• Mol

LISTEN, SISTER. I DON'T DANCE! AND I CAN'T TAKE TIME OUT NOW TO LEARN. ALL I WANT TO DO IS GET OUT OF HERE!! Ne, ne, ne a ne. Všechno špatně. Nevím jestli neměl pan Ford během natáčení úpal, ale jediný co mě u toho filmu napadalo bylo: Johne co to sakra blbneš? Tak utahanou limonádu jsem dlouho neviděl. Nevím jestli název "byli obětování" se týká těchto hrdých námořníků nebo nás diváků. Ne moc dobře využitá mega-star John Wayne. Málo prostoru na jeho mužné dialogy a když už se dostane k veslu, tak musí kormidlovat na řece lásky. Vše završeno obejmutím kámoše Brika v letadle. Původně jsem chtěl filmu dát jednu hvězdu, ale k přihlédnutí roku vzniku a euforii, která zřejmě po ukončení války panovala a k úctě k panu Wayneovi a Fordovi musím dát minimálně hvězdy dvě. UNDER THE WIDE STARRY SKY. DIG THE GRAVE AND LET ME LIE. GLAD DID I LIVE AND GLADLY DIE AND I LAID ME DOWN WITH A WILL. THIS BE THE VERSE YOU GRAVE FOR ME. HERE HE LIES WHERE HE LONGED TO BE!(19.5.2015)

Válečný film z roku 1945 je na svoji dobu dílem velkolepým. Líčí nám osudy jedné eskadry po japonském útoku na Pearl Harbour. Z filmu čiší všemi směry vlastenectví a míra nacionalismu. Ta je vlastně typická skoro na všechny snímky, ve kterých hrál John Wayne. Film, který je čistě americkou propagací a agitací, je však divácky zajímavý.(9.3.2008)

Vojnový film z polovičky 40. rokov, ktorý ani zďaleka opticky tak zle nevyzerá z netypického prostredia torpédových člnov operujúcich koncom roku 1941 v oblasti Filipín. Jasné, že v obsadení nemohli chýbať naj- chlapáci tejto doby na čele s kovbojom Johnom Waynom a Robertom Montgomerym. Napriek tomu je pátos, hrdinstvo, obetovanie a americká vlajka a hrdosť dávkované v relatívne únosnej miere, ale na druhej strane je stopáž filmu snáď až príliš natiahnutá a občas je dej celkom slušne neprehľadný. Takže pre fanúšikov vojnových filmov snáď s určitými výhradami odporúčať možno, a zase tí, ktorým tento žáner veľa nehovorí sa s najväčšou pravdepodobnosťou filmu aj tak vyhnú.(1.9.2007)

Na svou dobu je to nesmírně dobrý film v tom, jak je to natočeno a jaké scény jsou zde obsaženy. Námořní bitva je velmi dobrá. Navíc taková ta správná chlapská atmosféra je taky dobře zachycena. I když je to patriotský film, není to příliš vlastenecké, aby se vám z toho dělalo šoufl. Přesto budete mít sem tam pocit, že se vlastně nic neděje.(15.5.2015)

slušný, i když ne špičkový válečný film, který ve své době asi byl velkofilmem, několik netypických scén (např. závěr), jinak se ovšem film může svým laděním dotknout několika citlivých duší-členů národa, který už delší dobu považuje za nejlepší boj s nepřítelem nechat se jím ovládnout a pak ve svých hospodách vyčkat, až to někdo jiný vyřeší, který považuje takřka za neslušné vyvěsit někde svoji vlajku i o státním svátku, tedy s výjimkou tak veledůležitých příležitostí jakými jsou vítězství v hokeji či fotbale.(30.1.2008)

• - Režisér John Ford si během natáčení zlomil nohu a tak Robert Montgomery, který  hrál roli John Brickleyho, pomáhal film dotočit. John Ford poté prohlásil, že scény, které točil Robert, byly k nerozeznání od jeho vlastních. (Mol)

• - Spoiler: Při pohřbu svých druhů odříkává Rusty (John Wayne) rekviem. Jeho autorem je spisovatel Robert Louis Stevenson. (Mol)

• - Robert Montgomery (John Brickley) byl doopravdy během druhé světové války kapitánem torpédového člunu PT. (Mol)