhé světové války kapitánem torpédového člunu PT. (Mol)

• - Režisér John Ford si během natáčení zlomil nohu a tak Robert Montgomery, který  hrál roli John Brickleyho, pomáhal film dotočit. John Ford poté prohlásil, že scény, které točil Robert, byly k nerozeznání od jeho vlastních. (Mol)